Κάνοντας έναν καινούριο φιλο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728

    Κάνοντας έναν καινούριο φιλο

    Αλήθεια, ποτε θεωρουμε οτι καποιος ειναι φιλος μας; Πρέπει να περιμένουμε δεκαετίες για να ερθει μια δυσκολη στιγμη και να μας αποδειξη την φιλια του; Αν σκεφτουμε ενα παραξενο παραδειγμα, ένα πλυντήριο. Αν μετά από 10 χρονια τα παιξει και το αλλαξουμε, θα σημαινει οτι δεν ειχαμε ποτε πλυντηριο η οτι RIP πλυντήριο;
    Στο θεμα μου τωρα
    γνωρισα καποιον στη δουλεια. Από τους λίγους συμπαθητικους ανθρωπους εκει μεσα. Όλοι νομιζουν οτι θες να τους κανεις κακο; Οτι θα μαθεις κατι για τα πειραματα τους και θα τους κλεψεις την ιδεα; Που μεταξυ μας ολοι μαλακιες δημοσιευουν. Αυτοι νομιζουν οτι πανε για νομπελ ξερω γω και δεν εχουν χρηματοδοτηση ουτε για τα εξοδα δημοσιευσης.
    Τεσπα
    Αυτος ο τυπας με βοηθησε σε κατι. Ψιλοεχουμε αναλαβει ενα προτζεκτ αλλα ειμαστε σε αλλο κομματι. Απλα στα σημεία επαφής των κομματιων μας θελει ο ενας την βοηθεια του αλλου. Μου προτεινε να παμε για καφε να το συζητησουμε.
    Καταληξαμε να λεμε για ασχετα θεματα αφου τελειωσαμε αυτο. Υπηρχε χημεια δηλαδη. Ο δικος μου στραβωσε γιατι το θεωρει κερατο. Εδω τον αδερφικο μου φιλο τον θεωρει κερατο. Βγαινω μαζι του και εκνευριζεται. Με αυτο τοπαιδι μιλαμε σε καθημερινη βαση, εχουμε κολλησει σαν παρεα. Νιωθω μπερδεμενος. Θελω νεους φιλους. Δεν βοηθαει το οτι ειμαι γκει. Δεν θα ελεγα καθολου ευκολα οτι ειμαι γκει, οποτε δεν θιγω το ερωτημα αν εχει σχεση. Που θα μου πεις σε νοιαζει για εναν φιλο αν εχει σχεση; Και ναι και οχι. Βοηθαει να φτιαχνεις μια εικονα για τον οποιον φιλο. Και γενικοερα δεν ξερω, λενε πως δεν υπαρχει φιλια μεταξυ αντρων και γυναικών. Μεταξυ αντρων οπου ο ενας ειναι γκει; Κατι τετοια βραχυκυκλωματα τρωω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Οχι δεν ειναι κέρατο να μιλας απλα.Εσυ δεν εχεις ερωτικο ενδιαφερον;Ειναι καθαρα φιλικό;
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Υπάρχει καί μεταξύ γυναικών που είναι ετεροφυλόφιλη και ομοφυλόφιλη. Πού κολλάτε ρε παιδιά είμαστε όλοι άνθρωποι Με παρόμοια προβλήματα, Με κοινά ενδιαφέροντα κλπ

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    @Νοσηρη φαντασια
    οχι δεν υπαρχει ερωτικο ενδιαφερον, απλα περναω ωραια μαζι του

    ladybird12
    Στον δικο μου πες τα που γκρινιαζει. Ζηλευει και τον κολλητο μου.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    καλημερα.
    δεν καταλαβα αν ο νεος φιλος ειναι στρ8 η γκει.
    αν ειναι στρειτ τι ακριβως φοβαται ο δικος σου; μην τον κολλησεις ομοφυλοφιλια;
    για να σε δει καποιος "αλλιως" πρεπει να ειναι γκει, δεν ειναι κολλητικο οπως πολλοι φοβουνται..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Δεν έχω καταλάβει τι ρωτάς Noctis. Πότε θεωρείται ο άλλος φίλος ή αν γίνεται να κάνεις φίλους ή αν πρέπει να κάθεσαι μόνος σου με παρέα τον τοίχο για να μη ζηλεύει ο γκόμενος; Τι ακριβώς θες να συζητήσεις;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    @Remedy
    Δεν ξερω τι ειναι, υποθετω στρ8 (αν και στον ιατρικο χωρο σχεδον 5050 ειναι). Ο δικος μου φοβαται ετσι κι αλλιως. Και κοπελες ζηλευει αλλα οχι τοσο. Εντωμεταξυ νομιζει οτι τον κερατωνω συνεχεια.

    @Sonia
    Τον πονο μου απλα θελω να πω :P

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    @Remedy
    Δεν ξερω τι ειναι, υποθετω στρ8 (αν και στον ιατρικο χωρο σχεδον 5050 ειναι). Ο δικος μου φοβαται ετσι κι αλλιως. Και κοπελες ζηλευει αλλα οχι τοσο. Εντωμεταξυ νομιζει οτι τον κερατωνω συνεχεια.

    @Sonia
    Τον πονο μου απλα θελω να πω :P
    ναι, αλλα δεν καταλαβαινουμε ποιος ειναι ο πονος σου, περα απο την ζηλεια του δικου σου...

    με αυτον τον ανθρωπο ποσες φορες εχετε βρεθει οι δυο σας σε φιλικο πλαισιο, περα απο τα επαγγελματικα;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    @Remedy
    οτι νιωθω ενοχος που βγαινω με εναν ανθρωπο. Ο αλλος θα μουτρωσει, θα ξενερωσει και γιατι δεν βγηκες μαζι μου και γκρινια. 3,4 φορες εχουμε βγει ετσι για καφε η για φαγητο.Μιλαμε αρκετα στο φβ. Ειναι προσφατη γνωριμια απλα υπηρχε ωραια χημεια.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    @Remedy
    οτι νιωθω ενοχος που βγαινω με εναν ανθρωπο. Ο αλλος θα μουτρωσει, θα ξενερωσει και γιατι δεν βγηκες μαζι μου και γκρινια. 3,4 φορες εχουμε βγει ετσι για καφε η για φαγητο.Μιλαμε αρκετα στο φβ. Ειναι προσφατη γνωριμια απλα υπηρχε ωραια χημεια.
    νομιζω εχεις μια δυσκολια να ερμηνευεις κοινωνικες συμπεριφορες (καμπανακι).
    δηλαδη, το να βγεις 3 φορες για καφε, με το 10 χρονια φιλια, ΔΕΝ ΣΥΓΚΡΙΝΟΝΤΑΙ και υπαρχουν πολλες ενδιαμεσες φασεις.
    και προφανως δεν ειναι και δεν λες "κολλητο σου" καποιον που εχεις πιει 3 καφεδες μαζι του..

    κατα τα αλλα, θεωρω οτι και μεταξυ ανδρα- γυναικας, και πιθανως και μεταξυ γκει ατομων, φιλια μπορει να δημιουργηθει οταν κανενας απο τους δυο δεν εχει ερωτικα κινητρα και αισθηματα. οταν ο ενας βλεπει ερωτικα και ο αλλο φιλικα, δεν ειναι φιλια, ειναι προσδοκιες...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    @Remedy
    ειναι αυτο που λενε δεν εχω ενσυναισθηση;
    Οχι δεν ειπα οτι ειναι φιλος μου, για αυτο εκανα την μικρη εισαγωγη. Απλα πιστευω οτι υπαρχει προοπτικη οντως να ειμαστε φιλοι. Δεν νιωθω οτι απλα μιλαμε επειδη "πρεπει". Κολλητό μου οταν ειπα, εννοω οντως τον κολλητο μου οχι εκεινον.

    Τωρα για τη φιλια αντρων γυναικών/γκει ειμαι προβληματισμενος. Θα πω για τον κολλητο μου. Πολυ ωραιο παιδι. Ερωτικα δεν τον ειδα ουτε οταν τον γνωρισα (πριν γινει φιλος μου). Για μενα δεν ξερει, νομιζω το υποψιαζεται αλλα δεν θελει να το θιξει μην το παρω καπως. (μπορει απλα να ναι ουγκανος και να μη τοχει σκεφτει και α πεσει απο τα συννεφα). Δεν ξερω ποτε θα βρω το θαρρος να του το πω, αλλα θελω να το κανω. Εχουμε ωραια σχεση.Ειμαι 100% σιγουρος οτι ειναι στρ8 αλλα εχει κολληματα να ντυνεται ωραια, το μαλλι του κτλ. Ειναι λιγο ναρκισος αλλα ειναι και δοτικος. Σχολιαζουμε συχνα την εμφανιση ο ενας του αλλου. Ωραια μπλουζα, η παχυνες η φουσκωσαν τα δικεφαλα τι ασκησεις κανεις τωρα κτλ. Πολλες φορες του εχω πει εισαι πολυ ομορφος σημερα, να σε βγαλω φωτο να την βαλεις στο ινστα;
    Και δε νιωθω κατι ερωτικο. Πολλες φορες μαρεσει να τον κοιταω. Αλλα δεν τον γουσταρω, χαιρομαι που ειμαι ομορφος και περναει καλα στη ζωη του.
    Τον εχω δει με μποξερακι και φουντωσα ομως, προσπαθησα να μην κοιταω και δεν θελω να τον πολυβλεπω γυμνο. Δεν ειναι ειδικο αυτο. Οποιον και να εβλεπα με μια στοιχειδωη εμφανιση θα αντιδρουσε ο σωμα μου. Αν με φιλησει στο μαγουλο, μαγκαλιασει δεν θα ερεθιστω.
    Ο δικος μου θα θεωρησει οτι τον γουσταρω. Γενικα δεν μπορει να καταλαβει οτι προφανως θα βλεπω ωραιους αντρες εξω στο δρομο, στη δουλεια, ασθενεις. ΘΑ σκεφτω οτι ειναι ωραιοι. αλλα ουτε θα τους την πεσω ουτε θα- -κανω σεξ μαζι τους.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    @Remedy
    ειναι αυτο που λενε δεν εχω ενσυναισθηση;
    Οχι δεν ειπα οτι ειναι φιλος μου, για αυτο εκανα την μικρη εισαγωγη. Απλα πιστευω οτι υπαρχει προοπτικη οντως να ειμαστε φιλοι. Δεν νιωθω οτι απλα μιλαμε επειδη "πρεπει". Κολλητό μου οταν ειπα, εννοω οντως τον κολλητο μου οχι εκεινον.

    Τωρα για τη φιλια αντρων γυναικών/γκει ειμαι προβληματισμενος. Θα πω για τον κολλητο μου. Πολυ ωραιο παιδι. Ερωτικα δεν τον ειδα ουτε οταν τον γνωρισα (πριν γινει φιλος μου). Για μενα δεν ξερει, νομιζω το υποψιαζεται αλλα δεν θελει να το θιξει μην το παρω καπως. (μπορει απλα να ναι ουγκανος και να μη τοχει σκεφτει και α πεσει απο τα συννεφα). Δεν ξερω ποτε θα βρω το θαρρος να του το πω, αλλα θελω να το κανω. Εχουμε ωραια σχεση.Ειμαι 100% σιγουρος οτι ειναι στρ8 αλλα εχει κολληματα να ντυνεται ωραια, το μαλλι του κτλ. Ειναι λιγο ναρκισος αλλα ειναι και δοτικος. Σχολιαζουμε συχνα την εμφανιση ο ενας του αλλου. Ωραια μπλουζα, η παχυνες η φουσκωσαν τα δικεφαλα τι ασκησεις κανεις τωρα κτλ. Πολλες φορες του εχω πει εισαι πολυ ομορφος σημερα, να σε βγαλω φωτο να την βαλεις στο ινστα;
    Και δε νιωθω κατι ερωτικο. Πολλες φορες μαρεσει να τον κοιταω. Αλλα δεν τον γουσταρω, χαιρομαι που ειμαι ομορφος
    και περναει καλα στη ζωη του.
    Τον εχω δει με μποξερακι και φουντωσα ομως, προσπαθησα να μην κοιταω και δεν θελω να τον πολυβλεπω γυμνο. Δεν ειναι ειδικο αυτο. Οποιον και να εβλεπα με μια στοιχειδωη εμφανιση θα αντιδρουσε ο σωμα μου. Αν με φιλησει στο μαγουλο, μαγκαλιασει δεν θα ερεθιστω.
    Ο δικος μου θα θεωρησει οτι τον γουσταρω. Γενικα δεν μπορει να καταλαβει οτι προφανως θα βλεπω ωραιους αντρες εξω στο δρομο, στη δουλεια, ασθενεις. ΘΑ σκεφτω οτι ειναι ωραιοι. αλλα ουτε θα τους την πεσω ουτε θα- -κανω σεξ μαζι τους.
    μα ναι, αλλα εκανες μια εισαγωγη που ρωταει ποτε καποιος θεωρειται φιλος!!! αυτα δεν τα ρωτας, τα ξερεις!! εμεις θα σου πουμε ποτε καποιος θεωρειται φιλος; εσυ, πρεπει να το ξερεις, αν καταλαβαιενις τι ειναι οι διαφορες κοινωνικες σχεσεις...
    δεν ξερω αν ειναι θεμα ενσυναισθησης η κοινωνικης αντιληψης η καποιο μπλοκαρισμα δικο σου . στοε χω ξαναπει οτι για μενα, χρειαζεσαι δουλεια με ψυχοθεραπευτη..

    οσο γι αυτον που οντως αποκαλεις κολλητο, τι να σου πω...
    εγω δεν θα θεωρουσα κολλητο μου καποιον που δεν τολμαω να του πω τον σεξουαλικο μου προσανατολισμο. δλδ, ελεος, αλλα αν δεν συζηταμε τα σεξουαλκοσυναισθηματικα μας με εναν κολλητο, τι σκτ θα συζηταμε; για τους δικεφαλους και το γυμναστηριο; σοβαρα τωρα;. σορι, αλλα αυτα που περιγραφεις οτι συζητατε με τον κολλητο σου ειναι πολυ επιφανειακα πραγματα και λυπαμαι που θεωρεις φιλια το να συζητας αν ειστε ωραιοι κι τι κανατε στο γυμναστηριο ενω κρυβετε (εσυ σιγουρα, δεν ξερω για εκεινον) ΟΛΗ την προσωπικη σας ζωη. δλδ, διαβαζω τι εγραψες και νοιωθω οτι μου κανεις πλακα, οτι αυτα λετε και το θεωρεις κολλητη φιλια.
    δεν ειναι φιλια αυτο που εχετε. ειναι παρεα...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    @Remedy ρητορικα το εθεσα. Εννοώντας ότι μια φιλια πρεπει να δοκιμαστει κτλ, απο την αλλη δεν μπορει να μην θεωρεις καποιον φιλο μεχρι να ερθει μια στιγμη να το "αποδειξει"
    Δεν νομιζω οτι φταιει αυτος. Εγω δεν μπορω να το πω. Όποιον και να ειχα θα δυσκολευομουν. Και επειδη με ξερω δεν θα μαρεσε να με ρωταγε αυτος. Συζηταμε και πιο βαρια αλλα οταν παμε για ενα καφε μιση ωρα τα μεσημερια δεν θα ανοιξουμε φιλοσοφικη κουβεντα. Τωρα γιατι τον θεωρω κολλητο μου; Ειναι μια φιλια μακροχρονια. Μου εχει σταθει σε δυσκολες στιγμες και εγω εκεινου. Και ειναι φωτεινος ανθρωπος. Περναμε ωραια μαζι, τον σκεφτομαι και με σκεφτεται.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    @Remedy ρητορικα το εθεσα. Εννοώντας ότι μια φιλια πρεπει να δοκιμαστει κτλ, απο την αλλη δεν μπορει να μην θεωρεις καποιον φιλο μεχρι να ερθει μια στιγμη να το "αποδειξει"
    .Δεν νομιζω οτι φταιει αυτος. Εγω δεν μπορω να το πω. Όποιον και να ειχα θα δυσκολευομουν Και επειδη με ξερω δεν θα μαρεσε να με ρωταγε αυτος. Συζηταμε και πιο βαρια αλλα οταν παμε για ενα καφε μιση ωρα τα μεσημερια δεν θα ανοιξουμε φιλοσοφικη κουβεντα. Τωρα γιατι τον θεωρω κολλητο μου; Ειναι μια φιλια μακροχρονια. Μου εχει σταθει σε δυσκολες στιγμες και εγω εκεινου. Και ειναι φωτεινος ανθρωπος. Περναμε ωραια μαζι, τον σκεφτομαι και με σκεφτεται.
    συγνωμη, αλλα η φιλια δεν ειναι οι φιλοσοφικες κουβεντες. φιλια ειναι το να ανοιγεσαι και να αλληλοστηριζεσαι σ τα προσωπικα σου θεματα.
    δεν ειπα οτι φταιει εκεινος. απ οτι καταλαβα ουτε εκεινος σου λεει τα προσωπικα του, ομως.
    οποτε, τι φιλια ειναι αυτη που αποφευγοντας ΟΛΑ τα προσωπικα σας θεματα, μιλατε για το αν ειστε ωραιοι;;;

    για το αλλο που λες, η φιλια ειναι μια δυναμικη σ χεση που χτιζεται συνεχως. δεν υαπρχει μια δεδομενη χρονικησ τιγμη που λες "τωρα ειναι πια φιλος", ουτε επειδη μπορει να πινεις καφεδες με καποιον 10 χρονια σημαινει οτι ειναι φιλος.
    φιλια ειναι το προσωπικο μοιρασμα.
    θεωρω οτι οσο εισαι τοσο κλειστος και τοσο επιφανειακος (ειτε γιατι πραγματι μονο αυτο σε ενδιαφερει, ειτε επειδη αποφευγεις την αληθεια), δεν ε χεις φιλους . οταν θα μιλας ανοιχτα σε καποιον για την ζωη σου, τοτε θα αποκτησεις ισως φιλους.
    με αυτο το δεδομενο, ισως ο μονος σου φιλος να ειναι η σχεση σου.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    @Remedy ηθελα να πω οτι συναντιομαστε 3-4 φορες μεσημερια στα πεταχτα απλα για να μας δουμε. Οποτε τις περισσοτερες φορες δεν υπαρχει χρονος για να πουμε πιο βαθια θεματα. Με ρωταει για σχεση και αν θελω να μου γνωρισει καποια και το αποφευγω. Τελευταια το εκοψε γιατι ισως καταλαβε οτι με φερνε σε δδυσκολη θεση. Προσωπικα δεν ειναι μονο αυτα. Εινα θεματα υγειας, θεματα με γονεις, πραγματα που μας στεναχωρουν κτλ..αυτα τα λεμε. Μου στελνει πχ δν ειμαι καλα θες να ερθειις; εχουμε τετοια σχεση.

    Εχω φιλο που ξερει οτι ειμαιι γκει ειναιι κ αυτος.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Κρατώντας έναν χαμένο φίλο μέσα μου
    By Noctis in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 182
    Last Post: 07-09-2021, 23:47
  2. Τι είδους σχέση έχω με έναν φίλο μου
    By Kynodontas in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 31
    Last Post: 07-07-2020, 22:52
  3. Πως βοηθαμε εναν φιλο με κρισεις πανικου??
    By Φωτεινη! in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 17-10-2010, 17:51
  4. Εχασα εναν στενο παιδικο μου φιλο
    By Winston_man in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 6
    Last Post: 31-03-2008, 17:06
  5. Βοήθεια σε εναν φίλο!
    By a_friend in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 21-10-2006, 22:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •