Άγχος και ψυχολογος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    73

    Άγχος και ψυχολογος

    Τον τελευταίο καιρό ακολουθώ κάποια sites ψυχολογίας, ωραία αυτά που γράφουν αλλά στη πράξη πως γίνονται. Έχω έντονο άγχος και φοβάμαι μήπως έχω αγχώδη διαταραχή. Όταν ήμουν μικρή πάλι είχα άγχος κυρίως για το σχολείο, καθε σχολικη χρονια με το που ανοιγαμε αρρωσταινα. Μετα ομως μου περναγε γιατι ειχα φιλες. Μεγαλωνοντας γινεται ολο και πιο δυσκολο ειδικα οταν το μεγεθύνει το μυαλό. Σκέφτομαι τον ψυχολόγο όμως θελω να με βοηθήσει πραγματικά. Θεωρω ότι είναι πολύ δύσκολο.
    Επίσης για τις κοπέλες είναι πιο δυσκολο όλο αυτό γιατί παίζουν ρόλο και τα αρμονικά.
    Κουραστηκα πραγματικά.

  2. #2
    Vendettas77
    Guest
    Εγώ το βιωνω αυτό όπως και πολύς κόσμος. Η καραντίνα μας τα αύξησε όλα αυτά τα άγχη.. Προσωπικά στα 31 μου νομίζω ότι όλοι πρέπει να πάμε σε ψυχολογο. Βιωνω πολύ μεγάλο άγχος με ψυχοσωματικα. Όταν ξεχνιέμαι είμαι έξω από το σπίτι ή κάνω αλλά πράγματα είμαι καλύτερα.. Αν θες κάποιον να συζητάς σου στέλνω το mail μου για ανταλλαγή απόψεων

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    73
    Quote Originally Posted by Vendettas77 View Post
    Εγώ το βιωνω αυτό όπως και πολύς κόσμος. Η καραντίνα μας τα αύξησε όλα αυτά τα άγχη.. Προσωπικά στα 31 μου νομίζω ότι όλοι πρέπει να πάμε σε ψυχολογο. Βιωνω πολύ μεγάλο άγχος με ψυχοσωματικα. Όταν ξεχνιέμαι είμαι έξω από το σπίτι ή κάνω αλλά πράγματα είμαι καλύτερα.. Αν θες κάποιον να συζητάς σου στέλνω το mail μου για ανταλλαγή απόψεων
    Όταν βρίσκω ανθρώπους που περνούν τα ίδια νιώθω μια ανακούφιση για μενα. Ξέρεις για πολύ καιρό ένιωθα ότι το περνούσα μονη μου, που το περνούσα μονη μονη μου αφου ολοι θέλουμε να δείχνουμε αλλιως . Άκουγα για άγχος όμως κανείς δεν το συζητά αληθινά. Από την άλλη νιώθω άσχημα που είμαστε και τόσοι πολλοί, και δεν μπορώ να βοηθήσω κανέναν.
    Και γω όταν είμαι εκτός σπιτιού είμαι και νιώθω καλύτερα.

  4. #4
    Vendettas77
    Guest
    Στην ανωνυμία μπορείς να συζητάς πολύ εύκολα και εγώ νομιζα ότι είμαι μόνος.. Έστω και λίγο μακάρι να βοηθιεται κάποιος

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    73
    Quote Originally Posted by Vendettas77 View Post
    Στην ανωνυμία μπορείς να συζητάς πολύ εύκολα και εγώ νομιζα ότι είμαι μόνος.. Έστω και λίγο μακάρι να βοηθιεται κάποιος
    Ναι γράφω συχνά από τότε που ανακάλυψα αυτό το φόρουμ. Πιο συχνά απ ότι θα ήθελα.
    Το επαγγελματικό με καίει και μενα. Έχω ένα επιπλεον άγχος με τη δουλειά αι τα καινούργια ξεκινηματα και γι αυτο προτιμώ να μείνω στάσιμη.
    Όταν έκανα μεταπτυχιακό ολοι ήταν μεγαλύτεροι από μένα και ειχα ν μια άλφα πείρα στη δουλεια Και συνεχεία ανέφεραν τα προβλήματα που ειχαν εκεί ή με τον ένα ή με τον άλλο συνάδελφο και αυτό με τρομοκράτησε.

  6. #6
    Vendettas77
    Guest
    Και εμένα στο μεταπτυχιακό είναι όλοι μεγαλύτεροι και ακούω πολλά... Όσο μπορείς να βγαίνεις και να ξεχνιεσαι

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Quote Originally Posted by Dimitra01 View Post
    Ναι γράφω συχνά από τότε που ανακάλυψα αυτό το φόρουμ. Πιο συχνά απ ότι θα ήθελα.
    Το επαγγελματικό με καίει και μενα. Έχω ένα επιπλεον άγχος με τη δουλειά αι τα καινούργια ξεκινηματα και γι αυτο προτιμώ να μείνω στάσιμη.
    Όταν έκανα μεταπτυχιακό ολοι ήταν μεγαλύτεροι από μένα και ειχα ν μια άλφα πείρα στη δουλεια Και συνεχεία ανέφεραν τα προβλήματα που ειχαν εκεί ή με τον ένα ή με τον άλλο συνάδελφο και αυτό με τρομοκράτησε.
    Εγώ διστάζω να δουλέψω, ενώ έχω κάνει 3-4 δουλειές έστω περιστασιακές αλλά στις περισσότερες των περιπτώσεων αποτυγχανα λόγο άγχους και από τότε απέκτησα φοβία στο θέμα εργασίας, είναι ότι και έχω βολευτει στο τρόπο ζωής μου αλλά θέλω δικά μου λεφτά, θέλω δικό μου αμάξι, να κάνω σχέση αλλά στο θέλω μένω!

Similar Threads

  1. άγχος, κατάθλιψη, ψυχολόγος
    By marsad in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 31-10-2017, 09:34
  2. Ψυχολόγος
    By lacrimae in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 3
    Last Post: 13-01-2016, 18:13
  3. ψυχολόγος
    By spj in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 06-05-2013, 21:54
  4. Ψυχολόγος?
    By pen in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 41
    Last Post: 12-11-2009, 12:15
  5. ΚΛΙΝΙΚΟΣ ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ Η ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ
    By sandy25 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 1
    Last Post: 28-10-2007, 19:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •