Πηγα σε ψυχολογο για τον αδερφο μου - Page 10
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 10 of 12 FirstFirst ... 89101112 LastLast
Results 136 to 150 of 180
  1. #136
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    και τι να τους πει ο ψυχολογος; Να μη γουσταρονται; εννοω οτι δεν ξερω αν υπαρχει λυση.
    ο ψυχολογος δεν θα τους πει τι να κανουν.
    θα τους βοηθησει να συνειδητοποιησουν τι τους συμβαινει και να παρουν μονοι τους τις σωστες αποφασεις για την ζωη τους.

  2. #137
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    Quote Originally Posted by 99Silent View Post
    Δεν ξερω γιατι το λες φαντασιωση, δεν περιμενω κατι απο εκεινον. Ξερω οτι μαγαπαει, δεν εχω αμφιβολια. Ουτε θελω να μεινει για παντα μαζι μου. Ο δρομος του (και μου) ειναι να παντρευτει την κοπελα του και να κανουν οικογενεια. Δεν ανοιξα το θεμα για να βρω τροπο να τον κρατησω κοντα μου. Οποτε σε ψυχολογο δεν μπορω να του ζητησω να παει η να το δουμε μαζι. Το οτι ειμαι κολλημενος μαζι του ειναι δικο μου θεμα και το κραταω για μενα. Αν εχεο και αυτος το ιδιο κολλημα και φοβο πιστευω το κραταει και αυτος για εκεινον.
    το λεω φαντασιωση, γιατι οπως το παρουσιαζεις, ο αδερφος σου σε θελει στο κρεβατι του, οπως κιε συ τον θελεις στο κρεβατι σου.
    οποτε, ΑΝ ειναι οπως τα λες, πιθανον οταν το συνειδητοποιησει το αδερφος σου, να αποφασισει οτι θελει να ζησει την ζωη του σε συμβιωση μαζι σου και οχι με μια γυναικα. οπως ακριβως κι εσυ.. δεν εννοω με σεξ απαραιτητα, αλλα ισως οπως ειστε και τωρα.

    αν ΔΕΝ ειναι ετσι οπως τα λες, τοτε, αν και σε αγαπαει οα δερφος σου, αυτο που θελει ειναι η συμβιωση με μια γυναικα που να αγαπα και οχι με τονα δερφο του, ασχετως αν τελικα θα κανουν παιδια η οχι.

  3. #138
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ο ψυχολογος δεν θα τους πει τι να κανουν.
    θα τους βοηθησει να συνειδητοποιησουν τι τους συμβαινει και να παρουν μονοι τους τις σωστες αποφασεις για την ζωη τους.
    Τι αποφαση ομως μπορουν να παρουν; Δηλαδη πραγματικα δεν ξερω αν υπαρχει μια ξεκαθαρη απαντηση η καποιος τροπος.
    Απο τη μια ειναι απλο, σαγαπω, μαγαπας ας ειμαστε μαζι. Αν το δεις απο μια αλλη οπτικη απλα αγαπιουνται. Θα επηρεαστει αρνητικα η κοινωνια απο αυτη τη σχεση; Υπαρχει κινδυνος απογονου με συνδρομο (ειναι δυο αντρες). Να τους πουμε οτι θα τους καψει ο θεος; Να τους πουμε οτι δεν ειναι σωστο επειδη ειναι αδερφια και ολη τους τη ζωη να υποφερουν; Να παρουν γυναικες τις οποιες ναι οκ θα τα πανε καλα, αλλα δε θα ναι ερωτευμενοι; νομιζω οτι σε τετοιες περιπτωσεις τα συναισθηματα ειναι τοσο δυνατα που δεν ειναι ευκολα διαχειρισιμα. Ο ενας μας λεει οτι ποναει. Και μας λεει επισης οτι αν θελει ο αλλος να φυγει, ας φυγει. Μπορει σε καποια σημεια να φαινεται εγωιστης (που θεωρω δεν ειναι ιδιαιτερα), αλλα απο την αλλη.. σου παιρνουν αυτο που αγαπας πρεπει να σαι και χαρουμενος;
    Αυτα ειναι καποιες σκεψεις που κανω, μοναχοπαιδι ειμαι, αντρα (νοστιμο) ξαδερο δεν εχω οποτε δεν εχω βρεθει σε αναλογη θεση.

  4. #139
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    το απαντησα παραπανω νοκτις, αυτο που ρωτας.

    1. μπορει να μην ειναι οπως τα λεει απο την απεναντι πλευρα και να τα φαντασιωνεται.
    2. δεν χρειαζεται να τους πουμε τπτ απο ολα αυτα που λες. οι ιδιοι θα αποφασισουν τι θα κανουν ΕΦΟΣΟΝ ΠΡΩΤΑ κανουν την ψυχοθεραπεια τους και συνειδητοποιησουν τι ακριβως συμβαινει στον καθενα ΚΙ ΑΝ συμβαινει και στους δυο το ιδιο πραγμα.

    το "ποναει που του παιρνουν αυτο που αγαπαει", ειναι τελειως ακυρο. αν ο αδερφος ερωτευτει μια γυναικα και φυγει, δεν τον παιρνει κανεις. μονος του φευγει. ελευθερος ανθρωπος ειναι και παιρνει αποφασεις για την ζωη του.

  5. #140
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    1. Μπορει να χεις δικο αλλα δε νομιζω οτι το φαντασιωνεται. Αν δεις καποια μηνυματα του «την ελεγαν» λιγο. Οποτε δεν αναφερεται στον αδερφο του τοσο για να μην εισπραξει και για εκεινον πυρα. Τον εχει πολυ ψηλα δε θελει να ακουσει κατι ασχημο. Εγω πιστευω οτι μπορει να ναι και πιο διακδικητικος ο αδερφος του. Αν σκεφτεις οτι εχει και το πανω χερι αδπυ ειναι ο μεγαλος και του ζηταγε να ερθει και σπιτι του απο το λυκειο αυτο λεει πολλα για μενα. Ποιος φοιτητης θαλει στα ποδια του το 15χρονο;
    2. Γενικοτερα το ελεγα, εμεις τι γνωμη εζουμε για αυτο οχι να τουα δωσουμε υποχρεωτικα κατευθυνση

    Αν σκεφτεται οτι θελει να ναι μαζι αλλα κοινωνικα δεν μπορουν, απλα βλεπει να τον χανει. Δεν τολμαει να τον τραβηξει, ξερει οτι δεν πρεπει να ναι μαζι, αλλα ποναει. Ετσι το αντιλαμβανομαι.

  6. #141
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    1. Μπορει να χεις δικο αλλα δε νομιζω οτι το φαντασιωνεται. Αν δεις καποια μηνυματα του «την ελεγαν» λιγο. Οποτε δεν αναφερεται στον αδερφο του τοσο για να μην εισπραξει και για εκεινον πυρα. Τον εχει πολυ ψηλα δε θελει να ακουσει κατι ασχημο. Εγω πιστευω οτι μπορει να ναι και πιο διακδικητικος ο αδερφος του. Αν σκεφτεις οτι εχει και το πανω χερι αδπυ ειναι ο μεγαλος και του ζηταγε να ερθει και σπιτι του απο το λυκειο αυτο λεει πολλα για μενα. Ποιος φοιτητης θαλει στα ποδια του το 15χρονο;
    2. Γενικοτερα το ελεγα, εμεις τι γνωμη εζουμε για αυτο οχι να τουα δωσουμε υποχρεωτικα κατευθυνση

    Αν σκεφτεται οτι θελει να ναι μαζι αλλα κοινωνικα δεν μπορουν, απλα βλεπει να τον χανει. Δεν τολμαει να τον τραβηξει, ξερει οτι δεν πρεπει να ναι μαζι, αλλα ποναει. Ετσι το αντιλαμβανομαι.
    1. δεν εννοω οτι τα φαντασιωνεται τα γεγονοτα.
    μπορει οντως ο αδερφος να ειναι εκδηλωτικος και τρυφερος αλλα να μην νοιωθει τπτ παραπανω απο αδερφικη αγαπη και βεβαια να μην αγωνια τι θα γινει αν ερωτυθει και ζησει με την κοπελα του, ενω ο φιλος εδω, με τα ιδια γεγονοτα (την εκδηλωτικη αγαπη), να ειναι ερωτευμενος κανονικα και να μην μπορει να προχωρησει στην ζωη του.
    δηλαδη ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΙ ΟΧΙ ΑΜΟΙΒΑΙΑ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ.

    2. εγω δενε χω ετοιμη γνωμη για καποιον. πρεπει πρωτα να διευκρινιστουν οι συνθηκες και τα συναισθηματα. εδω θεωρω οτι δεν ε χουν διευκρινιστει απο την αλλη πλευρα..

    αυτος μπορει να σκεφτεται οτι μονο κοινωνικα δεν μπορουν, ο αδερφος ομως μπορει απλα ΝΑ ΜΗΝ ΘΕΛΕΙ να γηροκομηθουν αλλα να θελει να ζησει με την γυναικα του. οποτε, δενε χει καμια σχεση η κοινωνια, αλλα το ποσο διαχειριζεται ο ιδιος τις καταστασεις.

  7. #142
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    [QUOTE=Remedy;1178010]1. δεν εννοω οτι τα φαντασιωνεται τα γεγονοτα.
    μπορει οντως ο αδερφος να ειναι εκδηλωτικος και τρυφερος αλλα να μην νοιωθει τπτ παραπανω απο αδερφικη αγαπη και βεβαια να μην αγωνια τι θα γινει αν ερωτυθει και ζησει με την κοπελα του, ενω ο φιλος εδω, με τα ιδια γεγονοτα (την εκδηλωτικη αγαπη), να ειναι ερωτευμενος κανονικα και να μην μπορει να προχωρησει στην ζωη του.
    δηλαδη ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΙ ΟΧΙ ΑΜΟΙΒΑΙΑ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ.

    αα οκ δεν το καταλαβα ετσι. αυτο θελει διευκρινηση να μας πει. παντως αν ηθελε θα εβλεπε πιο πολυ την κοπελα του πιστευω. επισης (αν και η αλλη κοπελα ειπε το κανει με την κολλητη της) μου φαινεται ενδειξη μεγαλης αγαπης/ερωτα/αναγκης το να ξαπλωνεις διπλα στον αλλον που ξερεις οτι σε λιγοθαξυπνησει, ισα για να τον νιωσεις λιγο

    2. ισως δεν μας τα χει αναλυση

    τωρα για το ποιος θα γηροκομησει ποιον.. τι σημασιαεχει; και τα γηρατεια ποσο κρατανε; Οι ανθρωποι πια ακομα και μεγαλη ειναι πολυ πιο διατηρημενοι. Ποσο μαλλον αν δεν εχεις παιδια κτλ και μπρεις να προσεξεις τον εαυτο σου. Επισης, μακαβριο λιγο, μπορει να μην δουν καν τα γεραματα και ννα πεθανουν νεοι. Οποτε το να σκετεσαι ταγεραματα δεν εξασφαλιζει κατι.

  8. #143
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    το "γηροκομηθουν", δεν το ειπα κυριολεκτικα... εννοω, να ζησουν μαζι την ζωη τους και οχι με τα ερωτικα τους ταιρια...

  9. #144
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    το "γηροκομηθουν", δεν το ειπα κυριολεκτικα... εννοω, να ζησουν μαζι την ζωη τους και οχι με τα ερωτικα τους ταιρια...
    νομιζω οτι ειναι τα ερωτικα ταιρια ο ενας του αλλου

  10. #145
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    νομιζω οτι ειναι τα ερωτικα ταιρια ο ενας του αλλου
    Εχεις λυσσαξει
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  11. #146
    Banned
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    105
    Δεν θεωρω πως ειναι το ερωτικο μου ταιρι. Αλλα τον αγαπαω πολυ. Πολυ πιο πολυ αποτι εχω αγαπησει οτιδηποτε. Μπορω να ζησω χωρις αυτον, με την προϋποθεση να ειναι χαρουμενος εκει που ειναι (με τη γυναικα του πχ).
    Έχουμε περασει παρα πολλα μαζι. Δεν ειμαστε στο ιδιο σπιτι επειδη εκατσε η μπιλια. Ουτε απλα ανεχομαστε ο ενας τον αλλον. Θελουμε ο ενας τον αλλον. Επειδη δεν ξερω που θα μπορουσε να οδηγησει ολο αυτο δεν τραβηξα ποτε τα πραγματα. Και δεν ειναι φαντασιωση οτι με "θελει" και δεν ειμαι στην κοσμαρα μου. Οσο για το γηροκομημα.. εχει κινδυνευσει η ζωη του τουλαχιστον 2 φορες. Και ισως συμβει ξανα κατι τετοιο (ενστολος ειναι). Μπορει να μη ζησει τοσο. Μπορει να μη ζησω τοσο. Δεν θα φτιαξω ολη μου τη ζωη με μοναδικο μπουσουλα αυτο.

  12. #147
    Banned
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    105
    Δεν θεωρω πως ειναι το ερωτικο μου ταιρι. Αλλα τον αγαπαω πολυ. Πολυ πιο πολυ αποτι εχω αγαπησει οτιδηποτε. Μπορω να ζησω χωρις αυτον, με την προϋποθεση να ειναι χαρουμενος εκει που ειναι (με τη γυναικα του πχ).
    Έχουμε περασει παρα πολλα μαζι. Δεν ειμαστε στο ιδιο σπιτι επειδη εκατσε η μπιλια. Ουτε απλα ανεχομαστε ο ενας τον αλλον. Θελουμε ο ενας τον αλλον. Επειδη δεν ξερω που θα μπορουσε να οδηγησει ολο αυτο δεν τραβηξα ποτε τα πραγματα. Και δεν ειναι φαντασιωση οτι με "θελει" και δεν ειμαι στην κοσμαρα μου. Οσο για το γηροκομημα.. εχει κινδυνευσει η ζωη του τουλαχιστον 2 φορες. Και ισως συμβει ξανα κατι τετοιο (ενστολος ειναι). Μπορει να μη ζησει τοσο. Μπορει να μη ζησω τοσο. Δεν θα φτιαξω ολη μου τη ζωη με μοναδικο μπουσουλα αυτο.

  13. #148
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by 99Silent View Post
    Δεν θεωρω πως ειναι το ερωτικο μου ταιρι. Αλλα τον αγαπαω πολυ. Πολυ πιο πολυ αποτι εχω αγαπησει οτιδηποτε. Μπορω να ζησω χωρις αυτον, με την προϋποθεση να ειναι χαρουμενος εκει που ειναι (με τη γυναικα του πχ).
    Έχουμε περασει παρα πολλα μαζι. Δεν ειμαστε στο ιδιο σπιτι επειδη εκατσε η μπιλια. Ουτε απλα ανεχομαστε ο ενας τον αλλον. Θελουμε ο ενας τον αλλον. Επειδη δεν ξερω που θα μπορουσε να οδηγησει ολο αυτο δεν τραβηξα ποτε τα πραγματα. Και δεν ειναι φαντασιωση οτι με "θελει" και δεν ειμαι στην κοσμαρα μου. Οσο για το γηροκομημα.. εχει κινδυνευσει η ζωη του τουλαχιστον 2 φορες. Και ισως συμβει ξανα κατι τετοιο (ενστολος ειναι). Μπορει να μη ζησει τοσο. Μπορει να μη ζησω τοσο. Δεν θα φτιαξω ολη μου τη ζωη με μοναδικο μπουσουλα αυτο.
    Σε ειχε ρωτήσει δυο πράγματα ο νοκτις και δεν ειχες απαντησει.Εχετε κανει μπάνιο μαζι; Επίσης πως θα σου φαινόταν να φιλιοσασταν στο στομα;
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  14. #149
    Banned
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    105
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Σε ειχε ρωτήσει δυο πράγματα ο νοκτις και δεν ειχες απαντησει.Εχετε κανει μπάνιο μαζι; Επίσης πως θα σου φαινόταν να φιλιοσασταν στο στομα;
    Τον εχω κανει μπανιο σε φασεις που δεν μπορουσε να κουνηθει. Έχουμε κανει μπανιο στο γυμναστηριο μαζι. Γενικα οχι.
    Νομιζω θα ντρεπομουν αν τον φιλαγα στο στομα

  15. #150
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by 99Silent View Post
    Τον εχω κανει μπανιο σε φασεις που δεν μπορουσε να κουνηθει. Έχουμε κανει μπανιο στο γυμναστηριο μαζι. Γενικα οχι.
    Νομιζω θα ντρεπομουν αν τον φιλαγα στο στομα
    Θα ντρεπόσουν ίσως,θα το ήθελες όμως;
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

Page 10 of 12 FirstFirst ... 89101112 LastLast

Similar Threads

  1. Πήγα σε ξεματιαστρα
    By Meli-meli in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 18
    Last Post: 24-09-2021, 22:55
  2. Πήγα σε ψυχολόγο τελικά!
    By WhyAlwaysMe? in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 100
    Last Post: 23-06-2016, 23:32
  3. πηγα.
    By IreneK_ed in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 3
    Last Post: 10-02-2009, 08:44
  4. Πήγα σε ψυχολόγο!!
    By dolphin_ed in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 70
    Last Post: 03-09-2008, 19:08
  5. Πήγα στον Ψυχολόγο
    By kallia13 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 42
    Last Post: 04-12-2007, 00:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •