Tι χομπυ εχετε/ ποια ασχολια σας δρα ψυχοθεραπευτικά;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 51
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728

    Tι χομπυ εχετε/ ποια ασχολια σας δρα ψυχοθεραπευτικά;

    Για μενα ειναι το μποξ. Κανω μια προπονηση μποξ αλλα καποιες μερες κανουμε κυριως βαρη/crossfit. Παω με χαρά εκεί. Σίγουρα υπάρχει το κινητρο του να εισαι πιο γκομενος αλλα εχει πολλαπλα οφελη. Φεύγω πιο χαρούμενος παντα. Με καποια απο τα παιδια εκει δενεσαι ακομα και αν δεν μιλησεις. Ειμαστε καπως σαν τμημα γιατι παμε συγκεκριμενη ωρα. Ρίχνεις μπουνιες, λαχανιαζεις, φτανεις στα ορια σου. Αν κατι σε πειραζει το σκεφτεσαι τοτε. Μπορει κατι στη δουλεια να με ριξει, αλλα μετα απο αυτο νιωθω πιο δυναμικος, bring it. Στοχος ακριβως δεν υπαρχει, διαφωνω με τους αγωνες μποξ. Μαρεσει ομως που εμαθα να σκαρφαλωνω σε ενα σκοινι μεχρι το ταβανι και που περπαταω με τα χερια. Θεωρω οτι αξιζει τα λεφτα του γιατι με προφυλασσει απο πολλα.
    Εσεις τι κανετε που σας βοηθα να νιωθετε ομορφα;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Σε ζηλευω να ξερεις...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Δεν έχω κάποιο χόμπυ εκτός σπιτιού αλλά ψυχοθεραπευτικά για μένα δρα η μουσική... Είναι ένας τρόπος έκφρασης των συναισθημάτων μου και με ηρεμεί κάπως...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    @nicolina γιατι βρε; αμα σαρεσει ειναι ευκολο να πας
    @ Κυκνος σιγουρα. Ακομα και στην προπονηση δυνατη μουσικη ελαφρως ροκ η hip/hop (αντε και ποπ) με τονωνει. Γιατι δεν δοκιμαζεις να μαθεις καποιο οργανο;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Θα παω...θα παω...αρκει να βρω το χρονο.Εχω κανει διαφορα κατα καιρους...το γυμναστηριο για μενα δε συγκρινεται με κανενα αλλο χομπι.Απλα εχω μπλεξει με τη δουλεια τελευταια.Και η οδηγηση για μενα λειτουργει αγχολυτικα...θα μπορουσα να οδηγαω με τις ωρες.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εγω διαβαζω κατι. Ειναι αρκετοι τομεις που με απασχολουν και ειμαι στο στυλ "Τι να πρωτοδιαβασω" και οχι "τι να διαβασω". Γυμναστικη κανω λιγα πραγματα, αλλα λεω να τα αυξησω και μαλλον θα κανω calisthenics. Ειναι ωραια η ευεξια που δινει η γυμναστικη και γενικα ανανεωνεσαι. Ειναι απαραιτητη.
    Αλλα που κανω ειναι να βλεπω ταινιες, σειρες. Να παιζω κανα παιχνιδι, αν και ειναι καιρος που δεν εχω παιξει τιποτα. Εχω και ενα site που σκοπευω να γραφω αρθρα στα Αγγλικα για οτι με απασχολει ή με οτι ασχολιεμαι εκεινη την στιγμη, τοσο για προπονηση στο γραπτο λογο στα Αγγλικα, οσο και ισως να κανω και καποια ενδιαφερουσα γνωριμια. Δεν εχω ασχοληθει ιδιαιτερα, αλλα ειναι κατι που δεν θα το αφησω.

    Παρακολουθω αυτο το φορουμ και ενα τεχνολογικο και διαβαζω και γραφω που και που.
    Αυτες τις ημερες ασχοληθηκα με προγραμματισμο, παρακολουθωντας καποια tutorials και κανοντας καποιες ασκησεις.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    421
    Μου αρέσει το διάβασμα και να ακούω μουσική. Μερικές φορές επειδή έχω κάνει και σχέδιο ζωγραφίζω κιόλας. Τώρα επειδή θέλω να χαλαρώνω λόγω δουλειάς που είναι πιεστική, από Δευτέρα ξεκινάω χορό, δεν ξέρω ακόμα τι είδος θα δοκιμάσω κάποια. Ελπίζω να με βοηθήσει να χαλαρώσω

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Εμενα μου αρέσουν πολυ τα ταξίδια.Αγαπω να βλεπω αλλους πολιτισμους και να δοκιμαζω κουζίνες.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    greece
    Posts
    1,775
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    Για μενα ειναι το μποξ. Κανω μια προπονηση μποξ αλλα καποιες μερες κανουμε κυριως βαρη/crossfit. Παω με χαρά εκεί. Σίγουρα υπάρχει το κινητρο του να εισαι πιο γκομενος αλλα εχει πολλαπλα οφελη. Φεύγω πιο χαρούμενος παντα. Με καποια απο τα παιδια εκει δενεσαι ακομα και αν δεν μιλησεις. Ειμαστε καπως σαν τμημα γιατι παμε συγκεκριμενη ωρα. Ρίχνεις μπουνιες, λαχανιαζεις, φτανεις στα ορια σου. Αν κατι σε πειραζει το σκεφτεσαι τοτε. Μπορει κατι στη δουλεια να με ριξει, αλλα μετα απο αυτο νιωθω πιο δυναμικος, bring it. Στοχος ακριβως δεν υπαρχει, διαφωνω με τους αγωνες μποξ. Μαρεσει ομως που εμαθα να σκαρφαλωνω σε ενα σκοινι μεχρι το ταβανι και που περπαταω με τα χερια. Θεωρω οτι αξιζει τα λεφτα του γιατι με προφυλασσει απο πολλα.
    Εσεις τι κανετε που σας βοηθα να νιωθετε ομορφα;

    και ειδες διαφορα στο σωμα?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Εμενα μου αρέσουν πολυ τα ταξίδια.Αγαπω να βλεπω αλλους πολιτισμους και να δοκιμαζω κουζίνες.
    Αυτό είναι το καλύτερο, αλλά... ακριβό σπορ!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    @panos19
    ναι μεγαλη διαφορα. Βεβαια το ξεκινησα καπου στα 14. Αλλα ειναι φοβερη γυμναστικη.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    @nicolina γιατι βρε; αμα σαρεσει ειναι ευκολο να πας
    @ Κυκνος σιγουρα. Ακομα και στην προπονηση δυνατη μουσικη ελαφρως ροκ η hip/hop (αντε και ποπ) με τονωνει. Γιατι δεν δοκιμαζεις να μαθεις καποιο οργανο;
    Δεν έχω την οικονομική δυνατότητα... Αν την είχα, θα μάθαινα Ισπανικά γιατί μου αρέσουν πολύ οι ξένες γλώσσες... Για την ώρα κάνω ότι μπορώ μέσω ενός δωρεάν προγράμματος, του Duolingo και νομίζω πως τα πάω αρκετά καλά (μου το θύμισε ο Keep που έγραψε για τα Αγγλικά, ξέχασα να το αναφέρω χθες)...
    Επίσης κι εγώ βλέπω ταινίες και σειρές αλλά η μουσική με χαλαρώνει περισσότερο απ' όλα... Και μιας και το είπες για το όργανο έχουμε έναν γείτονα που παίζει πιάνο και το απολαμβάνω... :)
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Nομιζω παρεχονται δωρεαν μαθηματα από τους δημους. Και απο φιλαρμονικες μπορεις να βρεις μαθηματα για χαλκινα.-

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    Nομιζω παρεχονται δωρεαν μαθηματα από τους δημους. Και απο φιλαρμονικες μπορεις να βρεις μαθηματα για χαλκινα.-
    Δεν έχω ακούσει κάτι τέτοιο, θα το σκεφτώ και θα το ψάξω κυρίως για τις γλώσσες... Ευχαριστώ...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    greece
    Posts
    1,775
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    @panos19
    ναι μεγαλη διαφορα. Βεβαια το ξεκινησα καπου στα 14. Αλλα ειναι φοβερη γυμναστικη.

    δεν κατεβαίνεις σε αγώνες? είδες και σε μυικοττηα?

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 13
    Last Post: 24-06-2018, 20:36
  2. Αρρωστοφοβία.. Καινούρια ασχολία: ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΙ
    By virg in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 76
    Last Post: 06-08-2012, 14:24
  3. Replies: 15
    Last Post: 30-05-2011, 00:07
  4. ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΑΣΧΟΛΙΑ...ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ....
    By oneofthosedays in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 47
    Last Post: 04-04-2011, 00:55
  5. Ποια ταινια εχετε δει προσφατα?
    By mariap in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 5
    Last Post: 21-09-2009, 17:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •