Θα ηθελα τις γνωμες σας - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 22 of 22
  1. #16
    kopela93
    Guest
    Αφού έχεις αναλάβει αυτό το ρόλο εδώ και πολύ καιρό και από ό. τι βλέπω δε θες κιόλας να αλλάξει αυτός ο ρόλος σου, δηλαδή να αφήσεις την ευθύνη αυτή σε κάποιον άλλον, τότε πώς να αλλάξει αυτή η κατάσταση;
    Για να αλλάξει μια κατάσταση πρέπει να αλλάξουμε κάτι εμείς.
    Οπότε ή θα συνεχίσεις όπως ζεις τώρα ή κάποιος άλλος θα πάρει το ρόλο σου αν δεν μπορεί ο αδερφός σου να μείνει μόνος και ανεξάρτητος.

  2. #17
    Banned
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    18
    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    Αφού έχεις αναλάβει αυτό το ρόλο εδώ και πολύ καιρό και από ό. τι βλέπω δε θες κιόλας να αλλάξει αυτός ο ρόλος σου, δηλαδή να αφήσεις την ευθύνη αυτή σε κάποιον άλλον, τότε πώς να αλλάξει αυτή η κατάσταση;
    Για να αλλάξει μια κατάσταση πρέπει να αλλάξουμε κάτι εμείς.
    Οπότε ή θα συνεχίσεις όπως ζεις τώρα ή κάποιος άλλος θα πάρει το ρόλο σου αν δεν μπορεί ο αδερφός σου να μείνει μόνος και ανεξάρτητος.
    Σε αυτη τη φαση πιστευω οτι κανει βηματα προς το να ειναι αρκετα ανεξαρτητος. Θα ηθελα να μπορει να μεινει καπου πολυ κοντα μου ωστε να μπορω να τον επισκεπτομαι συνεχεια και να τσεκαρω οτι ειναι οκ. Το οτι δουλευει ειναι τεραστια προοδος. Πιο πολυ φοβαμαι μην κανω καποια λαθος κινηση και γυρισουμε στο πριν. Το να τον παρκαρω καπου δεν ειναι λυση.

  3. #18
    kopela93
    Guest
    Έχεις ρίξει όλη την ευθύνη πάνω σου και αυτό φαίνεται από εκεί που λες φοβάσαι μην κάνεις κάποια λάθος κίνηση. Πρέπει λίγο να κοιτάξεις και τον εαυτό σου έτσι; το ξέρω ότι αξίζει να αγαπάμε την οικογένεια μας να τη στηρίζουμε και να κάνουμε θυσίες. Αλλά έχεις αφήσει τον εαυτό σου γιατί παίρνεις 100 τοις εκατό την ευθύνη ακόμη και σε πράγματα που δεν έχεις τον έλεγχο. Δηλαδή δεν εξαρτάται από σένα 100% η εξέλιξη του αδερφού σου. Παίζουν πολλοί παράγοντες.
    Είναι καλό πάντως που έχει πρόοδο και θα συνεχίσει έτσι. Αυτό να σκέφτεσαι.

  4. #19
    man Κουραγιο, δεν εχω να πω τπτ αλλο. μονος σου θα βρεις τη λυση στο τελος, Παντως πιστευω ακραδαντα πρεπει να μεινεις μονος, με κοπελα , χωρις, .... σιγουρα οχι με τον αδερφο σου.

    Θα καταστρεψεις τη ζωη σου φιλε και δεν αξιζει !

    Δε ξερω αν σε παιρνει, αλλα μπορει να νοικιασει σπιτι? Αν ειναι σε κατασταση που την παλευει να μεινει μονος, τοτε αυτη η λυση επιβαλεται.
    Αν δε την παλευει μονος, λυπαμαι αλλα πρεπει να βρεθει αμεσα βαρβατη λυση,μαλλον φαρμακευτικη ( ειμαι γενικα φουλ εναντιον) ή να μπει σε καποιο ιδρυμα ισως.

  5. #20
    Banned
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    18
    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    Έχεις ρίξει όλη την ευθύνη πάνω σου και αυτό φαίνεται από εκεί που λες φοβάσαι μην κάνεις κάποια λάθος κίνηση. Πρέπει λίγο να κοιτάξεις και τον εαυτό σου έτσι; το ξέρω ότι αξίζει να αγαπάμε την οικογένεια μας να τη στηρίζουμε και να κάνουμε θυσίες. Αλλά έχεις αφήσει τον εαυτό σου γιατί παίρνεις 100 τοις εκατό την ευθύνη ακόμη και σε πράγματα που δεν έχεις τον έλεγχο. Δηλαδή δεν εξαρτάται από σένα 100% η εξέλιξη του αδερφού σου. Παίζουν πολλοί παράγοντες.
    Είναι καλό πάντως που έχει πρόοδο και θα συνεχίσει έτσι. Αυτό να σκέφτεσαι.
    Την εχω ριξει ναι. Καποιος επρεπε να τον βοηθησει. Τον εαυτο μου τον κοιταω οσο μπορω αλλα στην ουσια παντα σκεφτομουν λαβναοντας τον υποψη μου. Ορισμενες φορες αν δεν τον προσεχα απλα θα πεθαινε. Δεν μπορω να ζω με αυτο το βαρος. Και ειναι πολυ καλη ψυχουλα. Δεν ξερω και πως τον εχετε καταλαβει απο τις περιγραφες μου. Οταν τον κοιτας θα δεις ενα ομορφο παιδι προσεγμενο. Μιλαει κανονικα, ειναι φιλικος (οταν ειναι καλα εννοω). Εχει μαθει να ζει με παραισθησεις.

  6. #21
    Banned
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    18
    Quote Originally Posted by Greek_mistis View Post
    man Κουραγιο, δεν εχω να πω τπτ αλλο. μονος σου θα βρεις τη λυση στο τελος, Παντως πιστευω ακραδαντα πρεπει να μεινεις μονος, με κοπελα , χωρις, .... σιγουρα οχι με τον αδερφο σου.

    Θα καταστρεψεις τη ζωη σου φιλε και δεν αξιζει !

    Δε ξερω αν σε παιρνει, αλλα μπορει να νοικιασει σπιτι? Αν ειναι σε κατασταση που την παλευει να μεινει μονος, τοτε αυτη η λυση επιβαλεται.
    Αν δε την παλευει μονος, λυπαμαι αλλα πρεπει να βρεθει αμεσα βαρβατη λυση,μαλλον φαρμακευτικη ( ειμαι γενικα φουλ εναντιον) ή να μπει σε καποιο ιδρυμα ισως.

    Θελω να πω στην κοπελα μου να ζησουμε μαζι. Αν δεν ειχα κοπελα δεν θα τον αφηνα μονο του. Μακαρι να ειχε και εκεινος μια κοπελα που θα τον αγαπαει. Σκοπευω να του δινω χρηματα να μπορει να ζει μονος του. Απλα ξερεις.. καποιες φορες γυρναω σπιτι και δεν ξερω τιθα αντικρυσω.--

  7. #22
    Banned
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    18
    Σήμερα ο αδερφός μου "βγηκε βολτα". Πήρε μόνος του το μετρό, βγήκε για καφέ και γύρισε. Τον γυρισε ο φιλος του με αμαξι ομως. Είχα παρα πολυ αγχος. Δεν ξερω αν σας εχω κανει να καταλαβετε οτι έχει νοητικη στέρηση, καμία σχέση. Είναι πραγματικα εξυπνος. Δεν φοβαμαι οτι θα τον χτυπησει αυτοκινητο πχ. Φοβαμαι ότι θα "διαολιστει' όπως το λεω. Φοβαται και αυτος. Αλλα ολα πηγαν καλα. Γυρνωντας μου πηρε και ενα γλυκο. Και ισως αυτο να ειναι κατορθωμα για 8χρονο, αλλα για αυτον ηταν τοσο μεγαλο κατορθωμα. Μου ρθε να βαλω τα κλαμματα απο τη χαρα μου. Νομιζω το να φοραει μασκα του αρεσει επισης. Θα ηταν μεγαλο στοιχημα να μπορουσ να ειχε μια δραστηριοτητα. Και να εβρισκε και μια κοπελα. Θα τον διαλεγε ποτε καποια ομως; Την εμφανιση την εχει, τα αλλα ειναι το θεμα.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Καλησπέρα νέο μέλος καί θά ήθελα γνώμες
    By Red wolf in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 14
    Last Post: 22-07-2018, 22:14
  2. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΓΝΩΜΕΣ,ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ,ΑΠΟΨΕΙΣ
    By venetia1995 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 161
    Last Post: 23-01-2017, 01:32
  3. Θα ήθελα πραγματικά τις γνώμες σας...Πώς να το χειριστώ;
    By Ashley in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 98
    Last Post: 21-09-2012, 11:07
  4. Θα ήθελα κάποιες γνώμες
    By DIO_ed in forum Διατροφή, Fitness-Ασκηση
    Replies: 4
    Last Post: 21-06-2010, 19:44
  5. Γνώμες
    By vince in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 07-10-2007, 09:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •