Πείτε όχι στους Καφέδες - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 20 of 20
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by Katohika View Post
    Σας παρακαλώ να ξυπνήσετε και να πείτε όχι στον καφέ.
    Δε χρειάζεται γιατί δεν του είπα ποτέ «ναι» .

    Quote Originally Posted by Katohika View Post
    Η καφεΐνη είναι ένα πολύ εθιστικό ναρκωτικό που προξενεί χρόνια κατάθλιψη στους ανθρώπους, μειώνει τη ροή του αίματος στον εγκέφαλο, διαταράσσει στον ύπνο και τις ορμόνες.

    Η καφεΐνη κουράζει και στρεσάρει τον άνθρωπο και τον μετατρέπει σε ένα πειθήνιο ζόμπι, ώστε να κάνει μόνο τη δουλειά του μέσα στο σύστημα και να μη σκέφτεται πολύ περισσότερο.

    Η αύξηση της αδρεναλίνης, λόγο αυτής της ουσίας, μειώνει τη λειτουργία του ανοσοποιητικού συστήματος επειδή ο οργανισμός αγχώνεται.
    ...
    Αν σας προτείνει λοιπόν κανείς ναρκομανής να πάτε για καφέ, αρχίστε τον στα χαστούκια καλύτερα κι αφήστε τον να πάρει την πρέζα του καφέ μόνος του.
    Γράφεις με έπαρση και υπερβολή που επισκιάζουν κάποιες αλήθειες που υπάρχουν σε όσα παραθέτεις. Είναι γεγονός ότι η καφεΐνη αποτελεί τη συχνότερα προσλαμβανόμενη φαρμακευτικά ενεργή ουσία στον κόσμο. Από την πλευρά μου παραθέτω αυτό τον κατάλογο δυνητικά επιβλαβών δράσεων της καφεΐνης με αναφορές από την ιατρική βιβλιογραφία.

    Η καφεΐνη είναι όντως εθιστική ουσία. Γνωρίζω από κοντά ένα παράδειγμα εθισμένου ανθρώπου και τα συμπτώματα στέρησης που βίωσε όταν αναγκάστηκε για 2-3 μέρες να μη πιει καθόλου καφέ. Άσχημα σωματικά συμπτώματα που ως τότε ούτε φανταζόμουν ότι υπήρχαν. Not fun.

    Έχω και άλλα παραδείγματα για το φαύλο κύκλο της χρόνιας κόπωσης στον οποίο μπορεί να βάλει τον άνθρωπο. Στη μια περίπτωση η κατάσταση είναι τραγική. Στην άλλη όψη του νομίσματος έχεις περιπτώσεις ανθρώπων όπως εγώ που δεν πίνουν καθόλου καφέ και δε χρειάζονται κανένα «βοήθημα» για να λειτουργήσουν σωστά όλη τη μέρα, ακόμα κι αν δεν έχουν κοιμηθεί καλά τη νύχτα.

    Quote Originally Posted by Katohika View Post
    κι αν κάνεις το πείραμα να δώσεις έναν καφέ σε ένα μικρό παιδάκι, θα δεις ότι θα πιεί μια γουλιά και θα τη φτύσει διότι θα αηδιάσει,
    Έτσι κι εγώ. Δοκίμασα στα 17 έναν καφέ σε περίοδο εξετάσεων γιατί όλοι έλεγαν ότι τον έπιναν για να αντέχουν περισσότερο. Αηδίασα στην πρώτη γουλιά και ούτε τον ακούμπησα ξανά. Μια χαρά και οι εξετάσεις και η ως τώρα ζωή μου χωρίς καφέ.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Μια που ήρθε, μια που είπε την μπιιιπ της και μια που δε ξανα ασχολήθηκε.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    169
    Δεν παίζει να κοψω τον καφε μου αρεσει πολυ. Λιγες απολαυσεις μου μεινανε οχι να τις κοψω κιολας.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    ο καφες μου προκαλει αντικαταθλιψη ..........κανα δυο καθημερινα βεβαια .....

  5. #20
    Elenia781
    Guest
    πολυ μεγάλη μπιζνα ο καφες οπως και η κοκα κολα . Οσοι δεν πινουν καφεδες ,χτυπανε μια κοκακολιτσα στις 10 το πρωι. Τσεκαρισμένο

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. μπορεις απο τους πολλους καφεδες να τρελαθεις?
    By hlias1988 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 50
    Last Post: 25-09-2020, 03:34
  2. μπορουν οι πολλοι καφεδες να δημιουργησουν γαστρεντερικα προβληματα?
    By hlias1988 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 19-09-2020, 00:56
  3. Για πείτε...
    By Miliva21 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 47
    Last Post: 09-05-2018, 00:16
  4. Replies: 0
    Last Post: 09-08-2017, 07:13
  5. αντικαταθλιπτικα και καφεδες...
    By fleur* in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 25
    Last Post: 20-04-2016, 20:31

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •