απόγνωση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1

    απόγνωση

    Καλησπέρα σε όλους.Ειμαι καινούργιος στο φόρουμ και θα ήθελα να μοιραστώ κάποιες ανησυχίες μου... Ονομάζομαι Γιάννης.Ειμαι 26 χρονών και δεν ξέρω τι μου γίνεται...όλα άρχισαν πριν 1 μηνα περίπου.Εκει που απλά έτρωγα ξεκίνησε ένα ρέψιμο που δεν σταματούσε για μια βδομάδα...μετά φουσκώματα,ταχυπαλμιες και γενικώς ένα πρήξιμο...που με έφερε στα επείγοντα 3 η ώρα τα χαράματα...εκεί μου έκαναν εξετάσεις που δεν έδειξαν κατι...αλλά από το άγχος μου με έπιασες κρίση πανικού... επόμενο βήμα ήταν να πάω και να κάνω μια γαστροσκόπηση.Εκανα την εξέταση...όλα καθαρά...τα συμπτώματα τα ίδια.Ταχυπαλμιες, ρέψιμο, φουσκώματα.Εν το μεταξύ έχασα και 6 κιλά αλλά δεν έτρωγα είναι η αλήθεια αλλά το μυαλό μου πήγε πάλι στο κακό... Επόμενη κίνηση ήταν η κολονοσκοπηση...αλλά την ακύρωσα διότι μας ζήτησαν από την δουλειά να κάνουμε καλλιέργεια κοπράνων και είπαν να περιμένω... ούτε εκεί βρέθηκε κάτι.Επισης τα κόπρανα μου είναι αρκετά περίεργα σε σχέση με πριν.Γενικα πιστεύω πως κάτι έχω και μου έχει διαλύσει τη. Ψυχολογία και το μυαλό...τι άλλο αν κάνω;;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Το άγχος μπορεί να επηρεάσει το γαστρεντερολογικό σύστημα και να προκαλέσει συμπτώματα όπως φούσκωμα ναυτίες διάρροιες και τα λοιπά. Από τη στιγμή που έκανες εξετάσεις και είσαι καλά καλύτερα επισκέψου κάποιον ψυχολόγο
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  3. #3
    Ναι το γνωρίζω αυτό για το άγχος..αλλά μου έχει δημιουργήσει θέμα... τώρα έχω βάλει στο μυαλό μου ότι είναι το πρόβλημα είναι από το έντερο η ακόμα και από το πάγκρεας...τις κρίσεις τις παλεύω με ζαναξ αλλά δεν είναι κατάσταση αυτή

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Giannis6011 View Post
    Ναι το γνωρίζω αυτό για το άγχος..αλλά μου έχει δημιουργήσει θέμα... τώρα έχω βάλει στο μυαλό μου ότι είναι το πρόβλημα είναι από το έντερο η ακόμα και από το πάγκρεας...τις κρίσεις τις παλεύω με ζαναξ αλλά δεν είναι κατάσταση αυτή
    Τα ζαναξ ποιος στα εδωσε;Σε παρακολουθεί καποιος ειδικος;
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  5. #5
    Όχι από μόνος μου το πήρα...το ξέρω ότι είναι Λάθος ..τώρα πήρα Βαλεριάνος αλλά τπτ σπουδαίο

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Giannis6011 View Post
    Όχι από μόνος μου το πήρα...το ξέρω ότι είναι Λάθος ..τώρα πήρα Βαλεριάνος αλλά τπτ σπουδαίο
    Εγώ λέω από μόνος σου να μην ξαναπάρεις τίποτα και να πας σε έναν ψυχολόγο για αρχή
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  7. #7
    Εχείς δίκιο...απλά θέλω να αποκλείσω τα παθολογικά αίτια...σε ευχαριστώ πάντως!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Giannis6011 View Post
    Εχείς δίκιο...απλά θέλω να αποκλείσω τα παθολογικά αίτια...σε ευχαριστώ πάντως!
    Δε χρειάζεται να κανεις ολες τις εξετάσεις του πλανήτη.και μενα το αγχος μου δημιουργεί πρόβλημα στο πεπτικό.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  9. #9
    Το θέμα είναι να πείσω τον εαυτό μου ότι δεν έχω κάτι...και εμένα μου έχει καρφωθεί ότι έχω ..τώρα ξεκίνησα να κάνω διατροφή και έχω μειώσει το ρέψιμο και το φούσκωμα...αλλά ούτε αυτό είναι φυσιολογικό για μένα... βγαίνω με την παρέα μου και δεν τρώω ούτε πίνω τπτ .. γενικά δεν ξέρω πώς θα ηρεμησω τον εαυτό μου!η σκέψη του καρκίνου με φτάνει στα όρια μου...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Giannis6011 View Post
    Το θέμα είναι να πείσω τον εαυτό μου ότι δεν έχω κάτι...και εμένα μου έχει καρφωθεί ότι έχω ..τώρα ξεκίνησα να κάνω διατροφή και έχω μειώσει το ρέψιμο και το φούσκωμα...αλλά ούτε αυτό είναι φυσιολογικό για μένα... βγαίνω με την παρέα μου και δεν τρώω ούτε πίνω τπτ .. γενικά δεν ξέρω πώς θα ηρεμησω τον εαυτό μου!η σκέψη του καρκίνου με φτάνει στα όρια μου...
    Η γαστροσκόπηση φτανει καλε μου.Μια χαρα εισαι...
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  11. #11
    Σε καρδιολόγο έχεις πάει? Εφόσοξ κάνεις και έναν καρδιολογικο έλεγχο και είσαι καθαρός από εκεί τότε μετά η λύση είναι ένας ψυχολόγος

  12. #12
    Όχι έχω κλείσει για 20 του μηνός...εν το μεταξύ τώρα κάποιος μου ανέφερε ότι το ρέψιμο μπορεί να είναι από την καρδιά και αγχώθηκα πάλι

  13. #13
    Μόλις μου είπαν για θέμα στην καρδιά και μου μπήκε στο μυαλό πάλι ανέβασα παλμούς...τι θα κάνω με αυτό το μυαλό...

  14. #14
    Δεν είναι απαραίτητα θέμα με καρδιά απλά άμα έχεις εξασφαλίσει σιγουριά για καρδιά και στομάχι που έκανες μετά είναι καθαρά άγχος και θέλει ψυχολόγο.

  15. #15
    Το ξέρω αλλά και μόνο στην ιδέα εμένα με πιάνει...από μικρός ήμουν νοσοφοβικος αλλά τώρα το έχω πάει σε άλλο επίπεδο...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Σε απόγνωση..
    By Jo444 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 27-12-2018, 01:11
  2. Σε απόγνωση
    By Maelstrom in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 07-09-2018, 02:51
  3. Απόγνωση
    By dinar93 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 1
    Last Post: 19-08-2018, 17:08
  4. Σε απόγνωση.
    By Filippos1996 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 15
    Last Post: 05-12-2015, 17:46
  5. Σε απόγνωση..
    By BlackSoul in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 29-02-2012, 18:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •