Πως να προχωρήσω.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    8

    Πως να προχωρήσω.

    Καλησπέρα πρώτο post εδώ.
    Είχα μια σοβαρή σχέση 28 εγώ 27 αυτή, με άτομο που γνώριζα 9 χρόνια αλλά κάναμε σχέση τα τελευταία 3 και συζουσαμε μαζί. Ήθελε να κάνουμε οικογένεια και να μετακομίσουμε σε μεγάλο σπίτι σε ένα χρόνο από τώρα και με έκανε να το θέλω και εγώ.
    Για να μην μπαίνω σε πολλές λεπτομέρειες είχε άλλον από τον εργασιακό περιβάλλον, το ανακάλυψα μόνος μου και σηκώθηκε και έφυγε και συνέχισε με αυτόν χωρίς πολλά πολλά και έχουμε κόψει κάθε επαφή.
    Το ξέρω ότι δεν είμαι ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος που το παθαίνει αυτό αλλά έχω μεγάλο πρόβλημα στο να προχωρήσω παρακάτω. Κυρίως γιατί δεν μου βγαίνει ούτε να φλερτάρω με άλλη κοπέλα και έχουν περάσει πάνω από 3 μήνες από τον χωρισμό. Κάποιος με παρόμοια εμπειρία εδώ πέρα ; Πως το αντιμετώπισε ;

  2. #2
    Quote Originally Posted by Geokav View Post
    Καλησπέρα πρώτο post εδώ.
    Είχα μια σοβαρή σχέση 28 εγώ 27 αυτή, με άτομο που γνώριζα 9 χρόνια αλλά κάναμε σχέση τα τελευταία 3 και συζουσαμε μαζί. Ήθελε να κάνουμε οικογένεια και να μετακομίσουμε σε μεγάλο σπίτι σε ένα χρόνο από τώρα και με έκανε να το θέλω και εγώ.
    Για να μην μπαίνω σε πολλές λεπτομέρειες είχε άλλον από τον εργασιακό περιβάλλον, το ανακάλυψα μόνος μου και σηκώθηκε και έφυγε και συνέχισε με αυτόν χωρίς πολλά πολλά και έχουμε κόψει κάθε επαφή.
    Το ξέρω ότι δεν είμαι ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος που το παθαίνει αυτό αλλά έχω μεγάλο πρόβλημα στο να προχωρήσω παρακάτω. Κυρίως γιατί δεν μου βγαίνει ούτε να φλερτάρω με άλλη κοπέλα και έχουν περάσει πάνω από 3 μήνες από τον χωρισμό. Κάποιος με παρόμοια εμπειρία εδώ πέρα ; Πως το αντιμετώπισε ;
    Ναι, στα 27 μου είχα σχεση με κάποιον που ειχε και 2η κοπελα, σε άλλη πόλη. Το ανακάλυψα και έφυγα εγώ. Αυτός έμεινε ένα διάστημα με την άλλη κοπέλα μετά έκανε άλλη σχέση.

    Ήταν δύσκολο να ξεπεραστεί, κυρίως γιατί δεν με άφηνε σε ησυχια και έπρεπε να τον μπλοκάρω παντού. Αφού άλλαξα κινητό ξε-μπλοκαριστηκε και μου εστελνε πάλι ( ενώ ηταν με τη νυν του). Πουθενά δεν ανεφερε ότι έχει κοπέλα, παλι έκανα τον ντετεκτιβ. Τον Ξανα- μπλοκαρα.

    Το ξεπερνάς οπως και κάθε άλλη σχεση. Απλά ασχολείσαι με τη ζωή σου, δουλειά- γυμναστική - φιλοι. Κάνεις upgrade τον εαυτό σου και κάποια στιγμή θα πας παρακάτω. 3 μήνες είναι λιγοι...

    Στη περίπτωσή σου, είναι πιό δύσκολο γιατί έκανες σοβαρά σχέδια για το μέλλον. Ωστοσο,καλύτερα που έγινε τώρα και σώθηκες , παρά να προχωρουσατε σε γαμο και παιδιά.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Να χερεσαι για το αποτέλεσμα..
    Οσοι/ες δεν εκτιμησαν την παρουσια σου ας εκτιμήσουν την απουσια σου..ειναι πολυ νωρις για να προχωρήσεις..
    Προσωπικα μετα απο χωρισμο απο σοβαρη σχεση οροσχωρησα μετα απο 3 χρονια .καποιοι το ξεπερναμε πιο δυσκολα καποιοι αλλοι οχι..μην αγχώνεσαι..διασκεδαζε βγενε περνα καλα και ολα θα στρώσουν..
    Ο χρονος είναι ο καλύτερος γιατρός σε αυτες της περίπτωσης..
    Ολοι παμε εκει που μας αξιζει..να εισαι σίγουρος γιαυτο.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    8
    Και πώς βάζεις τον εαυτό σου σε αυτή τη διαδικασία ξανά; Γιατί να ξανα εμπιστευτείς; Γιατί να είσαι σωστός και στο τέλος να σε πετάνε έτσι; Ο λόγος που "βιάζομαι" να προχωρήσω είναι γιατί νιώθω οτι χάνω χρόνο για ένα άτομο που μου φέρθηκε έτσι. Αν βάλω μαζί και τον χρόνο που έχασα μαζί της τότε είναι πολύς καιρός που πήγε χαμένος.

  5. #5
    Είσαι σωστός για να τα έχεις καλά με τον εαυτό σου πρώτα από όλα, δεν το κάνεις για να πάρεις βραβείο ή για να το εκτιμήσει κάποιος άλλος.

    Αν βιαστείς να ξανακάνεις σχέση πρόσεχε τι διαλέγεις... Συνήθως πληγωμενοι και μετά από χωρισμό δεν μπλέκουμε με τα καλύτερα άτομα

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    8
    Δεν είναι ότι θέλω σχέση απαραίτητα θέλω απλά να σταματήσω αυτό το σφίξιμο στο στήθος που έχω από το πρωί μέχρι το βράδυ. Και επειδή τα έχω δοκιμάσει όλα σε σημείο που να μην πατάω σπίτι είναι το τελευταίο που μου μένει. Απλά δεν μου βγαίνει πχ να πάω να πιάσω μια κοπέλα να χορέψω σε ένα μαγαζί και γενικά μου λένε και οι φίλοι δεν πρόκειται να έρθει μόνο του αν δεν προσπαθήσεις . Είναι λες και είμαι κολλημένος σε αυτή τη κατάσταση

  7. #7
    Quote Originally Posted by Geokav View Post
    Δεν είναι ότι θέλω σχέση απαραίτητα θέλω απλά να σταματήσω αυτό το σφίξιμο στο στήθος που έχω από το πρωί μέχρι το βράδυ. Και επειδή τα έχω δοκιμάσει όλα σε σημείο που να μην πατάω σπίτι είναι το τελευταίο που μου μένει. Απλά δεν μου βγαίνει πχ να πάω να πιάσω μια κοπέλα να χορέψω σε ένα μαγαζί και γενικά μου λένε και οι φίλοι δεν πρόκειται να έρθει μόνο του αν δεν προσπαθήσεις . Είναι λες και είμαι κολλημένος σε αυτή τη κατάσταση
    Μίλησε για αυτό είτε σε φίλους σου είτε απρόσωπα στο φόρουμ. Βοηθάει πολύ να γνωρίσεις νέα άτομα , όχι τόσο με ερωτικό ενδιαφέρον , όσο για να κάνεις μια φιλική κουβεντα.

    Σε νιώθω σε μεγάλο βαθμό και ξέρω ότι είναι δύσκολο. Αλλά όλα ξεπερνιούνται.

  8. #8
    Όπως είδη προείπαν καλύτερα που έγινε τωρα..φαντάσου πως θα ήσουν /πως Θα ηταν αν ειχατε και παιδιά..
    Απλά μαζεύεις τα κομμάτια σου και προχωράς παρακάτω
    Ο κάθε ανθρωπος είναι διαφορετικος.Δώσε χρόνο και χώρο στον εαυτό σου
    Κάνε πράγματα που σε γεμιζουν(γυμναστική,βόλτες ,ταινίες ,έξω με φίλους). Και μην ακούς κανέναν..σε αυτά δεν έχει σωστό τάιμινγκ..άσε τον εαυτό σου ελεύθερο και θα έρθει από μόνο του..με τον καιρο θα ανοιχτείς και πάλι…δεν θέλει πίεση..

  9. #9
    Αδερφέ πως είσαι τώρα; είσαι καλύτερα;;

Similar Threads

  1. Δεν μπορώ να προχωρήσω στη ζωή μου
    By Xtina in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 30
    Last Post: 29-07-2021, 14:09
  2. Πως να προχωρήσω;
    By Vila-8 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 15
    Last Post: 07-01-2021, 19:48
  3. Φοβάμαι να προχωρήσω
    By nikp in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 13-03-2012, 02:36
  4. γιατι δεν μπορω να προχωρησω??
    By pennoula_v in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 22
    Last Post: 24-08-2008, 22:07
  5. δεν μπορω να προχωρησω μπροστα
    By deleted_member in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 16
    Last Post: 14-03-2007, 11:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •