Ψυσοσωματικα;;;Βοήθεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Vendettas77
    Guest

    Ψυσοσωματικα;;;Βοήθεια

    Καλησπέρα. Θέλω προκαταβολικά να πω ότι εδω και καιρό είμαι σε μεγάλη πίεση και άγχος. Με απέλυσαν από τη δουλειά μου, στο μεταπτυχιακό είμαι σε φάση διπλωματικής με ότι αυτό συνεπάγεται και στο σπίτι υπάρχει γενικα πρόβλημα οικονομικό αφού και ο πατέρας μου έχει μειωμένα εσοδα από την εργασία του. Έχω απομακρυνθεί από μια τοξική παρεα και αισθάνομαι γενικά αρκετά μόνος. Τον τελευταίο ενάμιση χρόνο έχω πάει σε πάρα πολλούς γιατρούς δίχως τελικά να έχω κάτι σοβαρό. (ωρλ για εμβοες, καρδιολόγο για ταχυπαλμιες, παθολόγο, γαστρεντερολο για ενόχληση στο στοχαχι). Τον τελευταίο μήνα έιχα πολύ έντονο πονοκέφαλο ο οποιος με άφησε, τις τελευταίες μέρες ταχυπαλμιες και εδώ και 5 μέρες μια φαγούρα σε διάφορα μέρη του σώματος με πολύ μικρά μπιμπικια στα σημεία αυτα. Όταν τα ξύνω κοκκινιζουν. Δεν έχω γεμίσει στο σώμα απλά εχω κυρίως τη φαγούρα. Αναρωτιέμαι αν όλα αυτά είναι ψυχοσωματικα για όσα ζω.. Δεν ξέρω αν υπάρχει κανείς που έχει περάσει από αυτά τα στάδια. Κάθε συζήτηση ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ

  2. #2
    kopela93
    Guest
    Δεν ξέρω σίγουρα αν είναι ψυχοσωματικά ή όχι εφόσον πηγαίνεις στους γιατρούς σου αντιμετωπίζεις τα προβλήματα που σου παρουσιάζονται οπότε δεν έχεις κάτι να ανησυχείς.
    Προσπάθησε να περιορίσεις το άγχος σου ενδεχομένως περπάτημα έξω στη φύση υγιεινή διατροφή βιταμίνες κτλ δεν ακούγεται για κάποιο σοβαρό πρόβλημα για να ανησυχείς.

  3. #3
    Vendettas77
    Guest
    Το μόνο που λαμβάνω ως αγωγή είναι χάπι μέρα με τη μέρα για την χοληστερίνη μου. Τίποτα άλλο. Αισθάνομαι απλώς μοναξιά και πίεση από το περιβάλλον και οσα συμβαίνουν γύρω μου. Μόλις τελειώνει ένα άγχος πχ για τις ταχυκαρδίες που περνάνε εμφανίζεται κάτι άλλο τώρα η φαγούρα..

  4. #4
    kopela93
    Guest
    Ενδεχομένως να είναι ψυχοσωματικά εφόσον σχετίζονται με ψυχολογικά προβλήματα πιέζεσαι δηλαδή και το σώμα σου αντιδράει ίσως τότε να πρέπει να ηρεμήσεις το μυαλό σου Με διαλογισμό με γυμναστική με οτιδήποτε βοηθάει το σώμα να ηρεμήσει και να βγει από αυτή την κατάσταση

  5. #5
    Vendettas77
    Guest
    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Προσπαθώ να κάνω γυμναστική και να περπατώ ναι.. Το πρόβλημα είναι όταν είμαι σπίτιι

  6. #6
    kopela93
    Guest
    εγώ πιστεύω ότι η παραμονή στο σπίτι για πολλές ώρες μέσα στην ημέρα στην εβδομάδα το μήνα κάνει κακό Γενικά το έχω δει τώρα με την καραντίνα όλος ο κόσμος έχει βγάλει ψυχολογικά επειδή έχει καθίσει πολύ μες στο σπίτι του καλό είναι να υπάρχει οπωσδήποτε εργασία και κάποια σχόλια σαν χόμπι για να περνάς καλά και κάποιες παρέες όλα αυτά είναι απαραίτητα για να έχεις μία ψυχική υγεία ισορροπημένη αν έχεις και μία ερωτική σχέση η οποία και αυτή θα πηγαίνει καλά τότε είναι μπόνους

  7. #7
    Vendettas77
    Guest
    Θα συμφωνήσω ωστόσο στο θέμα φιλίας μάλλον ατύχησα. Όντως τον τελευταίο καιρό είμαι πολύ μέσα στο σπίτι και δη σε ένα σπίτι που αντιμετωπίζει οικονομικά προβλήματα υπάρχει γκρίνια κτλ.. Πολλές φορές ενώ κοιμάμαι σκέφτομαι τι μπορώ να κάνω και με πιάνει μια ταχυπαλμια και σαν να μην μπορώ να αναπνεύσω

  8. #8
    kopela93
    Guest
    Όλοι περνάμε τέτοια θέματα . Δεν ξέρω αν αυτό βοηθάει απλά μη νομίζεις ότι ο κόσμος περνάει τέλεια. Όλοι πάνω κάτω τα ίδια.
    Εγώ είμαι καλά στο θέμα φιλίας αλλά δεν είμαι καλά στο θέμα σχέσης. Ο καθένας τα τυχερά του. Δεν ξέρω. Αξίζει να παλέψεις;

  9. #9
    Vendettas77
    Guest
    Δεν ξέρω εγώ είμαι 31 και όλο αυτό με την άρρωστο φοβία την έλλειψη φυσιολογικής παρέας με έχει ρίξει. Αισθάνομαι ότι κάτι πάει λάθος σε μένα τελικά επειδή είμαι αξιοπρεπής και δεν κάνω ότι θέλουν πλέον οι άλλοι

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Crete, Heraklion
    Posts
    18
    Θεωρώ πως καταλαβαίνεις και ο ίδιος, οτι εχεις αγχώδη διαταραχή.Εντονη.
    Και κατάθλιψη.
    Λογικό, εφόσον βρίσκεσαι υπό όλη αυτήν την πίεση.
    Χρειάζεσαι ψυχίατρο.
    Το να συζητάς εδώ μέσα, μπορεί να βοηθήσει μέχρι ένα σημείο,αλλά δεν επαρκεί ώστε να σου δώσει το απαραίτητο boost, για να πατήσεις γερά στα πόδια σου, και να διεκπεραιωσεις το μεταπτυχιακό σου, να βρεις δουλειά, και να κάνεις νέες παρέες..
    Να ξέρεις, δεν υπάρχουν πολλοί που να μην αντιμετωπίζουν οικονομικα προβλήματα. Έχεις τους γονείς σου, έχεις υποθέτω ένα σπίτι να μείνεις, απο την στιγμή που κάνεις και μεταπτυχιακό, φαίνεσαι ικανό άτομο, συνεπώς έχεις τις πιθανότητες με το μέρος σου, ώστε να παλέψεις δυνατά και να φέρεις εις πέρας τους στόχους σου.Η ιδέα του ψυχιατρου,μπορεί να προκαλεί άσχημα συναισθήματα και να προκαλεί ντροπή απέναντι και στον ίδιο μας τον εαυτό, αλλά όταν φτάνουμε σε τέτοιο σημείο, είναι η μόνη λύση. Κάνε αυτά που πρέπει, ώστε να συνεχίσεις την ζωή σου! Μην μασάς! Θα τα καταφέρεις!

  11. #11
    Vendettas77
    Guest
    Επομένως θεωρείς πως όλη αυτή η ακολουθία στο σώμα μου είναι απόρροια του άγχους μου; και πως ενας ψυχίατρος θα με βοηθήσει;

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Crete, Heraklion
    Posts
    18
    Εφόσον έχεις κάνει πλήρη έλεγχο (καρδιά, θυρεοειδή, πνεύμονες, γαστρεντερικο, γενικές, βιοχημικες εξετάσεις) και δεν υπάρχει κάτι το μεμπτό, προφανώς, ολα αυτα που βιώνεις (ταχυκαδιες κτλ) οφείλονται σε υψηλά επίπεδα stress.. Το άγχος, δεν διανοεισαι τι συμπτώματα μπορεί να δημιουργήσει... Απο ταχυκαρδία, μέχρι πυρετούς, ζαλη, δυσπνοιες, παραισθησιες, και πολλά πολλά άλλα...
    Συνεπώς, χρειάζεται να απευθυνθείς άμεσα σε έναν ψυχίατρο. Αν οικονομικά δεν μπορείς να πας σε ιδιώτη, να πας σε ένα νοσοκομείο που εφημερευει, και να ζητήσεις να σε δει ψυχίατρος.
    Τώρα, για το πως θα σε βοηθήσει ένας ψυχιατρος, θα το κρίνει ο ίδιος. Μπορεί με συνεδρίες, μπορεί με κάποια αγωγή, που θα χρειαστεί να πάρεις για κάποιον καιρό.

  13. #13
    Vendettas77
    Guest
    Οικονομικά σε ιδιώτη δεν με παίρνει να πάω αυτή τη περίοδο. Θα το ψάξω κάπου για δωρεάν.. Τώρα μετά τον πονοκέφαλο, ταχυκαρδίες ήρθε και η φαγούρα

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Crete, Heraklion
    Posts
    18
    Δωρεάν, άμεσα, μόνο σε εφημερεύον νοσοκομείο. Αν κλείσεις ραντεβού μέσω εοπυ, θα έχει αναμονή, μπορεί και πάνω απο δύο μήνες..

Similar Threads

  1. Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή ή τίποτε άλλο? Βοήθεια παρακαλώ! Βοήθεια!
    By kanela2 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 27-04-2020, 22:33
  2. ΒΟΗΘΕΙΑ!Διακοπη εφεξορ αποτομα ΒΟΗΘΕΙΑ!
    By anxious4ever in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 47
    Last Post: 11-04-2019, 23:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •