Κάνοντας έναν καινούριο φιλο - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 31
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    καλα κανετε. ο,τι σας ερχεται να κανετε. αλλα πραγματικοι φιλοι, δεν θα ειστε με κανεναν αν δεν μιλησετε και για τα "βαθια" θεματα με ειλικρινεια και κατανοηση...

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    @Remedy οπως το βλεπω, το να καταλαβαινει καποιος οτι κατι δε θες να το θιξεις χωρις να το πεις ευθεως, ειναι δειγμα ψυχικης επαφης.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    @Remedy οπως το βλεπω, το να καταλαβαινει καποιος οτι κατι δε θες να το θιξεις χωρις να το πεις ευθεως, ειναι δειγμα ψυχικης επαφης.
    για εμενα, ειναι θεμα διακριτικοτητας, αλλα οσον αφορα την σχεση, δειγμα αποστασης και οχι ουσιαστικης σχεσης..

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Έχω μία φίλη που έχει μία "φίλη" άλλη κοπέλα, 40+ και οι δύο πλέον. Η φίλη μου λοιπόν μεγαλωμένη σε κλειστό περιβάλλον και με ελάχιστες επιλογές σε παρέες κτλ παλιότερα τη θεωρούσε αυτή τη φίλη στενή φίλη. Της ανοιγότανε, συζητούσε ελεύθερα για τις οικογενειακές της δυσκολίες, για τα παιδιά της, το διαζύγιό της κι ένα σωρό πράγματα. Η άλλη μπορεί να της έλεγε για τους γονείς της, τα αδέρφια της, τη δουλειά της, ένα σωρό πράγματα, αλλά ποτέ για τα προσωπικά της. Αυτή έχει δεσμό εδώ και πάνω από δεκαπενταετία πλέον με ένα μισοπαντρεμένο που είναι και εργοδότης της, σε μία δουλειά της πλάκας που δεν πάει και πολύ καλά, αυτός είναι σε ηλικία σύνταξης και αυτή δουλεύει χαλαρά, αλλά μεγάλο ωράριο με μικρό μισθό. Μισοπαντρεμένο γιατί η γυναίκα του έχει πάρει γραμμή τι γίνεται, έχει φύγει στο σπίτι τους αλλού σε άλλο μέρος, τα παιδιά τους είναι πλέον μεγάλα, διαζύγιο δεν υπάρχει όμως και τους περισσότερους μήνες του χρόνου τον παιρνάνε μαζί έτσι κι αλλιώς, αυτός κάποιους μήνες του χρόνου και κάποια ΣΚ έρχεται εδώ που είναι δεσμός του. Όταν αυτός είχε σοβαρό πρόβλημα υγείας η γυναίκα του και τα παιδιά του ήταν εκεί, η άλλη μια φορά τυπική επίσκεψη πήγε. Το θέατρο του παραλόγου.
    Αυτό στο λέω για να καταλάβεις ότι η κοπελιά που είναι το τρίτο πρόσωπο είναι η αναποφάσιστη, δεν αισθάνεται καλά με αυτή τη σχέση να τη συζητήσει ούτε με τους στενότερους φίλους της, ενώ ουσιαστικά ο κόσμος το 'χει τούμπανο κι αυτή κρυφό καμμάρι. Όταν λοιπόν οι φίλες συζητάνε μεταξύ τους π.χ. έχω κουραστεί στην δουλειά μου, θα ήθελα να κάνω την τάδε αλλαγή, σε λίγα χρόνια σχεδιάζω να κάνω αυτό, η άλλη θα πει κάτι τύπου Ναι, εδώ τα λεφτά είναι λίγα, οι γονείς μου με έχουν κουράσει, έχω φτάσει σε αυτή την ηλικία και δεν έχω μείνει μόνη μου ακόμα, αλλά ο Μήτσος με έχει βοηθήσει τόσα χρόνια, δεν θέλω να τον αφήσω και μετά αλλάζει την ροή της συζήτησης και δεν συζητάνε το θέμα πιο βαθιά. Η μία καταλαβαίνει ότι η άλλη δεν παίρνει απόφαση να παρατήσει το γκόμενο, η ίδια θεωρεί ότι πουλάει παραμύθι πως δεν μπορεί να αφήσει τον παλιό εργοδότη κι όλα καλά(όχι καλά). Έτσι δεν μπορείς να βαθύνεις μία φιλία. Απλά παίζεις την κολοκυθιά. Η φίλη μου με τον καιρό βρήκε άτομα που μπορεί να συζητάει τα πάντα, είναι ειλικρινείς μεταξύ τους, μοιράζονται τη ζωή τους και κάνουν συζητήσεις χωρίς υπεκφυγές. Οπότε έχει αραιώσει με αυτή εκ των πραγμάτων. Κάποια στιγμή μου είπε "Την αγαπάω την τάδε, την εκτιμάω, αλλά ρε παιδί μου, 30 χρόνια γνωριζόμαστε, αυτό το κομμάτι με τον Μήτσο δεν το αγγίζει ποτέ, με πληγώνει που δεν με θεωρεί άξια εμπιστοσύνης να ανοιχτεί, εγώ της έχω πει τόσα και τόσα. Δηλαδή θα καθόμαστε να παίζουμε θέατρο και να κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας, από το σχολείο είμασταν φίλες."

    Θεωρώ ότι κάτι τέτοιο παίζει με τον άνθρωπο που θεωρείς "κολλητό" και κάποια στιγμή μπορεί να αραιώσει και θα είναι κρίμα, ειδικά αν δεν έχεις και πολλά άλλα άτομα στη ζωή σου.

  5. #20
    Μια χαρά υπάρχει φιλία μεταξύ γυναίκας - άντρα... Όπως φανταζομαι μπορεί να υπάρξει και μεταξύ γκει αντρών.

    2 προβλήματα βλεπω εγώ στην ιστορία.
    Πρώτον, ο σύντροφος σου θεωρώ σε περιορίζει πολύ με τη ζήλεια του και θα έπρεπε να λυθεί αυτό.

    Και δεύτερον, με τί κολλημένα άτομα πας και κάνεις παρέα που δεν θα σε καταδέχονταν αν μάθαιναν για το σεξουαλικό κομμάτι της ζωής σου...

    Τελευταιο εξάμηνο με εχει πλησιασει κοπέλα ομοφυλόφιλη, μια χαρά φιλική σχεση εχουμε.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    @Σπουργιτι
    Ειναι ζηλιαρης φουλ ο καημενος. Και υποφερει και αυτος. Του λεω κιολας, αν θεωρεις οτι εχω αλλον γιατι να μην ειμαι με εκεινον; Και μου λεει θες και τους 2.
    Ο κολλητος μου δεν ξερω τι γνωμη εχει για τους γκει. Δεν ξερω αν εχει καν γνωμη.

    @Remedy
    εγω εκτιμω οτι εχει καταλαβει οτι δεν μαρεσει και μου δινει χρονο

    @Sonia
    Θελω να του πω, προσπαθω να το κανω. Δεν ξερω κατα ποσο ειναι ετοιμος. Όπως ολοι μας εχει και αυτος τα θεματακια του.

  7. #22
    Για μένα κράτα τον φίλο απο τη δουλειά εννοείται .

    Ο boyfriend πρεπει να χαλαρώσει. Δεν βοηθάει το να θες νέους φίλους και να διπλοτριπλοσκέφτεσαι τη κάθε κίνηση μη ζηλέψει ο άλλος...

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    Αγαπητέ θεματόθετη,
    το ότι ο συντροφός σου είναι αρκετά ζηλιάρης είναι ένα ελάττωμα του και πρέπει να αντιμετωπίζεται ως έτσι.
    Αυτό που εννοώ είναι ότι δεν γίνεται ένας ολοκληρωμενος ενήλικος άνθρωπος να μην μπορεί να γνωρίσεις νέους ανθρώπους και να κάνει νέους φίλους επειδή η σχέση του ζηλεύει. Δεν είναι υγιές. Δεν λέω να είσαι αναίσθητος δηλαδή να πηγαίνεις σε σπίτια αντρών και να βλέπετε ταινία οι δυο σας και να κοιμάσαι εκεί, λέω το απλό, να βγαίνεις για καφέ με έναν συνάδελφο και να γίνεστε με τον καιρό φίλοι.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    @Σπουργιτι
    Ειναι ζηλιαρης φουλ ο καημενος. Και υποφερει και αυτος. Του λεω κιολας, αν θεωρεις οτι εχω αλλον γιατι να μην ειμαι με εκεινον; Και μου λεει θες και τους 2.
    Ο κολλητος μου δεν ξερω τι γνωμη εχει για τους γκει. Δεν ξερω αν εχει καν γνωμη.

    @Remedy
    εγω εκτιμω οτι εχει καταλαβει οτι δεν μαρεσει και μου δινει χρονο

    @Sonia
    Θελω να του πω, προσπαθω να το κανω. Δεν ξερω κατα ποσο ειναι ετοιμος. Όπως ολοι μας εχει και αυτος τα θεματακια του.
    ανακεφαλαιωνω.
    αυτος που θεωρεις "κολλητο" σου, δεν ξερει το απραμικρο για την προσωπικη σου ζωη, αλλα ΟΥΤΕ κι εσυ για την δικη του, και οχι μονο αυτο, αλλα δεν γνωριζεις καν τις γενικοτερες αποψεις του για ενα θεμα που σε αφορα τοσο αμεσα, οπως η ομοφυλοφιλια...
    κιε συ αυτο το θεωρεις φιλια...
    οκ...
    ή ειναι κι αυτος κρυφογκει και βολευεστε και οι δυοσ την μυστικοπαθεια, η ειναι τερμα επιφανειακος ανθρωπος και τον ενδιαφερουν μονο αυτ απου λετε, αν του εκατσε το μαλλι να βγει καμια φωτο κι αν εκανε δικεφαλους...
    λυπηρο ο,τι κι αν ισχυει και βεβαια, ΔΕΝ ειναι φιλια αυτο...

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Αυτό που λέει η Remedy κι επίσης να μη παίζουμε με τις λέξεις, δεν είναι θέμα αν είναι αυτός έτοιμος να του πεις κάτι τέτοιο, το θέμα είναι ότι εσύ δεν είσαι έτοιμος.

  11. #26
    :) αν έχεις καεί από φίλο φυσας και το γιαούρτι λέω εγώ.

    Πρόσεχε τι λες, σε ποιον το λες και προσπάθησε να είσαι σίγουρος ότι δεν θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί εναντίων σου.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    Όλοι νομιζουν οτι θες να τους κανεις κακο; Οτι θα μαθεις κατι για τα πειραματα τους και θα τους κλεψεις την ιδεα;
    Ζούμε σε περίεργους καιρούς. Μπορεί όμως απλά να έχεις πέσει σε περίεργα άτομα.

    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    Που μεταξυ μας ολοι μαλακιες δημοσιευουν.
    Γιατί το λες αυτό; Δεν περνάνε από την καθιερωμένη διαδικασία του peer review;

    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    Αυτοι νομιζουν οτι πανε για νομπελ ξερω γω και δεν εχουν χρηματοδοτηση ουτε για τα εξοδα δημοσιευσης.
    Πώς έχουν γίνει τα πράγματα σήμερα ... Κάποτε δημοσιεύαμε χωρίς δαπάνη, και μάλιστα το περιοδικό έστελνε δωρεάν ένα σημαντικό αριθμό από αντίγραφα του άρθρου σου σε χαρτί (20 ή 30 νομίζω). Πλήρωνες μόνο αν ήθελες περισσότερα αντίγραφα.

    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    Ο δικος μου στραβωσε γιατι το θεωρει κερατο. Εδω τον αδερφικο μου φιλο τον θεωρει κερατο. Βγαινω μαζι του και εκνευριζεται.
    Μπορεί να είναι έτσι ο «δικός» σου. Αλλά πιστεύω ότι οι συνθήκες αποκλεισμού στις οποίες ζείτε, η αβεβαιότητα και η αγωνία για το τι θα γίνει αν σε χάσει, εντείνουν το πρόβλημα.

    Λες «αδερφικό φίλο» το συγκεκριμένο που συζητάμε εδώ ή κάποιον άλλο;

    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    Θελω νεους φιλους. Δεν βοηθαει το οτι ειμαι γκει.
    Καθόλου όμως. Γιατί κάποια στιγμή μπορεί να προκύψει κάτι άλλο.

    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    Δεν θα ελεγα καθολου ευκολα οτι ειμαι γκει, οποτε δεν θιγω το ερωτημα αν εχει σχεση. Που θα μου πεις σε νοιαζει για εναν φιλο αν εχει σχεση; Και ναι και οχι.
    Δεν έχει «όχι», μόνο «ναι». Η φιλία, αν και δεν την έχω γνωρίσει ακόμα, φαντάζομαι ότι είναι κάτι αρκετά βαθύ. Το να συζητάς τα προσωπικά σου με κάποιον που θεωρείς φίλο μού φαίνεται ως τουλάχιστον αυτονόητο, για να μην πω απαραίτητο.

    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    Βοηθαει να φτιαχνεις μια εικονα για τον οποιον φιλο. Και γενικοερα δεν ξερω, λενε πως δεν υπαρχει φιλια μεταξυ αντρων και γυναικών. Μεταξυ αντρων οπου ο ενας ειναι γκει; Κατι τετοια βραχυκυκλωματα τρωω.
    Έχει βάση το βραχυκύκλωμά σου. Μπορεί να αναπτυχθεί φιλία μεταξύ νεαρών ετεροφυλόφιλων ατόμων διαφορετικού φύλου; Εγώ λέω πως είναι πολύ δύσκολο. Αυτό λοιπόν πιστεύω ότι ισχύει και μεταξύ αντρών εκ των οποίων ο ένας είναι ομοφυλόφιλος. Μόνο που εδώ πιστεύω επίσης ότι η δυναμική μπορεί να είναι αρκετά διαφορετική γιατί είναι και οι δυο του ίδιου φύλου. Δεν μπορώ να το κάνω πιο συγκεκριμένο, είναι μια διαίσθηση.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    @Vox
    σημερα δημοσιευσεις οτι θες σε ιατρικες επιστημες πραγματικα.Μπορει οχι σε καλο περιοδικο,αλλα θα δημοσιευσεις.
    Πολλα εχουν publication fee, τα καλα σχεδον ολα.
    Όχι καποιον αλλον λεω
    Ολοι εχουμε κατι που δεν θελουμε να το συζητησουμε, οχι με τον φιλο μας, ουτε με τον καθρεπτη
    Θεωρω οτι ενας γκει με εναν str8 που ειναι φιλοι θα μπορουσαν υπο προυποθεσεις να γινουν εραστες. Δεν το χω ψαξει το θεμα. Θεωρώ γενικά οτι το bromance ειναι κατι υπαρκτο που δεν εχει εξερευνηθει αρκετα.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ανακεφαλαιωνω.
    αυτος που θεωρεις "κολλητο" σου, δεν ξερει το απραμικρο για την προσωπικη σου ζωη, αλλα ΟΥΤΕ κι εσυ για την δικη του, και οχι μονο αυτο, αλλα δεν γνωριζεις καν τις γενικοτερες αποψεις του για ενα θεμα που σε αφορα τοσο αμεσα, οπως η ομοφυλοφιλια...
    κιε συ αυτο το θεωρεις φιλια...
    οκ...
    ή ειναι κι αυτος κρυφογκει και βολευεστε και οι δυοσ την μυστικοπαθεια, η ειναι τερμα επιφανειακος ανθρωπος και τον ενδιαφερουν μονο αυτ απου λετε, αν του εκατσε το μαλλι να βγει καμια φωτο κι αν εκανε δικεφαλους...
    λυπηρο ο,τι κι αν ισχυει και βεβαια, ΔΕΝ ειναι φιλια αυτο...
    Για την ερωτικη προσωπικη μου ζωη οχι δεν ξερει. Γενικα με ξερει. Εγω για την προσωπικη του ζωη ξερω περισσοτερα επειδη ξερω την κοπελα του κτλ. Οι αποψεις του για τους γκει δεν εχουν ακουστει. Εγω δεν εφερα τοθεμα ποτε, ουτε κατι το πυροδοτησε. Θυμαμαι πχ να λεμε για καποιον και να λεει ελα μωρε που δεν ξερεις ποιος ειναι, εκεινος ο γκει στο γραφειιο. Χωρις αλλοσχολιο. Το κρυφογκει πως προεκυψε;
    Και θα ξαναπω, οπως βρισκομαστε πεταχτα, μιια δυο μαλακιουλες θα πουμε γιατι θα τρεχουμε. Τι θα πουμε με τον καφε στο χερι που εχουμε 5 λεπτα μετρημενα ξερω γω;

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    Θυμαμαι πχ να λεμε για καποιον και να λεει ελα μωρε που δεν ξερεις ποιος ειναι, εκεινος ο γκει στο γραφειιο. Χωρις αλλοσχολιο.
    Για την ώρα απαντώ μόνο σ' αυτό γιατί είναι σημαντικό στην αλληλεπίδραση που έχεις με αυτόν τον άνθρωπο και δεν έχω χρόνο τώρα να αναπτύξω το άλλο θέμα που έθιξες προηγουμένως.

    Το σχόλιό του λοιπόν σήκωσε κόκκινο σημαιάκι στο μυαλό μου. Μου ακούστηκε απαξιωτικό. Νομίζω ότι σε περιμένει μια δυσάρεστη έκπληξη αν του ξανοιχτείς στο θέμα της σεξουαλικότητας. Διαίσθηση, απλά.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Κρατώντας έναν χαμένο φίλο μέσα μου
    By Noctis in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 182
    Last Post: 07-09-2021, 23:47
  2. Τι είδους σχέση έχω με έναν φίλο μου
    By Kynodontas in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 31
    Last Post: 07-07-2020, 22:52
  3. Πως βοηθαμε εναν φιλο με κρισεις πανικου??
    By Φωτεινη! in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 17-10-2010, 17:51
  4. Εχασα εναν στενο παιδικο μου φιλο
    By Winston_man in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 6
    Last Post: 31-03-2008, 17:06
  5. Βοήθεια σε εναν φίλο!
    By a_friend in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 21-10-2006, 22:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •