Ζηλεύω τις πρώην - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 68
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Εγώ πάλι ποτέ δεν το κατάλαβα, είσαι με έναν άνθρωπο ένα διάστημα, έχεις ζήσει και ωραία πράγματα μαζί του, για να κάνεις σχέση μαζί του εκείνη τη στιγμή όλο και κάτι καλό θα του βρήκες και αν μετά χωρίσεις πρέπει αυτομάτως να διαγράψεις την ίδια σου την επιλογή, τις κοινές σας εμπειρίες, ένα μέρος της προσωπικής σου ιστορίας και ζωής, να παριστάνεις ότι δεν υπήρξε ποτέ κι ότι δεν έζησες ότι έζησες μαζί του; Ή ότι επειδή κάποτε σου ήταν ελκυστικός ερωτικά κάποιος μια ζωή θα παραμένει ελκυστικός κι άλλη δουλειά δεν έχεις με το που βλέπεις έναν πρώην να σκέφτεσαι πως θα τον ρίξεις στο κρεββάτι;
    Δεν σας έχει τύχει να κάνετε ποτέ σχέσεις με ανθρώπους που εκτιμάτε ακόμα ή που πλέον τους θέλετε στη ζωή σας με έναν διαφορετικό τρόπο, νέο ρόλο πλέον;
    Επίσης κανένας σας δεν ζει σε μικρά μέρη ή δεν κινείται σε συγκεκριμένους κύκλους όπου πέφτει κανείς συνεχώς πάνω σε πρώην;
    Και επίσης πάντα ξεκινάτε σχέσεις με την καχυποψία στο πίσω μέρος του μυαλού σας για τον άνθρωπο με τον οποίο έχετε ενθουσιαστεί και σκέφτεστε πάντα το χειρότερο ή το πονηρό σενάριο για αυτόν;

    Προσωπικά τέτοιες οπτικές τις βρίσκω θλιβερές...

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Εγώ πάλι ποτέ δεν το κατάλαβα, είσαι με έναν άνθρωπο ένα διάστημα, έχεις ζήσει και ωραία πράγματα μαζί του, για να κάνεις σχέση μαζί του εκείνη τη στιγμή όλο και κάτι καλό θα του βρήκες και αν μετά χωρίσεις πρέπει αυτομάτως να διαγράψεις την ίδια σου την επιλογή, τις κοινές σας εμπειρίες, ένα μέρος της προσωπικής σου ιστορίας και ζωής, να παριστάνεις ότι δεν υπήρξε ποτέ κι ότι δεν έζησες ότι έζησες μαζί του; Ή ότι επειδή κάποτε σου ήταν ελκυστικός ερωτικά κάποιος μια ζωή θα παραμένει ελκυστικός κι άλλη δουλειά δεν έχεις με το που βλέπεις έναν πρώην να σκέφτεσαι πως θα τον ρίξεις στο κρεββάτι;
    Δεν σας έχει τύχει να κάνετε ποτέ σχέσεις με ανθρώπους που εκτιμάτε ακόμα ή που πλέον τους θέλετε στη ζωή σας με έναν διαφορετικό τρόπο, νέο ρόλο πλέον;
    Επίσης κανένας σας δεν ζει σε μικρά μέρη ή δεν κινείται σε συγκεκριμένους κύκλους όπου πέφτει κανείς συνεχώς πάνω σε πρώην;
    Και επίσης πάντα ξεκινάτε σχέσεις με την καχυποψία στο πίσω μέρος του μυαλού σας για τον άνθρωπο με τον οποίο έχετε ενθουσιαστεί και σκέφτεστε πάντα το χειρότερο ή το πονηρό σενάριο για αυτόν;

    Προσωπικά τέτοιες οπτικές τις βρίσκω θλιβερές...
    Ρε συ ειναι λογικό όταν θες πολυ εναν ανθρωπο να κανεις και τετοια σεναρια απο φοβο μη τον χάσεις.Δεν μου εχει τυχει βέβαια κατι αναλογο.Ανασφαλεια με πρώην δεν εχω νιωσει ποτε γιατι κανεις δεν εδωσε δικαιωμα.Εγω οταν ακουω οτι καποιος εχει παρε δώσε με πρώην παντως την κανω με ελαφρα
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Κοιτα εξαρτάται.Εγω με τη τελευταια σοβαρή μου σχεση ειχα ξενερωσει ερωτικά και ποτε ξανα δε θα εκανα κατι.Αλλα υπαρχουν σχεσεις που έληξαν για αλλους λογους και άνετα ενα σεξακι το ξανακανα.
    ενω θα ησουν σε σχεση με αλλον;;;;;
    εδω μιλαμε για σχεση. δεν μιλαμε για μοναχικους

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Ρε συ ειναι λογικό όταν θες πολυ εναν ανθρωπο να κανεις και τετοια σεναρια απο φοβο μη τον χάσεις.Δεν μου εχει τυχει βέβαια κατι αναλογο.Ανασφαλεια με πρώην δεν εχω νιωσει ποτε γιατι κανεις δεν εδωσε δικαιωμα.Εγω οταν ακουω οτι καποιος εχει παρε δώσε με πρώην παντως την κανω με ελαφρα
    παρε- δωσε με πρωην ομως, ειναι αν κανονιζει να βγει μαζι της, η ειναι σε κοινη παρεα, οχι αν ειναι τυχαια στην ιδια δουλεια ησ την ιδια σχολη...
    εδω η κοπελα τον ζηλευει γιατι τυχαινει να ειναι στο ιδιο μερος. δεν βγαινουν ραντεβου

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ενω θα ησουν σε σχεση με αλλον;;;;;
    εδω μιλαμε για σχεση. δεν μιλαμε για μοναχικους
    Μια φορα εχω απατησει με πρώην ναι
    Αλλα η σχεση δε πηγαινε καθολου καλα και με τον πρώην εκανα καταπληκτικό σεξ.βεβαια τοτε ημουν 21 ξέρω γω
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Μια φορα εχω απατησει με πρώην ναι
    Αλλα η σχεση δε πηγαινε καθολου καλα και με τον πρώην εκανα καταπληκτικό σεξ.βεβαια τοτε ημουν 21 ξέρω γω
    η κοπελα ομως λεει ειναι σε μια υπεροχη σχεση 4 μηνων...
    την πρωην θα φοβαται;
    αν δινει δικαιωματα εκεινος, ναι. αλλα λεει οτι δεν δινει.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Με την ίδια λογική από φόβο μη τον χάσεις, κάθε φορά που βγαίνει από την πόρτα θα κάνεις σενάρια μη τον πατήσει αυτοκίνητο ή τον απαγάγουνε για λύτρα. Τόσο ακούς τριγύρω. Γιατί να σκεφτώ το χειρότερο σενάριο δηλαδή;

    Εγώ μια χαρά έχω πάρε δώσε με πρώην πάντως. Αν ο άλλος έχει ανασφάλειες και δεν με εμπιστεύεται πρόβλημά του. Κάθε άνιθρωπος πάει πακέτο και με την ιστορία του που τον έκανε κι αυτόν που είναι, πως θα γίνει δηλαδή;

    Δηλαδή το να με βάλει ο άλλος να κάψω κοινές φωτογραφίες ή να τις σβήσω από τα social ή να μου απαγορεύσει -λέμε- να βγω να πιώ έναν καφέ με πρώην θα διαγράψει με μαγικό τρόπο το παρελθόν που έχω με αυτό τον άνθρωπο ή την εκτίμηση που του έχω; Ή αν φοβάται ο άλλος ότι παίζουν αισθήματα ερωτικά με κάποιον πρώην, η απόδειξη έχει να κάνει με το αν κρατάς αναμνηστικά ή τα έχεις πετάξει; Κι αν τα έχεις πετάξει όλα αλλά καίγεσαι τι να λέει; Αν πάλι κρατάς αναμνηστικά και έχεις προχωρήσει στην καρδιά και στο μυαλό σου που είναι το θέμα;
    Η κοπέλα λέει ότι 4 μήνες δεν έχει δώσει κανένα δικαίωμα το παιδί, άρα γιατί να της μπαίνουν ιδέες από το πουθενά;

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    η κοπελα ομως λεει ειναι σε μια υπεροχη σχεση 4 μηνων...
    την πρωην θα φοβαται;
    αν δινει δικαιωματα εκεινος, ναι. αλλα λεει οτι δεν δινει.
    Κοιτα γενικα ειμαι της αποψης οτι δε πρεπει να φοβάσαι κάτι γιατί οτι ειναι να γινει θα γίνει.Με το να το μελετάς και εσενα θα χαλας και τη σχέση μου με τυχών γκρινιες ή ζήλειες.Εγω ειπα απλα οτι ειναι λογικό να εχει μια ενόχληση αλλα μέχρι εκει.Ας μη κανει σεναρια χωρις νς εχει δωσει καποιο πατημα ο αλλος
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  9. #24
    kopela93
    Guest
    Άμα μπαίνεις σε αυτή τη σκέψη θα αρχίσεις να καταστρέφεις τη σχέση από ανασφάλεια.
    Αφού περνάς καλά μην το σκέφτεσαι. Ξέρω είναι δύσκολο αλλά πρέπει να ζήσεις τα καλά και να μην αφήνεις τον εαυτό σου να το χαλάσει.
    Αν θέλει να σε απατήσει θα το κάνει ανεξαρτήτως του τι κάνεις εσύ. Οπότε χαλάρωσε. Όλα καλά. Κάποια πράγματα δεν είναι στον έλεγχο μας οπότε ηρέμησε και τα πράγματα θα κυλήσουν μόνα τους. Ξέρω δύσκολο κι αυτό, αλλά αυτή είναι η λύση.

  10. #25
    kopela93
    Guest
    επειδή διάβασα κάποια μηνύματα πιο πάνω τώρα εγώ παιδιά δεν άφησα μία σχέση να εξελιχθεί δεν την άφησα καν να ξεκινήσει επειδή ο τύπος είχε πάρε-δώσε με την πρώην του μιλούσανε μόνο φυσικά αλλά εμένα αυτό μου κίνησε την περιέργεια και λέω τι παίζει εδώ οπότε να ξέρετε ότι πολλές φορές απλά δεν συμβαίνει τίποτα με τους πρώην και τις πρώην είναι απλά Όλα στο μυαλό μας και απλά φοβόμαστε ότι κάτι θα γίνει υπάρχουν δηλαδή και άνθρωποι που απλά δεν κάνουν τίποτα με τους πρώην απλά επειδή η περίπτωση είναι πολύ λεπτές πρέπει να διαχωρίσεις το ποτέ κάτι παίζεται και το ποτέ δεν παίζεται και αυτό είναι το δύσκολο δηλαδή πρέπει να γίνεις ντετέκτιβ και πολλές φορές δεν αξίζει κιόλας γιατί το τι κάνει ο άλλος δεν μπορείς να το ελέγξεις και άμα ασχολείσαι συνέχεια με το τι κάνει το έχεις τερματίσει και στην ουσία δεν έχεις και ζωή για να ασχολείσαι συνέχεια με το αν ο άλλος θα σε απατήσει ή όχι είναι πολύ ψυχοφθόρο
    ναι μεν εφόσον περνάς καλά σε μία σχέση λογικά θα θες να τη διατηρήσεις για να διατηρήσει και την ευτυχία σου και λογικό είναι όλοι θέλουμε να πηγαίνουν καλά τα πράγματα στη ζωή μας αλλά μερικές φορές πρέπει να αφήνουμε τα πράγματα να εξελίσσονται και αυτή είναι μία από τις περιπτώσεις που πρέπει να αφήσεις τα πράγματα να εξελιχθούν.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    η κοπελα ομως λεει ειναι σε μια υπεροχη σχεση 4 μηνων...
    την πρωην θα φοβαται;
    αν δινει δικαιωματα εκεινος, ναι. αλλα λεει οτι δεν δινει.
    Έχει λογική αυτό που λες, αλλά αυτό αφορά τις νορμάλ σχέσεις. Εννοώ δλδ ότι αν ο άλλος είναι κανένας ναρκισσάκος (υποθετικά μιλάω), είναι αυτονόητο ότι οι πρώτοι μήνες θα είναι υπέροχοι κατά τη φάση του love bombing όπως επίσης είναι αυτονόητο ότι μετά από κάποιο διάστημα θα αρχίσει το triangulation. Σε αυτή την περίπτωση τα δικαιώματα που δίνει ο σύντροφος είναι συγκαλυμμένα και όχι ξεκάθαρα, ώστε να προκαλούν ζήλια μεν, αλλά χωρίς να καταλογιστεί αυτή η πρόθεση στον σύντροφο. Το ότι πχ αναφέρει την ύπαρξη μίας πρώην σε κοινή δραστηριότητα δεν είναι τριγωνισμός αλλά ένδειξη ειλικρίνειας! Έτσι η σύντροφος κατηγορείται ως ζηλιάρα, ανασφαλής κτλ. Κλασική ναρκισσιστική χειραγώγηση (υποθετικά πάντα μιλώντας).

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Έχει λογική αυτό που λες, αλλά αυτό αφορά τις νορμάλ σχέσεις. Εννοώ δλδ ότι αν ο άλλος είναι κανένας ναρκισσάκος (υποθετικά μιλάω), είναι αυτονόητο ότι οι πρώτοι μήνες θα είναι υπέροχοι κατά τη φάση του love bombing όπως επίσης είναι αυτονόητο ότι μετά από κάποιο διάστημα θα αρχίσει το triangulation. Σε αυτή την περίπτωση τα δικαιώματα που δίνει ο σύντροφος είναι συγκαλυμμένα και όχι ξεκάθαρα, ώστε να προκαλούν ζήλια μεν, αλλά χωρίς να καταλογιστεί αυτή η πρόθεση στον σύντροφο. Το ότι πχ αναφέρει την ύπαρξη μίας πρώην σε κοινή δραστηριότητα δεν είναι τριγωνισμός αλλά ένδειξη ειλικρίνειας! Έτσι η σύντροφος κατηγορείται ως ζηλιάρα, ανασφαλής κτλ. Κλασική ναρκισσιστική χειραγώγηση (υποθετικά πάντα μιλώντας).
    μα αν θελει καποιος να το εχει διπορτο, τον συμφερει να υποψιασει τον αλλον;;;
    αν ηθελε να κανει κατι, γιατι να της πει για την πρωην του; απλα θα το εκανε κρυφα.
    αν εννοεις οτι θελει να την κανει να ζηλεψει χωρις να την κερατωσει, αυτο ειναι ανασφαλεια, οχι χειριστικοτητα. και ολιγη μλκια..

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Εμένα πάντως με κουράζει πολύ αυτός ο αρνητικός τρόπος σκέψης. Δεν μπορώ την καχυποψία. Να είμαι σε φρέσκια σχέση, σε φάση ενθουσιασμού και να κάθομαι να κάνω σενάρια αν ο άλλος είναι ναρκισσάκος, αν έχει κρυφά κίνητρα που λέει ή κάνει κάτι, να αναρωτιέμαι αν λέει ψέματα, να κάνω δεύτερες σκέψεις μήπως το οτιδήποτε και ο οποιοσδήποτε δεν είναι αυτό που φαίνεται...

    Δηλαδή αν παιρνάω καλά, να λέω σώνει και καλά ότι δε μπορεί, είναι ψεύτικο, και τελικά όντως να τα καταστρέφω η ίδια. Γιατί να το κάνω αυτό;

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    μα αν θελει καποιος να το εχει διπορτο, τον συμφερει να υποψιασει τον αλλον;;;
    αν ηθελε να κανει κατι, γιατι να της πει για την πρωην του; απλα θα το εκανε κρυφα.
    αν εννοεις οτι θελει να την κανει να ζηλεψει χωρις να την κερατωσει, αυτο ειναι ανασφαλεια, οχι χειριστικοτητα. και ολιγη μλκια..
    Συγκρίνεις 2 διαφορετικά πράγματα. Η ανασφάλεια είναι αίσθηση-συναίσθημα ενώ η χειριστικότητα συμπεριφορά. Συνήθως (αν όχι πάντα) η χειριστικότητα οφείλεται στην ανασφάλεια. O τριγωνισμός που έχει κυρίως ως στόχο την ενστάλαξη της ανασφάλειας στην άλλη πλευρά (διότι η ζήλια στην ανασφάλεια πατάει), ειναι χειριστική συμπεριφορά άσχετα από το εάν στοχεύει επίσης στο κέρατο ή όχι. Με αυτή την μέθοδο ο θύτης μεταφέρει εντέχνως και υπογείως τη δική του ανασφάλεια στην άλλη πλευρά, διότι ο κάθε νάρκισσος που σέβεται τον εαυτό του γνωρίζει ότι την εξουσία στη σχέση την έχει ο λιγότερο ανασφαλής.
    Last edited by aeolus74; 12-10-2021 at 23:12.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Εμένα πάντως με κουράζει πολύ αυτός ο αρνητικός τρόπος σκέψης. Δεν μπορώ την καχυποψία. Να είμαι σε φρέσκια σχέση, σε φάση ενθουσιασμού και να κάθομαι να κάνω σενάρια αν ο άλλος είναι ναρκισσάκος, αν έχει κρυφά κίνητρα που λέει ή κάνει κάτι, να αναρωτιέμαι αν λέει ψέματα, να κάνω δεύτερες σκέψεις μήπως το οτιδήποτε και ο οποιοσδήποτε δεν είναι αυτό που φαίνεται...

    Δηλαδή αν παιρνάω καλά, να λέω σώνει και καλά ότι δε μπορεί, είναι ψεύτικο, και τελικά όντως να τα καταστρέφω η ίδια. Γιατί να το κάνω αυτό;
    Δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις αν δεν υπαρχουν αντιληπτά red flags

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Πόσο ζηλεύω...
    By venom in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 15
    Last Post: 26-08-2020, 16:52
  2. Ζηλεύω πολύ!
    By guest1 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 15
    Last Post: 25-11-2019, 14:19
  3. Ζηλευω....
    By Miliva21 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 117
    Last Post: 24-08-2017, 01:38
  4. Πως να ζηλεύω λιγότερο;
    By WhyAlwaysMe? in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 179
    Last Post: 18-11-2016, 21:18
  5. Ζηλεύω πολύ
    By iliaktida in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 24
    Last Post: 19-07-2012, 21:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •