μοιραζομενοι εμπειριες και σκεψεις
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    15

    μοιραζομενοι εμπειριες και σκεψεις

    γεια σας! ειμαι καινουργιο μελος στο site.. χαιρομαι πολυ που μπορω να μοιραστω εμπειριες με ατομα που εχουν περασει αναλογες οδυνηρες καταστασεις

    η πρωτη μου κριση ηρθε πριν 1 χρονο με λιγο διαφορετικο τροπο απο τους περισσοτερους εδω μεσα-
    οι φιλοι του αγοριου μου φερνανε κανα τσιγαριλικι που+που +ως φοιτητρια εκανα+γω.
    ωσπου 1μερα φερανε ενα παραισθησιογονο (το οποιο ειναι νομιμο+παραγγηλανε απο το ebay-ελεος,να κυκλοφορουν τετοια πραγματα,δεν εχουν το θεο τους- salvia ονομαζεται).
    δεν ηξερα τι ακριβως ηταν αλλα λιγο το κλιμα,το οτι δεν επιασε καθολου τους αλλους, το οτι ηταν νομιμο κτλπ, εκανα +γω 1 τζουρα
    (τι κανει η αφελεια!!ανεμελα φοιτητικα χρονια τεσπα)
    αυτο ηταν! ενω οι αλλοι ηταν τελεια εγω τα ειδα οοοολλλλαααααα!νομιζα οτι πεθανα +αλλα πολλα τι να σας λεω, ειχα αυτο που λενε bad trip χωρις να εχω ιδεα τι ειναι αυτο! κατεληξα στο νοσοκομειο οπου μου κανανε εξετασεις +δε μου βρηκαν τιποτα!ηταν η πρωτη μου κριση!
    σε λιγοτερο απο μηνα αρχισα τα cipralex+τα xanax.
    με βοηθησαν να αντιληφθω τα πραγματα καλυτερα+με τις κρισεις, αλλα μου εφεραν ανησυχιες+ καψιματα που δεν λεουν να φυγουν!
    ηθελα να σας ρωτησω αν καποιος απο εσας ειχε ως ψυχοσωματικο συμπτωμα τα καψιματα πχ στα μπρατσα. εμενα αρχισαν απο τη πρωτη μερα της θεραπειας!
    ηθελα να δωσω ελπιδες για το λογο του οτι ημουν σε πολυ χαλια κατασταση. δεν ηξερα ποια ειναι η πραγματικοτητα. φοβομουνα παρα πολυ. αλλα ειμαι σε πολυ-πολυ καλυτερη κατασταση.

    επισης δε ξερω αν βοηθαει αλλα το τελευταιο καιρο εκανα 1σκεψη που με βοηθησε πολυ! καταλαβα οτι απο τη στιγμη που επαθα τη 1η κριση υποσεινηδητα νομιζα πως ολα αλλαξαν, πως ημουν 1νεο ατομο (αδυναμο) αλλα ειναι λαθος σκεψη παιδια! μιλουσα για μενα πριν τη κριση λες+ημουν καποιος αλλος! ειμαστε το ιδιο δυνατοι με πριν, ουσιαστικα τιποτα δεν αλλαξε . καθησα 1 βραδυ στο σκοταδι +το συνειδητοποιησα! αρχισα να φερνω στο μυαλο μου αναμνησεις+ "συναισθηματα" απο τισ παιδικες μου φιλιες πχ. (πως εβλεπα τις φιλες μου)+ελεγα στον εαυτο μου οτι αυτη ειμαι, η ιδια!αυτη που αισθανοτανε "ετσι"+το ιδιο ισχυρη πανω κατω. με "επαναπροσδιορισα" το ποια ειμαι! ετσι ειχα συμμαχο τη σκεψη του εαυτου μου στις δυσκολες στιγμες.
    δε ξερω αν βοηθησει+σας αλλα οι σκεψεις που κανουμε+το ποσο δυνατοι αισθανομαστε παιζει σημαντικο ρολο!
    ελπιζω να μη σας κουρασα +να βοηθησα με καποιο τροπο!

  2. #2
    wellcome wellcome

  3. #3
    αν κανω λαθος διορθοστε με παρακαλω : νομιζω οτι τα ψυχοσωματικα συμπτωματα μπορει να ειναι οτιδηποτε

    οταν περνεισ το ηρεμιστικο σου φεβγουν??

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    15
    γεια σου φιλε! εμενα δεν λενε να μου φυγουν παντως τα ψυχοσωματικα. μη σου πω οτι ακομα πιστευω οτι τα καψιματα μου αρχισαν απο τοτε που αρχισα το cipralex, +πιστευα οτι οταν τα σταματησω θα περασουν μεχρι που το εκανα. τα σταματησα, μου εφυγαν για 1 διαστημα+ μου ξαναρθαν ανεφ λογου+αιτιας.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    163
    joen pires to u2u mou????????????

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    15
    kati epa8e perimene ligo!

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    15
    ok!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    323
    kalispera thelw na se rwtisw kati
    meta apo mia zalada kai me to fovo xwris logo oti exw kati sovaro epatha paniko afou perasa apo olous tou giatrous kai meta apo prospatheia xwris apotelesma o giatros mou edwse cipralex me mazi me ena centrac iremistiko pernw miso kathe mera kai apo methayrio ena cipralex to prwi boreis na mou peis gia tin diki sou ebiria me to cipralex me to miso niwthw ligo perierga alla sxetika kala xwris polles parenergeies

    s eyxaristw na sai panta kala

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    15
    kalisperaa kosto!
    μπορεις να προσδιορισεις το λιγο περιεγα, αν θες?
    βασικα εγω δεν ενοιωθα \"απλα\" λιγο περιεργα οποτε μην ανησυχεις

    τη δευτερη μερα που πηρα το μισο χαπι αισθανθηκα ως προς το ψυχολογικο τομεα:
    εντονη ανησυχια, φοβερη ενταση, απωλεια ηρεμιας- πολλα νευρα, φυσικα δε μπορουσα να κοιμηθω καθολου ολο το βραδυ και ενα πολυυυ ασχημο συναισθημα, δε θυμαμαι ακριβως τι, παντως αασχημο.
    ( κατι τελειως διαφορετικο απο τη κριση πανικου.)
    δυστυχως ειχα+ σωματικα:
    κατι σαν καψιματα στα χερια+στο στομαχι.

    πιστευω πως αν ειχες παρομοιες παρενεργειες θα καταλαβαινες περιπου τι εννοω.
    (να διευκρινησω επισης οτι το χαπι εγω το επαιρνα βραδυ πριν κοιμηθω, ενω εσυ πρωι.
    +οι γιατροι μου ειπαν αργοτερα πως θα τανε καλυτερα να το παιρνω μεσημερι,παντως οχι βραδυ, οποτε επισης εισαι σε καλο δρομο μαλλον)

    +απο την αλλη, απο οτι ξερω, ειναι νωρις ακομα για συμπερασματα. συνηθως οι γιατροι σε αφηνουν κανα 15ημερο +αν συνεχιζονται οι παρενεργειες
    (που συνηθως ειναι+διαφορετικες στον καθενα, αναλογως το πως μεταφραζει το σωμα σου τις αλλαγες που δεχεται) τοτε σου αλλαζουν αγωγη.

    εμενα τα καψιματα που ενοιωθα υπηρχαν καθολη τη διαρκεια σχεδον της θεραπειας, ενω καποια στιγμη εμφανισα συγχιση σκεψης οπως+προβλημα με τη περιοδο..οποτε αποτι καταλαβαινεις επρεπε να αλλαξω χαπι.

    να ξερεις ομως οτι με βοηθησαν πολυ με τις κρισεις!!
    οποτε η αποψη μου ειναι οτι θα κανει δουλεια το χαπι, απλα αμα δεις οτι κατι επιμενει + ιδιαιτερα μετα το 15ημερο τοτε να συζητησεις με το γιατρο σου την εκδοχη να αλλαξεις αγωγη.
    στο λεω γιατι εγω τη πατησα λιγο. νομιζα οτι ολα ηταν ψιλο μερος της διαδικασιας. ειχε πεσει+καλοκαιρι+.. τεσπα συνεχιζα να παιρνω τα φαρμακα ενω αποτι φαινεται επρεπε να τα αλλαξω. βεβαια δε σημαινει σε καμια περιπτωση οτι θα τυχει+σε σενα.

    καλη επιτυχια!! με πολυ καλα αποτελεσματα !!!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •