βουλιμία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    19

    βουλιμία

    καλησπέρα,
    εδώ και 2 χρόνια υποφέρω από ψυχογενή βουλιμία...τον πρώτο χρόνο τα πράγματα ήταν πιό καλά και είχα ζητήσει και ιατρική βοήθεια,την οποία μετά από ένα χρόνο ( δλδ περίπουπριν 2 μήνες ) σταμάτησα εντελώς,με δική μου πρωτοβουλία...
    τώρα η κατάσταση έχει χειροτερέψει...έχω βυθιστεί σε απόλυτη απώλεια ελέγχου της κατάστασης...το παλεύω μόνη μου γιατί δεν αντέχω να πάρω άλλα φάρμακα....
    πιστεύετε πως γίνεται να τα καταφέρω???θα εκτιμούσα πολύ τη βοήθεια κάποιου που έχει αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    Γεια σου demmie,

    πάνω από όλα πρεπει να η υπάρχει η θέληση να απαλλαγείς από αυτό και εσύ την έχεις!
    μια γνωστή μου είχε βουλημία και με τη βοήθεια ειδικού τώρα απ\'ότι γωνρίζω είναι μια χαρα!
    Και εσύ μπορείς να τα καταφέρεις αλλά πιστεύω ότι ένας ψυχολόγος θα σε βοηθούσε πολύ.
    Δε χρειάζεται να το παλεύεις μόνη.
    Λες ότι σταμάτησες και η κατάσταση χειροτέρεψε γιατί δεν ξαναρχίζεις λοιπόν;
    Είναι σημαντικό να έχεις τον έλεγχο της κατάστασης και με την κατάλληλη θεραπεία θα τον αποκτήσεις!

    Σου εύχομαι το καλύτερο!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Και εγώ πιστεύω πως χρειάζεται βοήθεια απο ειδικό.Και ποιος θέλει να παίρνει φάρμακα;όμως πρέπει και το είδες πως μόλις σταμάτησες την θεραπεία επιδεινώθηκε η κατάσταση.Πολλοί που ακολουθούν κάποιο πρόγραμμα για να χάσουν αρκετά κιλά παίρνουν συγκεκριμένο αντικαταθλιπτικό.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    19
    γιώτα κ εσωτερική σήψη γειά σας κ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση...

    το κακό είναι όμως πως όλο τον καιρό που έκανα τη θεραπεία με τα χάπια τα βουλιμικά επεισόδια δεν είχαν σταματήσει κ αυξάνονταν σιγά σιγά,παρά τα χάπια....κάποια στιγμή ένιωθα πως τα έπαιρνα τζάμπα...άσε που ως επί το πλείστον,κατέληγαν κ αυτα στη λεκάνη της τουαλέτας,μαζί με το φαγητό...είναι φαύλος κύκλος...

  5. #5
    Ντεμ...καταρχήν καλώς ήρθες....Έχω περάσει βουλιμικά επεισόδια, αλλά ευτυχώς για πολύ λίγο. Τι είναι αυτό που θες να σκεπάζεις όταν τρως?

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    19
    γεια σου θεοφανία.....τι εννοείς να σκεπάζω?συναισθηματικά δλδ?

  7. #7
    Ναι, αυτό εννοώ. Τι είναι αυτό που θες να ξεχνάς και τρως?

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    19
    βασικά το πρόβλημα ξεκινάει από το γεγονός πως η βουλιμία είναι αποτέλεσμα νευρικής ανορεξίας( την είχα 2 χρόνια )...σε συνάρτηση κ με τη διπολική διαταραχή που έχω ( όλα αυτά έχουν διαγνωστεί από γιατρούς,δεν τα λέω εγω )....τα έχω δει όλα... απλά τώρα τρέμω στην ιδέα να πάρω κιλά!!!αυτό κάθε μέρα με σκοτώνει...ξυπνάω το πρωί με τρομερό φόβο και κάθε φορά που κάνω βουλιμικό ορκίζομαι πως είναι κ η τελευταία...αλλά πάντα εκεί ξαναγυρνάω....δεν ελέγχω το μυαλό μου κ οι τύψεις που ακολοθούν με τιμωρούν αρκετά για να νιώσω δικαίωση...γιατί αυτό κάνω από την αρχή,με τιμωρώ όσο πιο άσχημα κ σκληρά μπορώ!!!η ατυχία είναι πως δεν ξέρω ακόμη το γιατί...πολλές φορές πιάνω τον εαυτό μου να τρώω επειδή δεν έχω κάτι άλλο να κάνω...άλλες φορές επειδή απλά θέλω να νιώσω όμορφα κ μια στιγμιαία απόλαυση ( όπως λέει κ ο ψυχίατρος )....κ όσο κ αν έχει γίνει αρκετά καλή τελευταία η προσωπική μου ζωή ( μόλις ξεκίνησα μια σχέση ) δεν μπορώ να ξεφύγω από τον \'άλλο΄μου εαυτό...είναι σαν να είσαι υπνωτισμένος και να ξυπνάς μόνο όταν \'βγάλεις το κακό από μέσα σου΄....

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •