Διαταραχή πανικού
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1

    Διαταραχή πανικού

    Καλημέρα φόρουμ πάσχω από διαταραχή πανικού εδώ και δύο χρόνια παίρνω φαρμακευτική αγωγή βέβαια γιατί δεν παλεύονταν χωρίς έχω βελτιωθεί αρκετά όχι 100% βέβαια αλλά σε έναν βαθμό 70% το θέμα είναι ότι μέσα στο μήνα θα με πιάσει μια κρισουλα άγχους κάνα δυο φορές και θα κρατήσει το άγχος 3 με 4 μέρες έχω καταλάβει ότι το προκαλώ εγώ αυτό με της σκέψεις μου και τους φόβους μου ότι θα μου συμβεί αυτό και στην τελική μου συμβαίνει αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι λογικό αυτο να συμβαίνει όταν παίρνεις φαρμακευτική αγωγή;; Η μήπως χρειάζεται να αλλάξω φαρμακευτική αγωγή έχει κάποιος παρόμοια πρόβλημα δηλαδή υπάρχουν και πίσω γυρίσματα;
    Η ψυχίατρος μου λέει ότι είναι λογικό να υπάρχει ο φόβος και επιμένει ότι με τον καιρό θα αρχίζει η σκέψη αυτή να απομακρύνετε.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Νομιζω φυσιολογικό είναι. Μην περιμένεις τα πάντα από το φάρμακο. Και με τις αλλαγές φαρμάκων έχεις να αντιμετωπίσεις και τις παρενεργειες που έχει το καθένα μέχρι να το συνηθίσεις και δεν ξέρεις αν θα είναι καλύτερο από το άλλο.

  3. #3
    Ναι όντως δεν ρισκάρω να αλλάξω μέχρι στιγμής το έλεγχο θα δείξει ο χρόνος έχω πολύ δουλειά ακόμα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Παίρνω χάπια εδώ και αρκετά χρόνια.
    Μου πήρε αρκετό καιρό μέχρι να βρω ποια θεραπεία μου ταιριάζει και πάλι δεν ειμαστε 100%σιγουροι ότι είναι η σωστή και δεν ξέρω αν υπάρχει η τέλεια θεραπεία.
    Αν έχεις βρει κάτι και σου κάνει κράτα το μην το αλλάζεις,γιατί το κάθε χάπι έχει τις δικές του παρενέργειες για να το συνηθίσεις
    Όσο για τα πισωγυρισματα
    Πάντα υπάρχουν...μπορεί να είσαι για χρόνια καλά και κάτι να συμβεί που θα σε ταρακουνήσει και να σου προκαλέσει κρίση πανικού
    Εσύ θα το δουλέψεις με το γιατρό σου ώστε να μπορείς να διαχειρίζεσαι δύσκολες καταστάσεις και να καταλαβαίνεις ποτέ σου έρχονται οι κρίσεις για να τις δουλεύεις μόνος σου

  5. #5
    Quote Originally Posted by Δημήτρης123 View Post
    Καλημέρα φόρουμ πάσχω από διαταραχή πανικού εδώ και δύο χρόνια παίρνω φαρμακευτική αγωγή βέβαια γιατί δεν παλεύονταν χωρίς έχω βελτιωθεί αρκετά όχι 100% βέβαια αλλά σε έναν βαθμό 70% το θέμα είναι ότι μέσα στο μήνα θα με πιάσει μια κρισουλα άγχους κάνα δυο φορές και θα κρατήσει το άγχος 3 με 4 μέρες έχω καταλάβει ότι το προκαλώ εγώ αυτό με της σκέψεις μου και τους φόβους μου ότι θα μου συμβεί αυτό και στην τελική μου συμβαίνει αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι λογικό αυτο να συμβαίνει όταν παίρνεις φαρμακευτική αγωγή;; Η μήπως χρειάζεται να αλλάξω φαρμακευτική αγωγή έχει κάποιος παρόμοια πρόβλημα δηλαδή υπάρχουν και πίσω γυρίσματα;
    Η ψυχίατρος μου λέει ότι είναι λογικό να υπάρχει ο φόβος και επιμένει ότι με τον καιρό θα αρχίζει η σκέψη αυτή να απομακρύνετε.
    Καλησπέρα.. στη ουσία δεν φεύγει ο φόβος ή οι κρίσεις πανικού απλώς μαθαινεις να τις δέχεσαι και να τις διαχειρίζεσαι...όπως λένε και οι ψυχολόγοι δεν πάμε στον ψυχολόγο για να διαγράψουμε και να φύγουν όλα μας τα προβλήματα αλλά προσπαθούμε να τα γνωρίσουμε και να τα διαχειριστουμε. Τις κρισεις αγχους όσο τις διαχειρίζεσαι χωρις να υποκύπτεις σε αυτές με τον καιρό φεύγουν ..εκεί που λες ότι έχεις τους φόβους μην σου συμβεί αυτό και τελικά σου συμβαίνει να υποθέσω ότι σκέφτεσαι και φοβάσαι ποτέ θα έρθει πάλι η επόμενη κρίση πανικού;

  6. #6
    Ναι αυτό ακριβώς σκέφτομαι πολλές φορές ποτέ θα έρθει και φοβάμαι λιγάκι κάποιες στιγμές επίσης αυτό που κάνω είναι συνεχώς να παρατηρώ τον εαυτό μου πως είμαι δηλαδή τώρα είμαι καλά έχω άγχος έχω καλή διάθεση έχω άσχημη εποπτεύω τον εαυτό μου μερικές φορές άσχημα και αυτό δεν με αφήνει να χαλαρώσω αυτό δεν γίνεται συνέχεια βέβαια γίνεται κάποιες μέρες.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Αν είναι αρχή ακόμη είναι λογικό να παρατηρείς τον εαυτό σου αλλά σιγά σιγά και με την βοήθεια του γιατρού θα μάθεις να τις διαχειρίζεσαι
    Θέλει πολύ χρόνο όλο αυτό
    Γενικά κοίτα να είσαι χαλαρός και μην δίνεις σημασία σε όλα τα σημάδια γιατί έτσι θα μπαίνεις σε ένα φαύλο κύκλο
    Για παράδειγμα αν σε πιάσει λίγο το κεφάλι σου θα σκέφτεσαι τωρα γιατί πονάει το κεφάλι μου και έαν ζαλιστώ και εάν μετά πάθω δύσπνοια και πάθω κρίση πανικού; Και έτσι μπαίνεις σε ένα φαύλο κύκλο και δεν σε αφήνει σε ηρεμία
    Στα λέω γιατί πάθαινα χρόνια κρίσεις πανικού και μου χρειάστηκα πολύ δουλειά για να τις διαχειρηστω

  8. #8
    Είμαι στην αρχή ακόμα θέλω πολύ δουλειά και χρόνο φυσικά πάντως έχω βελτιωθεί πολύ απλά έρχονται και αυτές οι σκέψεις κάπου κάπου σιγά σιγά προσπαθώ να κρατάω όσο περισσότερο απόσταση από αρνητικές σκέψεις γιατί όπως είπες και εσύ μπαίνω σε φαύλο κύκλο θα προσπαθώ να είμαι ποιό χαλαρός

  9. #9
    Quote Originally Posted by nightzer View Post
    Αν είναι αρχή ακόμη είναι λογικό να παρατηρείς τον εαυτό σου αλλά σιγά σιγά και με την βοήθεια του γιατρού θα μάθεις να τις διαχειρίζεσαι
    Θέλει πολύ χρόνο όλο αυτό
    Γενικά κοίτα να είσαι χαλαρός και μην δίνεις σημασία σε όλα τα σημάδια γιατί έτσι θα μπαίνεις σε ένα φαύλο κύκλο
    Για παράδειγμα αν σε πιάσει λίγο το κεφάλι σου θα σκέφτεσαι τωρα γιατί πονάει το κεφάλι μου και έαν ζαλιστώ και εάν μετά πάθω δύσπνοια και πάθω κρίση πανικού; Και έτσι μπαίνεις σε ένα φαύλο κύκλο και δεν σε αφήνει σε ηρεμία
    Στα λέω γιατί πάθαινα χρόνια κρίσεις πανικού και μου χρειάστηκα πολύ δουλειά για να τις διαχειρηστω
    Το ίδιο έχω πάθει και εγώ. Σκέφτομαι ποτέ θα έρθει η επόμενη κρίση. Είχα ένα χρόνο που το είχα ξεπεράσει και είχα κόψει και το ζαναξ. Πριν μια εβδομάδα με έπιασε ξαφνικά στον οδοντίατρο και από τότε είμαι χάλια. Περνώ μισό ζαναξ των 0,25 κάθε πρωί για να μπορέσω να σταθώ στα πόδια μου. Νιώθω συνέχεια ότι ζαλίζομαι, έχω βαρύ κεφάλι και όλα τα σχετικά. Έχω επίσης γύρω στα 4 χρόνια που ακούω παλμό στο δεξί μου αυτί. Αυτό κάποιες φορές με πιάνει δυνατά και πρέπει να το έχω πλέον μόνιμο. Όταν έχει πολύ ησυχία το ακούω. Θέλω να πάω να κάνω μαγνητική και φοβάμαι. Ο γιατρός μου έχει πει ότι δεν χρειάζεται. Αν ήταν όμως κάτι σοβαρό δεν θα είχε φανεί 4 χρόνια τώρα; δεν αντέχω άλλο κάθε μέρα και κάτι καινούργιο εμφανίζεται. Εκεί που ήμουν καλά πάλι άρχισα τα ζαναξ. Δεν αντέχω άλλο. Έχει κάποιος άλλος εμβοη στο αυτί; να ακούει δηλαδή τον παλμό της καρδιάς; θα με βοηθούσατε πολύ αν μου λέγατε παρόμοιες περιπτώσεις. Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Quote Originally Posted by lia123 View Post
    Το ίδιο έχω πάθει και εγώ. Σκέφτομαι ποτέ θα έρθει η επόμενη κρίση. Είχα ένα χρόνο που το είχα ξεπεράσει και είχα κόψει και το ζαναξ. Πριν μια εβδομάδα με έπιασε ξαφνικά στον οδοντίατρο και από τότε είμαι χάλια. Περνώ μισό ζαναξ των 0,25 κάθε πρωί για να μπορέσω να σταθώ στα πόδια μου. Νιώθω συνέχεια ότι ζαλίζομαι, έχω βαρύ κεφάλι και όλα τα σχετικά. Έχω επίσης γύρω στα 4 χρόνια που ακούω παλμό στο δεξί μου αυτί. Αυτό κάποιες φορές με πιάνει δυνατά και πρέπει να το έχω πλέον μόνιμο. Όταν έχει πολύ ησυχία το ακούω. Θέλω να πάω να κάνω μαγνητική και φοβάμαι. Ο γιατρός μου έχει πει ότι δεν χρειάζεται. Αν ήταν όμως κάτι σοβαρό δεν θα είχε φανεί 4 χρόνια τώρα; δεν αντέχω άλλο κάθε μέρα και κάτι καινούργιο εμφανίζεται. Εκεί που ήμουν καλά πάλι άρχισα τα ζαναξ. Δεν αντέχω άλλο. Έχει κάποιος άλλος εμβοη στο αυτί; να ακούει δηλαδή τον παλμό της καρδιάς; θα με βοηθούσατε πολύ αν μου λέγατε παρόμοιες περιπτώσεις. Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα.
    Για να σου λέει ότι δεν χρειάζεται μαγνητική κάτι παραπάνω θα ξέρει
    Και εγώ είχα πονοκεφάλους και ζαλάδες και έκανα μαγνητικές και τελικά καταλήξαμε στο άγχος
    Αυτό που λες ότι κάθε μέρα κάτι άλλο εμφανίζεται τι συμπτώματα έχεις;
    Τα έχεις συζητήσει με την γιατρό σου;έχεις προσπαθήσει να τα δουλέψεις;
    Επίσης μην χάνεις την μερα σου να σκέφτεσαι πότε θα έρθει η επόμενη κρίση γιατί έτσι ότι σου συμβεί μετά θα γυρίσει σε κρίση πανικού

Similar Threads

  1. Διαταραχή πανικού-Κρίσεις πανικού
    By Αργύρης in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 10
    Last Post: 28-01-2018, 18:18
  2. ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΠΑΝΙΚΟΥ
    By MARO_86 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 63
    Last Post: 22-04-2015, 02:27
  3. Διαταραχη πανικου +εγκεφαλικο
    By maria... in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 18-12-2008, 17:40
  4. ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΠΑΝΙΚΟΥ
    By maniac in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 25-11-2008, 00:39
  5. διαταραχή πανικου!!!
    By adda in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 04-07-2006, 17:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •