παρακαλω απαντηστε μου...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    3

    παρακαλω απαντηστε μου...

    εδω και δυο μηνες παιρνω zyprexa των 10 mg, ενα καθε βραδυ. δεν φαινεται ομως να με βοηθαει. αντ αυτου εχω φοβερη υπνηλια και τασεις αυτοκτονιας. παρακαλω πεστε μου ειναι μεγαλη αυτη ηποσοτητα? θελω να τα κοψω αλλα δεν ξερω αν θα ηταν καλο να το κανω αποτομα και χωρις την εγκριση του γιατρου. σας ευχαριστω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Και πάλι θα πω ότι πρέπει να συμβουλευτείς τον γιατρό σου.Μπορεί να χρειάζεσαι κάποιο άλλο φάρμακο αλλά απο ότι ξέρω όλα αυτά δεν κόβονται απότομα.Πήγαινε καλύτερα στον ειδικό που σε παρακολουθεί ίσως το αντικαταστήσει με κάποιο άλλο.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    964
    εννοειται πως για οποιαδηποτε κινηση σου πρεπει να συμβουλευτεις τον γιατρο σου.\'η θα σου τα αλλαξει \'η θα σου αυξησει τη δοση σε καμια περιπτωση μην κανεις κατι μονη/ος.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Originally posted by kosmein
    εδω και δυο μηνες παιρνω zyprexa των 10 mg, ενα καθε βραδυ. δεν φαινεται ομως να με βοηθαει. αντ αυτου εχω φοβερη υπνηλια και τασεις αυτοκτονιας. παρακαλω πεστε μου ειναι μεγαλη αυτη ηποσοτητα? θελω να τα κοψω αλλα δεν ξερω αν θα ηταν καλο να το κανω αποτομα και χωρις την εγκριση του γιατρου. σας ευχαριστω
    Τα φάρμακα φαντάζομαι πως τα πέρνεις με συνταγογράφηση ειδικού γιατρού...
    Τα συμπτώματα επομένως που έχεις - πιθανόν κι από παρενέργειες του συγκεκριμένου φαρμάκου - καλό θα είναι να τα ΕΙΧΕΣ ήδη συζητήσει με τον θεράποντα γιατρό κι όχι να ζητάς τη γνώμη μελών του φόρουμ, να σε συμβουλεύσουν αυτό που εσύ πιστεύεις πως θα ήταν καλό για σένα. Ο γιατρός σου θα αξιολογήσει την μέχρι τώρα πορεία σου και θα επανακαθορίσει την θεραπεία σου.
    Το να κόψεις τα φάρμακα και μάλιστα απότομα από μόνος/η σου, είναι απαράδεκτο και να το σκέφτεσαι ακόμη, γιατί μπορεί να προξενήσεις μεγαλύετρο κακό στον εαυτό σου.

    Είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ επομένως να επικοινωνήσεις άμεσα με τον γιατρό σου.
    [B][I]Human, is nothing else but two dates engraved upon a tombstone...[/I][/B]

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    6
    ηθελα να ρωτησω ποσο καιρο διαρκει μια θεραπεια για το ψυχωσικο συνδρομο απο καποιον που εχει θεραπευτει.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    6
    ποσο διαρκει η θεραπεια για το ψυχωσικο συνδρομο?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Originally posted by αμελι
    ποσο διαρκει η θεραπεια για το ψυχωσικο συνδρομο?
    Συνήθως διαρκεί αρκετό καιρό. Εξαρτάται από διάφορους παράγοντες. Σε μερικές πηγές υπάρχει η εξής αναφορά. Για το πρώτο ψυχωτικό επεισόδιο η θεραπεία διαρκεί ένα έτος και σε περίπτωση που υπάρξει και δεύτερο ψυχωτικό επεισόδιο στην θεραπεία προστίθενται πέντε ακόμα έτη. Αυτό βέβαια δεν είναι κανόνας. Καλό είναι να ρωτάς τον γιατρό σου. Μην περιμένεις κάποια πρόβλεψη αλλά κάποια διάγνωση..

    Με τον καιρό, η δόση του φαρμάκου μπορεί να ρυθμιστεί έτσι ώστε να ελαχιστοποιεί τις παρενέργειες.

    Θα ήθελες να μας πεις περισσότερα για σένα?

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    6
    χρειαζομαι εναν ανθρωπο να μιλησω.δεν εχω εμπιστευτει ακομα το γιατρο μου.εχει πεντε χρονια που κανω θεραπεια.εχω παει σε ακομα μια ψυχιατρο και τελευταια πηγα στο ψυχιατρειο στα εφημερευοντα και με στειλανε στο κεντρο ψυχικης υγιεινης(ετσι λεγετε? :)
    δισταζω να μιλησω σε καινουριο γιατρο και εχω μια απορεια που δεν μου την εχουν λυσει ακομα.το μωρο μου το αλλο μου μισο πασχει απο μανιοκαταθλιψη...θεραπαευτ� �ι?πειτε την αληθεια και ας ποναει..(κλαιω και γελαω)

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Περιμένεις να σου απαντήσει κάποιος μανιοκαταθλιπτικός στην ερώτηση αν θεραπεύεται η μανιοκατάθλιψη?

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    6
    xaxaxaxa.zhsame kati omorfo.den exei oreksi gia sxesi fobatai mallon,ayto pou nomizw egw ton eayto ths.thewrei to problhma ths terastio.me thelei kai de me thelei.zoyme omorfes stigmes alla einai apomakrh.anoigetai kapoies stigmes alla egw perimenw parapanw.m agapaei alla den moy to deixnei entona.tasoyla s agapw.perimenw apanthsh.o psixakias soy :)

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Originally posted by αμελι
    χρειαζομαι εναν ανθρωπο να μιλησω.δεν εχω εμπιστευτει ακομα το γιατρο μου.εχει πεντε χρονια που κανω θεραπεια.εχω παει σε ακομα μια ψυχιατρο και τελευταια πηγα στο ψυχιατρειο στα εφημερευοντα και με στειλανε στο κεντρο ψυχικης υγιεινης(ετσι λεγετε? :)
    δισταζω να μιλησω σε καινουριο γιατρο και εχω μια απορεια που δεν μου την εχουν λυσει ακομα.το μωρο μου το αλλο μου μισο πασχει απο μανιοκαταθλιψη...θεραπαευτ� �ι?πειτε την αληθεια και ας ποναει..(κλαιω και γελαω)
    Φαίνεται πως έχεις προβληματισμούς οι οποίοι εκδηλώνονται με ένα μείγμα δράματος και σάτιρας. Εσύ τι θέλεις να μάθεις? Αν το \"μωρό\" σου είναι πιο εκκεντρικό από σένα?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Originally posted by αμελι
    xaxaxaxa.zhsame kati omorfo.den exei oreksi gia sxesi fobatai mallon,ayto pou nomizw egw ton eayto ths.thewrei to problhma ths terastio.me thelei kai de me thelei.zoyme omorfes stigmes alla einai apomakrh.anoigetai kapoies stigmes alla egw perimenw parapanw.m agapaei alla den moy to deixnei entona.tasoyla s agapw.perimenw apanthsh.o psixakias soy :)
    Δεν κατάλαβα? Πήγες για μαλλί και βγήκες κουρεμένος?

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    6
    αγαπω ολο τον κοσμο μαζι της.η δουλεια της ειναι μια απο τις τεχνες(εκκεντρικη δεν λες τιποτα..)και το χομπι μου ειναι να δημιουργω με και σε οτιδηποτε βρισκω μπροστα μου..πως λεγεται η συγκουση 2 εκκεντρικων?
    εγω βλεπω οτι οι προβληματισμοι μου δινουν ζωη και χιουμορ :)
    εχω παθει μια φορα καταθλιψη..μαζι με το μωρο μου.το βρισκω πολυ ρομαντικο και θελω να γινω καλα για να την παρω μαζι μου..ειναι αγαπη η τρελα?τι ειναι η αγαπη?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •