Αρρυθμίες και κρίση πανικού!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243

    Αρρυθμίες και κρίση πανικού!!

    Έχω γράψει αρκετές φορές. Δεν ζητώ λύση εδώ. Απλά να το βγάλω από μέσα μου. Δεν αντεχωωω δεν μπορώ άλλο!!
    Ζηλεύω τους πάντες που ζουν δίχως τρόμο. Που γελούν πραγματικά και όχι ψεύτικα όπως εγώ για να ξεγελασω τα παιδιά μου.. Έχω καθημερινά. Με πιάνουν και χτυπάνε στο λαιμό. Με πιάνει βήχας, ζάλη. Πανικοβαλομαι και ξεκινάει έντονη ταχυκαρδία και κρίση πανικού. Δεν κάνω θεραπεία ούτε με β αναστολείς ούτε αντικαταθλιπτικα. Δεν ξέρω τι να κάνω!! Που να καταλήξω? Λένε πολλοί πως τα αντικαταθλιπτικα σε συνδιασμο με ηρεμιστικά βοηθούν πολύ!! Ξέχασα να πω πως στις μεγάλες κρίσεις ηρεμώ με Xanax. Θέλω να ζήσω δίχως τρόμο. Να ζήσω!!! Άλλον πρέπει να επισκεφτώ ψυχίατρο. Δεν ξέρω πιο είναι το σωστό.

  2. #2
    Καλησπέρα. Θα ξεκινήσω με το ότι εγώ είχα χρόνια αγχώδεις διαταραχή. Δηλαδή πάθαινα κρίσεις πανικού συνέχεια είχα φοβίες για τη υγεία μου ότι θα πάθω κάτι σοβαρό. Ήμουν χωρίς φάρμακα αν και δεν θεωρούσα ότι δεν τα χρειάζομαι αλλά δεν ήθελα και να πάρω κάτι έλεγα θα το παλέψω. Ένα πρωί ένιωσα την πρώτη αρρυθμία. Με έλουσε κρύος ιδρώτας. Δεν σταματούσε καθόλου μέρα νύχτα. Ένιωθα αυτό το πράγμα μέχρι τον λαιμό να με πνηγει. Έτρεξα καρδιολόγο..έβαλα χολτερ ρυθμού και έκανα πέντε χιλιάδες αρρυθμίες το 24ωρο. Δεν με έπιανε τίποτα ούτε ζαναξ ούτε τίποτα πλέον. Έκανα τα πάντα μέχρι και μαγνητική καρδιας. Ευτυχώς δεν ήταν επικίνδυνες.. πήρα ένα χαπακι για τις αρρυθμίες τότε όχι επειδή ήταν απαραίτητο αλλά για να μην τις νιώθω. ανά οχτώ ώρες 1/4 του χαπιού. Δεν με έπιασε με την πρώτη... Είχα τόσες που δεν με καλυοτε το χάπι. Εγώ από άγχος άλλο τίποτα στη ζωή μου έλα όμως που μου βγήκε ξαφνικά αυτό με την καρδιά και δεν ήξερα τι να σκεφτώ άγνωστο πράγμα για μένα. Πήγα στον ψυχίατρο και πήρα μια θεραπεία . Έπαιρνα ταυτόχρονα και τα χάπια της αρρυθμίας. Μετά από κάτι μήνες αφού έπαιρνα την θεραπεία ξαφνικά εξαφανίστηκαν.... Τώρα δόξα τον Θεό δεν έχω ..θέλω να σου πω με αυτό πως όσο κ αν λέμε καμιά φορά σιγά μην μου περάσει καλό είναι να πάμε σε κάποιον ειδικό...πήγαινε...και δεν θα χάσεις .. εμένα με βοήθησε πολύ ένα χάπι αλλά δεν θέλω να λέω ονομασίες εδώ κ ότι προτείνω χάπια ..ήταν ένα απλό αντικαταθλιπτικο βέβαια ελαφρύ...

  3. #3
    Επίσης ζαναξ δεν έπαιρνα...μόνο με αυτό το χάπι την θεραπεία μου.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Άγνωστη View Post
    Καλησπέρα. Θα ξεκινήσω με το ότι εγώ είχα χρόνια αγχώδεις διαταραχή. Δηλαδή πάθαινα κρίσεις πανικού συνέχεια είχα φοβίες για τη υγεία μου ότι θα πάθω κάτι σοβαρό. Ήμουν χωρίς φάρμακα αν και δεν θεωρούσα ότι δεν τα χρειάζομαι αλλά δεν ήθελα και να πάρω κάτι έλεγα θα το παλέψω. Ένα πρωί ένιωσα την πρώτη αρρυθμία. Με έλουσε κρύος ιδρώτας. Δεν σταματούσε καθόλου μέρα νύχτα. Ένιωθα αυτό το πράγμα μέχρι τον λαιμό να με πνηγει. Έτρεξα καρδιολόγο..έβαλα χολτερ ρυθμού και έκανα πέντε χιλιάδες αρρυθμίες το 24ωρο. Δεν με έπιανε τίποτα ούτε ζαναξ ούτε τίποτα πλέον. Έκανα τα πάντα μέχρι και μαγνητική καρδιας. Ευτυχώς δεν ήταν επικίνδυνες.. πήρα ένα χαπακι για τις αρρυθμίες τότε όχι επειδή ήταν απαραίτητο αλλά για να μην τις νιώθω. ανά οχτώ ώρες 1/4 του χαπιού. Δεν με έπιασε με την πρώτη... Είχα τόσες που δεν με καλυοτε το χάπι. Εγώ από άγχος άλλο τίποτα στη ζωή μου έλα όμως που μου βγήκε ξαφνικά αυτό με την καρδιά και δεν ήξερα τι να σκεφτώ άγνωστο πράγμα για μένα. Πήγα στον ψυχίατρο και πήρα μια θεραπεία . Έπαιρνα ταυτόχρονα και τα χάπια της αρρυθμίας. Μετά από κάτι μήνες αφού έπαιρνα την θεραπεία ξαφνικά εξαφανίστηκαν.... Τώρα δόξα τον Θεό δεν έχω ..θέλω να σου πω με αυτό πως όσο κ αν λέμε καμιά φορά σιγά μην μου περάσει καλό είναι να πάμε σε κάποιον ειδικό...πήγαινε...και δεν θα χάσεις .. εμένα με βοήθησε πολύ ένα χάπι αλλά δεν θέλω να λέω ονομασίες εδώ κ ότι προτείνω χάπια ..ήταν ένα απλό αντικαταθλιπτικο βέβαια ελαφρύ...
    Δεν είναι αρρυθμιες.Λεγονται έκτακτες.Και το χάπι που δίνουν συνήθως ειναι το ιντεραλ.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  5. #5
    Είναι έκτακτες κοιλιακές συστολές. Αρρυθμίες. Και δεν δίνουν ένα χαπι σε αυτή την περίπτωση υπάρχουν πολλά.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Πηγαινε στο γιατρο και ξεκινα οτι θεραπεια σου πει μπα και ηρεμησεις.Μπορει να σου πει για ψυχοθεραπεια και οχι φαρμακα.Ειναι πολυ δυσκολο το ξερω...κι εγω παθαινω..ευτυχως οχι τοσο συχνα πλεον.Και τα παιδια επηρεαζονται ασχημα ετσι.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    Quote Originally Posted by Άγνωστη View Post
    Καλησπέρα. Θα ξεκινήσω με το ότι εγώ είχα χρόνια αγχώδεις διαταραχή. Δηλαδή πάθαινα κρίσεις πανικού συνέχεια είχα φοβίες για τη υγεία μου ότι θα πάθω κάτι σοβαρό. Ήμουν χωρίς φάρμακα αν και δεν θεωρούσα ότι δεν τα χρειάζομαι αλλά δεν ήθελα και να πάρω κάτι έλεγα θα το παλέψω. Ένα πρωί ένιωσα την πρώτη αρρυθμία. Με έλουσε κρύος ιδρώτας. Δεν σταματούσε καθόλου μέρα νύχτα. Ένιωθα αυτό το πράγμα μέχρι τον λαιμό να με πνηγει. Έτρεξα καρδιολόγο..έβαλα χολτερ ρυθμού και έκανα πέντε χιλιάδες αρρυθμίες το 24ωρο. Δεν με έπιανε τίποτα ούτε ζαναξ ούτε τίποτα πλέον. Έκανα τα πάντα μέχρι και μαγνητική καρδιας. Ευτυχώς δεν ήταν επικίνδυνες.. πήρα ένα χαπακι για τις αρρυθμίες τότε όχι επειδή ήταν απαραίτητο αλλά για να μην τις νιώθω. ανά οχτώ ώρες 1/4 του χαπιού. Δεν με έπιασε με την πρώτη... Είχα τόσες που δεν με καλυοτε το χάπι. Εγώ από άγχος άλλο τίποτα στη ζωή μου έλα όμως που μου βγήκε ξαφνικά αυτό με την καρδιά και δεν ήξερα τι να σκεφτώ άγνωστο πράγμα για μένα. Πήγα στον ψυχίατρο και πήρα μια θεραπεία . Έπαιρνα ταυτόχρονα και τα χάπια της αρρυθμίας. Μετά από κάτι μήνες αφού έπαιρνα την θεραπεία ξαφνικά εξαφανίστηκαν.... Τώρα δόξα τον Θεό δεν έχω ..θέλω να σου πω με αυτό πως όσο κ αν λέμε καμιά φορά σιγά μην μου περάσει καλό είναι να πάμε σε κάποιον ειδικό...πήγαινε...και δεν θα χάσεις .. εμένα με βοήθησε πολύ ένα χάπι αλλά δεν θέλω να λέω ονομασίες εδώ κ ότι προτείνω χάπια ..ήταν ένα απλό αντικαταθλιπτικο βέβαια ελαφρύ...
    Αυτό ακριβώς. Ανοίγω και κλείνω τα μάτια μου με αυτό στο μυαλό. Δεν το θέλω!!! Δεν το κάνω επίτηδες! Κατευθείαν αυτό σκέφτομαι και τρελαίνομαι. Άπειρες εξετάσεις έχω κάνει σε καρδιολογους. Είχα θέμα με υπερκοιλιακες αλλά μετά από ablation αυτό διορθώθηκε. Οι αρρυθμίες ειναι άλλο κομμάτι. Εμένα μου είχαν δώσει το lopresor για μεγάλες κρίσεις. Έχω πάρει 1 φορά. Απλά αν ξεκινήσω μόνο με τις οδηγίες γιατρού γιατί μου είπε πως θέλει σταδιακό κόψιμο. Από την άλλη σκέφτομαι πως μόνο τα αντικαταθλιπτικα με αγχολυτικό θα με βοηθούσε. Αυτό δεν παίρνω απόφαση και βασανιζομαι όλο και χειρότερα. Δεν χαίρομαι τα παιδιά μου. Πέρνανε οι στιγμές έτσι...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Άγνωστη View Post
    Είναι έκτακτες κοιλιακές συστολές. Αρρυθμίες. Και δεν δίνουν ένα χαπι σε αυτή την περίπτωση υπάρχουν πολλά.
    Ξέρω πως λεγονται γιατί ειχα,κ συνήθως δινουν ιντεραλ ή καποιο αλλο χαπι που ριχνουν παλμους ή πιεση.Δεν υπάρχει μαγικο χαπι για τις εκτακτες.Επισης απο προσωπική πείρα θα σου πω οτι ειναι καθαρά θεμα αγχους γιατί ενώ ειχα χιλιαδες όταν ηρεμησα με χαπια (ψυχοφαρμακα)επεσα στις 4 το διήμερο
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by ΖΜΕ View Post
    Ζηλεύω τους πάντες που ζουν δίχως τρόμο.
    Μου χτύπησε κάπως αυτό που ειπες...
    προσπαθώ και εγώ να φανταστώ πως είναι να ζεις δίχως τρόμο...Το 'εχω ξεχάσει...Θα γαμάει.
    Πολλοί άνθρωποι διαμαρτύρονται για προβλήματα,οικογενειακά,επ αγγελματικά,ερωτικά για παιδιά,σκυλιά,γατιά,αλλά τίποτα δεν συγκρίνεται με τον μόνιμο τρόμο των κρίσεων πανικού.
    Και το ότι συνειδητοποιείς πόσο absurd και ανόητος είανι αυτός ο τρόμος,δεν βοηθαέι σε κάτι ουσιαστικά.
    Τους ζηλεύω και εγω, φίλη μου.
    Καλή δύναμη.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  10. #10
    Ναι το ανέφερα επειδή μου έγραψες ότι δεν είναι αρρυθμίες αλλά έκτακτες. Ενώ λέγονται αρρυθμίες. Εγώ έκανα δύο διαφορετικού τύπου ας πούμε. Κι εμένα με πιάνει καμιά που και που αλλά κάτι τέτοιο όπως κ εσένα.

  11. #11
    Quote Originally Posted by ΖΜΕ View Post
    Αυτό ακριβώς. Ανοίγω και κλείνω τα μάτια μου με αυτό στο μυαλό. Δεν το θέλω!!! Δεν το κάνω επίτηδες! Κατευθείαν αυτό σκέφτομαι και τρελαίνομαι. Άπειρες εξετάσεις έχω κάνει σε καρδιολογους. Είχα θέμα με υπερκοιλιακες αλλά μετά από ablation αυτό διορθώθηκε. Οι αρρυθμίες ειναι άλλο κομμάτι. Εμένα μου είχαν δώσει το lopresor για μεγάλες κρίσεις. Έχω πάρει 1 φορά. Απλά αν ξεκινήσω μόνο με τις οδηγίες γιατρού γιατί μου είπε πως θέλει σταδιακό κόψιμο. Από την άλλη σκέφτομαι πως μόνο τα αντικαταθλιπτικα με αγχολυτικό θα με βοηθούσε. Αυτό δεν παίρνω απόφαση και βασανιζομαι όλο και χειρότερα. Δεν χαίρομαι τα παιδιά μου. Πέρνανε οι στιγμές έτσι...
    Κι εγώ έπαιρνα το lopresor... Και το έκοψα σταδιακά... Με βοήθησε και το σεροπραμ αργότερα σε θεραπεία αντικαταθλιπτικου. Έναν συμφωνήσει ο γιατρός σου και κρίνει ότι θα μπορούσε να σε βοηθήσει να το δοκιμαζες. Απλό χαπακι και χωρίς καμιά παρενέργια εύχομαι όλα να πάνε καλά σε καταλαβαίνω απόλυτα... Να πας σε έναν ειδικό δεν ξέρω αν θα είναι η πρώτη σου φορά αλλά θα βοηθήσει όσο πιο έγκαιρα τόσο το καλύτερο... Το άγχος και ο φόβος κακός εχθρός!

Similar Threads

  1. Αρρυθμιες, κρισεις πανικου, φοβια θανατου
    By S91 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 34
    Last Post: 06-12-2020, 01:56
  2. Κρίση πανικού η κρίση επιληψίας;
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 28-02-2020, 12:38
  3. κρίση πανικού
    By smaropap in forum Διαταραχή Μετατραυματικού Στρες
    Replies: 6
    Last Post: 09-06-2019, 14:57
  4. αγχωδη διαταραχη/κρισεις πανικου..10 χρονια κ τωρα αρρυθμιες
    By ΠΑΥΛΟΣ in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 17
    Last Post: 22-08-2018, 05:03
  5. λιποθυμία ή κρίση πανικου/κριση αγχους;
    By maria4 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 26-09-2017, 14:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •