Την αγαπώ αλλά....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    1

    Smile Την αγαπώ αλλά....

    Καλημέρα, είμαι νέα στο φορουμ. Θα ήθελα να σας πω μια ιστορία και να με βοηθήσετε να μου πείτε τη γνώμη σας.
    Πριν από ένα χρόνο περίπου γνώρισα μια γυναίκα μέσα μιας εφαρμογής. Ξεκινήσαμε μια όμορφη συνομιλία η οποία κράτησε περίπου 1,5 μήνα μέχρι που βρεθήκαμε από κοντά. Εγώ προσωπικά ήθελα να βρεθούμε αρκετά νωρίτερα αλλά εκείνη ανέβαλε συνεχώς την πρώτη συνάντηση κάτι που με παρεξένεψε αλλά το έκανα στην άκρη γιατί η συνομιλία ήταν πραγματικά καλή, ένιωσα εξαρχής τη χημεία στην επικοινωνία, ανταλλάσσαμε φωτογραφίες μιλούσαμε στο τηλέφωνο.
    Η πρώτη συνάντηση πήγε καλά και εκεί φιληθήκαμε και για πρώτη φορά. Δεν ήθελε να βγούμε έξω, συναντηθήκαμε στη δική της επιχειρήση κάτι που επίσης με προβλημάτισε. Στη συνέχεια μου εκμυστηρεύτηκε ότι έπασχε τα τελευταία 5 χρόνια από ΓΑΔ και κρίσεις πανικού και γι'αυτό δεν μπορούσε ακόμα να βγει έξω με κόσμο. Την πίστεψα εννοείται γιατί το είδα και στην πορεία. Ευτυχώς ήταν σε ψυχοθεραπεία.
    Ύστερα από 15 μέρες περίπου ενώ οι συναντήσεις μας γίνονταν στο αμάξι της, είτε στην επιχείρησή της, ποτέ στο σπίτι μου που μένω μόνη μου ή στο σπίτι της που είπε πως φιλοξενούσε προσωρινά μια κολλητή της που χώρισε, μου είπε την αλήθεια. Ότι η κολλητή είναι η πρώην που έμεναν ακόμα μαζί αλλά ήταν σε διάσταση πάνω από δυο χρόνια, δεν υπήρχε καμία ερωτική επαφή αλλά δεν είχε τυπικά λήξει στα λόγια και μόνο.
    Την πίστεψα και εκεί και προχωρήσαμε στο ίδιο μοτίβο συναντήσεων, προστέθηκε βέβαια ένα rbnb όπου εκεί βρισκόμασταν για αρχή για λίγες ώρες γιατί επέστρεφε σπίτι της το βράδυ και στο σπίτι μου ήρθε μεν αλλά μόνο μέρα και για 2 με τρεις ώρες, για διανυκτέρευση ούτε κουβέντα διότι το άγχος ήταν τόσο πολύ που την απέτρεπε.
    Πέρασαν οι μήνες με πολλές δικές μου ερωτήσεις δίχως απάντηση με την δικαιολογία δεν θα απολογηθώ σε σένα γιατί δε βρισκόμαστε περισσότερο, είτε απαντήσεις που δεν μπορούσα να δικαιολογήσω, όπως π.χ. γιατί να μην έρθω εγώ σπίτι σου; απ: γιατί θέλω να σεβαστώ την πρώην μου και δεν θέλω ακόμα να της πω ότι είμαι σε σχέση με άλλη. Να σημειώσω πως οι συναντήσεις στο rbnb ήταν μια το πολύ δυο φορές την εβδομάδα, ποτέ τα ΣΚ, και όταν υπήρχε διανυκτέρευση έλεγε στην πρώην ότι ήταν σε συγγενικό πρόσωπο.
    Έκανα λοιπόν ένα λάθος και κοίταξα τα μηνύματά της με την πρώην όπου εκεί είδα μηνύματα τύπου: "να δούμε ταινία μαζί κάτω από τα σκεπάσματα μας στη σοφίτα μας κλπ".... έφυγα. Με γύρισε πίσω πείθοντας με ότι ήταν άκρως φιλικά.
    Πέρασαν κι άλλοι μήνες όπου οι συναντήσεις μας αραίωσαν κατά πολύ διότι τάχα αυτό που έκανα με το λάπτοπ έκανε έξαλλη την ίδια και την πρώην αλλά τάχα νύν κολλητή.
    Πήγαμε διακοπές μαζί πέντε μέρες αλλά έφερε και δυο κολλητές της μαζί (όχι την πρώην εννοείται) όπου εκεί ήταν τόσο απόμακρη, συνέχεια σε ένα τηλέφωνο να στέλνει μηνύματα στην πρώην που την έχει ως επαφή mygirl στο κινητό.
    Έκανα πάλι το ίδιο δυστυχώς την τελευταία μέρα όπου τα μηνύματα ήταν πολύ περισσότερα και ξεκάθαρα να κάνει δήλωση στην πρώην ότι ήταν είναι και θα είναι η γυναίκαι και η αγάπη της ζωή της.... έφυγα πάλι....
    Δεν είπα τίποτα... με έψαξε, με έπεισε πάλι, με πήρε τηλέφωνο η πρώην να μου πει ότι δεν έχουν σχέση, ότι είναι πλάνη του μυαλού μου... την πίστεψα, γύρισα πίσω στη σχέση...
    Δυστυχώς φτάσαμε ως εδω, που οι συναντήσεις μας ήταν πάλι οι ίδιες, κανένα ΣΚ, μόνο ενδιάμεσα και δυστυχώς για κάποιες ώρες....
    Δεν άντεξα άλλο, έφυγα. Της είπα πως δεν είναι ειλικρινής μαζί μου, είτε δεν είναι ερωιτκό αυτό που έχει εκεί είτε η σχέση αυτή που έχει είναι εξάρτησης και είναι τόσο δεμένη που δεν μπορεί να είναι μαζί μου, εγώ θέλω έρωτα, συντροφικότητα. Η απάντησή της είναι πάντα η ίδια, πως εκεί είναι οικογένεια από επιλογή και δυστυχώς παλεύει με τύψεις και ψυχοθεραπευτικά το λύνει.
    Να σημειώσω πως ενώ όλες οι ενδείξεις και αποδείξεις ήταν ότι έχει σχέση, με μπέρδεψε το τηλεφώνημα που έκανε η πρώην σε μένα (ήταν όντως εκείνη γιατί ήταν μαζί και γνωρίζω τη φωνή της), επίσης λόγω του έρωτα που έχω για εκείνη, και λόγω του ότι με έπεισε με τα λόγια ότι δεν είναι ανήθικη, αν είχε σχέση με τη φίλη της δεν θα ήταν με μένα, δεν θα το είχε ανάγκη, επίσης ξέρει πολύ καλά να χειρίζεται το λόγο και με φορτώνει με τύψεις και ενοχές ότι εγώ είμαι λάθος σε όλα... και εγώ προκαλώ τη συμπεριφορά της και τις λίγες συναντήσεις μας..
    Πείτε μου σας παρακαλώ... εγώ έκανα λάθος να δώ τα προσωπικά της μηνύματα αλλά τα έκανε στην άκρη, δεν έδωσε καμία εξήγηση με την πρόφαση της παραβίασης.
    Θέλω να την πιστέψω αλλά δεν μπορώ.
    Τί πιστεύετε;
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Όποιος ψάχνει βρίσκει. Αν δεν είσαι σίγουρη για το αν αντέξεις αυτό που θα βρεις τότε πας γυρεύοντας.

    Πιστεύω ότι κακώς έπραξες.

  3. #3
    Κακώς μένεις σε μια σχέση που επενδύεις μονο εσύ και η άλλη σου απαντάει του στυλ " δε θα σου απολογηθώ".

    Κακώς κάθεσαι και τη πιέζεις και τη παρακαλάς.

    Κακώς γυρνας πίσω ενώ ήδη πήρες απόφαση να φύγεις.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Οι άσχημες συμπεριφορές μπορεί να έχουν την Α ή τη Β εξήγηση, αλλά αυτό δεν πάει να πει ότι πρέπει να τις ανεχόμαστε ή να μη βάζουμε τα όριά μας.

    Δηλαδή αν πράγματι η κοπέλα έχει σοβαρά ψυχολογικά θέματα και/ή δεν κάνει σεξ με αυτή την κοπέλα αλλά έχει εξάρτηση, ή δεν ήταν μία κοπέλα το θέμα αλλά η μάνα της ή ένας ξάδερφος ή ένας παιδικός της φίλος ας πούμε, θα ήσουν εντάξει να σου λέει να μη μπαίνεις στα οικογενειακά τους, να σου λέει ψέματα, να μη βρίσκεστε παρά μόνο όπου κι όταν θέλει αυτή , να μη σε εμφανίζει πουθενά;
    ΟΧΙ. Άρα γιατί κολλάς στις λεπτομέρειες κι όχι στην ουσία;

    Κάντη με ελαφρά και μη το ψάχνεις, δε θα βγάλεις άκρη!

  5. #5
    Φύγε…δεν αξίζει…δεν πρόκειται να αλλάξει..σου κάνει κακό όλο αυτό…

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    τι να σου πω...
    η φαση θυμιζει παντρεμενο που σου λεει οτι ειναι σε διασταση ,αλλα δεν χωριζει ποτε...
    αυτο που φαινεται απο τις διαφορες συμπεριφορες, ειναι οτι υπαρχει σχεση ζωης με την αλλη γυναικα, και κοινη ζωη/ συμβιωση... ενω με εσενα, οχι.
    μπροστα σε αυτο, δεν ξερω ποση σημασια εχει αν οντως δεν κανουν σεξ...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    Ψίχουλα σου δίνει. Δεν ξέρω αν φταίει η κολλητή της/ πρωην, ή κάτι άλλο αλλά αυτό που περιγράφεις (να βρίσκεστε τόσο λίγο, να μην απαντά σε ερωτήσεις και να σου απαντά τύπου "δεν θα απολογηθώ", να είναι προσκολλημένη στην κολλητή, να μην επιζητά να περνάει χρόνο μαζί σου στις διακοπές αλλά κάθε άλλο, να χάνεται κλπ) ΔΕΝ μοιάζουν σε καμία περίπτωση με μία αμοιβαία συντροφική σχέση.
    Μην κολακεύεσαι που όταν φεύγεις σε ζητάει πίσω. Φεύγεις γιατί δεν σε κερδίζει με τις πράξεις της απλά σε τουμπάρει με τα λόγια της! Δεν ξέρεις τι αλλες ανάγκες της καλύπτεις. Ωστόσο, δεν μιλάμε σίγουρα για μία αμοιβαία σχέση!

Similar Threads

  1. Τον αγαπώ πολύ αλλά δεν αντέχω τη νοοτροπία του
    By lullaby in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 16
    Last Post: 10-02-2017, 18:19
  2. Αγαπώ Τον Εαυτό Μου, Αγαπώ Το Σώμα Μου....
    By ria_ed in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 27
    Last Post: 18-04-2014, 01:10
  3. η κοπελα μου αλλα λεει και αλλα κανει..και αλλα ενοει...
    By αλεξανδρος_77 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 21
    Last Post: 21-06-2013, 01:24
  4. Καλημερα σας αγαπω!
    By auroula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 24-09-2010, 00:38
  5. ΓΟΝΕΙΣ-Σ ΑΓΑΠΩ
    By maria82 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 21
    Last Post: 07-06-2010, 01:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •