Πόνος στα δόντια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496

    Πόνος στα δόντια

    Ολοι εσείς(εμείς) που περνάτε διάφορες δυσκολίες-συμπτωματα λόγω άγχους, σας τυχαίνει καμία φορά νά ξυπνάτε Με φοβερό πόνο σε όλα τά δόντια;
    Έτσι ξύπνησα σήμερα... Φαίνεται τά εσφιγγα στον ύπνο μου. ΔΕΝ λέει να περάσει ο πόνος ούτε νά φάω δεν μπορώ καλά καλά.
    Έχετε πάρει μασελακι; βοηθά; ή δυσκολεύει τόν ύπνο; ( μιας και πρέπει νά είναι περίεργη αίσθηση μέσα στο στόμα)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Αυτό που λες είναι βρυγμός. Σφίξιμο ή τρίξιμο των δοντιών. Αν ψηλαφήσεις προσεκτικά των μασητήρα (αντε τωρα να περιγραψω απο δω που θα τον πιασεις.. αμα σφιφεις τα δοντια σου και πιανεις το μαγουλο απεξω θα πεταξει ενας μυς..) θα δεις οτι θα ποναει. Το αγχος ειναι σημαντικο αιτιο.. μπορει να καταστρεψει δοντια και προσθετικες εργασιες. Μπορει να δημιουργησει διαφορα θεματακια. Θα σου προτεινα περαν του προφανους να βρεις λυση για το αγχος να πας σε οδοντιατρο να σου φτιαξει εναν ναρθηκα να φορας το βραδυ.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Έχω τραυματίσει καί τό μάγουλο εσωτερικά πίσω Χτες βράδυ στον ύπνο μου, τό νιώθω, είναι φαγωμενο. Όπως καί τά πλαϊνά εκεί που ενώνονται η πάνω Με την κάτω γνάθο (βέβαια έτσι είναι συνέχεια νομίζω).
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    Αυτό που λες είναι βρυγμός. Σφίξιμο ή τρίξιμο των δοντιών. Αν ψηλαφήσεις προσεκτικά των μασητήρα (αντε τωρα να περιγραψω απο δω που θα τον πιασεις.. αμα σφιφεις τα δοντια σου και πιανεις το μαγουλο απεξω θα πεταξει ενας μυς..) θα δεις οτι θα ποναει. Το αγχος ειναι σημαντικο αιτιο.. μπορει να καταστρεψει δοντια και προσθετικες εργασιες. Μπορει να δημιουργησει διαφορα θεματακια. Θα σου προτεινα περαν του προφανους να βρεις λυση για το αγχος να πας σε οδοντιατρο να σου φτιαξει εναν ναρθηκα να φορας το βραδυ.
    Δεν μπορώ νά σφίξω τώρα δόντια γιατί αν πάω νά τά κλείσω πονάω. Ελπίζω να είναι καλύτερα αύριο καί νά πάω νά φτιάξω ένα μασελακι-ναρθηκα που λες είναι το ίδιο;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by ladybird12 View Post
    Ολοι εσείς(εμείς) που περνάτε διάφορες δυσκολίες-συμπτωματα λόγω άγχους, σας τυχαίνει καμία φορά νά ξυπνάτε Με φοβερό πόνο σε όλα τά δόντια;
    Έτσι ξύπνησα σήμερα... Φαίνεται τά εσφιγγα στον ύπνο μου. ΔΕΝ λέει να περάσει ο πόνος ούτε νά φάω δεν μπορώ καλά καλά.
    Έχετε πάρει μασελακι; βοηθά; ή δυσκολεύει τόν ύπνο; ( μιας και πρέπει νά είναι περίεργη αίσθηση μέσα στο στόμα)
    Να το προσέξεις αυτο και να το δεις οποιαδήποτε με οδοντιατρο γιατί το εκανε ο κολλητος μου και του δημιούργησε καποιο προβλημα στα δοντια.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Πρέπει ναι. Σήμερα ξύπνησα Με μεγαλύτερο πόνο...
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Να το προσέξεις αυτο και να το δεις οποιαδήποτε με οδοντιατρο γιατί το εκανε ο κολλητος μου και του δημιούργησε καποιο προβλημα στα δοντια.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Πριν πάρα πολλά χρόνια το είχε η μάνα μου αυτό, εγώ δεν το θυμάμαι καν, ήμουν πολύ μικρή. Της είχαν δώσει ένα μασελάκι να φοράει τις νύχτες για να μη τρίβει τα δόντια και για να κλείνουν σωστά τα σαγόνια. Ασυναίσθητα έβαζε στον ύπνο τα κάτω πιο μπροστά από τα πάνω!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by ladybird12 View Post
    Πρέπει ναι. Σήμερα ξύπνησα Με μεγαλύτερο πόνο...
    Μη κάθεσαι και βασανιζεσαι...Πηγαινε σε εναν οδοντιατρο.Στον φιλο μου είχε δωσει μασελακι
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Ναι ναι τό κανόνισα!
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Μη κάθεσαι και βασανιζεσαι...Πηγαινε σε εναν οδοντιατρο.Στον φιλο μου είχε δωσει μασελακι
    Ευχαριστώ πολύ!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by ladybird12 View Post
    Ναι ναι τό κανόνισα!Ευχαριστώ πολύ!
    Αναμένουμε να μας πεις τι σου είπε
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Φοραω μασελακι περιπου 7 χρονια τωρα.Βασικα φοραω 2 και πανω και κατω.Δεν τα ετριζα ακριβως ...εκανα μια κινηση ακουσια απο το αγχος και τη νευρικοτητα μου.Το εκανα κυριως τη μερα οχι τοσο τη νυχτα.Εννοειται δεν φανταζομουν οτι θα εκανα κακο στα δοντια μου και η κινηση γινοταν ασυναισθητα.Κυριως περιοδους που περναγα εντονες κρισεις πανικου.Το εχω συνηθισει τοσο πολυ το μασελακι που αν ξαπλωσω και δεν το βαλω κατι μου λειπει.Πηγαινε ν αμιλησεις με εναν οδοντιατρο.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by ladybird12 View Post
    Έτσι ξύπνησα σήμερα... Φαίνεται τά εσφιγγα στον ύπνο μου. ΔΕΝ λέει να περάσει ο πόνος ούτε νά φάω δεν μπορώ καλά καλά.
    Έχετε πάρει μασελακι; βοηθά; ή δυσκολεύει τόν ύπνο; ( μιας και πρέπει νά είναι περίεργη αίσθηση μέσα στο στόμα)
    Δεν έχω τέτοια θέματα αλλά ξέρω μια περίπτωση νεαρής κοπέλας που βασανιζόταν μ' αυτό. Έλυσε το πρόβλημά της με εκχύλισμα συκιάς.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    22
    Καλησπέρα ! Μια από τα ίδια και εγώ ... Πήγα σε οδοντίατρο χτες καθώς δεν έχω αφαιρέσει ακόμα τους φρονιμητες και φαίνεται ότι πάνε να ανατείλουν και ως συμπτώματα έχω μουδιασματακια στα ζυγωματικά κυριως λίγο πιο κάτω από τα μάτια δηλ και καμιά φορά σε ένα μικρό μέρος της μύτης .... Παρήγγειλα νάρθηκα για τη νύχτα καθώς τα συμπτώματα μου είπε ότι είναι από το τρίξιμο . Παρ όλα αυτά επειδή τα τριζω χρόνια και εμφανίστηκαν ξαφνικά όταν πρηστηκαν και οι άνω φρονιμητες θεωρω ότι ίσως να φταίνε και αυτοί κάπως .. δε ξέρω. .. πάντως ακούω και κλικ στο στόμα όταν μιλάω κ ειδικότερα όταν χασμουριεσαι . Λέγεται κροταφογναφικο σύνδρομο! Να πάρεις και εσύ μασελακι γιατί ο βρυγμος κανει διάφορα συμπτώματα! Μπορεί ο πόνος στα δόντια σου να οφείλεται εκεί ...καμιά φορά και ημικρανίες κάνει !

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by ladybird12 View Post
    Πρέπει ναι. Σήμερα ξύπνησα Με μεγαλύτερο πόνο...
    Καλημέρα τελικά σας λύθηκε με ναρθηκα???

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Όχι δεν έβαλα νάρθηκα τελικά...με τόν καιρό έφυγε τό συσσωρευμενο άγχος. Τώρα που θά ξαναμαζεψω όμως μάλλον θά πάω νά φτιάξω ένα. Λενε ότι βοηθάει. ξυπνούσα Με πόνους σε όλα τά δόντια καί επίσης όταν τά σφίγγουμε ραγίζουν κιόλας, φθείρονται.
    Quote Originally Posted by etheod06 View Post
    Καλημέρα τελικά σας λύθηκε με ναρθηκα???
    Πήγαινε νά φτιάξεις σε έναν οδοντίατρο καί θά λυθεί. Βέβαια η πηγή του κακού είναι το άγχος.

Similar Threads

  1. Πονος στη πλατη μετα το εμβολιο που παραμενει ή πονος από αγχος?
    By ΝΙΚΚΙ24 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 24-07-2021, 15:42
  2. Δοντια
    By TryToSurvive in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 34
    Last Post: 09-09-2020, 18:11
  3. Δοντια
    By TryToSurvive in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 09-07-2020, 15:21
  4. Αγχος για δοντια
    By gl08 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 02-09-2017, 17:11
  5. δόντια
    By claire in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 19-11-2009, 00:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •