Εξάρτηση απο τον καφέ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    236

    Εξάρτηση απο τον καφέ

    Γεια σας,
    ξέρω ότι το θέμα μου δεν είναι τόσο σημαντικό, όσο άλλες εξαρτήσεις που μπορούν να βλάψουν σοβαρα την υγιεία.. Ωστόσο αναρωτιεμαι αν εχει κανεις παρόμοιο προβλημα. Έχω κόλλημα με το να αγοράζω καφέ απ'έξω. Αυτή η αίσθηση της καφείνης να κυλάει μέσα μου το πρωί, λίγο αφου ξυπνήσω, δίνει νόημα στη ζωη μου :P Αλλα συγκεκριμένα θέλω να είναι αγοραστός καφές, φρέντο. Αυτο έχει ως αποτέλεσμα να ξοδέυω κανα 50ευρο το μηνα για καφε, δηλαδη ενα αξιοσέβαστο ποσοστό του μισθού μου ( γιατι δεν μου τρέχουν κι απτα μπατζάκια.) Νιώθω ενοχές που το κάνω αυτο, επειδη δεν αρκούμαι σε έναν καφε που θα φτιάξω σπίτι, πρέπει να είναι ωποσδήποτε αγοραστός. Με τον σπιτικό ξενερώνω. Νιώθω οτι σπαταλάω τα χρήματα μου για ένα καπρίτσιο , αλλα αν και δεν φαίνεται σοβαρή ανάγκη, εγω το έχω ανάγκη για την ψυχολογία μου. Δοκίμασα να φτιάχνω και φρέντο στο σπίτι με ειδική καφετιέρα αλλα και πάλι θέλω να παίρνω απ 'έξω.. Δηλαδη δεν είναι χαζομάρα να εξαρτάται τόσο η διάθεση μου από ένα ρόφημα?

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    105
    Δεν είναι ακριβώς εξάρτηση από την καφεΐνη όπως με εκανε να πιστεψω ο τίτλος. Στην ουσια δεν εισαι εξαρτημενη. Απλα εισαι σε μια οικονομικη ταξη που το 50ευρω τσουζει. Αν ησουν η Παρις Χιλτον δεν θα σε ενοιαζε. Το προβλημα ειναι η αγοραστικη δυναμη οχι το προϊόν. Μπορεις να παιρνεις καφε απο καπου πιο φθηνα. Εγώ παιρνω καφε 1,80 4 φορες την εβδομαδα.. καποιες φορες το γαμαω και παιρνω εναν μεγαλο 2,20+ μια μπαρα δημητριακων οποτεφευγουν λεφτα..

    Δεν ειναι εξαρτηση. απλα ειναι μια παρεα

  3. #3
    Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    75
    υπαρχει εθισμος στον καφε. αν κοψεις τον καφε μια μερα σε πιανει πονοκεφαλος. αλλα δεν ειναι και εθισμος σοβαρος. εκτος αν βαζεις 3 κουταλιες ζαχαρη σε καθε κουπα

  4. #4
    Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    75
    τι καφε πινεις

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Location
    Los Santos
    Posts
    440
    Κι εγώ λίγο πολύ το παρά κάνω γιατί πίνω energy drinks που έχουν πολύ καφεΐνη μέσα κ πίνω κ καφέ αν βγω αλλά εντάξει δεν είναι τίποτα σοβαρό

  6. #6
    Elenia781
    Guest
    Αυτό με τον καφέ στο χέρι έχει γίνει συνήθεια και σε μένα. Ενώ πίνω καφε το πρωι στο σπίτι,στην δουλεια παιρνω και αλλους 2 απ'εξω. Πρέπει να οργανωθώ να μην σκορπάω τα λεφτά μου στις παραγγελίες. Κάπου διάβασα πως ο πολύς καφές είναι υπεύθυνος για τα ανεβασμένα τριγλυκερίδια και την κακη χοληστερόλη. Ετσι εξηγούνται πολλά.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Αγορασα και εγω μια ειδικη καφετερια για να φτιαχνω εσπρεσσο. Οποτε το να ειμαι σπιτι και να βγω να παρω καφε στο χερι για να κλειστω παλι σπιτι δεν παιζει. Επισης οταν δουλευα πολλες φορες, εφτιαχνα καφε απο το σπιτι και επαιρνα στη δουλεια. Βεβαια χαλαω χρηματα για καφε εξω, ειδικα οταν θελω να δω κοσμο και να κατσω σε μια καφετερια.
    Η εξαρτηση δεν με απασχολει τοσο ουτε εχω δει κατι συνταρακτικο απο διαφορα αρθρα. Σε ορισμενες ιατρικες περιπτωσεις σου λενε μην πινεις. Το τσιγαρο με απασχολει μιας και ειμαι καπνιστης, αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια.
    Last edited by keep_walking; 31-10-2021 at 21:41.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Quote Originally Posted by Elenia781 View Post
    Αυτό με τον καφέ στο χέρι έχει γίνει συνήθεια και σε μένα. Ενώ πίνω καφε το πρωι στο σπίτι,στην δουλεια παιρνω και αλλους 2 απ'εξω. Πρέπει να οργανωθώ να μην σκορπάω τα λεφτά μου στις παραγγελίες. Κάπου διάβασα πως ο πολύς καφές είναι υπεύθυνος για τα ανεβασμένα τριγλυκερίδια και την κακη χοληστερόλη. Ετσι εξηγούνται πολλά.
    Τα ω3 ρίχνουν τα τριγλυκερίδια

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    2 καφέδες την ημέρα, πρωί και απόγευμα το θέμα είναι ότι το καφέ το πίνω βαρύ και γλυκό!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ο καφες δεν πειραζει αντρεα, αρκει να μην το παρακανεις. Σε προειδοποιει και ο οργανισμος σου οταν το παρακανεις, δεν αισθανεσαι καλα. Δεν θα ελεγα το ιδιο για τη ζαχαρη, που σταδιακα το υγιεινο ειναι να την κοψεις. Εγω τους πινω σκετους εδω και παρα πολλα χρονια.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ενταξει και δυο καφεδες δεν ειναι πολυ.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Πίνω μπορεί τρείς καφέδες τή μέρα. Αλλά βλέπω ότι εγώ είμαι εθισμένη με τόν καφέ απέξω, αν είμαι έξω καί περπατάω θά πάρω καφέ ενώ μπορεί νά έχω ήδη πιει.
    Υπήρξαν μέρες πρόσφατα που δεν έπινα καφέ για καμία Βδομάδα περίπου και μπορώ νά πω ότι άντεξα... ίσως μπορώ και χωρίς καφέ.
    Γιατί αυτό που βλέπω είναι καμία φορά ότι Με πιάνει ταραχή.
    Ήταν εδώ ένας που έλεγε νά κόψουμε τόν καφέ. Μήπως έχει δίκιο;[emoji3166][emoji14]

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by ladybird12 View Post
    Πίνω μπορεί τρείς καφέδες τή μέρα. Αλλά βλέπω ότι εγώ είμαι εθισμένη με τόν καφέ απέξω,
    Γιατί αυτό που βλέπω είναι καμία φορά ότι Με πιάνει ταραχή.
    Ήταν εδώ ένας που έλεγε νά κόψουμε τόν καφέ. Μήπως έχει δίκιο;[emoji3166][emoji14]

    γεια σου Λαιδημπερντ , αν σου προκαλουν ταραχη οι 3 καφεδες μειωσε τους σε 2 , αλλα 2 καφεδες δεν ειναι κακοι, ουτε ειναι εθισμος , επινα 2 καφεδες μεχρι το μεσημερι, και ειχα ταραχη και τους εκοψα πανευκολα , οχι οτι ολοι ντε και καλα πρεπει να κοψουμε τον καφε .............εχει και ευεργετικες ιδιοτητες ο καφες ........
    δε μου λες λαιδη , το θαλασσι τετραγωνιδιο στο τελος του κειμενου σου τι ειναι ?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Τό θαλασσι τετραγωνιδιο σε εσένα θά φαίνεται έτσι. Έβαλα φατσες αλλά είμαι από κινητό εγώ καί εσύ μπορεί από υπολογιστή νά μήν φαίνονται.
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    γεια σου Λαιδημπερντ , αν σου προκαλουν ταραχη οι 3 καφεδες μειωσε τους σε 2 , αλλα 2 καφεδες δεν ειναι κακοι, ουτε ειναι εθισμος , επινα 2 καφεδες μεχρι το μεσημερι, και ειχα ταραχη και τους εκοψα πανευκολα , οχι οτι ολοι ντε και καλα πρεπει να κοψουμε τον καφε .............εχει και ευεργετικες ιδιοτητες ο καφες ........
    δε μου λες λαιδη , το θαλασσι τετραγωνιδιο στο τελος του κειμενου σου τι ειναι ?
    Ναι θά προσπαθήσω να μειώσω λίγο αν μπορώ , ή νά κάνω αλλαγή να πίνω περισσότερο ελληνικό παρά τους άλλους που Με τσιτωνουν.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    δεν ξερω την διαφορα μεταξυ κινητου και δεν γνωριζω την διαφορα των δυο, δεν εχω καν smart phone , ειμαι απο τους λιγους ασχετους ...........ε , αμα σε τσιτωνουν μειωσε τους , δλδ . το προφανες , δεν πινουμε καφε για να αισθανομαστε χειροτερα ....

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Καφέ σπέρμα
    By Marios965 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 04-01-2021, 16:52
  2. Η ωρα του καφέ!!
    By serios in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 18
    Last Post: 03-08-2018, 01:31
  3. ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΚΑΦΕ
    By MKEH78 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 1217
    Last Post: 06-06-2017, 16:15
  4. γνωστικα προβληματα και καφε
    By nikopoul in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 09-04-2015, 20:57
  5. ΠΡΟΤΑΣΗ ΓΙΑ ΚΑΦΕ
    By XRISTOS2612 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 10-11-2009, 13:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •