Θα ηθελα τις γνωμες σας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    18

    Θα ηθελα τις γνωμες σας

    Καλησπερα σε ολους
    γραφηκα εδω γιατι χρειαζομαι μια συμβουλη για ενα προβλημα που εχω. Είμαι άντρας, 31 και εχω σχεση 7 χρονια. Μενω με τον αδερφο μου ετών 27 στο ιδιο σπιτι. Στα χαρτια δικο μου ειναι, αλλα το θεωρω σαν να ναι και των 2 μας. Ψιλοσκεφτομαι να προχωρησω τη σχεση μου (γαμος, συγκατοικηση, κατι τελος παντων). Όμως έχω την εγνοια του αδερφου μου. Ο αδερφος μου εχει προβλημα ψυχικης υγειας. Σχεδον κακοποιηθηκε σεξουαλικα μικρος αλλα δεν εγινε κατι βαρυ ευτυχως. Από την εφηβεια και μετα εχει διαφορα θεματα. Ακουει και βλεπει πραγματα. Στην αρχη νομιζαμε σχιζοφρενεια. Δεν εχει καταληξει ο ψυχιατρος τι εχει. Εχει περασει απο πολλους, εχει νοσηλευτει. Παει σε ψυχολογο και σε ψυχιατρο. Δουλευει part time. Καταλαβαινετε οτι ετσι οπως ειναι δεν μπορω να περιμενω απο αυτον να ανεξαρτητοποιηθει και να μεινει μονος του απο τη μια μερα στην αλλη. Εχει κανει και αποπειρες αλλα πανε χρονια. Τωρα ειναι καλα αλλα παντα ειμαι σε εγρηγορση. Ειναι πολυ δεμενος μαζι μου. Τις μισες νυχες θα ερθει κλαιγοντας σε μενα οτι ειδε εφιαλτη. Πιο σπανια μπορει να αρχισει να φωναζει οτι καιγεται. Εκτος απο καποιους εφιαλες ειμασε καλα. Δεν θελει να γινει βαρος. Τον εχω πετυχει οταν η κοπελα μου εδω να ειναι κατω με μαξιλαρι στο στομα για να μην ακουγεται που φωναζει. Δεν ξερω τι να κανω. Ποση κατανοηση να δειξει η κοπελα μου; Για μενα παντα αυτος ειναι πρωτος, το εχω υποσχεθει οτι θα τον προσεχω παντα. Αλλα τι να κανω; Να μαστε σαν την Φλωρα και τον Αχιλλεα στα εγκληματα μετον κυρ Αριστειδη στο δωματιο;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,592
    Quote Originally Posted by Alcheme View Post
    Καλησπερα σε ολους
    γραφηκα εδω γιατι χρειαζομαι μια συμβουλη για ενα προβλημα που εχω. Είμαι άντρας, 31 και εχω σχεση 7 χρονια. Μενω με τον αδερφο μου ετών 27 στο ιδιο σπιτι. Στα χαρτια δικο μου ειναι, αλλα το θεωρω σαν να ναι και των 2 μας. Ψιλοσκεφτομαι να προχωρησω τη σχεση μου (γαμος, συγκατοικηση, κατι τελος παντων). Όμως έχω την εγνοια του αδερφου μου. Ο αδερφος μου εχει προβλημα ψυχικης υγειας. Σχεδον κακοποιηθηκε σεξουαλικα μικρος αλλα δεν εγινε κατι βαρυ ευτυχως. Από την εφηβεια και μετα εχει διαφορα θεματα. Ακουει και βλεπει πραγματα. Στην αρχη νομιζαμε σχιζοφρενεια. Δεν εχει καταληξει ο ψυχιατρος τι εχει. Εχει περασει απο πολλους, εχει νοσηλευτει. Παει σε ψυχολογο και σε ψυχιατρο. Δουλευει part time. Καταλαβαινετε οτι ετσι οπως ειναι δεν μπορω να περιμενω απο αυτον να ανεξαρτητοποιηθει και να μεινει μονος του απο τη μια μερα στην αλλη. Εχει κανει και αποπειρες αλλα πανε χρονια. Τωρα ειναι καλα αλλα παντα ειμαι σε εγρηγορση. Ειναι πολυ δεμενος μαζι μου. Τις μισες νυχες θα ερθει κλαιγοντας σε μενα οτι ειδε εφιαλτη. Πιο σπανια μπορει να αρχισει να φωναζει οτι καιγεται. Εκτος απο καποιους εφιαλες ειμασε καλα. Δεν θελει να γινει βαρος. Τον εχω πετυχει οταν η κοπελα μου εδω να ειναι κατω με μαξιλαρι στο στομα για να μην ακουγεται που φωναζει. Δεν ξερω τι να κανω. Ποση κατανοηση να δειξει η κοπελα μου; Για μενα παντα αυτος ειναι πρωτος, το εχω υποσχεθει οτι θα τον προσεχω παντα. Αλλα τι να κανω; Να μαστε σαν την Φλωρα και τον Αχιλλεα στα εγκληματα μετον κυρ Αριστειδη στο δωματιο;
    δεν αναφερεις τπτ για γονεις. οι γονεις τι γινονται; δεν υπαρχουν;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Alcheme View Post
    Καλησπερα σε ολους
    γραφηκα εδω γιατι χρειαζομαι μια συμβουλη για ενα προβλημα που εχω. Είμαι άντρας, 31 και εχω σχεση 7 χρονια. Μενω με τον αδερφο μου ετών 27 στο ιδιο σπιτι. Στα χαρτια δικο μου ειναι, αλλα το θεωρω σαν να ναι και των 2 μας. Ψιλοσκεφτομαι να προχωρησω τη σχεση μου (γαμος, συγκατοικηση, κατι τελος παντων). Όμως έχω την εγνοια του αδερφου μου. Ο αδερφος μου εχει προβλημα ψυχικης υγειας. Σχεδον κακοποιηθηκε σεξουαλικα μικρος αλλα δεν εγινε κατι βαρυ ευτυχως. Από την εφηβεια και μετα εχει διαφορα θεματα. Ακουει και βλεπει πραγματα. Στην αρχη νομιζαμε σχιζοφρενεια. Δεν εχει καταληξει ο ψυχιατρος τι εχει. Εχει περασει απο πολλους, εχει νοσηλευτει. Παει σε ψυχολογο και σε ψυχιατρο. Δουλευει part time. Καταλαβαινετε οτι ετσι οπως ειναι δεν μπορω να περιμενω απο αυτον να ανεξαρτητοποιηθει και να μεινει μονος του απο τη μια μερα στην αλλη. Εχει κανει και αποπειρες αλλα πανε χρονια. Τωρα ειναι καλα αλλα παντα ειμαι σε εγρηγορση. Ειναι πολυ δεμενος μαζι μου. Τις μισες νυχες θα ερθει κλαιγοντας σε μενα οτι ειδε εφιαλτη. Πιο σπανια μπορει να αρχισει να φωναζει οτι καιγεται. Εκτος απο καποιους εφιαλες ειμασε καλα. Δεν θελει να γινει βαρος. Τον εχω πετυχει οταν η κοπελα μου εδω να ειναι κατω με μαξιλαρι στο στομα για να μην ακουγεται που φωναζει. Δεν ξερω τι να κανω. Ποση κατανοηση να δειξει η κοπελα μου; Για μενα παντα αυτος ειναι πρωτος, το εχω υποσχεθει οτι θα τον προσεχω παντα. Αλλα τι να κανω; Να μαστε σαν την Φλωρα και τον Αχιλλεα στα εγκληματα μετον κυρ Αριστειδη στο δωματιο;
    Καταλαβαίνω στο περιπου τη θεση σου(μιας που δε το βιώνω)αλλα ειναι πολυ σημαντικο να μη καταστρεφουμε το μελλον μας για ατομα που αγαπαμε.Εισαι σε μια ηλικια που ειναι απόλυτα λογικα να θες να προχωρησεις με τη κοπέλα ενα βημα παρακατω μιας που ειστε πολλα χρονια μαζί.Ελπιζω να μη βρεθουν έξυπνοι που θα πουν ότι αν σε αγαπάει θα πρέπει να ζεισετε και οι 3 ευτυχισμένοι γιατί ειναι πολυ δυσκολο να συμβιώνεις με ατομο που έχει ψυχικές παθησεις και θελει πολυ γερο στομαχι ειδικα οταν δεν ειναι συγγενής δικος σου.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    18
    Μπαμπάς όχι, η μαμα ζει επαρχια. Οποτε δεν πονταρω εκει.

  5. #5
    kopela93
    Guest
    δυσκολο πολυ . τι να πω
    το παιδι δουλευει παρτ ταιμ. μπορει να γινει φουλ το ωραριο ωστε να ανεξαρτητοποιηθει παραπανω;
    καταλαβες πως το εννοω. λιγοτερες ωρες στο σπιτι, μετα θα κοιμαται κτλ
    να βρει καποιο χομπι
    φιλους να βγαινει
    το ξερω οτι ολα αυτα δε συνεπαγονται οτι θα φυγει απο το σπιτι οποτε ο στοχος δεν επιτυγχανεται
    αλλα ετσι ισως μπορεσει να νιωσει μεγαλυτερη δυναμη και να κανει το βημα να φυγει καποια στιγμη να κανει κατι δικο του
    δεν ξερω . εναγενικο πλανο ειναι αυτο. γενικα οσα πιο πολλα κανει για τον εαυτο του τοσο πιο ικανος θα νιωθει και τοσο πιο πολυ θα τον εμπιστευεσαι εσυ,που αυτο ειναι και το κυριο θεμα
    δεν ξερω κατι αλλο,ελπιζω να βοηθησα εστω και λιγο
    ευχομαι καλη συνεχεια

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,592
    Quote Originally Posted by Alcheme View Post
    Μπαμπάς όχι, η μαμα ζει επαρχια. Οποτε δεν πονταρω εκει.
    γιατι να μην πονταρεις, εκει;
    μπορεις να βοηθας οσο μπορεις και οταν θελησεις να ζησεις με μια κοπελα, να ζησει με την μητερα σας, εφοσον ειναι καλα καποιος να ειναι μαζι του. αν και οταν πεθανει η μητερα, μπορει με την βοηθεια σου να εχει ανεξαρτητοποιηθει οικονομικα, να παρει το σπιτι της μητερας, ισως εχει βρει και καποια σχεση, κλπ.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    18
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    γιατι να μην πονταρεις, εκει;
    μπορεις να βοηθας οσο μπορεις και οταν θελησεις να ζησεις με μια κοπελα, να ζησει με την μητερα σας, εφοσον ειναι καλα καποιος να ειναι μαζι του. αν και οταν πεθανει η μητερα, μπορει με την βοηθεια σου να εχει ανεξαρτητοποιηθει οικονομικα, να παρει το σπιτι της μητερας, ισως εχει βρει και καποια σχεση, κλπ.
    Δεν ποντάρω εκει γιατιδε θα μπορει να βλεπει τους γιατρους που πρεπει. Ζει μαζι με τον πατερα της σε νησι

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    18
    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    δυσκολο πολυ . τι να πω
    το παιδι δουλευει παρτ ταιμ. μπορει να γινει φουλ το ωραριο ωστε να ανεξαρτητοποιηθει παραπανω;
    καταλαβες πως το εννοω. λιγοτερες ωρες στο σπιτι, μετα θα κοιμαται κτλ
    να βρει καποιο χομπι
    φιλους να βγαινει
    το ξερω οτι ολα αυτα δε συνεπαγονται οτι θα φυγει απο το σπιτι οποτε ο στοχος δεν επιτυγχανεται
    αλλα ετσι ισως μπορεσει να νιωσει μεγαλυτερη δυναμη και να κανει το βημα να φυγει καποια στιγμη να κανει κατι δικο του
    δεν ξερω . εναγενικο πλανο ειναι αυτο. γενικα οσα πιο πολλα κανει για τον εαυτο του τοσο πιο ικανος θα νιωθει και τοσο πιο πολυ θα τον εμπιστευεσαι εσυ,που αυτο ειναι και το κυριο θεμα
    δεν ξερω κατι αλλο,ελπιζω να βοηθησα εστω και λιγο
    ευχομαι καλη συνεχεια
    Ισως μπορεσει. Παμε καλα γενικα. Απλα ακομα δεν θελω να πιεσω. Ας συνηθισει το part time χωρις να τα παιξει. Παιζει μουσικη. Αυτο ειναι το παθος του και η δουλεια του. Φιλους ψιλοεχει. Απο το σπιτι βγαινει ελεγχομενα. Ορισμενες φορες υποφερει.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Alcheme View Post
    Δεν ποντάρω εκει γιατιδε θα μπορει να βλεπει τους γιατρους που πρεπει. Ζει μαζι με τον πατερα της σε νησι
    Εγω ξερω παντως ατομα με ψυχικες ασθενειες που ζουν μονιμα σε επαρχεια
    Αλλα παίρνουν την αγωγή τους οπως πρεπει και δεν εχουν θεματα.Ο αδερφος σου δε βρίσκεται σε αγωγη;
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    18
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Εγω ξερω παντως ατομα με ψυχικες ασθενειες που ζουν μονιμα σε επαρχεια
    Αλλα παίρνουν την αγωγή τους οπως πρεπει και δεν εχουν θεματα.Ο αδερφος σου δε βρίσκεται σε αγωγη;
    Τωρα οχι. Παει σε ψυχιατρο και ψυχολογο σε εβδομαδιαια βαση. Επισης αν μεινει μονος με παππου και μανα ποσο θα βοηθησει; Θα αφησει και τη δουλεια αν φυγει.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    18
    Πριν 2 χρονια ειχε περασει δυσκολη φαση. Δεν αντιδρουσε σε τιποτα. Τον ταιζα με το ζορυ. Τον βοηθούσα να κανει μπανιο. Καποια βραδια κοιμοταν στην αγκαλια μου. Αλλα βραδια κουκουλωμενος στο κρεβατι του. Ορισμενες φορες απλα δεν ξερω τι γινεται στο κεφαλι του. Στο μυαλο μου θεωρω οτι εχει σχιζοφρενεια. Θεωρουσα οτι παραισθησεις ειναι να βλεπεις μια σκια και να την θεωρεις ανθρωπο.. Αλλα αυτος σε απλετο φως θα δει πραγματα. Προσπαθει να το ελενξει. Μπορει να βλεπει κατι κακο να ερχεται κατα πανω του και να λεει ειναι στο μυαλο σου δεν υπαρχει. Αλλα στην προσπαθεια του αυτη κατεβαζει ρολα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Alcheme View Post
    Τωρα οχι. Παει σε ψυχιατρο και ψυχολογο σε εβδομαδιαια βαση. Επισης αν μεινει μονος με παππου και μανα ποσο θα βοηθησει; Θα αφησει και τη δουλεια αν φυγει.
    Πως γίνεται να μην του εχουν δωσει κάτι;ρωταω καλοπροαίρετα.Μου φαινεται πολυ σοβαρή κατασταση.Μηπως να ζητήσεις και μια δεύτερη γνώμη;Πρεπει να βρει μια ισορροπία...Δε γίνεται να ζει ετσι.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    18
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Πως γίνεται να μην του εχουν δωσει κάτι;ρωταω καλοπροαίρετα.Μου φαινεται πολυ σοβαρή κατασταση.Μηπως να ζητήσεις και μια δεύτερη γνώμη;Πρεπει να βρει μια ισορροπία...Δε γίνεται να ζει ετσι.
    Του εχουν δώσει. Έχει νοσηλευτεί κιόλας. Τώρα δεν παίρνει κάτι, όχι γενικά.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Alcheme View Post
    Του εχουν δώσει. Έχει νοσηλευτεί κιόλας. Τώρα δεν παίρνει κάτι, όχι γενικά.
    Αν βρισκοταν σε μια αγωγή,και ηταν σταθερος σε διάθεση δ θα ηταν πιο ευκολο να ζησςι με τη μητερα σας;
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    18
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Αν βρισκοταν σε μια αγωγή,και ηταν σταθερος σε διάθεση δ θα ηταν πιο ευκολο να ζησςι με τη μητερα σας;
    Όταν επαιρνε αγωγη ηταν χειροτερα θεωρω. Αλλα ηταν χειροτερα για αυτο του εδινε φαρμακο. Φανταζομαι χωρις το φαρμακο θα ηταν ακομα χειροτερο. Σκεφτομαι αν μεινει εκει, θαεχε αφησει δουλεια, δεν θα εχει ουτε τους λιγοστους του φιλους, θα πρεπει να βρει αλλο γιατρο (που δεν ξερω αν θα χει το χειμωνα). Και αν τον πιασει και δεν μπορει να κανει μπανιο, θεωρω πως οταν συνελθει θα ντρεπεται που τον εκανε μπανιο η μανα μας.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Καλησπέρα νέο μέλος καί θά ήθελα γνώμες
    By Red wolf in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 14
    Last Post: 22-07-2018, 21:14
  2. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΓΝΩΜΕΣ,ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ,ΑΠΟΨΕΙΣ
    By venetia1995 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 161
    Last Post: 23-01-2017, 00:32
  3. Θα ήθελα πραγματικά τις γνώμες σας...Πώς να το χειριστώ;
    By Ashley in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 98
    Last Post: 21-09-2012, 10:07
  4. Θα ήθελα κάποιες γνώμες
    By DIO_ed in forum Διατροφή, Fitness-Ασκηση
    Replies: 4
    Last Post: 21-06-2010, 18:44
  5. Γνώμες
    By vince in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 07-10-2007, 08:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •