Depakin chrono
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10

Thread: Depakin chrono

  1. #1
    favvel
    Guest

    Depakin chrono

    Παιδιά γειά σας... Έχετε γνώμη για το depakin chrono??
    Εχω την εντύπωση ότι είναι βαρύ φάρμακο και φοβάμαι να το ξεκινήσω....
    Σκέφτομαι πάλι να αλλάξω γιατρό... Έτσι κι αλλιώς κι αυτή καινούργια είναι δεν με έχει μάθει ακόμα.... Και βιάζεται να κάνει αλλαγές για να πάρω μπρος και να κανω κάτι στη ζωή μου λες και θα το κάνω αύριο ας πούμε....
    Λες και χθες πχ ξύπνησα με το πρόβλημα και εεε με λίγα φαρμακακια παραπάνω θα ισιώσω...

    Λες και δεν έχω διαταραχτεί ας πούμε ολόκληρη εδώ και χρόνια...

    Δηλ αν με φορτώσουν φάρμακα θα γίνω καλύτερα????
    Μπορεί να φτιάξει πχ η υπερενταση που άλλωστε δεν είναι σε μεγάλο βαθμό και να χαλάσει κάτι άλλο... Αυτό γίνεται με τα φάρμακα... Φτιάχνεις κάτι χαλάει κάτι άλλο...

    Και τώρα έχω κάποια θέματα στις αιματολογιγες από τα φάρμακα πάλι...

    Καταλαβαίνω πως κι άλλοι έχετε προβλήματα εδώ μέσα και σοβαρότερα, απλά δεν μπορώ να αλλάξω το θύμα που έχω γίνει....
    Προσπαθουσα με τελείως βλακώδεις τρόπους να σταματησω την αγωγή απότομα που ξέρω πως κανένας νουνεχής δεν το επιχειρεί....


    Διάβασα ότι το depakin είναι ισχυρό αντιεπιληπτικο...
    Επίσης ότι προκαλεί υπνηλία η οποία μετά συνηθίζεται....
    Θα μου κάνει κάποιες μετατροπές η καινούργια γιατρός. Θα μου μειώσει το Trileptal από 600 σε 300, θα προσθέσει depakin chrono 500mg, το οποίο θα το φτάσει το 1γρ τη μέρα σταδιακά, με το Lamictal 50 mg δεν είπε κάτι προς το παρόν, αλλά μπορεί να το μειώσει αργότερα, και θα μου αυξήσει το abilify 15mg που παίρνω στα 30mg..............

    Δηλ τόσα πολλά φάρμακα ξαφνικά ????

    Απλά αισθάνομαι σταθερή όπως της είπα....
    Έχω μια υπερένταση η οποία προκύπτει από το ότι δεν ασχολούμαι με τίποτα...
    Έχω μια αλλαγή στο θέμα του μυαλού που αισθάνομαι εδώ και καιρό μετά την υποτροπή πέρυσι, ότι σκέφτομαι πεζά δηλ, και θα μου αυξήσει τόσο πολύ λέει το abilify για το θέμα συγκέντρωσης.......

    Ειναι δυνατόν να μου διπλασιάσει το abilify για να αυξηθεί η συγκέντρωση μου???

    Βοηθάει στο μυαλό δηλ το abilify???

    Μήπως καλύτερα να πάρω κάνα συμπλήρωμα για τη μνήμη??

    Εγώ νομίζω ότι μετά την υποτροπή πέρυσι έγινα επιθετική.... Γενικά άλλαξε χίλια χρώματα ή συμπεριφορά μου αφού μου αλλάζανε και φάρμακα......

    Και γενικά νομιζω ότι λογω της γενικότερης παραίτησης μου από το 2007, γι αυτό κάνω κινήσεις αυτοκαταστροφικες... Και δεν κάνω καμια προσπάθεια για τη ζωή μου....

    Ειχα κατάθλιψη 7 χρόνια και ο προηγούμενος γιατρός με άφηνε με 10 mg abilify... Παρόλα αυτα έκανα κάποιες προσπάθειες να κάνω κάτι στη ζωή όχι με τόση αποτελεσματικότητα βέβαια.... Σίγουρα χρειαζόμουν κάτι παραπάνω πχ σταθεροποιητη....
    Είχαμε καλή σχέση και τον εμπιστευομουν, από την άλλη είχα κατάθλιψη και με άφησε να ταλαιπωρουμαι... Δεν το έβλεπε??? Αφού του τα έλεγα κάθε φορά...
    Δεν ξέρω... Έπρεπε δηλ να έχω αλλάξει γιατρό φαίνεται αφού κι αυτός δεν είχε χρόνο πάντα βιαστικος ήτανε....

    Τώρα είμαι καλύτερα γενικά και πιο συνδιδητοποιημενη όπως μου λένε όλοι...
    Το θέμα είναι το μυαλό, η μνήμη, η κατανόηση...

    Έχω κουραστεί όχι με τους γιατρούς μόνο, αλλά και με τον εαυτό μου....
    Δηλ έκανα μια τεράστια υποτροπή πέρυσι με οξεία μανία που δε έπεφτε με τίποτα για μήνες και ακόμα δηλ έχω υπολείμματα....

    Κι αυτό που κάνω που επηρεάζομαι από το τι λέει ο ένας και ο άλλος είναι ελάττωμα του χαρακτήρα...

    Ή άγνοια είναι πίσω από κάθε κακό

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by favvel View Post
    Παιδιά γειά σας... Έχετε γνώμη για το depakin chrono??
    Εχω την εντύπωση ότι είναι βαρύ φάρμακο και φοβάμαι να το ξεκινήσω....
    Σκέφτομαι πάλι να αλλάξω γιατρό... Έτσι κι αλλιώς κι αυτή καινούργια είναι δεν με έχει μάθει ακόμα.... Και βιάζεται να κάνει αλλαγές για να πάρω μπρος και να κανω κάτι στη ζωή μου λες και θα το κάνω αύριο ας πούμε....
    Λες και χθες πχ ξύπνησα με το πρόβλημα και εεε με λίγα φαρμακακια παραπάνω θα ισιώσω...

    Λες και δεν έχω διαταραχτεί ας πούμε ολόκληρη εδώ και χρόνια...

    Δηλ αν με φορτώσουν φάρμακα θα γίνω καλύτερα????
    Μπορεί να φτιάξει πχ η υπερενταση που άλλωστε δεν είναι σε μεγάλο βαθμό και να χαλάσει κάτι άλλο... Αυτό γίνεται με τα φάρμακα... Φτιάχνεις κάτι χαλάει κάτι άλλο...

    Και τώρα έχω κάποια θέματα στις αιματολογιγες από τα φάρμακα πάλι...

    Καταλαβαίνω πως κι άλλοι έχετε προβλήματα εδώ μέσα και σοβαρότερα, απλά δεν μπορώ να αλλάξω το θύμα που έχω γίνει....
    Προσπαθουσα με τελείως βλακώδεις τρόπους να σταματησω την αγωγή απότομα που ξέρω πως κανένας νουνεχής δεν το επιχειρεί....


    Διάβασα ότι το depakin είναι ισχυρό αντιεπιληπτικο...
    Επίσης ότι προκαλεί υπνηλία η οποία μετά συνηθίζεται....
    Θα μου κάνει κάποιες μετατροπές η καινούργια γιατρός. Θα μου μειώσει το Trileptal από 600 σε 300, θα προσθέσει depakin chrono 500mg, το οποίο θα το φτάσει το 1γρ τη μέρα σταδιακά, με το Lamictal 50 mg δεν είπε κάτι προς το παρόν, αλλά μπορεί να το μειώσει αργότερα, και θα μου αυξήσει το abilify 15mg που παίρνω στα 30mg..............

    Δηλ τόσα πολλά φάρμακα ξαφνικά ????

    Απλά αισθάνομαι σταθερή όπως της είπα....
    Έχω μια υπερένταση η οποία προκύπτει από το ότι δεν ασχολούμαι με τίποτα...
    Έχω μια αλλαγή στο θέμα του μυαλού που αισθάνομαι εδώ και καιρό μετά την υποτροπή πέρυσι, ότι σκέφτομαι πεζά δηλ, και θα μου αυξήσει τόσο πολύ λέει το abilify για το θέμα συγκέντρωσης.......

    Ειναι δυνατόν να μου διπλασιάσει το abilify για να αυξηθεί η συγκέντρωση μου???

    Βοηθάει στο μυαλό δηλ το abilify???

    Μήπως καλύτερα να πάρω κάνα συμπλήρωμα για τη μνήμη??

    Εγώ νομίζω ότι μετά την υποτροπή πέρυσι έγινα επιθετική.... Γενικά άλλαξε χίλια χρώματα ή συμπεριφορά μου αφού μου αλλάζανε και φάρμακα......

    Και γενικά νομιζω ότι λογω της γενικότερης παραίτησης μου από το 2007, γι αυτό κάνω κινήσεις αυτοκαταστροφικες... Και δεν κάνω καμια προσπάθεια για τη ζωή μου....

    Ειχα κατάθλιψη 7 χρόνια και ο προηγούμενος γιατρός με άφηνε με 10 mg abilify... Παρόλα αυτα έκανα κάποιες προσπάθειες να κάνω κάτι στη ζωή όχι με τόση αποτελεσματικότητα βέβαια.... Σίγουρα χρειαζόμουν κάτι παραπάνω πχ σταθεροποιητη....
    Είχαμε καλή σχέση και τον εμπιστευομουν, από την άλλη είχα κατάθλιψη και με άφησε να ταλαιπωρουμαι... Δεν το έβλεπε??? Αφού του τα έλεγα κάθε φορά...
    Δεν ξέρω... Έπρεπε δηλ να έχω αλλάξει γιατρό φαίνεται αφού κι αυτός δεν είχε χρόνο πάντα βιαστικος ήτανε....

    Τώρα είμαι καλύτερα γενικά και πιο συνδιδητοποιημενη όπως μου λένε όλοι...
    Το θέμα είναι το μυαλό, η μνήμη, η κατανόηση...

    Έχω κουραστεί όχι με τους γιατρούς μόνο, αλλά και με τον εαυτό μου....
    Δηλ έκανα μια τεράστια υποτροπή πέρυσι με οξεία μανία που δε έπεφτε με τίποτα για μήνες και ακόμα δηλ έχω υπολείμματα....

    Κι αυτό που κάνω που επηρεάζομαι από το τι λέει ο ένας και ο άλλος είναι ελάττωμα του χαρακτήρα...

    Ή άγνοια είναι πίσω από κάθε κακό
    Το ντεπακιν ειναι πολύ συνηθισμένο φαρμακο στη διπολικη.Δε καταλαβαίνω γιατι αρνεισαι να το πάρεις.Διαβασα οτι περασες μανια,και το ντεπακιν το δίνουν σαν σταθεροποιητη.Ακολουθα την αγωγη σου.Σιγουρα ο γιατρός ξέρει παραπάνω απο μας.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  3. #3
    favvel
    Guest
    Άρνηση γενικά έχω πολλά χρόνια γι αυτό έχω φάει το κεφάλι μου. Αντίδραση για την αντίδραση χωρίς ψάξιμο.Για αυτό λέω η άγνοια είναι πίσω από κάθε κακό. Αν ήξερα ότι θα περάσω όλα αυτά θα έπαιρνα εκείνο το μινιτραν τότε το '7 και θα είχα κάνει κάτι στη ζωή μου. Εκεί έχω κολλήσει ακόμα. Δεν ήξερα και ούτε έμαθα και ποτέ γιατί ήμουν πάντα προκατειλημμενη με τα φάρμακα.

    Παίρνω σίγουρα περισσότερα φάρμακα αλλά από ό,τι μου είπε έχει σκοπό αργότερα να με αφήσει μόνο με depakin και abilify.Το abilify λέει το πάει στα 30 mg για να βοηθήσει στη συγκέντρωση...

    Το depakin δεν το εμπιστευομαι καθόλου.
    Κάπου διάβασα ότι μια από τις ανεπιθύμητες ενέργειες είναι η τερατογενεση. Και άλλα δεν τα θυμάμαι αλλά αυτό μου έκανε εντύπωση....
    Γιατί να πάρω κάτι τόσο βαρύ? Αφού είμαι σταθερή τώρα.
    Το μόνο που έχει αλλάξει είναι το μυαλό. Και δεν νομίζω ότι με το depakin θα επανέλθει το μυαλό. Αυτό είναι για σταθεροποιηση μόνο.

    Το ότι έχει αλλάξει το μυαλό είναι και καλό σίγουρα γιατί μπορώ τώρα να είμαι λειτουργική αν κάνω κάτι πιο πρακτικό φαντάζομαι, και κακό γιατί ούτε να γράψω μπορώ, ούτε να διαβάσω, ούτε να παίξω μουσική έστω αυτά τα λίγα ωραία ή άσχημα, πράγματα δηλ που έκανα από μικρή μέχρι πέρυσι. Όχι κάτι ιδιαίτερο, απλά να περνάει η ώρα.

    Πρέπει να μάθω να κάνω κάτι πιο πρακτικό αλλά ποτέ δεν έπιαναν τα χέρια μου άσε που κι εκεί μυαλό χρειάζεται... Ό,τι και να κάνεις. Και υπομονή... Που δεν έχω!

    Επίσης επειδή το Lamictal έχει και αντικαταθλιπτικη δράση, δεν θα ήθελα να μου το αλλάξει. Αλλά λέει αν δουν ότι πέφτω θα μου βαλει αργότερα και αντικαταθλιπτικό. Ειναι λογικό αυτό??
    Γιατί δεν μ αφήνει μόνο με Lamictal και abilify?
    Και ας μου το αυξήσει το abilify για τη συγκεντρώση οκ. Αλλά το depakin το φοβάμαι να το ξεκινήσω.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    το depakine chrono το παιρνω για μια επιληπτικη κριση που ειχα, δεν μου προκαλει παρενεργειες , αλλα εχω καταλαβει οτι ειναι και για αλλες παθησεις .........

  5. #5
    favvel
    Guest
    Ναι είναι και για σταθεροποιηση διάθεσης.
    Έχει και κάποιες σοβαρές ανεπιθύμητες ενέργειες αλλά καλύτερα να μην τις γράψω εδώ.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Υπαρχει φαρμακο χωρις ανεπιθυμητες ενεργειες ?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Αρχικά αν θέλεις να κάνεις παιδί όντως προκαλεί τερατογένεση και θα πρέπει να μιλήσεις με τον γιατρό σου.Παρενέργειες ωστόσο έχουν όλα τα φάρμακα. Αν θες τη γνώμη μου ακολουθα τις συμβουλές του γιατρού σου
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  8. #8
    favvel
    Guest
    Δεν θέλω να κάνω παιδί. Αυτό έλειπε. Τα αγαπάω πολύ τα παιδιά. Δεν φταίνε σε τίποτα να τα κάνω.
    Τις γενετικές ανωμαλίες τις ανέφερα για να τονίσω το πόσο ισχυρό είναι το συγκεκριμένο φάρμακο.

    Όλα τα φάρμακα όταν τα παίρνεις για μικρό χρονικο διάστημα μέχρι να ξεπεράσεις ένα πρόβλημα δεν πειράζουν. Είναι αναγκαίο κακό και βοηθάνε.
    Αλλά άμα τα παίρνεις πολλά χρόνια συσσωρευονται σιγά σιγά υπολείμματα των ουσιών τους στον οργανισμό με τα χρονια με αποτέλεσμα να είναι πιο πιθανό να εμφανίσεις αργότερα και οργανικά προβλήματα όπως αυτά που αναφέρονται στις οδηγίες που δεν αναφέρω εδώ.
    Οι ανεπιθύμητες ενέργειες πέρα από τις άμεσες που μπορεί να πρωτοεμφανίσεις με την πρώτη λήψη του φαρμάκου έχω καταλάβει προκύπτουν από πολύχρονη χρήση και του συγκεκριμένου φαρμάκου αλλά και παίζει ρόλο σίγουρα αν παίρνεις γενικά πολλά φάρμακα στη ζωή σου.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by favvel View Post
    Δεν θέλω να κάνω παιδί. Αυτό έλειπε. Τα αγαπάω πολύ τα παιδιά. Δεν φταίνε σε τίποτα να τα κάνω.
    Τις γενετικές ανωμαλίες τις ανέφερα για να τονίσω το πόσο ισχυρό είναι το συγκεκριμένο φάρμακο.

    Όλα τα φάρμακα όταν τα παίρνεις για μικρό χρονικο διάστημα μέχρι να ξεπεράσεις ένα πρόβλημα δεν πειράζουν. Είναι αναγκαίο κακό και βοηθάνε.
    Αλλά άμα τα παίρνεις πολλά χρόνια συσσωρευονται σιγά σιγά υπολείμματα των ουσιών τους στον οργανισμό με τα χρονια με αποτέλεσμα να είναι πιο πιθανό να εμφανίσεις αργότερα και οργανικά προβλήματα όπως αυτά που αναφέρονται στις οδηγίες που δεν αναφέρω εδώ.
    Οι ανεπιθύμητες ενέργειες πέρα από τις άμεσες που μπορεί να πρωτοεμφανίσεις με την πρώτη λήψη του φαρμάκου έχω καταλάβει προκύπτουν από πολύχρονη χρήση και του συγκεκριμένου φαρμάκου αλλά και παίζει ρόλο σίγουρα αν παίρνεις γενικά πολλά φάρμακα στη ζωή σου.
    Δεν ισχύει αυτό που λες.Η κολλητή μου τα έπαιρνε χρονια για επιληψία και δεν επαθε τιποτα.Μη τα φοβάσαι.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  10. #10
    favvel
    Guest
    OK, ευχαριστώ...

Similar Threads

  1. depakene chrono 500mg
    By katerinaki in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 05-03-2014, 00:42
  2. depakene chrono 500mg
    By katerinaki in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 15
    Last Post: 27-08-2012, 20:45
  3. ΠΑΡΑΚΑΛΩ AΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΓΙΑ ΤΑ: SERENASE, DEPAKIN COMPRESS, ZIPREXA
    By Iwantogetfree in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 41
    Last Post: 27-07-2011, 01:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •