karkinos
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27

Thread: karkinos

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    6

    karkinos

    geia sas eimai kanoyria sto forum! diavaza kapoia themata gia kapoies fovies ktl.ego edo kai enamish mhna paleyo me to megalitero k basanistiko thirio ton karkino... exo karkino stoys pneymones den moy eipan tipota alla to xero to vlepo sta matia toy antra mou ths mhteras moy..moyb eipan apla oti einai ligo bromika ta pneymonia alla entaxei xazh den eimai..oso pernaei o kairos olo ponao k perisotero thn deytera arxizo xhmiotherapia elpizo pos ola na pane kala k na ta katafero..fovamai den sas kryvo oti fovamai k klaio synexeia alla opos xeroyme h elpida petheni teleytaia..eimai molis 32 xr k leo giati se mena exo tosa xronia akoma mprosta moy exo mikra paidia exo polla na kano akoma den to vazo kato.den nomizo na xanagrapso edo apla tha ithela na sas po oti eiste igieis anthropoi ayto einai h megalyteroi eylogia mhn spatalate thn zoh sas k mhn thn basanizete me diafores fovies koitaxte na thn xareite TORA!!!TORA POY MPOREITE!!!!EINAI TOSO ORAIA K TOSO GLYKIA.ego ayto tora tom katalava...na eiste oloi kala kai panta ygeia na exeste tipota allo mono ygeia!!!!!!!

  2. #2
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    91
    Με συγκίνησε το μήνυμά σου, Boyla... Χαίρομαι που δεν το βάζεις κάτω. Όμως, γιατί λες ότι δεν νομίζεις ότι θα ξαναγράψεις εδώ; Να ξαναγράψεις, σε παρακαλώ. Και να ξέρεις ότι θα βρεις μάτια πρόθυμα να σε διαβάσουν και καρδιές ανοιχτές να νιώσουν τις δυσκολίες σου. Καλή δύναμη!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    καλη θεραπεια!

    εχεις δικιο να λες πως ειναι ομορφο να χαιρομαστε τη ζωη μας οπως ειναι!

    ομως δεν ειναι παντα ευκολο

    να βλεπεις οταν περνα ο ανθρωπος κατι πιο συγκλονιστικο

    αμεσως παραβλεπει λεπτομερειες που ολους τους αλλους τους πτοουν σε μεγαλο βαθμο


    και παλι καλη θεραπεια και ευχαριστουμε για την παρεμβαση

    εγω τουλαχιστον σε ευχαριστω

    ( μονο εαν θελεις μη γραφεις σε greeklish ειναι πολυ δυσκολο να διαβαστουν)

  4. #4
    Γιατί να μη ξαναγράψεις; Να είσαι σίγουρη πως εδώ θα σου συμπαρασταθούν πολλά άτομα και σίγουρα θα νιώσεις καλύτερα.
    Πως το ξέρεις ότι είναι καρκίνος; Εσύ δεν μίλησες με τους γιατρούς; Ψάξε και μάθε τι ακριβώς έχεις, σε ποιο στάδιο είσαι, τι πρέπει να κάνεις. Σίγουρα είναι πολύ δύσκολο και πολύ επικίνδυνο, αλλά πριν λίγο καιρό συζητούσα με μια κυρία και μου έλεγε πως ο πατέρας της είχε 19 χρόνια καρκίνο στον πνεύμονα, φαντάσου. Είχες κάποια προβλήματα πριν; Πχ ΧΑΠ, εμφύσημα, τέτοια;

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    6
    γιατι υποφερω και ποναω πολυ μερα με την μερα χανω και πιο πολλα κιλα κ μαζι με αυτα κ οι δυναμεισ μου!!απλα με το μηνυμα μου ηθελα να δειξω οτι αυτο που ειναι πιο σημαντικο ειναι η υγεια σασ κ οτι κι εγω παρολο αιυτο το ΜΕΓΑΛΟ γολγοθα που περναω δεν το βαζω κατω λεω οχι θα τα καταφερω.. κι ασ με κανει λιωμα δεν θα το βαλω κατω.. σηκωνομ,αι το προι θα βαφτο θα χτενιστω θα παιξω με τα παιδια μου οτι εκανα κ πριν κι ασ ποναω κι ασ εχω δυσπνοιεσ κι ασ κοπηκε η φωνη μου εγω θα γελασω... αυτα απο μενα καλη δυναμη κ κουραγιο στο δικο σασ μικρο γολγοθα!!!

  6. #6
    Σίγουρα αυτό που περνάς δεν είναι και ότι καλύτερο. Θες να μας μιλήσεις περισσότερο γι αυτό; Είσαι σίγουρη πως τα πράγματα είναι έτσι;

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    6
    ΓΛΥΚΙΑ ΜΟΥ ΘΕΟΦΑΝΙΑ ΝΑΙ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ..ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΤΑ ΧΑΝΟΥΝ ΤΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΟΥΝ ΠΟΣΟ ΧΡΟΝΟΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ ΕΜΕΙΝΕ?5, 6 ΜΗΝΕΣ??? ΑΝΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΧΗΜΙΟΤΗΕΡΑΠΕΙΑ ΕΛΠΙΖΟΥΜΕ ΚΑΝΑ ΧΡΟΝΟ!! ΤΟ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΤΑΔΙΟ ΠΡΟΧΩΡΗΜΕΝΟ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ 12 ΚΙΛΑ ΣΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ.. ΣΧΕΔΟΝ, ΕΧΕΙ ΚΟΠΕΙ Η ΦΩΝΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΠΟΝΑΩ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ..ΝΙΩΘΩ ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΗ ΕΞΑΝΤΛΗΜΕΝΗ. Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΟΛΟΙ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥΣ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ΑΣΕ Κ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΣΥΖΗΤΗΣΩ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΝΙΩΘΟΥΝ ΑΒΟΛΑ ΑΠΛΑ ΤΟ ΣΠΑΣΤΙΚΟ ΣΤΗΝ ΟΛΗ ΥΠΟΘΕΣΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΑΝ ΣΕ ΒΛΕΠΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΕΞΩ ΣΕ ΚΟΙΤΑΕΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΛΕΜΜΑ ΠΟΥ ΣΑΝ ΝΑ ΛΕΕΙ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΘΑ Π[ΑΕΙ ΑΚΟΜΑ.. ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΣΑΤΙΖΕΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΠΟΛΥ ΚΟΣΜΟ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ..ΟΠΟΣ ΣΑΣ ΕΙΠΑ ΔΕΥΤΕΡΑ ΧΕΚΙΝΑΟ ΧΗΜΙΟΤΗΕΡΑΠΙΑ Κ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΜΕ ΒΑΛΟΥΝ Κ ΓΙΑ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΟ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΔΕΝ Χ3ΕΡΟ.. ΑΛΛΑ ΟΙ ΕΛΠΙΔΕΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΧΑΘΟΥΝ.. Κ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΖΗΣΩ ΚΙ ΑΣ ΠΟΝΑΩ !!!

  8. #8
    Σου ε\'υχομαι ολόψυχα να κερδίσεις τον αγώνα σου.
    Και γω τον τελευταίο καιρό ταλαιπωρούμε από διάφορα και το μόνο που λέω, είναι να έχουμε την υγεία μας και να μη το βάζουμε κάτω!
    Είσαι πολύ δυνατή και δείχνεις να θες να το παλαίψεις. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως δεν το ψάχνεις μόνη σου περισσότερο για να δεις που βρίσκεσαι!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    boula καλή δύναμη και είμαι σίγουρη πως θα βγεις νικήτρια.Σου εύχομαι γρήγορα να γίνεις καλά

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Boula, το μήνυμα σου ας γίνει σύμβολο ελπίδας για όσους περνούν το δικό τους ανήφορο σ\' αυτό το φόρουμ και να πάρουν δύναμη από τα λόγια σου για να μπορέσουν να γιατρέψουν τη ψυχή τους.
    Σου εύχομαι καλή δύναμη αν και ξέρω πως την έχεις..
    Μ\' αρέσει που τσατίζεσαι και καλά κάνεις γιατί αυτό δείχνει τσαγανό.
    Κι ο τσαγανός είναι εχθρός όχι μόνο του καρκίνου, αλλά κάθε αρρώστιας που ύπουλα προσπαθεί να μας καταβάλει, όπως είναι και οι ψυχικές ασθένειες....

    Ο καρκίνος δεν είναι αυτός που ήταν παλιά...
    Σήμερα νικιέται. Οι νέες χημειοθεραπευτικές μέθοδοι που αν μη τι άλλο στερούνται παρενεργειών στη πλειοψηφία τους, είναι και πολύ μα πολύ πιο αποτελεσματικές απ\' ότι παλιότερα. Πολύ συγγενικό μου πρόσωπο με λέμφωμα μη Hodgkin, μετά από 7 χρόνια χημειοθεραπείας, μπορεί να μιλάει ακόμη και για πλήρη ίαση. Αλλά έχω την εντύπωση πως δεν ήταν μόνο οι χημειοθεραπείες που νίκησαν τον καρκίνο του, αλλά η γνώση και η πίστη πως μπορεί να νικηθεί, η συμπαράσταση όλων των δικών του ανθρώπων, η θέληση κι αγάπη για τη ζωή...
    Αν τάχεις όλα αυτά - κι απ\' ότι καταλαβαίνω τάχεις - διαθέτεις ένα πολύ δυνατό όπλο στη μάχη που θα δώσεις.

    Θα ήθελα πολύ να σε δω να ξαναγράφεις εδώ και να συμμετέχεις μαζί μας σε διάφορα θέματα που θα σου κεντρίσουν το ενδιαφέρον..
    Σου εύχομαι μέσα απ\' τη καρδιά μου καλή και γρήγορη ανάρρωση.
    [B][I]Human, is nothing else but two dates engraved upon a tombstone...[/I][/B]

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Βουλα μου
    με έχεις συγκινήσει
    με τη δύναμη ψυχής σου
    και το νοιάξιμό σου
    να μπεις εδώ μέσα να μας δώσεις κουράγιο!
    Μπράβο σου, είσαι πραγματικά ωραίος άνθρωπος!

    Μη χάνεις την ελπίδα σου και την πίστη σου στην επιστήμη, όμως, σε παρακαλώ. Πίστεψε όχι μόνο στην επιστήμη, αλλά και σε σένα, έχω διαβάσει για αρκετές ιστορίες καρκινοπαθών που η πίστη τους στην ίασή τους τους έδωσε τρομερή δύναμη. Νομίζω πως κάθε άνθρωπος κρύβει ανεξερεύνητες δυνάμεις αυτοΐασης, παράλληλα με την κύρια βοήθεια της ιατρικής.

    Μίλα καλή μου για σένα, μη το πνίγεις. Προπαντώς στους δικούς σου ανθρώπους. Ζήτα τους ειλικρίνεια, αγάπη, συμπαράσταση, αληθινότητα. Ζεις, τους έχεις και σε έχουν, ζήσε μαζί τους στην αλήθεια, στην ειλικρινή αγάπη και επαφή. Κι αυτοί φοβούνται. Αλλά κι εσύ.

    Κάνε τώρα αυτό που εσύ θεωρείς ουσιώδες, σημαντικό, αυθεντικό.

    Ζητα από τους γιατρούς υπευθυνότητα, ειλικρίνεια, σεβασμό και κουράγιο. Το δικαιούσαι!

    Μίλα κι εδώ, μίλα και σε ειδικό, αν το επιλέξεις. Χρειάζεσαι να μιλήσεις, να το βγάλεις. Να μη σε τρώει, να λυτρωθείς.

    Και προπαντώς, μη χάνεις την πίστη σου...
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    850
    Βούλα Καπνιζες και το παθες?? Το χω απορια.

    Εγω καπνιζω χρονια και με εχει ταρακουνησει ολο αυτο οφειλω να ομολογησω... Με εχει φοβησει η ιστορια σου...

    Καλη δυναμη σου ευχομαι και να βγεις νικήτρια.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    6
    σασ ευχαριστω πολυ ολουσ σασ δεν μπηκα να τρομαξω κανεναν και το τσιγαρο ποτε δεν το εβαλα στο στομα μου!!!φαινετε πωσ ειχα αδυνατο οργανισμο!!!τι να πω δεν ξερω!!δεν ειναι μονο το τσιγαρο επηρεαζει μεν αλλα ειναι ο οργανισμοσ σου πιο πολυ!!!εμενα με χτυπησε εκει.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by boyla
    fovamai den sas kryvo oti fovamai k klaio synexeia alla opos xeroyme h elpida petheni teleytaia..eimai molis 32 xr k leo giati se mena exo tosa xronia akoma mprosta moy exo mikra paidia exo polla na kano akoma den to vazo kato.
    Βουλα καλως ήρθες...

    λυπάμαι για την αιτια που σε οδηγησε στο φορουμ αλλα χαιρομαι που εξωτερικευεις την στεναχωρια σου. Καταλαβαινω οτι φοβασαι, δεν ειναι κακο!!!Αλοιμονο, ποιος δεν θα φοβοταν?!

    Ομως καλη μου, δεν ξερεις ακριβως τί γινεται...απο οσα μας λες. Η χημειοθεραπεια και οι σχετικες θεραπειες φερνουν η αληθεια ειναι μεγαλη καταπονηση στον οργανισμο, μια ενδειξη ειναι κ η απωλεια βαρους. Αυτο ομως δεν σημαινει πώς χανεις το παιχνιδι. Αλλα οτι πολεμας. Τπτ δεν τελειωσε. Εισαι ζωντανη, παλευεις κ μας μιλας

    Απο την οση εμπειρια εχω απο δικους μου ανθρωπους, εχω να σου πω πώς ειναι καλο να μιλας με τους ανθρωπους που νιωθεις πώς εμπιστεύεσαι! Εξεφρασε τον θυμο σου, τον φοβο σου...μονο ετσι μπορεις να ερθεις πιο κοντα με οσους αγαπας κ σ αγαπανε...βοηθησε τους κ δειξε τους τί ειδους βοηθεια χρειαζεσαι. Η σιωπη δεν βοηθαει, πνιγει...

    Οπως λες εχεις πολλα να κανεις ακομα κ εχεις δικιο ξεκινα με κατι απο ολα αυτα...

    Περιμενουμε νεα σου
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,633
    Βουλα, καλως σε.

    οπως ξερεις,ολα ειναι στο μυαλο...
    εχεις καθε δικιο να νοιωθεις σε δυσχερεστερη θεση απο καποιον που μπορει να εχει καταθλιψη,αγχος,πανικο η κατι τετοιο,πιστευοντας οτι ΑΥΤΑ ειναι τα χειροτερα στην ζωη,αν σκεφτεις ομως οτι πολλα απο αυτα τα ατομα με τις (απλα) ψυχικες παθησεις θα προτιμουσαν να πεθανουν παρα να συνεχισουν να βιωνουν αυτο που βιωνουν(και μερικα τα εχουν καταφερει), ενω εσυ με την σοβαροτατη ασθενεια (απ οτι δειχνουν τα πραγματα) θελεις οσο τιποτε ΝΑ ΖΗΣΕΙΣ, θα επρεπε να συμπερανεις, οτι τα ατομα αυτα ΔΕΝ ειναι απλα αχαριστα για το δωρο της ζωης, αλλα οτι υποφερουν περισσοτερο απο εσενα κι ας εχουν καθαρες αιματολογικες εξετασεις...
    τι σημασια εχει για καποιον ενα καθαρο πνευμονι αν αυριο αποφασισει να μας αφησει?εσυ η ασθενης μπορει να ζησεις να γερασεις κι αυτος ο \"υγιης\"να εχει απο χρονια χαθει, η να ζει τοσο δυστυχισμενα που να παρακαλαει να χαθει...

    δεν στα λεω αυτα για να σε \"μαλωσω\"που τους ειπες να χαρουν την ζωη τους εφοσον μπορουν, στα λεω για να ξερεις οτι εισαι λιγοτερο μονη απ οτι νομιζεις κι οτι εξισου η και περισσοτερο σοβαρες αρρωστιες, απλα δεν φαινονται στις εργαστηριακες εξετασεις. φαινονται στο συναισθημα του καθε ανθρωπου και στην θεληση του για ζωη και θεραπεια..
    κι εσυ ειναι φανερο οτι την θεληση την εχεις, περισσοτερο απ τον καθενα εδω μεσα κι εκει εξω.

    συμφωνω με τους προλαλησαντες για το επιπεδο της θεραπειας κατα του καρκινου, και δεν ειναι παρηγορια στον αρρωστο, ειναι επιστημονικη πραγματικοτητα.
    να ξερεις ακομα οτι ΠΟΝΟΣ ΣΤΟΥΣ ΑΣΘΕΝΕΙΣ ΜΕ ΚΑΡΚΙΝΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΛΕΟΝ.
    αυτο τουλαχιστον το εχουν καταφερει με επιτυχια. υπαρχουν ειδικευμενα ιατρεια,λεγονται\" ιατρεια πονου\", στην θεσσαλονικη ειναι στο αχεπα, εκει που ζεις δεν ξερω που ειναι.
    εχουν τοσο ισχυρα φαρμακα κατα του πονου που σε κανενα σταδιο μιας σοβαρης ασθενειας δεν πονας...αν φτασεις να πονας πολυ να ρωτησεις γι αυτα τα ιατρεια.

    ξερεις πολυ καλα οτι η ασθενεια που μας λες ειναι η ΚΑΤΕΞΟΧΗΝ ψυχοσωματικη ασθενεια. πολυπαραγοντικη με απροβλεπτηεξελιξη και προς το καλο και προς το κακο...πολλες ανεξηγητες περιπτωσεις πληρους ιασης εχουν καταγραφει.μακαρι να ξεραμε τους τροπουςκαι τους μηχανισμους που την καταστελλουν.
    το σιγουρο ειναι οτι οσοι τα καταφεραν με αυτοιαση,περα απ τις προσπαθειες των γιατρων,ειχαν λογους και θεληση για να ζησουν περα απ οτιδηποτε αλλο. κι εσυ δειχνεις να τα εχεις και τα δυο σε μεγαλο βαθμο.

    θα ευχηθουμε ολοι μας να εισαι μια απο αυτους που θα τα καταφερεις !!!
    να μπαινεις να μας λες τανεα σου σε οτι κατασταση κι αν εισαι,αρκει να εχεις ορεξη για να μιλησεις.
    περαστικα σου

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •