Νέα γνωριμία, Απόσταση και.. αναμονή! - Page 10
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 10 of 10 FirstFirst ... 8910
Results 136 to 147 of 147
  1. #136
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by KostasAnagn View Post
    Έχεις δίκιο.. μεγάλο!

    Νομίζω ήρθε η ώρα να κλείσει αυτό το θέμα γιατί έχει τραβήξει αρκετά, το ιδανικό είναι και κάποιος admin/mod αν μπορεί να το σβήσει κιόλας γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται μικρός είναι ο κόσμος και μπορεί να συνδέσουν καταστάσεις και να έχουμε τίποτα άλλα και δεν επιθυμώ και άλλα προβλήματα, παρόλο που δεν έχω ονομάσει ανθρώπους και γεγονότα.
    Αν παρόλα αυτά υπάρξει κάποια άλλη εξέλιξη στο θέμα στο σύντομο διάστημα μπροστά μας θα ανοίξω νέο topic και ελπίζω να θυμάστε την περίπτωση.

    Ευχαριστώ πραγματικά όλους σας για τις συμβουλές και τις γνώμες! Σας εύχομαι τα καλύτερα σε προσωπικό και όχι μόνο επίπεδο!
    Να είσαι καλά! Εδώ είμαστε για να συζητήσουμε οτιδήποτε χρειαστείς.

    Να θυμάσαι ακόμα κάτι πολύ σημαντικό. Ακόμα και αν το σχέδιο δεν αποδώσει, θα σου προσφέρει κάτι πάρα πολύ σημαντικό. Τη δυνατότητα να βγεις από αυτό με αξιοπρέπεια και να αποφύγεις τον εξευτελισμό, στον οποίο κατευθύνεσαι ολοταχώς. Επίσης να ξέρεις ότι ακόμα και στην περίπτωση που η κοπέλα δεν επικοινωνήσει (για τους δικούς της λόγους), θα είσαι πολύ ψηλά στα μάτια της αν φύγεις με αξιοπρέπεια, και θα σε θυμάται για καιρό.

  2. #137
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    μην ανησυχεις κωστα, ειναι πολυ κοινο το θεμα σου, εχει πολλα παρομοια και μεσα και εξω. κανεις δεν θα σε αναγνωρισει. δεν λες ουτε εργασιες σας ουτε τπτ. αν θα θυμασαι, ακομα και σε σενα βρεθηκε να απαντησει ενα μελος με το ιδιο ακριβως θεμα και περιπου τις ιδιες περιγραφες και αποψεις.

  3. #138
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    συμφωνώ με το παραπάνω, ωστόσο θα πρότεινα να σβήσεις ή να τροποποιήσεις την ημ/νια γενεθλίων. Μπορείς να τροποποιείς τα σχόλια που κάνεις εντός 24 ωρών νομίζω. Εγώ πάντως την αναφορά που έκανα στην ημ/νία σε ένα σχόλιό μου, την τροποποίησα να ξέρεις.

  4. #139
    Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    36
    Ναι οκ θα το κάνω! Έκανα μία μικρή αλλαγή.
    Last edited by KostasAnagn; 30-10-2021 at 10:10.

  5. #140
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Βρήκες καινούρια πηγή άγχους τώρα ; Κανείς δεν μπορεί να ταυτοποιήσει τίποτε. Ούτε να σε κατηγορήσουν για κάτι .

  6. #141
    kopela93
    Guest
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Να είσαι καλά! Εδώ είμαστε για να συζητήσουμε οτιδήποτε χρειαστείς.

    Να θυμάσαι ακόμα κάτι πολύ σημαντικό. Ακόμα και αν το σχέδιο δεν αποδώσει, θα σου προσφέρει κάτι πάρα πολύ σημαντικό. Τη δυνατότητα να βγεις από αυτό με αξιοπρέπεια και να αποφύγεις τον εξευτελισμό, στον οποίο κατευθύνεσαι ολοταχώς. Επίσης να ξέρεις ότι ακόμα και στην περίπτωση που η κοπέλα δεν επικοινωνήσει (για τους δικούς της λόγους), θα είσαι πολύ ψηλά στα μάτια της αν φύγεις με αξιοπρέπεια, και θα σε θυμάται για καιρό.
    Ισχύει αυτό. Ένα άτομο που έφυγε με αξιοπρέπεια ενώ εγώ είχα εξαφανιστεί χωρίς κάτι να πω, ακόμα το βλέπω στο δρόμο και θυμάμαι ότι δεν εξευτελίστηκε, του έχω σεβασμό επειδή σεβάστηκε τον εαυτό του και δεν έπεσε χαμηλά. Από εκεί πίστεψα ότι έχει μια άλφα αυτοεκτίμηση. Έπαιξε έχασε αλλά δεν εξευτελίστηκε και αυτό τον κρατά ψηλά στα μάτια μου. (Όχι πως μετράει η γνώμη μου για αυτόν αλλά λέμε τώρα)

  7. #142
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    Ισχύει αυτό. Ένα άτομο που έφυγε με αξιοπρέπεια ενώ εγώ είχα εξαφανιστεί χωρίς κάτι να πω, ακόμα το βλέπω στο δρόμο και θυμάμαι ότι δεν εξευτελίστηκε, του έχω σεβασμό επειδή σεβάστηκε τον εαυτό του και δεν έπεσε χαμηλά. Από εκεί πίστεψα ότι έχει μια άλφα αυτοεκτίμηση. Έπαιξε έχασε αλλά δεν εξευτελίστηκε και αυτό τον κρατά ψηλά στα μάτια μου. (Όχι πως μετράει η γνώμη μου για αυτόν αλλά λέμε τώρα)
    Ο εξευτελισμός είναι συνήθης , όταν μιλάμε για προσέγγιση των δύο φύλων . Οι γυναίκες, σε νέα ηλικία, το βλέπετε λίγο υπεροπτικά, γιατί στην ελλάδα, έχετε πληθώρα προσφορών και προσεγγίσων από άνδρες , τουλάχιστον μέχρι μία ηλικία. Δεν κρατάει για πάντα αυτό .Από ένα σημείο και μετά, αλλάζουν οι όροι και αποκαθίσταται (έστω και λίγο) η αδικία για τους άνδρες. Τότε, βλέπεις να εξευτελίζονται και να χάνουν τον αυτοσεβασμό τους και γυναίκες, ίσως και πιο έντονα από νέους άνδρες, γιατί δεν είχαν μάθει να χάνουν και είναι συντριπτική η διαπίστωση ότι αλλάζουν οι συνθήκες. Η μετάβαση από το ένα στάδιο στο άλλο , μπορεί να γίνει και απότομα , χωρίς μεσοβέζικη περίοδο που θα βοηθούσε στην προσαρμογή !

  8. #143
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    Ισχύει αυτό. Ένα άτομο που έφυγε με αξιοπρέπεια ενώ εγώ είχα εξαφανιστεί χωρίς κάτι να πω, ακόμα το βλέπω στο δρόμο και θυμάμαι ότι δεν εξευτελίστηκε, του έχω σεβασμό επειδή σεβάστηκε τον εαυτό του και δεν έπεσε χαμηλά. Από εκεί πίστεψα ότι έχει μια άλφα αυτοεκτίμηση. Έπαιξε έχασε αλλά δεν εξευτελίστηκε και αυτό τον κρατά ψηλά στα μάτια μου. (Όχι πως μετράει η γνώμη μου για αυτόν αλλά λέμε τώρα)
    οταν εξαφανιστηκες, σου ειχε περασει το ενδιαφερον για εκεινον;
    μηπως εκεινος δεν ενδιαφεροταν αρκετα και γι αυτο δεν το κυνηγησε κι οχι απο ανωτεροτητα;

  9. #144
    Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    36
    Πάνω σε αυτό που λέτε να κάνω μια ερώτηση σε γενική εικόνα πάντα και όχι απαραίτητα για την δική μου περίπτωση.
    Οφελεί κάπου πέρα από την προσωπική συνείδηση στον καθένα μας, αν το άτομο που σε ενδιαφέρει να σε έχει ψηλά στα μάτια του ακόμα και αν μελλοντικά φτάσετε να μην μιλάτε ή να υπάρχει ελάχιστη επικοινωνία? Δηλαδή θέλω να πω με αυτό ότι τελικά το κάνεις για να νιώσεις εσύ καλύτερα? Μιας και δεν θα έχεις εικόνα ούτε θα ξέρεις από πρώτο χέρι αν δεν υπάρχει επικοινωνία ή αν υπάρχει έστω η υποτιπώδης αργότερα στο τι πιστεύει ή πως σε βλέπει ο άλλος.. Και που σε κρατάει ψηλά στα μάτια του ο άλλος (αν σε κρατάει ψηλά γιατί εξαρτάται και από τον χαρακτήρα του καθένα) την στιγμή που μπορεί να μην το ξέρεις σίγουρα τι όφελος έχει για σένα?
    Δεν ξέρω μπορεί να το σκέφτομαι και λάθος ή να μην είμαι σε θέση να το σκεφτώ σωστά, γι'αυτό και κάνω την ερώτηση.

  10. #145
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by KostasAnagn View Post
    Πάνω σε αυτό που λέτε να κάνω μια ερώτηση σε γενική εικόνα πάντα και όχι απαραίτητα για την δική μου περίπτωση.
    Οφελεί κάπου πέρα από την προσωπική συνείδηση στον καθένα μας, αν το άτομο που σε ενδιαφέρει να σε έχει ψηλά στα μάτια του ακόμα και αν μελλοντικά φτάσετε να μην μιλάτε ή να υπάρχει ελάχιστη επικοινωνία? Δηλαδή θέλω να πω με αυτό ότι τελικά το κάνεις για να νιώσεις εσύ καλύτερα? Μιας και δεν θα έχεις εικόνα ούτε θα ξέρεις από πρώτο χέρι αν δεν υπάρχει επικοινωνία ή αν υπάρχει έστω η υποτιπώδης αργότερα στο τι πιστεύει ή πως σε βλέπει ο άλλος.. Και που σε κρατάει ψηλά στα μάτια του ο άλλος (αν σε κρατάει ψηλά γιατί εξαρτάται και από τον χαρακτήρα του καθένα) την στιγμή που μπορεί να μην το ξέρεις σίγουρα τι όφελος έχει για σένα?
    Δεν ξέρω μπορεί να το σκέφτομαι και λάθος ή να μην είμαι σε θέση να το σκεφτώ σωστά, γι'αυτό και κάνω την ερώτηση.
    Και τι δεν θα έδινα, να μπορούσα να γυρίσω πίσω τον χρόνο, σε κάτι στιγμές που ενώ θα έπρεπε απλά να γυρίσω την πλάτη μου και να φύγω, δεν το έκανα με αποτέλεσμα να εξευτελιστώ και να χάσω την αξιοπρέπεια μου. Αυτό που περισσότερο θέλουν οι άντρες (κατά την ταπεινή μου άποψη) δεν ειναι αγάπη και προδέρμ αλλά ο σεβασμός που δεν μπορεί να υπάρχει χωρίς αξιοπρέπεια. Καμία γυναίκα δεν θα επιλέξει έναν άντρα που καταρχάς δεν σέβεται. Αυτό σημαίνει ότι αν σε σέβεται μία γυναίκα δεν ειναι απαραίτητο ότι θα θέλει να ειναι μαζί σου και ερωτικά, αν όμως δεν σε σέβεται ειναι σίγουρο ότι δεν θα θέλει.

  11. #146
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Το να μην λέει σε γνωστό της κύκλο κάποια ότι ρεζιλεύτηκες για να τη ρίξεις και απέτυχες, έχει κάποια σημασία για την εικόνα σου. Δεν ξέρεις σε ποιά αυτιά μπορεί να φτάσει . Και δεν ανέβάζει τον εγωισμό της. Αν κάποιος την παρακαλάει χρόνια , θα γίνει πιο εκνευριστική και σπαστική και για τους επόμενους.

  12. #147
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Και τι δεν θα έδινα, να μπορούσα να γυρίσω πίσω τον χρόνο, σε κάτι στιγμές που ενώ θα έπρεπε απλά να γυρίσω την πλάτη μου και να φύγω, δεν το έκανα με αποτέλεσμα να εξευτελιστώ και να χάσω την αξιοπρέπεια μου. Αυτό που περισσότερο θέλουν οι άντρες (κατά την ταπεινή μου άποψη) δεν ειναι αγάπη και προδέρμ αλλά ο σεβασμός που δεν μπορεί να υπάρχει χωρίς αξιοπρέπεια. Καμία γυναίκα δεν θα επιλέξει έναν άντρα που καταρχάς δεν σέβεται. Αυτό σημαίνει ότι αν σε σέβεται μία γυναίκα δεν ειναι απαραίτητο ότι θα θέλει να ειναι μαζί σου και ερωτικά, αν όμως δεν σε σέβεται ειναι σίγουρο ότι δεν θα θέλει.
    ισχυει.
    αλλα πιστευω οτι δεν εχει φυλο. το ιδιο ισχυει και για τους ανδρες, εκτος απο τους μισογυνηδες, που αξιολογουν την γυναικα μονο σαν τροπο διασκεδασης και οχι σαν προσωπικοτητα..

Page 10 of 10 FirstFirst ... 8910

Similar Threads

  1. Η αναμονη μου προκαλει αγχος
    By Xismp97 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 19-12-2018, 00:04
  2. ΑΝΑΜΟΝΗ ΓΙΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ Ψ.Υ.
    By LostClown in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 18-11-2017, 17:38
  3. Και παλι σε αναμονη για Sleeve...
    By divralaura in forum Παχυσαρκία
    Replies: 2
    Last Post: 16-11-2014, 18:00
  4. Στρατος κ αναμονη να περασει ο καιρος!
    By μυσπ in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 22
    Last Post: 23-02-2014, 23:48
  5. Αναμονή....
    By Μπερδεμένη23 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 16-09-2013, 19:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •