Αγχώδης διαταρραχή αλλά πουθενά να μιλήσω
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    10

    Αγχώδης διαταρραχή αλλά πουθενά να μιλήσω

    Εαν κάτσω να απαρρυθμίσω το τι μου έχει συμβεί τα τελευταία 13 χρονια θα με πιάσει ο ύπνος για να τελειώσω.Προβλήματα υγείας στην οικογένεια ξαφνικα ευτυχώς περαστικά, χρόνια προβλήματα της αδερφής μου , που μένω μαζί της και την βοηθώ όσο μπορώ και ψυχολογικά την στηρίζω.Οι γονείς μου μας βοηθούν όπως μπορούν αλλά δεν θέλω να τους φορτώνω γιατι αγχωνονται με τη αδερφή μου που όλο παρουσιάζει και ένα νεο προβλημα, όμως πιέζομαι παρα πολύ κι εγώ δεν έχω περάσει λίγα, καταθλιψη, διατροφική διαταρραχή τώρα κρίσεις πανικού αλλά δεν μπορώ να μιλησω σε κανέναν, είμαι ο κλόουν της οικογένειας προσπαθώ να τους κάνω να αισθάνονται καλά, κάθε βραδυ κλαίω, ξυπνάω στον ύπνο μου με ταχυκαρδίες μουδιασματα, δυσπνοια.Εντωμεταξύ ο μπαμπάς μου στενοχωριέται πολύ όταν με καταλαβαίνει ότι δεν είμαι καλά, μου λέει να φύγω απο το σπίτι που μένω τώρα γιατί νιώθει ότι φορτώθηκα πολλά, αλλά νιώθω τύψεις και δεν θέλω να στενοχωρώ κανέναν.Ειλικρινά είμαι να σκάσω, δεν ξέρω τι να κάνω...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Μήπως σιγά σιγά ήρθε η ώρα να κοιτάξεις και εσύ λίγο τον εαυτό σου;
    Όταν δεν είσαι εσύ καλά δεν θα είναι και οι γύρω σου καλά και μετά θα στεναχωριέσαι παραπάνω γιατί θα νομίζεις ότι φταίει εσύ και έτσι δημιουργείται ένας φαύλος κύκλος.
    Κάνε πράγματα για σένα ,κάνε μια δραστηριότητα που σε ευχαριστεί ώστε να χαλαρώνεις,βρες κάποιον να μιλάς η ακόμη καλύτερα βρες έναν ψυχολόγο η ψυχίατρο έτσι θα δεις ότι και οι δικοί σου θα χαλαρώσουν που θα σε βλέπουν εσένα καλυτερα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Ένας άνθρωπος έχει πολυσύνθετες ανάγκες και συναισθηματικές και σωματικές και ψυχικές και όπως θες πες το. Πρέπει να βρίσκεται μία ισορροπία ώστε να μη φρικάρει το είναι σου. Μία πλευρά του εαυτού σου είναι να είσαι καλή αδερφή, καλή κόρη, να βοηθάς την οικογένεια. Άλλη πλευρά είναι της νέας κοπέλας που θέλει να απεξαρτηθεί από όλα αυτά, να κοιτάξει την πάρτη της, να αφιερώσει χρόνο στον εαυτό της. Πρέπει να βρεις μια χρυσή τομή, να τα ισορροπήσεις όλα αυτά, να βάλεις όρια, να θέσεις στόχους και προτεραιότητες. Να μη νοιώθεις τύψεις όταν δεν μπορείς να σηκώσεις περισσότερα βάρη από όσα σου αναλογούν.
    Ένας ειδικός θα σε βοηθήσει.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    10
    Έχετε δίκιο.Η αλήθεια είναι πως οφείλω στον εαυτό μου να ασχοληθώ περισσότερο με εμένα, να δω τι με ευχαριστεί και να κάνω κάτι για να ξεχνιέμαι.Μου είναι πολύ δύσκολο μέσα στο σπίτι, είναι βαρύ το κλίμα και νιώθω πολλές φορές οι ανάγκες των άλλων να με πνίγουν.Έχω σκεφτεί πολλές φορές πωσ πρέπει να πάω σε ψυχίατρο, δυστυχώς όμως οι υποχρεώσεις δεν με αφήνουν.Νομίζω πως τα έχω όλα μπερδεμένα μέσα μου και πρέπει κάπως να ξεκινήσω να τα τακτοποιώ.

Similar Threads

  1. Αγοραφοβία από το πουθενά;
    By tsaros in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 5
    Last Post: 19-04-2020, 21:27
  2. Replies: 16
    Last Post: 17-07-2019, 00:32
  3. η κοπελα μου αλλα λεει και αλλα κανει..και αλλα ενοει...
    By αλεξανδρος_77 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 21
    Last Post: 21-06-2013, 00:24
  4. Δεν χωρας πουθενα....
    By Φωτεινη! in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 20-11-2012, 14:38
  5. Αγχώδης διαταραχή και πολλά άλλα.
    By lupus30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 04-04-2007, 20:15

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •