Tι χομπυ εχετε/ ποια ασχολια σας δρα ψυχοθεραπευτικά; - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 51 of 51
  1. #46
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    7
    Σχεδιάζω πρόσωπα από φωτογραφίες. Καθαρίζει το μυαλό μου και ηρεμώ.

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by panos19 View Post
    και αςέχει κάνει κάποιος λέιζερ?
    Η πρόγνωση για την αποκόλληση που προκαλείται από βίαια χτυπήματα είναι γενικά κακή. Ακόμα και αν το χειρουργείο γίνει έγκαιρα και έχει επιτυχία, η όραση μπορεί να μην αποκατασταθεί ποτέ στα επίπεδα που ήταν πριν.

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    Σε προπονήσεις που βαράς σάκο, κανεις σκιαμαχία και που δεν τρως τα τρελά χτυπήματα από συμπαίικτες γιατί παίζετε πιο ηρεμα (ποτε δε θα γινει knock out σε προπονηση πχ) δεν ειναι επικινδυνο.
    Μπορεί να μην είναι επικίνδυνο με την έννοια των κρανιοεγκεφαλικών κακώσεων αλλά για το μυωπικό μάτι υπάρχει πάντα μεγάλος κίνδυνος αποκόλλησης λόγω γεωμετρίας. Δε χρειάζεται να βγεις knockout για να προκληθεί αποκόλληση. Στους μύωπες γίνεται και αυθόρμητα με πιθανότητα 100 φορές μεγαλύτερη απ' ότι στο γενικό πληθυσμό, πόσο μάλλον όταν δέχεσαι χτυπήματα στο κεφάλι (έστω όχι τόσο ισχυρά).

    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    Δεν είναι θέμα ευλυγισίας, θέλει να χτίσεις δυνατά χέρια ώμους (δεν εννοώ να σουφκώσεις, απλά να αποκτήσεις δύναμη και να μην εισαι βαρυς). Στην αρχη σε τοιχο και μετα παντου.
    Καταλαβαίνω τι λες. Είμαι χαρακτηριστικά λεπτός (too much μάλιστα) με φυσική αθλητική γραμμή (όχι γυμναστηρίου δηλαδή). Για διάφορους λόγους όμως που δεν είναι του παρόντος δε θα το επιχειρούσα. Απλά μου αρέσει ως ιδέα και δεξιότητα.

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by wasp26 View Post
    Σχεδιάζω πρόσωπα από φωτογραφίες. Καθαρίζει το μυαλό μου και ηρεμώ.
    Ενδιαφέρον, και ως ενασχόληση και για το αποτέλεσμα. Έχω παρατηρήσει σε τρεις περιπτώσεις κάποιους να με ζωγραφίζουν (δύο στο τρένο και μία σε ... χώρο αναμονής κλινικής!). Ποιος να ξέρει γιατί άραγε. Αυτό που λες είναι κάτι που δεν είχα σκεφτεί.

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Δεν έχω κάποιο χόμπυ εκτός σπιτιού αλλά ψυχοθεραπευτικά για μένα δρα η μουσική... Είναι ένας τρόπος έκφρασης των συναισθημάτων μου και με ηρεμεί κάπως...
    Η μουσικοθεραπεια δεν ειναι μια αγνωστη μεθοδος αλλωστε, οταν υπαρχουν ψυχολογικα βαρη. Δοκιμασε κι αλλες μεθοδους παραλληλα. Ταινιες, βιντεοπαιχνιδια αλλα και εξωτερικες δραστηριοτητες οπως εκδρομες, ορειβασιες κτλ.

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by Thessalonian View Post
    Η μουσικοθεραπεια δεν ειναι μια αγνωστη μεθοδος αλλωστε, οταν υπαρχουν ψυχολογικα βαρη. Δοκιμασε κι αλλες μεθοδους παραλληλα. Ταινιες, βιντεοπαιχνιδια αλλα και εξωτερικες δραστηριοτητες οπως εκδρομες, ορειβασιες κτλ.
    Ταινίες βλέπω... Όσον αφορά τις εξωτερικές δραστηριότητες, δεν πάω συχνά εκδρομές αλλά βγαίνω με φίλους στην πόλη μου...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Similar Threads

  1. Replies: 13
    Last Post: 24-06-2018, 20:36
  2. Αρρωστοφοβία.. Καινούρια ασχολία: ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΙ
    By virg in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 76
    Last Post: 06-08-2012, 14:24
  3. Replies: 15
    Last Post: 30-05-2011, 00:07
  4. ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΑΣΧΟΛΙΑ...ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ....
    By oneofthosedays in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 47
    Last Post: 04-04-2011, 00:55
  5. Ποια ταινια εχετε δει προσφατα?
    By mariap in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 5
    Last Post: 21-09-2009, 17:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •