Κάνναβη και ψυχώσεις
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496

    Κάνναβη και ψυχώσεις

    https://www.psychology.gr/erevnes-ps...-psychosi.html

    Η χρήση τής καναβης καί η σύνδεση με ψυχώσεις.

    Εσείς πώς τό έχετε βιώσει;
    Δεν κάνω χρήση εγώ αλλά απορία τό έχω. πώς είστε ψυχολογικά.ποση χρήση κάνετεκλπ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    272
    σε εμενα προκληθηκε ψυχωση απο καταχρηση κανναβης, μαλιστα συνεβει σε πολυ μικρο διαστημα που ξεκινησα να πινω ουτε 6 μηνες
    γενικα ναι παντως σε ανθρωπους με προδιαθεση μπορει να προκαλεσει προβλημα

  3. #3
    Εεε εγώ πιστεύω είχα τα ίδια προβλήματα ( κατάθλιψη) πριν κ μετά αν κ είμαι 25 κ κάνω καθημερινή χρήση για τουλάχιστον 10 χρόνια.. το μόνο που μπορεί να αλλάξε είναι η αγοραφοβία σε μικρό βαθμό..

  4. #4
    hlias1988
    Guest
    εγω συστηματικα εκανα απο τα 18 μεχρι 23 ... τωρα ειμαι κοντα 34...
    εκανα ενα τσιγαρο χθες και με εποιασε ενα αλλο πραγμα δεν μπορειτε να φανταστειτε.. νομιζα οτι θα μεινω...
    αλλα τελικα ηταν κριση πανικου...

    πλεον δεν το χρειαζομαι ουτε καν...καμια μπυριτσα πινω που ειναι ασφαλης...

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    43
    δεν εχω κανει ποτε ουσιες ουτε σαν δοκιμη απο οσο ξερω.τωρα αν μου εριξαν κατι σε κανενα ποτο δεν το γνωριζω αλλα παρολα ταυτα εχω ψυχωση

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Location
    Thessaloniki, Greece
    Posts
    8
    Θα πω την άποψη μου με όση αντικειμενικότητα διαθέτω βάσει της δικής μου εμπειρίας.

    Παν μέτρον άριστον πρέπει να είναι η αρχή για το εν λόγω φυτό. Δεν είναι εφικτό να μπεις σε αυτόν τον χωρό, και να συνειδητοποιήσεις αργά πως κάνεις υπέρογκη χρήση. Από οικονομικής άποψης, συγκριτικά με άλλα μέσα διασκέδασης, η κάνναβη είναι η πιο οικονομική. Βέβαια χάνει σε κοινονικότητα διότι είναι ένα μοναχικό σπορ ή για να είμαι πιο ακριβής, περιορισμένο σε ανθρώπινη παρουσία.
    Μπορείς να είσαι λειτουργικό μέλος του κοινωνικού συνόλου και να είσαι high όλη την ώρα; Χμμμ οι απόψεις διίστανται. Είναι βέβαια εφικτή η εργασία ενώ είσαι μαστουρωμένος, και κάποιες φορές έχει πλάκα. Είναι θέμα χαρακτήρα και οπτικής. Αν είσαι άτομο το οποίο δεν μπορεί να συγκρατηθεί και το ένα τσιγάρο ακολουθεί το άλλο, υπάρχει πιθανότητα να το κάνεις από βαρεμάρα με αποτέλεσμα να μην το αξιοποιείς.

    Έχει θετικές επιπτώσεις η κάνναβη; Σίγουρα. Έχει αρνητικές επιπτώσεις η κάνναβη; Σίγουρα. Αλλά όλα είναι θέμα ισσοροπίας. Καλώς ή κακώς, η σημερινή κοινωνία είναι φτιαγμένη έτσι ώστε ο καθένας μας να είναι ένα χρήσιμο γρανάζι και αυτό δεν απαιτεί να είσαι "φτιαγμένος". Οπότε ρεαλιστικά δεν είναι κάτι το οποίο θα σε κάνει σίγουρα πιο αποδοτικό.

    Είναι η απροσάρμοστη σκέψη αυτό που μας αρέσει στην κάνναβη. Το να γυρνάς το βράδυ και η σκέψη σου να μην εστιάζει στα προβλήματα αλλά στις λύσεις. Μπορείς πράγματα τα οποία νιώθεις όταν είσαι υπό την επήρεια να τα εντάξεις στην νηφάλια καθημερινότητά σου. Άρα σίγουρα είναι μια συνήθεια η οποία αλλάζει core χαρακτηριστικά του χαρακτήρα. Ή μάλλον εμπλουτίζει άλλωτε με θετικά και άλλωτε με αρνητικά στοιχεία.

    Ας μην ξεχνάμε όμως την μοναδικότητα του ατόμου. Λέγοντας αυτό, συνειδητοποιώ πως η δική μου εκδοχή για την κάναββη είναι τόσο περιορισμένη στην δική μου ψυχοσωματική και κοινωνική αντίδραση, που ουδέποτε θα υποστήριζα πως αυτά που έγραψα είναι σωστά ως θεωρίες-θεωρήματα.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    84
    έχω την εντύπωση πως όντως προκαλεί και δυστυχώς την έχω πατήσει μια φορά στο παρελθόν οπότε πλέον το αποφεύγω!

  8. #8
    Υπηρχαν στο παρελθον περιπτωσεις που με ειχε βοηθησει στη δουλεια ή στη χαλαρωση οταν ειχα στρες. Εξαρταται παντα και απο την ποιοτητα, αλλα με μετρο.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    7

    Κάνναβη και ψυχώσεις

    Η κάνναβη είναι μια ψυχοτρόπες ουσία όπου δεν λειτουργεί σε ολους το ίδιο. Κάποιους τους χαλαρώνει όντως και τους ηρεμεί και κάποιους άλλους τους αγχώνει και τους χτυπάει άσχημα. Επίσης είναι ανάλογα την διάθεση που έχεις όταν κανεις μαύρο, όταν είσαι χάλια ψυχολογικά και έχεις επίμονες σκέψεις θα σε ρίξει και όταν είσαι καλά θα σε ανεβάσει κι άλλο(η κάνναβη δεν είναι για συνέχεια παιδιά όντως μπορεί να είναι άκακη και καλύτερη από το αλκοόλ αλλά θέλει μεγάλη προσοχή, δεν είναι για ολους) εγώ πχ όταν ξεκίνησα ήταν μια γαματη εμπειρία αλλά μετά που ξέφυγα είχα κάποια θέματα όπως του ότι όταν έκανα δεν μπορούσα να συναναστρέφομαι με κόσμο και αγχωνόμουν για τα πάντα σε μεγάλο βαθμο

  10. #10
    xaka10
    Guest
    μετα απο 2 χρονια χρησης κανναβης μου βγαλε πολλα ψυχολογικα προβληματα αναμεσα σε αυτα και ψυχωση εκανα απο τα 13 μεχρι τα 15 εμφανισα την παθηση και το εκοψα μαχαιρι .πηγαινα μετα σε σχολειο και ελεγα ολα τα κολοπαιδα που με πειραζαν μετα την παθηση που εμφανισα οτι θα αποτυχουν και ομως ολοι εχουν κανει οικογενεια και εχουν δουλεια. μετα ελεγα για την παρεα μου που με εμπλεξε σε αυτο οτι θα παθουν και αυτοι σαν εμενα και ομως στα 10 ατομα που καναμε χρηση μονο εγω επαθα ψυχωση.επισης αυτοι συνεχισαν μετα απο εμενα γιατι τους αρεσε και μου ελεγαν οι γονεις μου τουλαχιστον αφου επαθες την ψυχωση κα ηταν καμπανακι οτι δεν κυλλησεις στα πιο βαρια ναρκωτικα σε αντιθεση με αυτα τα ατομα που συνεχισαν να καπνιζουν χορτο.

    μου εδωσε παρηγορια αυτο που μου ειπαν οι γονεις μου γιατι αν επεφτα στην πρεζα θα ειχα πεθανει γιατι ολοι απο κανναβη ξεκινανε και καταληγουν εκει.και ομως αυτη η υπολοιπη παρεα συνεχισαν κανναβη κανα 2 δοκιμασαν μια φορα κοκα και μεχρι τα 25 ετων ξεμπλεξαν σχεδον ολοι ουτε γινανε πρεζακια και εχουν ολοι τις δουλειες τους τις κοπελες τους και ειναι καθαροι απο ουσιεςμονο τσιγαρο καπνιζουν και καμια μπιρα πινουν κατα τα αλλα ειναι μια χαρα.

    οποτε στην τελικη μονο εγω καταστραφηκα μπορει να εκοψα ολες τις εξαρτησεις πλην του φαγητου και αυτο λογω zyprexa αλλα οταν φοβαμαι να βγω να κυκλοφορησω γιατι θεωρω οτι θα μου επιτεθουν και αν δεν παρω το ζυπρεξα ειμαι ικανος να καθομαι ολη μερα στο σπιτι.στην ουσια μονο εγω βασανιζομαι και ζω με ενα φτωχικο επιδομα λεγοντας ψεματα σε φιλους οτι φτιαχνω κεραμικα προιοντα γιατι πηγα κανα δυο φορες και μετα δεν μπορουσα να συνεχισω.εχω καταντησει πληρως δυσλειτουργικος οποτε αν θελετε την γνωμη μου μακρια απο το χορτο εγω καταστραφηκα απο αυτο βεβαια οι υπολοιποι 10 ατομα της παρεας δεν επαθαν απολυτως τιποτα αλλα μην παιζετε με τις πιθανοτητες αν ειστε μια στις δεκα πιθανοτητες οπως ημουν εγω και μενω 32 χρονων γαιδουρι με τους γονεις ακομα οταν ολοι οι αλλοι συνομιλικοι μου και αυτοι που καπνιζαν χορτο αλλα και τα πειραχτηρια του σχολειου εχουν ολοι δουλειες και συντροφο και αυτοι που εκαναν ουσιες τις εκοψαν σχεδον ολοι απο οσο ξερω και κανα 2 τρεις απο αυτος εκοψαν και το τσιγαρο και ασχολουνται με υγειινη ζωη με διατροφη γυμναστικη και τα λοιπα.

  11. #11
    xaka10
    Guest
    οφειλω να πω οτι οποιος εχει στο σοι του ατομο με σοβαρη ψυχικη παθηση να αποφυγει την κανναβη.εγω ειχα πανω απο 9 συγγενεις κοντινους και μακρινους με σχιζοφρενεια δεν βαζω την καταθλιψη αγχος και τα λοιπα.ναι καλα διαβασετε εχω πανω απο 9 συγγενεις με σχιζοφρενεια σχιζοσυναισθηματικη διαταραχη γενικα ψυχωση.οποτε εχω βαρυ ιστορικο και εχω απο τους δυο γονεις μου και ο πατερας μου εχει τρελους στο σοι του αλλα και η μανα μου εχει τρελους στο σοι της.και ολα τα υγιή ξαδελφια μου εχουν τα περισσοτερα παντρευτει και εχουν αφησει παιδια οποτε σαν σοι σκορπιζουμε τρελους στην Ελλαδα.γι αυτο ειναι ενας λογος να μην κανω και γω παιδια για να μην διαιωνισω το dna μιας και εχω βαρυ ιστορικο για σχιζοφρενεια.επισης απο την κανναβη επαθα κρισεις πανικου αγοραφοβια

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    μια φορα εκανα χρηση κανναβης με κτθλψη/αγχος , και αισθανομουν για κανα 2ωρο οτι πηγαινε να μου στριψει ........φρικτη εμπειρια , εκτοτε δεν εκανα ποτε ξανα χρηση .....

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Είναι απλά τα πράγματα, σε οτιδήποτε (ακόμη και νερό) κάνει κατάχρηση κάποιος θα έχει πρόβλημα.

    Το χασισι δεν βγάζει προβλήματα με νορμάλ χρήση.

Similar Threads

  1. Ψυχωσικό από κάνναβη
    By mother in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 12
    Last Post: 02-10-2020, 14:50
  2. ΚΑΝΝΑΒΗ ΚΑΙ ΑΓΧΟΣ
    By FEARFUL AND ANXIOUS 4EVER in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 85
    Last Post: 09-08-2019, 20:12
  3. Ψυχωση απο κανναβη
    By kostas1983 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 05-12-2014, 16:38
  4. ινδηκη κανναβη με zyprexa
    By nickrahm in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 11
    Last Post: 11-05-2014, 21:28
  5. Replies: 5
    Last Post: 02-03-2014, 20:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •