Νέα γνωριμία, Απόσταση και.. αναμονή! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 10 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 147
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Katpan View Post
    Καλησπέρα! Η ειλικρίνεια για τους προβληματισμούς σου νομίζω είναι η πιο σωστή πρακτική! Μπορείς να της το πεις κ πάρεις τις απαντήσεις που ψάχνεις. Τακτικές τύπου "δώσε χρόνο" (γιατί?αφού μπορείς να ρωτήσεις κ να μάθεις) ή "ανέβασε φωτο" (χειριστικότατο,για να προκαλέσεις ζήλια) δε νομίζω να οδηγήσουν κάπου,αλλά μόνο μεγαλύτερα μπερδέματα θα φέρουν.
    Πιστεύεις ότι αν ρωτήσει θα μάθει την αλήθεια; Το πιο πιθανό είναι να ειπωθούν αόριστες πληροφορίες του τύπου "θέλω χρόνο", "περνάω φάση", "έχω προβλήματα αυτή την περίοδο" κα.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Σ' αυτό συμφωνώ αλλά ήταν η πρώτη συνάντηση που έγινε μεταξύ τους, τόσο περίεργο είναι που δεν έκαναν σεξ;
    Καλείς ένα άνδρα στο σπίτι σου, μετά από μήνες επικοινωνίας, με ενθουσιασμό, τον φιλοξενείς, τον αφήνεις να κοιμηθεί στο κρεβάτι σου, τον αγκαλιάζεις, του ρίχνεις γλωσόφιλα.... και δεν του κάθεσαι!?!?!?! Ναι ειναι πολύ περίεργο... βασικά δεν ειναι περίεργο, χειριστικό είναι.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Katpan View Post
    Καλησπέρα! Η ειλικρίνεια για τους προβληματισμούς σου νομίζω είναι η πιο σωστή πρακτική! Μπορείς να της το πεις κ πάρεις τις απαντήσεις που ψάχνεις. Τακτικές τύπου "δώσε χρόνο" (γιατί?αφού μπορείς να ρωτήσεις κ να μάθεις) ή "ανέβασε φωτο" (χειριστικότατο,για να προκαλέσεις ζήλια) δε νομίζω να οδηγήσουν κάπου,αλλά μόνο μεγαλύτερα μπερδέματα θα φέρουν.
    Μιας και βρίσκεις τη μέθοδό μου χειριστική, να πω το εξής. Στη συγκεκριμένη περίπτωση αυτό που θα πρότεινα στον θεματοθέτη ειναι το να μην ασχοληθεί καθόλου. Αλλά αν ο θεματοθέτης θέλει να παίξει, αυτή η μέθοδος ειναι η πιο αποτελεσματική. Σε μη ειλικρινείς καταστάσεις δεν πας με το σταυρό στο χέρι. Για παράδειγμα, η καλύτερη μέθοδος για να επιβιώσεις με νάρκισσο αφεντικό είναι να τον μανιπιουλάρεις. Δεν ειναι όλες οι χειριστικότητες ίδιες.

  4. #19
    Member
    Join Date
    Feb 2019
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    99
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    οι συμβουλές αυτές σε εσένα λειτούργησαν και τις προτείνεις σε άλλους ;
    To να δώσει κάποιος χρόνο και χώρο σε κάτι που τον ενδιαφέρει δεν είναι ακριβώς συμβουλή, αλλά δεδομένο.
    Πως λες με τόση σιγουριά πως η κοπελα δεν ενδιαφέρεται για τον Κώστα; Πως τον προσκαλεσε σπίτι, αν και σχεδόν άγνωστος,,,χωρις ιδιαίτερες δια ζώσης συναντήσεις; Γιατί να ξενέρωσε η κοπέλα επειδή δεν την πήδηξε και γιατι εφόσον συνέβη αυτό..συνέχισε να έχει επαφή μαζί του;
    Το μόνο εύκολο είναι να πούμε πως τον θέλει διαθέσιμο...αλλά αν είχες πραγματική εμπειρία απο γυναίκες θα γνώριζες πως κάποιον που δεν τον σκέφτονται καν ερωτικά και τις διεκδικεί..δεν τον έχουν ούτε στο φτύσιμο κύριως ότι δεν τον ξέρουν καλά καλά...τα γνωστά μπλοκ ντιλιτ στα σοσιαλ μιντια

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4
    Πολύ πιθανό. Αλλά κ αυτό μια απάντηση είναι που μπορεί να ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα,μπορεί ομως κ όχι. Στο χέρι του είναι να πάρει αποφάσεις μετά με τα πραγματικά δεδομένα που θα έχει.

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Μιας και βρίσκεις τη μέθοδό μου χειριστική, να πω το εξής. Στη συγκεκριμένη περίπτωση αυτό που θα πρότεινα στον θεματοθέτη ειναι το να μην ασχοληθεί καθόλου. Αλλά αν ο θεματοθέτης θέλει να παίξει, αυτή η μέθοδος ειναι η πιο αποτελεσματική. Σε μη ειλικρινείς καταστάσεις δεν πας με το σταυρό στο χέρι. Για παράδειγμα, η καλύτερη μέθοδος για να επιβιώσεις με νάρκισσο αφεντικό είναι να τον μανιπιουλάρεις. Δεν ειναι όλες οι χειριστικότητες ίδιες.
    Σίγουρα δεν είναι όλες ίδιες,συμφωνώ σ'αυτο. Άλλο όμως το εργασιακό περιβάλλον κ άλλο οι προσωπικές σχέσεις. ( εδώ δε μιλάμε καν για σχέση ακόμη!! ) πιστεύω απλά καλύτερα να είναι ξεκάθαρα τα πράγματα απ'την αρχή,παρά να μπει σε μπλεξίματα με παιχνίδια.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by taekwondis View Post
    To να δώσει κάποιος χρόνο και χώρο σε κάτι που τον ενδιαφέρει δεν είναι ακριβώς συμβουλή, αλλά δεδομένο.
    Είσαι λάθος. Σε περιπτώσεις σκοτσέζικου ντούζ εσύ κάτσε να λούζεσαι αν θες.

    "Πως λες με τόση σιγουριά πως η κοπελα δεν ενδιαφέρεται για τον Κώστα;"
    Διότι όταν μία γυναίκα ενδιαφέρεται, φροντίζει να το κάνει σαφές στην άλλη πλευρά. Δεν παίζει παιχνιδάκια.

    Πως τον προσκαλεσε σπίτι, αν και σχεδόν άγνωστος,,,χωρις ιδιαίτερες δια ζώσης συναντήσεις; Γιατί να ξενέρωσε η κοπέλα επειδή δεν την πήδηξε και γιατι εφόσον συνέβη αυτό..συνέχισε να έχει επαφή μαζί του;
    Εσύ τι απαντάς σε αυτά;


    Το μόνο εύκολο είναι να πούμε πως τον θέλει διαθέσιμο...αλλά αν είχες πραγματική εμπειρία απο γυναίκες θα γνώριζες πως κάποιον που δεν τον σκέφτονται καν ερωτικά και τις διεκδικεί..δεν τον έχουν ούτε στο φτύσιμο κύριως ότι δεν τον ξέρουν καλά καλά...τα γνωστά μπλοκ ντιλιτ στα σοσιαλ μιντια
    Η "καβάτζα" ξέρεις τι σημαίνει; Οι γυναίκες δεν κρατούν στον κύκλο τους μόνο αυτούς που γουστάρουν κάργα, αλλά και τους άλλους που δεν τους γουστάρουν τόσο πολύ, αλλά ειναι αυτοί που προσφέρουν σταθερότητα και μόνιμη διαθεσιμότητα σε αντίθεση με τους άλλους. Διότι shit hapens. Φοβερό το συμπέρασμά σου περί ... εμπειρίας χαχα

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Katpan View Post
    Σίγουρα δεν είναι όλες ίδιες,συμφωνώ σ'αυτο. Άλλο όμως το εργασιακό περιβάλλον κ άλλο οι προσωπικές σχέσεις. ( εδώ δε μιλάμε καν για σχέση ακόμη!! ) πιστεύω απλά καλύτερα να είναι ξεκάθαρα τα πράγματα απ'την αρχή,παρά να μπει σε μπλεξίματα με παιχνίδια.
    Ένα παράδειγμα έδωσα.

    Ναι ειναι καλό να ειναι τα πραγματα ξεκάθαρα, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση, τι το ξεκάθαρο υπάρχει;

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by taekwondis View Post
    αλλά αν είχες πραγματική εμπειρία απο γυναίκες θα γνώριζες πως κάποιον που δεν τον σκέφτονται καν ερωτικά και τις διεκδικεί..δεν τον έχουν ούτε στο φτύσιμο κύριως ότι δεν τον ξέρουν καλά καλά...τα γνωστά μπλοκ ντιλιτ στα σοσιαλ μιντια
    Εγώ δεν είπα ότι η κοπέλα δεν τον σκέφτεται καν ερωτικά, όπως λες. Είπα ότι δεν τον γουστάρει αρκετά. Αυτό σημαίνει ότι τον γουστάρει μεν αλλά όχι όσο η ίδια θα ήθελε για να προχωρήσει. Διάβαζε καλύτερα τι γράφω ώστε να μην καταλήγεις σε άσχετα συμπεράσματα.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Πολυ περιεργα ολα αυτα..καλεις εναν ανδρα στο σπιτι σου
    Τον βαζεις στο κρεβατι σου αλλα δεν θελεις σεξ??της κουμπαρες να παίξετε καλεσε??
    Πεσανε φιλιά αγκαλιες χαιδεματα αλλα ως εκει..
    Σε γενικες γραμμες θα συμφωνήσω με aeolus74..
    Πιστευω ξενερωσε απο κατι η κοπελα και τωρα σε εχει stand by..πολυ πιθανο σεναριο να παιζει και με αλλους.
    Το να παιξεις το παιχνιδι της πλεον δεν νομίζω να οδηγήσει καπου..καλυτερα αδιαφορησε..αν σου στειλει μυνημα απαντησε της ψυχρα και τυπικα..του τυπου καλα ενταξει οκ.
    Και γνωμη μου καλύτερα να ψαχτεις αλλου..

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Location
    Los Santos
    Posts
    440
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Πολυ περιεργα ολα αυτα..καλεις εναν ανδρα στο σπιτι σου
    Τον βαζεις στο κρεβατι σου αλλα δεν θελεις σεξ??της κουμπαρες να παίξετε καλεσε??
    Πεσανε φιλιά αγκαλιες χαιδεματα αλλα ως εκει..
    Σε γενικες γραμμες θα συμφωνήσω με aeolus74..
    Πιστευω ξενερωσε απο κατι η κοπελα και τωρα σε εχει stand by..πολυ πιθανο σεναριο να παιζει και με αλλους.
    Το να παιξεις το παιχνιδι της πλεον δεν νομίζω να οδηγήσει καπου..καλυτερα αδιαφορησε..αν σου στειλει μυνημα απαντησε της ψυχρα και τυπικα..του τυπου καλα ενταξει οκ.
    Και γνωμη μου καλύτερα να ψαχτεις αλλου..
    αυτό ακριβώς μόλις βρει καλύτερο θα τον αφήσει η τον έχει σαν καβατζα

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by taekwondis View Post
    Αγαπητέ Κώστα καλησπέρα. Επειδή περνάω και γω μια σχετικά παρόμοια φάση απλά εμένα ήταν φίλη μου, έχω να σου δώσω τις εξής συμβουλές.
    Άσε λίγο χρόνο και χώρο στην κοπέλα να σκεφτεί τι πραγματικά θέλει. Μήπως μια ενδεχόμενη σχέση εξ αποστάσεως θα της ήταν πραγματικά δύσκολη; Μήπως είχε παλιότερα σχέση εξ αποστάσεως, χώρισε και δεν θα ήθελε να ξαναμπεί σε αυτή την διαδικασία;
    Δεν θα σου πω ότι η κοπέλα δεν γουστάρει γιατί δεν έχετε κάποια εξάρτηση ο ένας από τον άλλον σε κάποιον τομέα (πχ εργασιακό) για να σου απαντάει στα μηνύματα σου ή να σου στέλνει. Προσωπικά γνωρίζω πως όσες κοπέλες δεν ενδιαφέρονται, δεν δίνουν πραγματικά σημασία...το πολύ πολύ λόγω ευγένειας να απαντήσουν σε 1-2 μηνύματα και μέχρι εκεί.

    Ασε τον χρόνο να κάνει την δουλειά του και σε περίπου ένα μήνα προσπάθησε να μάθεις ποιοι είναι οι πραγματικοί λόγοι που δεν είναι διαθέσιμη να δοκιμάσει κάτι μαζί σου.
    καλημερα.
    παρατηρω, οτι του λες σαν δικαιολογιες της στασης της κοπελας, αυτα ακριβως που σου λεει η φιλη σου για να δικαιολογησει την συμπεριφορα της.
    που σημαινει οτι τα εχεις δεχτει σαν αληθινα....

    το αλλο που λες, στανταρ δεν ισχυει.
    πολλες κοπελες κρατανε κοντα τους διαφορων ταχυτητων γνωριμιες. οχι μονο με ανδρες που πραγματικα τις ενδιαφερουν αλλα και ανδρες που τους κανουν παρεα για να μην ειναι μονες η ανδρες που τις κολακευουν, η και για καβαντζα οταν δεν εχουν καποιον καλυτερο να βγουνε..

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Ακόμα κι αν κάποιος έχει τα ψυχολογικά του και θέλει τον χρόνο του για να ανοιχτεί ή να κάνει σεξ, ακόμα κι αν κάποιος έχει θέματα στη δουλειά ή με την υγεία του, θα επιδιώξει επικοινωνία από μόνος του αν σε γουστάρει, δεν θα αφήνει μέρες και βδομάδες να μη τηλεφωνήσει ή να μη στείλει ένα μήνυμα. Κι αν έρθει στην πόλη σου σίγουρα θα βρει χρόνο να σε δει αν γουστάρει αρκετά. Η κοπέλα δεν γουστάρει τόσο, το είπα από το πρώτο μήνυμα.
    Τώρα τι να κάνεις, να αρχίσεις παιχνιδάκια μπας και ξαφνικά γουστάρει περισσότερο; Λίγο αφελές το βρίσκω, 35 χρονών άνθρωπος.

  14. #29
    Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    36
    Καλημέρα σε όλους και ευχαριστώ για τις απαντήσεις-συμβουλές!

    Θα σας πω μερικές πληροφορίες ακόμα γιατί δεν έχετε όλη την εικόνα όπως την έχω εγώ κ ίσως κάποιες φορές αυτό να αλλάζει το πως βλέπουμε τα πράγματα.
    Η κοπέλα μου είχε αναφέρει ότι στο παρελθόν είχε κάνει σχέση εξ αποστάσεως κ ξέρει πως είναι. Όπως σας ανέφερα αντιμετωπίζει σοβαρές δυσκολίες στην δουλειά της αλλά πριν από αυτό το σκηνικό είχε άλλα τρεχάματα που την ανάγκασαν να κλείσει προφίλ σε Facebook και να αλλάξει τηλεφωνικό αριθμό (το Messenger το έχει κρατήσει και από εκεί επικοινωνούμε κατά κύριο λόγο αν όχι τηλεφωνικά).
    Ο παλιός αριθμός καταργήθηκε και μου έδωσε τον νέο της αριθμό. Δεν ήταν κ πολυ των social, πέρα από το Fb δεν είχε κάτι άλλο και γενικά δεν ασχολιόταν, κάποιες φορές ανέβαζε τραγούδια σε στυλ αφιέρωσης προς εμένα όπως μου έλεγε. Οπότε το να ασχοληθώ με social δεν θα αλλάξει κάτι δεν μπορεί να δει κάτι..

    Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω και σύμφωνα με αυτά που μου λέτε, γιατί συνέχισε η καθημερινή επικοινωνία ακόμα και αφού έφυγα από το σπίτι για αρκετό διάστημα, μου έδωσε νέο αριθμό της, έκανε αφιερώσεις, μου είπε ότι θα έρθει Αθήνα στην κολλητή της και μέχρι την 2η μέρα μιλούσαμε κανονικά και απο εκεί κ πέρα άλλαξαν όλα μέσα σε μία μέρα? Και άλλαξαν επειδή ή κάτι έγινε εδώ ή ενημερώθηκε για κάτι για την δουλειά της, γιατί από τότε μόνο αυτό μου αναφέρει γενικότερα και ότι έχει τρεχάματα. Αν έχει κάτι σε θέμα υγείας-ψυχολογικού που την επηρεάζει στο να κρατήσει την θέση της στην δουλειά της το πιθανότερο είναι να μην θέλει να το αναφέρει σε μένα για τους δικούς της λόγους (μήπως οι προηγούμενες σχέσεις της διαλύθηκαν λόγο αυτού κ φοβάται να μου το πει?!). Στον γάμο της κολλητής της δεν ήρθε εν τέλη, που σημαίνει ότι όντως κάτι σοβαρό έχει παιχτεί αλλιώς δεν χάνεις τον γάμο των κολλητών σου έτσι χωρίς σοβαρό λόγο.. Το πρόβλημα που έχει με την δουλειά της δεν μου το έχει πεί ξεκάθαρα, δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι έχει γίνει, λες και δεν θέλει να μου το αναφέρει για κάποιον λόγο κ απο την μία σεβαστό γιατί στην τελική ούτε με ξέρει χρόνια ούτε έχουμε σχέση για να το μοιραστεί, αλλά το όλο σκηνικό εκεί που πήγαινε μια χαρά πάγωσε.

    Από ότι έχω καταλάβει από το λίγο που την γνωρίζω όταν περνάει φάσεις άγχους-δυσκολίες μάλλον κλείνεται κ στοχεύει μόνο εκεί (κακό θα μου πείτε γιατί να θες να κάνεις κάτι με τέτοιο άτομο), μέχρι να επιλύσει το πρόβλημα της. Αν ήταν να έχει ξενερώσει με κάτι ως προς εμένα (πχ που δεν έγινε κάτι σπίτι της που στην τελική εκείνη έδειξε ότι δεν ήταν έτοιμη..) δεν θα γινόταν σε πιο γρήγορη στιγμή πχ 1-2 βδομάδες αφού είχα φύγει? Ναι εκείνη πλέον δεν στέλνει πρώτη, έχει αρκετό καιρό να στείλει έστω ένα μήνυμα φάσης καλημέρα τι κάνεις.. Δεν ξέρω τι γίνεται μέσα στο μυαλό της, αλλά από την μία στιγμή στην άλλη να αλλάζει έτσι ο άνθρωπος χωρίς να έχει γίνει κάτι κακό ή κάτι που να την πείραξε από την πλευρά μου δεν μπορώ να το καταλάβω. Γιατί όταν μιλήσαμε στο τηλέφωνο τότε που ήταν Αθήνα και την άκουσα χάλια την ρώτησα ευθέως και 2 φορές μάλιστα, αν έχει γίνει κάτι που να αφορά εμένα κ είναι έτσι κ αν δεν θέλει πλέον για κάποιον λόγο να μην μιλάμε.. κ μου απάντησε κ τις 2 φορές ότι δεν έχει να κάνει με μένα αυτό.

    Άβυσσος.....

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Καλείς ένα άνδρα στο σπίτι σου, μετά από μήνες επικοινωνίας, με ενθουσιασμό, τον φιλοξενείς, τον αφήνεις να κοιμηθεί στο κρεβάτι σου, τον αγκαλιάζεις, του ρίχνεις γλωσόφιλα.... και δεν του κάθεσαι!?!?!?! Ναι ειναι πολύ περίεργο... βασικά δεν ειναι περίεργο, χειριστικό είναι.
    Χειριστικό γιατί;
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

Page 2 of 10 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Η αναμονη μου προκαλει αγχος
    By Xismp97 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 19-12-2018, 00:04
  2. ΑΝΑΜΟΝΗ ΓΙΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ Ψ.Υ.
    By LostClown in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 18-11-2017, 17:38
  3. Και παλι σε αναμονη για Sleeve...
    By divralaura in forum Παχυσαρκία
    Replies: 2
    Last Post: 16-11-2014, 18:00
  4. Στρατος κ αναμονη να περασει ο καιρος!
    By μυσπ in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 22
    Last Post: 23-02-2014, 23:48
  5. Αναμονή....
    By Μπερδεμένη23 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 16-09-2013, 19:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •