Akineton
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15

Thread: Akineton

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014

    Akineton

    Παιρνω 5 mg Aloperidin και 2 mg Akineton.

    Δεν με ειχε απασχολησει ποτε το ακινετον, λενε οτι ειναι για τις παρενεργειες απο την αντιψυχωτικη αγωγη.
    Σημερα διαβασα την σελιδα για αυτο το φαρμακο που ειναι αντιχολινεργικο και σας απομονωνω το κομματι που νομιζω ειναι το ζουμι

    α αντιχολινεργικά φάρμακα έχουν ηπιότερη δράση γιαυτό και προτιμώνται σε περιπτώσεις με ελαφρές εκδηλώσεις και επιλέγονται για τη θεραπεία του φαρμακευτικού καθώς και του μετεγκεφαλιτιδικού παρκινσονισμού. H δράση τους πιστεύεται ότι συνίσταται στην καταστολή της κεντρικής χολινεργικής υπερδραστηριότητας, ως αποτέλεσμα της έλλειψης ντοπαμίνης. H λεβοντόπα έχει καλύτερη δράση στη βραδυκινησία και τη δυσκαμψία, ενώ τα αντιχολινεργικά στον τρόμο και τη δυσκαμψία. Θα πρέπει να τονιστεί πως κατά την εγκυμοσύνη πρέπει να αποφεύγεται η χορήγηση αντιπαρκινσονικών φαρμάκων, ιδιαιτέρως κατά το πρώτο τρίμηνο, καθώς και κατά τη γαλουχία.
    Δηλαδη λογω ελλειψης ντοπαμινης απο τα φαρμακα χρησιμοποιουνε το ακινετον οπως καταλαβαινω. Δεν μπορω να πω οτι ειμαι πολυ ευελικτος, αλλα τρομο δεν εχω νιωσει.
    Μπορει καποιος να μου κανει λιγο πιο λιανα αυτη τη παραγραφο? Μηπως δεν ειναι κατι που χρειαζομαι, απλα το γραφουν σαν συνοδευτικο καλου-κακου?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εξωπυραμιδικά συμπτώματα Μπορεί να εμφανισθούν εξωπυραμιδικά συμπτώματα, π.χ. τρόμος, δυσκαμψία, υπερέκκριση σιέλου, βραδυκινησία, ακαθησία, οξεία δυστονία). Η χρήση της αλοπεριδόλης έχει συσχετιστεί με την ανάπτυξη ακαθησίας, η οποία χαρακτηρίζεται από υποκειμενικά δυσάρεστη ή ενοχλητική ανησυχία και ανάγκη για κίνηση που συνοδεύεται συχνά από την ανικανότητα του ατόμου να παραμείνει καθιστό ή σε ακινησία. Αυτό είναι πιο πιθανό να συμβεί εντός των πρώτων λίγων εβδομάδων τηςθεραπείας. Η αύξηση της δόσης σε ασθενείς που αναπτύσσουν αυτά τα συμπτώματα μπορεί να αποβεί επιζήμια.Οξεία δυστονία μπορεί να εμφανιστεί τις πρώτες λίγες ημέρες της θεραπείας με ALOPERIDIN,ωστόσο έχει αναφερθεί όψιμη έναρξη καθώς και έναρξη μετά από αυξήσεις της δόσης. Τασυμπτώματα της δυστονίας μπορεί να περιλαμβάνουν ενδεικτικά, ραιβόκρανο, μορφασμούς προσώπου, τρισμό, προεκβολή της γλώσσας και ανώμαλες κινήσεις του οφθαλμού, συμπεριλαμβανομένης της κρίσης περιστροφής οφθαλμικών βολβών. Οι άνδρες και οι μικρότερες ηλικιακές ομάδες διατρέχουν μεγαλύτερο κίνδυνο εμφάνισης αυτών των αντιδράσεων. Η οξεία δυστονία μπορεί να χρειάζεται διακοπή του φαρμακευτικού προϊόντος.30 Αντιπαρκινσονικά φαρμακευτικά προϊόντα αντιχολινεργικού τύπου μπορούν να χορηγηθούν όπως απαιτείται για την αντιμετώπιση των εξωπυραμιδικών συμπτωμάτων, αλλά δεν συνιστάται η τακτική συνταγογράφησή τους ως προληπτικό μέτρο. Εάν απαιτείται ταυτόχρονη θεραπεία με αντιπαρκινσονικό φαρμακευτικό προϊόν, η χορήγηση μπορεί να χρειαστεί να συνεχιστεί και μετά τηδιακοπή του ALOPERIDIN εάν η απέκκρισή του είναι ταχύτερη από αυτήν της αλοπεριδόλης, ώστενα αποφευχθεί η ανάπτυξη ή η επιδείνωση των εξωπυραμιδικών συμπτωμάτων. Κατά την ταυτόχρονη χορήγηση αντιχολινεργικών φαρμακευτικών προϊόντων, συμπεριλαμβανομένων τωναντιπαρκινσονικών φαρμάκων, με ALOPERIDIN πρέπει να εξετάζεται το ενδεχόμενο αύξησης της ενδοφθάλμιας πίεσης.
    Δεν εχω εξωπυραμιδικα συμπτωματα. Κοιταξτε το bold αυτα ειναι επιστημονικα κειμενα και οχι θεωριες συνομωσιας. Καλα που ζουμε?
    Last edited by keep_walking; 06-10-2021 at 16:21.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Aloperidin ενέσιμη κάθε μήνα μου έδινε ο πρώτος ψυχίατρος και τον σκότωσε άλλος

    Οι παρενέργειες αυτού του φαρμάκου επάνω μου ήταν όσα περιγράφει το κείμενο, δεν υποχωρούσαν με Akineton ή οτιδήποτε άλλο.

    Έζησα ένα χρόνο στα τάρταρα

    Τον σκότωσε άλλος ασθενής του με περίστροφο
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν εμφανιζοταν ολοκληρο το δευτερο μηνυμα μου το διορθωσα
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν ξερω τι συμβαινει, κανω επεξεργασια το κειμενο και υπαρχει ενα γνωστο σφαλμα στο φορουμ οπου εαν υπαρχουν μεγαλες λεξεις δεν εμφανιζει το κειμενο. Σαν μεγαλη λεξη μπορει να θεωρει δυο λεξεις κολλητα με ενα κομμα. Το διορθωνω εμφανιζεται κανονικα στο φορουμ και μπαινω μετα απο καποιες ωρες και βλεπω παλι λεξεις κολλημενες μεταξυ τους.

    Τεσπα το ρεζουμε ειναι αυτη που εφτιαξαν και το φαρμακο ( Aloperidin), εχουν βγαλει οδηγιες και λενε σαφως σε περιληψη
    Αντιπαρκινσονικά φαρμακευτικά προϊόντα αντιχολινεργικού τύπου μπορούν να χορηγηθούν όπως απαιτείται για την αντιμετώπιση των εξωπυραμιδικών συμπτωμάτων, αλλά δεν συνιστάται η τακτική συνταγογράφησή τους ως προληπτικό μέτρο.
    Το αντιχολινεργικο ειναι το ακινετον και δεν εχω εξωπυραμιδικα. Προσωπικα σταματησα να το παιρνω απο σημερα να δω πως θα παει. Νομιζω ειναι σαφες το κειμενο και επιστημονικο. Για τους γιατρους τι να πω.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ξεχασα να δωσω το λινκ https://www.ema.europa.eu/en/documen...nex-iii_el.pdf
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Υποψιν οτι δεν παρακινω κανεναν να κανει οτι εκανα εγω. Ειμαι ενηλικας και εχω εμπιστοσυνη στο τι διαβαζω και παιρνω τις προσωπικες μου αποφασεις.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    https://www.pharmagel.gr/images/Akineton.pdf

    Να και το φυλλαδιο του Akineton. Λεει οτι δεν πρεπει να διακοπτεται αποτομα χωρις περαιτερω πληροφοριες. Εαν εχει καποιος τις γνωσεις πως να διακοψεις να μου το πει. Το παιρνω αρκετο καιρο, χωρις να ειχα εξωπυραμιδικα. Δεν ρωτω τον γιατρο μου, τι να τον ρωτησω, αυτος ειναι που μου το συνταγογραφει, ανευ λογου και αιτιας κατα τη γνωμη μου.

    Οποιος εχει εμπειρια ας γραψει και θα το διασταυρωσω με ερευνα. Βαριεμαι τωρα να ψαχνω.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Το Ακινετον μου το έδινε κι εμένα, όμως είτε το έπαιρνα είτε όχι ήταν το ίδιο.

    Είχα πάρα πολλά εξωπυραμιδικά συμπτώματα
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    Το Ακινετον μου το έδινε κι εμένα, όμως είτε το έπαιρνα είτε όχι ήταν το ίδιο.

    Είχα πάρα πολλά εξωπυραμιδικά συμπτώματα
    Εχεις χρησιμοποιησει παρελθοντα χρονο. Ελπιζω ολα να πηγαινουν καλα σε εσενα τωρα.

    Για το akineton απλα παιρνω το μισο και καποια στιγμη θα το κοψω. Εκτος βεβαια εαν εμφανιστει κανα συμπτωμα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν εχω παρατηρησει κατι, θα συνεχισω να παιρνω το μισο μιας και λενε οτι δεν πρεπει να διακοψεις αποτομα για κανα μηνα και μετα θα δοκιμασω να το κοψω τελειως.

    Τωρα επιασα να διαβασω ενα βιβλιο για ψυχοφαρμακολογια. https://www.amazon.com/Psychopharmac...4019163&sr=8-1
    Δεν μου αρεσει να διαβαζω τετοια βιβλια, εχω ενα σωρο αλλα πραγματα να διαβασω και θα το διαβασω περιληπτικα.

    Δεν αισθανομαι οτι παιρνεις αυτο που σου αρμοζει απο τους ψυχιατρους. Πρεπει να εχεις το νου σου και εσυ να μην κουνας απλως το κεφαλι καταφατικα λογω ελλειψης γνωσεων. Αυτοπαρατηρηση που ειναι λιγο δυσκολο με τα αντιψυχωτικα, αλλα για τα αλλα της κατηγοριας ισως να μην ειναι τοσο δυσκολο.
    Αποδειξη των λεγομενων μου ειναι οτι εαν πας σε διαφορετικο γιατρο θα σου γραψει εντελως διαφορετικες φαρμακευτικες αγωγες, σε εντελως διαφορετικες ποσοτητες και συνηθως εαν δεν εχεις χρηματα, απλως συνταγογραφεισαι, χωρις επικοινωνια.
    Ειναι και η φυση των ασθενειων που ειναι καπως αφηρημενες και δεν μπορεις να τις βαλεις σε καλουπια.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  12. #12
    favvel
    Guest
    Ειδικά το αλοπεριντιν έχει την πιθανότητα εμφάνισης εξωπυραμιδικων συγκριτικά με τα άλλα που είναι άτυπα αντιψυχωσικα. Για αυτό πρέπει να παίρνεις και ακινετον.

    Τώρα αν θες να το μειώσεις εσύ ξέρεις... Αν θες να το κόψεις τελείως ίσως θα έπρεπε ταυτόχρονα να μειώσεις και τη δοσολογία αλοπεριντιν για να μη σε πειράξει...
    Δεν είμαι γιατρός.

    Το αλοπεριντιν σου μπλοκάρει τους υποδοχείς ντοπαμινης, υπάρχει περίσσεια ντοπαμινης που δεν απορροφάται και αυτή εκτονώνεται με σπασμους. Αυτό έχω καταλάβει. Και αυτούς τους σπασμους αντιμετωπίζει το αντιχολινεργικο. Αλλά κι αυτό με τη σειρά του μιας και δρα ανασταλτικα στο παρασυμπαθητικο, έχει με τη σειρά του άλλες παρενέργειες όπως η πιθανότητα αυξησης της ενδοφθαλμιας πίεσης όπως έγραψες, αύξηση της αρτηριακής πίεσης, μείωση των εκκρισεων σαλιου, δακρύων, ιδρώτα... κ.α.. Δηλ εμπλέκονται και αδένες..
    Η ακετυλοχολινη εμπλέκεται σε όλα τα νευρικά συστηματα από ό,τι κατάλαβα και αυτά που ελέγχουν τις ακούσιες κινήσεις (δηλ το αυτόνομο νευρικό σύστημα που αποτελείται από συμπαθητικό και παρασυμπαθητικο) και αυτά που ελέγχουν τις εκουσιες κινήσεις δηλ το σωματικό νευρικό σύστημα. Έτσι τα ονομάζουν.

    Αλλά αφού εμπλέκεται σε τόσα σημεία μεταβίβασης νευρικων σημάτων από τον εγκέφαλο προς όλο το σώμα, εγώ φαντάζομαι ότι δεν ξέρεις από πού θα σου ' ρθει η παρενέργεια.

    Έχω πάθει δύο φορές εξωπυραμιδικα. Τη μία δεν θυμάμαι από τι το έπαθα πάντως χρειάστηκε να κάνω ένεση ενδομυϊκή ακινετον και έδρασε μέσα σε μισή ώρα. Και την άλλη δεν μου είχε δώσει επαρκή ποσότητα ακινετον μαζί με το αλοπεριντιν οπότε χρειάστηκε να αυξήσω απλά το ακινετον γιατί το εξωπυραμιδικο δεν ήταν πάρα πολύ επώδυνο και πέρασε μέσα σε 3-4 μέρες σιγά σιγά.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εχω κοψει το akineton. Οπως προανεφερα δεν εχω εξωπυραμιδικα και συνεχιζω να μην εχω. Επισης εκει που επαιρνα 5 mg aloperidin, το μεσημερι οπως μου ειχαν πει, τωρα παιρνω 2 mg το πρωι και 2 το βραδυ.
    Αλλαγες που παρατηρησα ειναι οτι ειμαι αρκετα πιο συγκεντρωμενος και εχασα πολυ βαρος, καπου 6 κιλα. Προσεχω τη διατροφη μου και συνεχισα να την προσεχω. Προσπαθω εδω και καιρο να χασω καπου 10 κιλα ωστε να εχω το ιδανικο βαρος και εμενα σταθερος, λιγο πανω, λιγο κατω. Τωρα εχασα 6 κιλα μπορει να ειναι και τυχαιο, δεν ξερω.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  14. #14
    Elenia781
    Guest
    Μπραβο σου, τετοια θελουμε να ακουμε! την μειωση την γνωριζει ο γιατρός ? για μενα αν εισαι σταθερος δεν χρειαζεται μεγαλη δοση,εξαρτάται και αν δουλευεις πεστική δουλεια,αν εχεις παιδια στο σπιτι και τετοια που σε κρατανε σε εγρήγορση. Γιατι ομως παιρνεις προ χριστου φαρμακο + ακινετον?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Οχι δεν την γνωριζει ο γιατρος, δεν θα το συζητησω καν μαζι του. Αλλωστε μου εγραφε Akineton χωρις να εχω εξωπυραμιδικα συμπτωματα. Τεσπα απο το βασικο φαρμακο εκοψα 1 mg.
    Δεν δοκιμαζω συνεχεια φαρμακα, βλεπω οτι μια χαρα δουλευει αυτο. Το abilify και το risperdal ειναι αλλα φαρμακα που εχω δοκιμασει.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Similar Threads

  1. solian & akineton
    By myrto2019 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 9
    Last Post: 04-03-2024, 05:36
  2. akineton k aloperidin
    By interappted in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 2
    Last Post: 18-01-2012, 00:00
  3. adovia (risperidone), akineton, trileptal
    By firefly in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 9
    Last Post: 02-08-2009, 17:02
  4. risperdal, akineton και trileptal.
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 0
    Last Post: 13-07-2009, 12:04
  5. risperdal zoloft akineton
    By deleted_member in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 22-01-2009, 01:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •