Quote Originally Posted by Noctis View Post
@Vox
σημερα δημοσιευσεις οτι θες σε ιατρικες επιστημες πραγματικα.Μπορει οχι σε καλο περιοδικο,αλλα θα δημοσιευσεις.
Πολλα εχουν publication fee, τα καλα σχεδον ολα.
Για την ιατρική δεν ξέρω πώς γινόταν και πώς γίνεται, από σένα μαθαίνω. Για άλλους τομείς όμως που έχω υπόψιν, παλαιότερα δεν υπήρχε δαπάνη δημοσίευσης ακόμα και στα πολύ καλά περιοδικά. Δεν ξέρω τι άλλαξε αλλά εικάζω ότι σχετίζεται με την ψηφιακή μεταρρυύθμιση που μετέτρεψε τις βιβλιοθήκες σε στοιχειωμένα μουσεία.

Όσο για την ευκολία, άσε καλύτερα. Μπορεί να φτύσεις αίμα και το άρθρο σου να παραμείνει σε κατάσταση limbo (μού έχει συμβεί) ή και να απορριφθεί για απίθανους λόγους.

Quote Originally Posted by Noctis View Post
Ολοι εχουμε κατι που δεν θελουμε να το συζητησουμε, οχι με τον φιλο μας, ουτε με τον καθρεπτη
Η κατάσταση στην οποία βρίσκεσαι από απόψεως σχέσης δεν είναι από τα θέματα δεν που τολμάς ούτε στον καθρέφτη να αναφέρεις. Είναι από τα πρώτα που μαθαίνουν οι φίλοι. Εδώ εύκολα το μαθαίνουν άτομα του ευρύτερου κύκλου σου και τα οποία δεν ονομάζεις καν φίλους.

Quote Originally Posted by Noctis View Post
Θεωρω οτι ενας γκει με εναν str8 που ειναι φιλοι θα μπορουσαν υπο προυποθεσεις να γινουν εραστες. Δεν το χω ψαξει το θεμα. Θεωρώ γενικά οτι το bromance ειναι κατι υπαρκτο που δεν εχει εξερευνηθει αρκετα.
Το bromance είναι πέρα για πέρα υπαρκτό αλλά έτσι όπως είναι ευρέως γνωστό δε συμπεριλαμβάνει σαρκικές επαφές. Πιστεύω εντούτοις, όπως εύστοχα επισημαίνεις, ότι υπάρχουν πράγματα που μένει να ανακαλυφθούν σχετικά μ' αυτό.

Θα φέρω ως παράδειγμα και για το bromance αλλά και για πιθανή σχέση ανάμεσα σε ομοφυλόφιλο και ετεροφυλόφιλο το λεγόμενο dude-sex. Το άρθρο μιλάει για σεξουαλικές πράξεις μεταξύ ετεροφυλόφιλων ανδρών, κάτι που ακούγεται σαν super-ultra-taboo. Αυτό δεν αποκλείεται να μπορεί να ενταχθεί σε κάποιο σχήμα bromance. Από την άλλη, πιστεύω ότι είναι εφικτό επειδή και οι δύο είναι ετεροφυλόφιλοι. Αν ο ένας ήταν ομο- ή αμφι-φυλόφιλος, τα πράγματα κάποια στιγμή θα περιπλέκονταν γιατί εκείνος πιθανότατα θα ανέπτυσσε διαφορετικά συναισθήματα για το «φίλο» του. Από την άλλη, αν υπήρχε πραγματική σύμπνοια μεταξύ τους, ίσως να βρισκόταν μια νέα ισορροπία.

Αυτό το κομμάτι της αντρικής σεξουαλικότητας νομίζω ότι παραμένει αρκετά άγνωστο (ίσως και λόγω της φύσης του) αλλά το μήνυμα του άρθρου για τη ρευστότητα της αντρικής σεξουαλικότητας αφήνει πολλά ενδεχόμενα ανοιχτά, όπως το κατά πόσο το bromance στερείται σεξουαλικών επαφών.