Δεν ξέρω τι να κάνω!Εχω χάσει τον ύπνο μου! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 19 of 19
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    Αγαπητή θεματόθετρία,

    γράφεις πως είσαι αρκετά ανασφαλής και πιστεύεις ότι ο άλλος δεν θα ασχοληθεί μαζί σου, και γι αυτό δεν εκδηλώνεσαι.
    Το εάν αρέσεις σε κάποιον όμως ή όχι, ο άλλος θα το κρίνει και όχι εσύ. Ο κάθε άλλος έχει το δικό του γούστο και μπορεί να του αρέσεις όπως είσαι. Οπότε το εάν θα του αρέσεις έτσι όπως είσαι ούτε το ξέρεις ούτε μπορείς να το προδικάσεις. Μπορείς μόνο να το σαμποτάρεις. Το να είσαι πολύ κλειστή δυσκολεύει τον άλλον να σε γνωρίσει και να συνδεθεί μαζί σου σε βάθος χρόνου. Για παράδειγμα, εάν δεν λες την άποψη σου σε ένα θέμα, πως ο άλλος θα καταλαβει και μπορεί να θαυμάσει την νοοτροπία και το μυαλό σου. Εάν δεν λες τι σου αρέσει, με τι ασχολείσαι, πως ο άλλος θα καταλάβει εάν έχετε κοινά ενδιαφέροντα. Μπορεί πάνω στη συζήτηση να καταλάβετε πως έχετε πολλά κοινά ενδιαφέροντα με τον άλλον.
    Το να είσαι ντροπαλός στην αρχή είναι κάτι πολύ φυσιολογικό για πολλούς και ωραίο πολλές φορές. Άλλο το να είσαι ντροπαλός και να θες τον χρόνο σου να εξοικειωθείς και άλλο να είσαι πολύ κλειστός και να μην εκφράζεσαι. Δεν υπάρχει λάθος και σωστό. Δεν χρειάζεται να είσαι δηλαδή κάποια άλλη για να νιώσεις αυτοπεποίθηση, χρειάζεται να καταλάβεις τα θετικά σου στοιχεία και να νιώσεις αυτοπεποίθηση για αυτό που είσαι. Με λίγα λόγια το να ζεις μέσα στο φόβο και την αποφυγή της έκφρασης δεν έχει νοημα. Εάν δεν πεις τις απόψεις σου, εάν δεν εκφράσεις τα θέλω, τα ενδιαφέροντά σου πως θα γνωρίσεις και πώς θα σε γνωρίσουν οι άλλοι??

  2. #17
    Banned
    Join Date
    Jan 2021
    Location
    Los Angeles <3
    Posts
    257
    Αν θεωρείς πως είσαι άνθρωπος με μειονεκτήματα και κουσούρια τότε μπορείς να χαλαρώσεις γιατί όλοι οι άνθρωποι είμαστε έτσι. Απλά καθένας μειονεκτει σε κάτι άλλο.

    Δεν είναι όλοι οι άλλοι θεοι και εσύ το μυρμηγκακι που δεν αξίζει να του δώσουν σημασία.

    Με λίγα λόγια αξίζεις! Χρειάζεται να αποκτήσεις αυτοπεποίθηση και να αποβάλεις οποία συμπλέγματα κατωτερότητας σε διακρίνουν.

    Επίσης είναι καλύτερο να εκδηλωθεις στον αντρα που σου αρέσει γιατί θα ξέρεις πρακτικά αν σε θέλει η οχι. Ενώ τώρα μπορεί να πλαθεις σενάρια χάνοντας τον χρόνο σου, σπαταλωντας ενέργεια και σκέψη. Και είναι κρίμα να χαραμίζεσαι έτσι τζάμπα στο λέω από εμπειρία.

    Το μυαλό σου, και η ψυχή σου είναι πολύτιμα για να τα βασανιζεις για καταστάσεις που δεν αξίζουν.

    Οπότε δείξε το ενδιαφέρον σου για να μάθεις αν υπάρχει κάτι και από αυτόν.

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    10
    Καταρχάς να ευχαριστήσω από καρδιάς όλους όσους έγραψαν, τα διάβασα όλα με προσοχή ξανά και ξανά.Ειδικότερα όμως δεν έχω λόγια να ευχαριστήσω τους Art_Phil και Black_Opium.Εκλαψα πάρα πολύ διαβάζοντας αυτα που γράψατε γιατί είναι σαν να βρήκατε ακριβώς το κομμάτι που με ευαισθητοποιεί περισσότερο.Εκείνο το σημείο που νιώθω πιο ευάλωτη και ανασφαλής και διαβάζοντας σας είδα πως έχετε απόλυτο δίκιο.Κατα τακτα χρονικά διαστήματα ο περιγυρος οικογενειακός και φιλικός μου λένε το γνωστό και άκομψο "μια χαρα κοπέλα είσαι γιατι είσαι μόνη;". Ουσιαστικά λόγω χαμηλης αυτοπεποίθησης και μεγάλης ανασφάλειας έχω προδικάσει πως ποτε κανεις δεν θα ενδιαφερθεί για μένα και η αλήθεια είναι πως το έχω πιστεψει κιόλας.Με ταρακούνησαν πολύ όσα γράψατε αγαπητοί μου,ειλικρινά.Το εαν αρέσω σε κάποιον όντως θα το κρίνει εκείνος και όχι εγώ και όντως πρεπει να αποβάλλω οποια συμπλέγματα κατωτερότητας με διακρίνουν.Σας ευχαριστώ ειλικρινά πολύ.

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by Art_Phil View Post
    Αγαπητή θεματόθετρία,

    γράφεις πως είσαι αρκετά ανασφαλής και πιστεύεις ότι ο άλλος δεν θα ασχοληθεί μαζί σου, και γι αυτό δεν εκδηλώνεσαι.
    Το εάν αρέσεις σε κάποιον όμως ή όχι, ο άλλος θα το κρίνει και όχι εσύ. Ο κάθε άλλος έχει το δικό του γούστο και μπορεί να του αρέσεις όπως είσαι. Οπότε το εάν θα του αρέσεις έτσι όπως είσαι ούτε το ξέρεις ούτε μπορείς να το προδικάσεις. Μπορείς μόνο να το σαμποτάρεις. Το να είσαι πολύ κλειστή δυσκολεύει τον άλλον να σε γνωρίσει και να συνδεθεί μαζί σου σε βάθος χρόνου. Για παράδειγμα, εάν δεν λες την άποψη σου σε ένα θέμα, πως ο άλλος θα καταλαβει και μπορεί να θαυμάσει την νοοτροπία και το μυαλό σου. Εάν δεν λες τι σου αρέσει, με τι ασχολείσαι, πως ο άλλος θα καταλάβει εάν έχετε κοινά ενδιαφέροντα. Μπορεί πάνω στη συζήτηση να καταλάβετε πως έχετε πολλά κοινά ενδιαφέροντα με τον άλλον.
    Το να είσαι ντροπαλός στην αρχή είναι κάτι πολύ φυσιολογικό για πολλούς και ωραίο πολλές φορές. Άλλο το να είσαι ντροπαλός και να θες τον χρόνο σου να εξοικειωθείς και άλλο να είσαι πολύ κλειστός και να μην εκφράζεσαι. Δεν υπάρχει λάθος και σωστό. Δεν χρειάζεται να είσαι δηλαδή κάποια άλλη για να νιώσεις αυτοπεποίθηση, χρειάζεται να καταλάβεις τα θετικά σου στοιχεία και να νιώσεις αυτοπεποίθηση για αυτό που είσαι. Με λίγα λόγια το να ζεις μέσα στο φόβο και την αποφυγή της έκφρασης δεν έχει νοημα. Εάν δεν πεις τις απόψεις σου, εάν δεν εκφράσεις τα θέλω, τα ενδιαφέροντά σου πως θα γνωρίσεις και πώς θα σε γνωρίσουν οι άλλοι??
    Σας ευχαριστώ πολύ για όσα γράψατε.Εχετε απόλυτο δίκιο.Η αλήθεια είναι πως διάφορα βιώματα και καταστάσεις μου δημιούργησαν μεγάλη ανασφάλεια που μόνο κακό μου κάνουν.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Δεν ξερω γιατι μου το κανω..αλλα το κανω και ειναι κουραστικο!
    By Μητσάκος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 10-12-2020, 19:20
  2. Κάνω πράγματα στον ύπνο μου.
    By Νοσηρή φαντασία in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 24
    Last Post: 17-08-2019, 19:32
  3. ΔΕ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ
    By Kenos in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 18-01-2017, 11:35
  4. Ξέρω τί έχω, δεν ξέρω τι να κάνω!
    By lamda in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 15-06-2016, 00:21
  5. Replies: 10
    Last Post: 15-08-2012, 16:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •