απο τι πασχω ;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 36
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    πελοποννησος
    Posts
    74

    απο τι πασχω ;

    ειμαι 45 χρονων και απο τα 20 μου πασχω απο μια κατασταση που δεν εχω καταφερει να προσδιορισω. τα συμπτωματα ειναι πολυ δυνατος πονοκεφαλος, στομαχι ανακατεμενο, θολος νους και δεν μπορω να χασμουρηθω.
    εχω δηλαδη αυτα τα συμπτωματα που λεμε της βασκανιας.
    κατα διαστηματα υποχωρουν και ειμαι σχεδον φυσιολογικη ομως δεν ερχεται ΑΠΑΛΛΑΓΗ.
    απο περυσι το καλοκαιρι εντελως ξαφνικα ενοιωσα ολα τα παραπανω.
    εζησα μια κολαση και ακομη δεν εχω ξεφυγει. αυτη την φορα πηγα σε ψυχιατρο, νευρολογιο, βελονιστη κλπ.
    ο βελονιτης διεγνωσε μπλοκαρισμα συναισθηματων, οι αλλοι χρονια καταθλιψη.
    συνεστησαν το cipralex που το παιρνω αλλα δεν βλεπω ιδιαιτερη βοηθεια.
    αυτο που με ανακουφιζει ειναι οταν καταφευγω στον πνευματικο μου και μου γινεται προσευχη. τον ρωτησα αν εχω χρονια βασκανια και μου ειπε δεν υπαρχει τετοιο πραγμα.
    ειμαι μητερα, ειμαι εργαζομενη, 2-3 φιλοι μου ξερουν το δραμα μου και η οικογενεια μου.
    οι υπολοιποι δεν εχουν καταλαβει τιποτα.
    αυτο που νοιωθω ειναι σαν κατι εντελως ξαφνικα μου ρουφαει την ενεργεια μου και μου αφανιζει την διαθεση μου.
    ο,τι νοιωθω σε ψυχικο επιπεδο εχει προεκτασεις και στο σωματικο.
    δεν ειναι κατι που αν πω, θα παω μια βολτα η θα πω " φυγε απο την σκεψη μου" θα καταφερω να το υποχειριασω. ειναι κατι που δεν μπορω να το ελεγξω.
    εχεις κανεις καμμια εμπειρια ;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Σέϊτα μέχρι τα 20 η ζωή σου ήταν ήρεμη;Το ότι δεν μπορείς πολλές φορές να χασμουρηθείς το καταλαβαίνω γιατί το έχω παθει και εγώ αρκετές φορές.Πίσω βέβαια απο αυτό και άλλα σωματικά συμπτώματα ήταν η κατάθλιψη που εμφανίστηκε αρκετά χρόνια αργότερα.Επίσης μπορεί να αυθυποβάλλεις τον εαυτό σου ότι σε έχουν ματιάσει.Αυτό σου το λέω γιατί μια ζωή θυμάμαι την μάνα μου να ξεματιάζει.Εχω έναν εξάδελφο γιος της αδελφής της μητέρας μου και πατέρα δύο παιδιών ο οποιος έχει επηρεαστεί σχετικά με το μάτιασμα.Τον έχω δεί να είναι έτοιμος να λυποθημήσει και να πιστεύει ότι τον ματιάζει μια συγκερκριμένη γειτόνισσα.Τον ξεματιάζει η μάνα μου και γίνεται αυτομάτως καλά.Του λέω ότι αυθυποβάλλει τον εαυτό του δυο μέτρα άντρας αλλά δεν το πιστεύει.Ομως αυτό το παιδί μεγάλωσε με μια μάνα που ήταν άρρωστη όχι απο ψυχολογικά προβλήματα είχε πολλά προβήματα οργανικά μέχρι που πέθανε απο πολλαπλό μυέλωμα.Μήπως η αιτία είναι άλλη και αυτή πρέπει να θεραπεύσεις;Ισως κάποιο άλλο σχήμα αγωγής

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    πελοποννησος
    Posts
    74
    giota
    ευχαριστω για την αμεση απαντηση σου.
    ημουν παντα ενα αγχωμενο παιδι και μεγαλωσα ναι μεν με αγαπη και αξιες αλλα χωρις να μαθω να χαιρομαι.
    με ξενιζει το γεγονος οτι μικρη ματιαζομουνα πολυ ευκολα και παλι πολυ ευκολα ξεματιαζομουνα.
    απο τα 20 και μετα οταν ματιαζομουνα δεν ξεματιαζομουνα ευκολα, αυτα τα συμπτωματα κραταγαν μηνες.
    εχω να χασμουρηθω σαν ανθρωπος απο τα 21, 22 καπου εκει.
    Ισως ολα αυτα που γραφω φαινονται χαζα η γελοια αλλα προσπαθω να βγαλω μια ακρη αν εχω να αντιμετωπισω ενα πραγματικο γεγονος που απο μονη μου το εχω δημιουργησει η μηπως απεναντι μου ειναι κατι \" αλλο \" που δεν μπορω να προσδιορισω.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Οσο και αν ακούγεται χαζό όπως λες πολλές φορές χρόνια πριν εμφανίσω κατάθλιψη το είχα πάθει και είμαι σίγουρη ότι η αιτία ήταν το άγχος που είχα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Εγω απορω πως χρειαστηκαν 25 ολοκληρα χρονια στα οποια υπεφερες, για να κινητοποιηθεις και να δεις καποιους γιατρους....
    δεν νομιζεις οτι ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ διαστημα???
    εαν οπως σου λενε ειναι μια χρονια καταθλιψη η κατι αναλογο,οπως καταλαβαινεις μετα απο τοσα χρονια δεν ειναι και κατι απλο να αντιμετωπιστει...πολυ πιθανα να πρεπει ο γιατρος σου να δοκιμασει κι αλλες φαρμακευτικες αγωγες αν δεν ανταποκρινεσαι καλα στην τωρινη.

    η δικη μου προταση παντως ειναι να εμπιστευθεις τους γιατρους σου μιας κι αποφασισες επιτελους να τους επισκευθεις, να κανεις υπομονη και να εισαι σε συνεργασια μαζι τους οταν δειχνει να μη πηγαινει καλα η θεραπεια σου.
    εννοειται οτι οι σκεψεις περι βασκανιας ειναι προληψεις περασμενων αιωνων και σε διαβεβαιωσε γι αυτο ακομα και ιερεας..

  6. #6
    Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    πελοποννησος
    Posts
    74
    remedy,

    εχεις πολυ δικιο με αυτο που λες, 25 χρονια κλπ.
    επειδη τα συμπτωματα της βασκανιας ειναι ακριβως ιδια με αυτα που πασχω, το εχω συνδεσει οτι δεν απτεται αυτη η κατασταση της επιστημης (ιατρικη) αλλα ειναι πνευματικης φυσεως.
    αυτη η θεση μου μπλοκαρισε καθε αλλη σκεψη να απευθυνθω στον γιατρο.
    και ουτε εχω ξεμπλοκαρει ακομη.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    τοτε θα αποδεχεσαι πώς ψυχη κ πνευμα ειναι συνδεδεμενα αρρηκτα....σωστα?
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  8. #8
    Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    πελοποννησος
    Posts
    74
    sofia,
    οχι απλως αρρηκτα συνδεδεμενα αλλα και κατι παραπανω.

    αναρωτιεμαι σ\' αυτο που λεει η giota για την αυθυποβολη, τοση δυναμη εχει ; και πεφτεις σ\' αυτην την παγιδα και δεν το καταλαβαινεις ;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    αν λοιπον δεχεσαι πώς ολα οσα σε ταλαιπωρουν εχουν να κανουν με την ψυχη κ το πνευμα τοτε πώς κ δεν δεχεσαι να μιλησεις για ολα αυτα σε εναν ψυχολογο στο πλαισιο της ψυχοθεραπειας...?

    Σαφως κ εχει τοση δυναμη η αυθυποβολη, ο εαυτος μας δλδ....πανω μας.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Επειδή οι αδελφές είχαν κόλλημα με το μάτι το μετέφεραν και στα παιδιά τους.Τηλεφωνεί ο εξάδελφός μου να τον ξεματιάσει η μάνα μου και αμέσως αισθάνεται καλύτερα.Στην εφηβεία μου κάπου με είχε επηρεάσει και μένα και της είπα μάνα κάνε ότι θές με τους άλλους εγώ δεν θέλω ξεμάτιασμα.Αγωγή χρειαζόμουν.Πιστεύω ότι έχει δύναμη τεράστια η αυθυποβολή.Βλέπω 40 χρόνων άνδρα να κιτρινίζει και να κάνει έμετούς μετα το ξεμάτιασμα όλα του περνούν.

  11. #11
    Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    πελοποννησος
    Posts
    74
    giota

    μπορεις να μου περιγραψεις λιγο την δικη σου κατασταση που περασες οπως λες ; πως ξεκινησε, συμπτωματα(ψυχοσωματικα κλπ) πως αντιμετωπιστηκε.

  12. #12
    Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    πελοποννησος
    Posts
    74
    sofia

    εχω μιλησει σε ψυχολογο, προσπαθει να σκιαγραφησει τον χαρακτηρα μου, δεν εχει καταληξει ακομη.

    εκανα και ψυχιθεραπεια 4 μηνες σε ψυχιατρο, δεν καταλαβα να βγαινει αποτελεσμα.
    δεν γνωρισα καποιες αγνωστες πτυχες του εαυτου μου, ο,τι ειχα ηδη καταλαβει απο μονη μου.
    και το αφησα. μονο συνεχιζω την φαρμακευτικη αγωγη και περιμενω.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Originally posted by σέϊτα
    remedy,

    εχεις πολυ δικιο με αυτο που λες, 25 χρονια κλπ.
    επειδη τα συμπτωματα της βασκανιας ειναι ακριβως ιδια με αυτα που πασχω, το εχω συνδεσει οτι δεν απτεται αυτη η κατασταση της επιστημης (ιατρικη) αλλα ειναι πνευματικης φυσεως.
    αυτη η θεση μου μπλοκαρισε καθε αλλη σκεψη να απευθυνθω στον γιατρο.
    και ουτε εχω ξεμπλοκαρει ακομη.
    μιλας για την βασκανια με μεγαλη βεβαιοτητα, οχι μονο για την υπαρξη της αλλα και για τα ακριβη της συμπτωματα!

    σου περναει ποτε σοβαρα απ το μυαλο οτι δεν υπαρχει ΚΑΝ τετοιο πραγμα?

    οι ασθενειες σχεδον ολες, για να μη πω ολες, ειναι ψυχοσωματικες....δεν ισχυει λοιπον οτι στους γιατρους απευθυνομαστε μονο για σωματικες ασθενειες...ποσο δε μαλλον στους ψυχιατρους...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by σέϊτα
    sofia

    εχω μιλησει σε ψυχολογο, προσπαθει να σκιαγραφησει τον χαρακτηρα μου, δεν εχει καταληξει ακομη.

    εκανα και ψυχιθεραπεια 4 μηνες σε ψυχιατρο, δεν καταλαβα να βγαινει αποτελεσμα.
    δεν γνωρισα καποιες αγνωστες πτυχες του εαυτου μου, ο,τι ειχα ηδη καταλαβει απο μονη μου.
    και το αφησα. μονο συνεχιζω την φαρμακευτικη αγωγη και περιμενω.
    seita, δεν παμε στον ψυχολογο περιμενοντας να βγαλει ενα συμπερασμα να μας το ανακοινωσει κ να κανει κατι αυτος για αυτο.

    η ψυχοθεραπεια ειναι μια διαδικασια που θελει χρονο, δεσμευση κ ενεργη συμμετοχη απο τον πελατη/ασθενη.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  15. #15
    Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    πελοποννησος
    Posts
    74
    sofia

    πιθανον να εχεις δικιο αλλα δεν ειμαι και τοσο σιγουρη για την δουλεια που κανουν, μην ξεχνας και το οικονομικο μερος.
    αλλα ας μην πουμε γι\' αυτο, να πουμε οτι για να \" μπεις \" στην ψυχη καποιου πρεπει να εχεις πρωτα αγαπη για τον ανθρωπο και μετα γνωσεις.
    ομολογω οτι δεν τους εμπιστευομαι και πολυ.

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •