Νιώθω έντονη μοναξιά και πως χάνω τον εαυτό μου. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 17 of 17
  1. #16
    kopela93
    Guest
    Αυτό που είπε η Σόνια μου έχει συμβεί και εμένα σε κάτι παρόμοιο. Μία παρέα ήταν αρκετά τοξική αρχικά και με τον καιρό και με τα χρόνια εξελίχθηκε σε κάτι ωραίο που πλέον δεν είναι βάρος δεν είναι αγγαρεία και είναι ευχάριστη. Οι άνθρωποι αλλάζουν αυτοί που θέλουν να αλλάξουν όντως αλλάζουν και μπορεί να μας φερθούν όμορφα αν τους αποδείξουμε ότι η συμπεριφορά τους δεν μας αρέσει και δεν την ανεχόμαστε. Έχω δει άτομα να αλλάζουν αλλά περισσότερο και αλλά λιγότερο αυτά που άλλαξαν στο βαθμό που εμένα με ικανοποιούσε τα κράτησα στη ζωή μου ενώ άλλα άτομα που έκαναν πολύ μικρές αλλαγές και δεν έδειχναν προθυμία να αλλάξουν εκείνα τα άφησα να φύγουν. Λένε ότι δεν είναι τίποτα τυχαίο και όλα γίνονται για κάποιο λόγο. Μερικές φορές το πιστεύω όταν πρόκειται για καλά πράγματα αλλά όταν συμβαίνει κάτι που πραγματικά το ήθελα πολύ και τελικά δεν έγινε εκεί πέρα εκνευρίζομαι και λέω απεχθάνομαι αυτή τη φράση που λένε ότι όλα για κάποιο λόγο γίνονται. Νομίζω ότι τελικά ισχύει απλώς στη δεύτερη περίπτωση μπαίνει στο παιχνίδι η άρνηση και γίνεται πιο δύσκολο αυτό που έχεις να αντιμετωπίσεις.

  2. #17
    kopela93
    Guest
    Νομίζω ότι χαμηλή αυτοεκτίμηση με χαμηλή αυτοεκτίμηση έχει διαφορά. Το θέμα είναι να αναγνωρίζεις τηι χαμηλή αυτοεκτίμηση σαν πρώτο βήμα δεύτερο βήμα να βρεις πραγματικά τι πρέπει να κάνεις για να βελτιώσεις την αυτοεκτίμηση και να μην κλείνεις τα μάτια σου σε λόγους και αιτίες για τους οποίους μπορεί να συμβαίνει αυτή η χαμηλή αυτοεκτίμηση πολλές φορές δηλαδή νομίζουμε ότι κάποια πράγματα δεν φταίνε αλλά τελικά φταίνε. Εν τέλει η άρνηση μπαίνει και σε αυτό το κομμάτι προσωπικά εγώ το βιώνω ως υπερανάλυση σκέψης. Ενώ δηλαδή ο κόσμος μού λέει για ποιο λόγο συμβαίνουν κάποια πράγματα και το ψάχνω και μόνη μου και ρωτάω και από δω και από κει και μαζεύω εμπειρίες από άτομα που έχουν περάσει κάτι παρόμοιο αρνούμαι να πιστέψω ότι το προκαλώ στον εαυτό μου και αρνούμαι να πιστέψω ότι μπορώ να το αλλάξω. Οπότε αν μπορείς να εντοπίσεις αυτή την άρνηση και να κάνεις τα βήματα για βελτίωση έχεις βρει τη λύση.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Χανω τον εαυτο μου, βοηθεια..
    By ingenue22 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 21-01-2018, 19:20
  2. Χανω τον εαυτο μου.
    By Ντίνοςς in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 06-12-2017, 01:13
  3. Νιωθω οτι χανω τον εαυτο μου
    By joanna22 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 10-09-2015, 01:37
  4. αγχος..νομιζω οτι χανω τον εαυτο μου
    By Μαργαριτα 2 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 22-03-2015, 21:52
  5. Νιωθω οτι χανω τον εαυτο μου!
    By mimikaki in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 22
    Last Post: 19-11-2012, 10:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •