ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΣ ΑΠΟ ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΣΤΟΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΦΑΚΕΛΟ ΥΓΕΙΑΣ ΕΟΠΥΥ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    322

    ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΣ ΑΠΟ ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΣΤΟΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΦΑΚΕΛΟ ΥΓΕΙΑΣ ΕΟΠΥΥ

    Πριν λίγο μπήκα στο φάκελο υγείας μου ηλεκτρονικά στον ΕΟΠΥΥ

    μπήκα να δω τις διαγνώσεις του ψυχίατρου και προς έκπληξη μου στην 1η επίσκεψη αναφέρει

    "Διπολική συναισθηματική διαταραχή, με πρόσφατο υπομανιακό επεισόδιο"

    στις επόμενες αναφέρει

    "Υποτροπιαζουσα καταθλιπτικη διαταραχη"

    τη δεύτερη διάγνωση οκ , μου είχε πει και αγχώδης διαταραχή

    αλλά για διπολική δεν μου είχε αναφέρει κάτι και όσο ξέρω τον εαυτό μου και το έχω ψάξει δεν είμαι διπολικός

    απλά τώρα μου έχουν μπει σκέψεις μήπως είναι αυτή η σωστή διάγνωση και δεν το έχω καταλάβει...??

    Τους τελευταίους μήνες η επαφή μου με το γιατρό είναι να πηγαίνω στη γραμματέα του να μου γράψει φάρμακα...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Πως μπαινεις να δεις τις διαγνωσεις, να δω και εγω τι υπαρχει ηλεκτρονικα?

    Για τις διαγνωσεις δεν μπορει κανενας να σου απαντησει, συνηθως γραφουν ελευθερο κειμενο οι γιατροι, ισως για να δικαιολογησουν και την θεραπευτικη αγωγη συμφωνα με προσωπικη εμπειρια.
    Δεν θα εδινα πολυ σημασια στη διγνωση, εσυ να αισθανεσαι καλα. Αλλωστε και ολες οι ασθενειες εξαρτονται και απο το ατομο σε μεγαλο βαθμο, αυτου του τυπου οι ασθενεις τουλαχιστον κατα τη γνωμη μου.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    322
    Πας στο site του ΕΟΠΥΥ , μετα ΦΑΚΕΛΟΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΥΓΕΙΑΣ , κάνεις εγγραφή και voilà όλο το ιατρικό ιστορικό σου με διαγνώσεις φάρμακα τα πάντα.
    Χρειάζεσαι κωδικούς taxis και ΑΜΚΑ

  4. #4
    kopela93
    Guest
    Το γράφουν για να δικαιολογησουν την αγωγή. Μην αγχώνεσαι.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    322
    αυτό πιστεύω κι εγώ αλλά τα φάρμακα που μου είχε γράψει τότε ήταν zoloft και 2 κουτιά xanax

    έπρεπε να γράψει αυτή τη δίαγνωση για να τα δικαιολογήσει??

    θα ρωτήσω τη γραμματέα την επόμενη φορά που θα πάω να μου γράψει

    αλλά πολύ φακέλωμα...και αν κάποιος έχει τους κωδικούς σου taxis net και ΑΜΚΑ σου τα βλέπει όλα!! πχ ο λογιστής του καθένα θα μπορεί να τα δει...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εμαθα και μια αλλη πληροφορια. Επειδη μπηκα και ειδα ενα σωρο διαγνωσεις παθολογικες που δεν τις εχω, ρωτησα τον παθολογο μου μηπως μπερδευτηκαν ΑΜΚΑ κλπ και μου ειπε οτι εαν για παραδειγμα γινεται μια προληπτικη εξεταση αιματολογικη, δεν υπαρχει η εννοια της προληψης για το συατημα. Πρεπει να γραψουν διαγνωση τη συγκεκριμενη ασθενεια που εξεταζουν.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Κι εγώ συμφωνώ ότι το έγραψε για να δικαιολογήσει την αγωγή. Θα προσθέσω πάντως αυτό που μου έχει πει ο γιατρός μου όταν στην αρχή επέμενα να μου κάνει διάγνωση και απέφευγε. Ότι δηλαδή η διάγνωση που μπορεί να κάνει ένας γιατρός μετά την πρώτη συνεδρία μπορεί να αλλάξει μετά από κάποιες συνεδρίες κλπ, που ο γιατρός θα σε γνωρίσει καλύτερα. Έχω καταλάβει ότι άλλος ένας σημαντικός λόγος που αποφεύγουν να κάνουν διάγνωση ή τουλάχιστον να μας τη λένε είναι ότι υπάρχει ο φόβος να αυτοπροσδιοριζομαστε μέσω της πάθησης μας, κάτι που είναι τρομερά περιοριστικό και δεν μας βοηθάει.

Similar Threads

  1. Συνεδριες με ΕΟΠΥΥ
    By Vasilis19 in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 55
    Last Post: 31-03-2018, 14:25
  2. Καταγγελία στον Υπουργό Υγείας για τα ιδιωτικά ψυχιατρεία
    By iraklis1 in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 20
    Last Post: 01-03-2016, 17:09
  3. εοπυυ
    By Gbutterfly in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 6
    Last Post: 22-08-2015, 02:52
  4. ΕΓΚΡΙΣΗ ΚΕΣΥ - ΕΟΠΥΥ
    By koukourikou in forum Παχυσαρκία
    Replies: 4
    Last Post: 22-09-2013, 20:25
  5. Προσωπικο και μή προσωπικο μπλογκ
    By stefanos14587 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 15-11-2012, 19:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •