Πηγα σε ψυχολογο για τον αδερφο μου - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 12 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 180
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,595
    Quote Originally Posted by 99Silent View Post
    Την προηγουμενη εβδομαδα ξεκινησα να πηγαινω σε ψυχολογο. Της ειπα για το θεμα που εχω με τον αδερφο μου, οτι νιωθω καπως εξαρτημένος. Μεχρι στιγμης δεν το αναλυσαμε (καναμε 2 συνεδριες) ιδιαιτερα. Παρολα αυτα μπορω να πω οτι φευγοντας ενιωθα καλυτερα σαν διαθεση. Μιλησα στον αδερφο μου του ειπα οτι δεν ξερω πως νιωθω για εκεινον και πως φοβαμαι μην τον χασω. Περιμενα να του φανουν ολα αυτα περιεργα, αλλα με αγκαλιασε και μου πε πως μαγαπαει και δε θα μαφησει ποτε ουτε θα με ξεχασει (γιατι κατι τετοιο του ειπα). Εχει αλλαξει λιγο η συμπεριφορα του.Σαν να θελει να ναι πιο κοντα μου. Σημερα μου ειπε οτι ηθελε να περασουμε τη μερα μαζι. Πριν λιγο γυρσαμε γιατι πηγε για δουλεια. Νιωθω χαρουμενος και μπερδεμενος.
    στο εξωτερικο δεν ειπες οτι ειναι ο αδερφος σου;

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,595
    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    Ότι όλοι λίγο-πολύ νιώθουμε μία προσκόλληση σε κάποια άτομα αυτό είναι κάπως ανθρώπινο κιόλας και όχι κατακριτέο αλλά η αλήθεια είναι ότι η ζωή είναι σκληρή όπως είπα ένας χρήστης πάνω πρέπει να αποδεχτούν το γεγονός ότι ζούμε και πεθαίνουμε μόνοι μας ισχύει αυτό δηλαδή και ότι όσο κι αν έχουμε προσκολληθεί σε κάποια άτομα θα πρέπει να είμαστε προετοιμασμένοι για κάθε είδους αλλαγή που φέρει η ζωή είτε αυτό είναι απομάκρυνση σε κάποια άλλη χώρα είτε θάνατος διότι Όλα είναι μέσα στη ζωή οπότε βοηθάει να στεκόμαστε στα πόδια μας
    κατακριτεο δεν ειναι, ειναι ομως προβληματικο, κυριως οταν προσκολασαι σε ενα ατομο που εχει αλλες προτεραιοτητες και οχι εσενα.
    δλδ,
    ειναι αλλο να εισαι προσκολλημενος στον συντροφο σου που εχετε μιια κοινη καθημερινοτητα, και αλλο να προσκολασαι στον αδερφο σου η σε εναν φιλο που θελει να ζησει την καθημερινοτητα του κυριως με τον ανθρωπο του...

  3. #18
    Banned
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    105
    Ελειπε καποιες μερες εξω για τη δουλεια του, δεν λειπει μονιμα εξω

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    κατακριτεο δεν ειναι, ειναι ομως προβληματικο, κυριως οταν προσκολασαι σε ενα ατομο που εχει αλλες προτεραιοτητες και οχι εσενα.
    δλδ,
    ειναι αλλο να εισαι προσκολλημενος στον συντροφο σου που εχετε μιια κοινη καθημερινοτητα, και αλλο να προσκολασαι στον αδερφο σου η σε εναν φιλο που θελει να ζησει την καθημερινοτητα του κυριως με τον ανθρωπο του...
    Δυστυχώς θα συμφωνήσω ότι μόνο προβληματικό μπορώ να το χαρακτηρίσω.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  5. #20
    Banned
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    105
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Δυστυχώς θα συμφωνήσω ότι μόνο προβληματικό μπορώ να το χαρακτηρίσω.
    Είναι πολύπλοκο. Θα ηθελα αν υπηρχε ενας ορισμος της προσκολλησης να τον ηξερα. Προσπαθω να μην τον βαραίνω σε αυτο το κομματι. Μπορει να τον σκεφτομαι και ας μην ειναι καν εδω. Μπορει απλα να τον σκεφτομαι και να μαι χαρουμενος. Μαρεσει να κανω πραγματα που ξερω θα τον κανουν χαρουμενο. Πχ προσπαθω να βρισκει φαγητο οταν γυρναει απο τη δουλεια, που μπορει να μην ειμαι σπιτι, αλλα ξερω θα βρει και θα χαρει (απο την αλληοταν κανω μπανιο ριχνω νερα παντου και με κυνηγαει με τη σφουγγαριστρα). Σκέφτομαι ότι επειδη φτιαχνω φαγητο για εκεινον (η την κοπελα μου αν περασουμε καποιο τριημερο) βαζω την αγαπη μου μεσα και αυτο καπως περναει στη γευση.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by 99Silent View Post
    Είναι πολύπλοκο. Θα ηθελα αν υπηρχε ενας ορισμος της προσκολλησης να τον ηξερα. Προσπαθω να μην τον βαραίνω σε αυτο το κομματι. Μπορει να τον σκεφτομαι και ας μην ειναι καν εδω. Μπορει απλα να τον σκεφτομαι και να μαι χαρουμενος. Μαρεσει να κανω πραγματα που ξερω θα τον κανουν χαρουμενο. Πχ προσπαθω να βρισκει φαγητο οταν γυρναει απο τη δουλεια, που μπορει να μην ειμαι σπιτι, αλλα ξερω θα βρει και θα χαρει (απο την αλληοταν κανω μπανιο ριχνω νερα παντου και με κυνηγαει με τη σφουγγαριστρα). Σκέφτομαι ότι επειδη φτιαχνω φαγητο για εκεινον (η την κοπελα μου αν περασουμε καποιο τριημερο) βαζω την αγαπη μου μεσα και αυτο καπως περναει στη γευση.
    Συγγνώμη που θα στο πω λίγο χύμα αλλά εμένα μου θυμίζει ζευγάρι η όλη κατάσταση και 18χρόνο ερωτευμένο κορίτσι.Στο λέω τελείως χύμα.Αλλά αυτό σκέφτηκα με το που διάβασα το θέμα σου.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  7. #22
    Banned
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    105
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Συγγνώμη που θα στο πω λίγο χύμα αλλά εμένα μου θυμίζει ζευγάρι η όλη κατάσταση και 18χρόνο ερωτευμένο κορίτσι.Στο λέω τελείως χύμα.Αλλά αυτό σκέφτηκα με το που διάβασα το θέμα σου.
    Πες οτι σκεφτεσαι, δεν παρεξηγουμαι.
    Δεν ξερω. Αν βγαλεις το σεξ απο ενα ζευγαρι, θεωρητικα η αγαπη δεν μενει; Τον αγαπω και τον νοιαζομαι.Και αυτες ειναι παρεξηγημενες λεξεις. Θα μπορουσε καποιος να πει οτι αγαπαει ολο τον κοσμο. Οτι αν μπορουσε να βοηθησει εναν αγνωστο διπλα του απο το ναπαθει κατι κακο, θα βοηθουσε. Ειναι πιο εμφυτο θεωρω να βοηθησεις καποιον. Η καποιοι λενε αγαπαω τους συγγενεις κτλ. Αλλα ποσο "ενεργητικο" ειναι ολο αυτο; Αγαπαμε τα αδερφια μαςπχ. Τι κανουμε ομως; Τους παιρνουμε τηλ και ρωταμε μια φορα το μηνα τι κανουν; Μαρεσει να του δειχνω την αγαπη μου. Οτι δεν βαριεμαι να μαγειρεψω για εκεινον γιατι μου δινειχαρα. Λεω για μαγειρικη γιατι νομιζω οτι ειναι το ταλεντο μου γενικα.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by 99Silent View Post
    Πες οτι σκεφτεσαι, δεν παρεξηγουμαι.
    Δεν ξερω. Αν βγαλεις το σεξ απο ενα ζευγαρι, θεωρητικα η αγαπη δεν μενει; Τον αγαπω και τον νοιαζομαι.Και αυτες ειναι παρεξηγημενες λεξεις. Θα μπορουσε καποιος να πει οτι αγαπαει ολο τον κοσμο. Οτι αν μπορουσε να βοηθησει εναν αγνωστο διπλα του απο το ναπαθει κατι κακο, θα βοηθουσε. Ειναι πιο εμφυτο θεωρω να βοηθησεις καποιον. Η καποιοι λενε αγαπαω τους συγγενεις κτλ. Αλλα ποσο "ενεργητικο" ειναι ολο αυτο; Αγαπαμε τα αδερφια μαςπχ. Τι κανουμε ομως; Τους παιρνουμε τηλ και ρωταμε μια φορα το μηνα τι κανουν; Μαρεσει να του δειχνω την αγαπη μου. Οτι δεν βαριεμαι να μαγειρεψω για εκεινον γιατι μου δινειχαρα. Λεω για μαγειρικη γιατι νομιζω οτι ειναι το ταλεντο μου γενικα.
    Εγώ στον αδερφό μου έχω τεράστια αδυναμία.Τον έχω κάνει και τατουάζ(το αρχικό του δηλαδή) αλλά δεν θα φτάσω σε σημείο να γίνω ενοχλητική επειδή τον αγαπάω και τον νοιάζομαι.Καταλαβαίνω ότι έχει τη ζωή του (μένει και με τη κοπέλα του) και του δίνω τον χώρο του..Το να είσαι κολλημένος πάνω από άτομα που αγαπάς κάνει κακό και σε σένα και σε εκείνους.Παίρνεις αποστάσεις κάτω απο κάποιες συνθηκες,δε σημαίνει ότι τους αγαπάς λιγότερο.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  9. #24
    Banned
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    105
    Μενουμε μαζι αρκετα χρονια. Ο καθενας εχει το δωματιο του, υπαρχει απλα στο σπιτι. Ενοχλητικος δεν εχω γινει θελω να πιστευω. Ισα ισα που προσπαθω να το κραταω αυτο για μενα. Οταν ημασταν μικροι ημασταν πιο κολλητα, κοιμομασταν και μαζι και μας χωριζε η μανα μας. Μετα μαλλον μαθαμε να το κρυβουμε, η να το απωθουμε. Θεωρω ενα μερος μου ξερει δεν μπορει να τον εχει, δεν μπορουμε να μαστετοσοκολλημενοι και ενααλλο μαραζωνει.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by 99Silent View Post
    Μενουμε μαζι αρκετα χρονια. Ο καθενας εχει το δωματιο του, υπαρχει απλα στο σπιτι. Ενοχλητικος δεν εχω γινει θελω να πιστευω. Ισα ισα που προσπαθω να το κραταω αυτο για μενα. Οταν ημασταν μικροι ημασταν πιο κολλητα, κοιμομασταν και μαζι και μας χωριζε η μανα μας. Μετα μαλλον μαθαμε να το κρυβουμε, η να το απωθουμε. Θεωρω ενα μερος μου ξερει δεν μπορει να τον εχει, δεν μπορουμε να μαστετοσοκολλημενοι και ενααλλο μαραζωνει.
    Ρε συ πραγματικά τα διαβάζω(έχω διαβάσει και πιο πάνω) και δεν ξέρω τι να πω γιατί για μένα είναι υπερβολικά και παράλογα όλα αυτά.Δεν είναι υγιή το τόσο μεγάλο κόλλημα που έχεις και θεωρώ ότι ενδόμυχα το ξέρεις και εσύ αλλιώς δε θα πήγαινες σε ψυχολόγο.Εύχομαι πραγματικά να το λύσεις μέσα σου γιατί θα γίνει κουραστικό και για τους δύο σας.Όπως είπα και πιο πάνω κάποια στιγμή θα παντρευτεί τι θα κάνεις τότε;ΔΕΝ θα έχεις προτεραιότητα.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  11. #26
    Banned
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    105
    Όχι το ξερω οτι θα επρεπε να ξεκολλησω. Για αυτο ειπα να δω και ψυχολογο. Τι εννοεις δεν θα εχω προτεραιοτητα; Δεν καταλαβα
    Δεν ξερω πως μπορει να λυθει κατι τετοιο. Προσπαθω να βρω εναν τροπο η μια απαντηση σε ολο αυτο.
    Νιωθω οτι ειμαστε πολυ καλη ομαδα μαζι και αυτο πρεπει να σπασει, επειδη σε αυτη τη ζωη το αποδεκτο ειναι να πεταξεις ολες σου τις σχεσεις και να εχεις μια γυναικα (η αντρα) και παιδια. Και ολοι οι υπολοιποι λειτουργουν κατι σαν ορεκτικα πριν το κυριως γευμα.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by 99Silent View Post
    Όχι το ξερω οτι θα επρεπε να ξεκολλησω. Για αυτο ειπα να δω και ψυχολογο. Τι εννοεις δεν θα εχω προτεραιοτητα; Δεν καταλαβα
    Δεν ξερω πως μπορει να λυθει κατι τετοιο. Προσπαθω να βρω εναν τροπο η μια απαντηση σε ολο αυτο.
    Νιωθω οτι ειμαστε πολυ καλη ομαδα μαζι και αυτο πρεπει να σπασει, επειδη σε αυτη τη ζωη το αποδεκτο ειναι να πεταξεις ολες σου τις σχεσεις και να εχεις μια γυναικα (η αντρα) και παιδια. Και ολοι οι υπολοιποι λειτουργουν κατι σαν ορεκτικα πριν το κυριως γευμα.
    Εννοώ αυτό ακριβώς που έγραψα.Τώρα έχετε μια Α σχέση η οποία είναι πολύ πιθανό να μην είναι η ίδια όταν θα κάνει οικογένεια.Οι σχέσεις μας μεταβάλλονται ανάλογα με τις συνθήκες.Δεν έχετε υπογράψει κάποιο συμβόλαιο
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  13. #28
    Banned
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    105
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Εννοώ αυτό ακριβώς που έγραψα.Τώρα έχετε μια Α σχέση η οποία είναι πολύ πιθανό να μην είναι η ίδια όταν θα κάνει οικογένεια.Οι σχέσεις μας μεταβάλλονται ανάλογα με τις συνθήκες.Δεν έχετε υπογράψει κάποιο συμβόλαιο
    Αυτο ειναι κατι που το σκεφτομαι. Λογικα θα παντρευτει πριν απο μενα. ΘΑ θελα να καναμε παιδια και να εχουν καλη σχεση μεταξυ τους.Κατα ταλλα ανετα με φανταζομαι νακοιμαμαι με τη γυναικα μου και να σκεφτο-μαι ποσο καιρο εχω να τον δω και αν ειναι καλα.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by 99Silent View Post
    Αυτο ειναι κατι που το σκεφτομαι. Λογικα θα παντρευτει πριν απο μενα. ΘΑ θελα να καναμε παιδια και να εχουν καλη σχεση μεταξυ τους.Κατα ταλλα ανετα με φανταζομαι νακοιμαμαι με τη γυναικα μου και να σκεφτο-μαι ποσο καιρο εχω να τον δω και αν ειναι καλα.
    Αυτο που λες είναι φυσιολογικό.Εννοείται ότι αν δεν βλέπεστε συχνά θα τον σκεφτείς είναι ανθρώπινο.Το να έχεις εξάρτηση όμως και το να είσαι κολλημένος είναι άλλο.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  15. #30
    Banned
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    105
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Αυτο που λες είναι φυσιολογικό.Εννοείται ότι αν δεν βλέπεστε συχνά θα τον σκεφτείς είναι ανθρώπινο.Το να έχεις εξάρτηση όμως και το να είσαι κολλημένος είναι άλλο.
    Εξαρτηση δεν ειναι και αυτο; ποσοι θα σκεφτοντουσαν τα αδερφια τους καθημερινα; Ο κολλητος μου αγαπαει την αδερφη του, πολυκαληκοπελα αλλα μιλανε μια στο τοοοοσο

Page 2 of 12 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Πήγα σε ξεματιαστρα
    By Meli-meli in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 18
    Last Post: 24-09-2021, 22:55
  2. Πήγα σε ψυχολόγο τελικά!
    By WhyAlwaysMe? in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 100
    Last Post: 23-06-2016, 23:32
  3. πηγα.
    By IreneK_ed in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 3
    Last Post: 10-02-2009, 08:44
  4. Πήγα σε ψυχολόγο!!
    By dolphin_ed in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 70
    Last Post: 03-09-2008, 19:08
  5. Πήγα στον Ψυχολόγο
    By kallia13 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 42
    Last Post: 04-12-2007, 00:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •