Αίσθημα ματαιοδοξιας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    11

    Αίσθημα ματαιοδοξιας

    Καλησπέρα, περνώντας μια δύσκολη προσωπική περίοδο νιωθω ότι χάνω τον εαυτό μου. Ότι δεν υπάρχει κανένας να μοιραστώ τις σκέψεις μου γιατί όλοι με θεωρούν υπεραναλυτικη κ αγχώδη. Πάντα αγχωνομουν περισσότερο απ το κανονικό αλλά τώρα η κατάσταση έχει ξεφύγει. Κίνδυνολογω για τα πάντα κ βλέπω το μέλλον πιο δυσοίωνο από ποτέ. Έχω απομακρυνθεί απ όλους κ δεν έχω διάθεση για τίποτα. Πηγαίνω μηχανικά στη δουλειά μου κ προσπαθώ απλά να βγάλω τις υποχρεώσεις της ημέρας. Όντας μαμά δύο παιδιών δημοτικου ο φόβος μη με δουν θλιμμένη με κάνει να υποφέρω ακόμα πιο πολύ. Απλά νιωθω ότι δε θα συνέλθω ποτέ.

  2. #2
    kopela93
    Guest
    Μαρία γράψε εδώ. Και εγώ κάτι παρόμοιο νιώθω. Αν είναι να νιώθουμε έτσι τουλάχιστον ας το περνάμε όλοι μαζί.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    11
    Ναι δικιο έχεις ξεριες είναι αυτό το συναίσθημα που ξυπνάς το πρωι κ με δυσκολία αναγκάζεσαι να σηκωθείς απ το κρεβάτι κ λες πάλι τα ίδια κ σήμερα.

  4. #4
    kopela93
    Guest
    Και εγώ το έχω αυτό. Κάτι λογικά στη ζωή σου δε σου αρέσει γι'αυτό αντιδρας.
    Τι είναι αυτό; Τι μπορείς να κάνεις να το αλλάξεις;
    Μπορεί ναναι και κάποιο ψυχολογικό που σου άφησε κάτι που έγινε και δεν μπορεί να αλλάξει. Εκείνο πρέπει απλά να το αποδεχτείς. Ξέρω εύκολο ακούγεται αλλά δεν είναι.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    11
    Το προβλημα είναι πως ξέρω τι μου φταίει αλλά νιώθω τόσο εγκλωβισμένη που δε μπορω να αντίδρασω.

  6. #6
    kopela93
    Guest
    Σίγουρα αν πάρεις το πρόβλημα και το αναλύσεις σε μικρά κομμάτια θα μπορείς να κάνεις μερικά βήματα δεν γίνεται να είναι τόσο άλυτο το πρόβλημά σου απλά μάλλον έχεις κουραστεί δεν θες να προσπαθήσεις και εκεί πέρα είναι αυτό που σε εμποδίζει

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Maria83 View Post
    Καλησπέρα, περνώντας μια δύσκολη προσωπική περίοδο νιωθω ότι χάνω τον εαυτό μου. Ότι δεν υπάρχει κανένας να μοιραστώ τις σκέψεις μου γιατί όλοι με θεωρούν υπεραναλυτικη κ αγχώδη. Πάντα αγχωνομουν περισσότερο απ το κανονικό αλλά τώρα η κατάσταση έχει ξεφύγει. Κίνδυνολογω για τα πάντα κ βλέπω το μέλλον πιο δυσοίωνο από ποτέ. Έχω απομακρυνθεί απ όλους κ δεν έχω διάθεση για τίποτα. Πηγαίνω μηχανικά στη δουλειά μου κ προσπαθώ απλά να βγάλω τις υποχρεώσεις της ημέρας. Όντας μαμά δύο παιδιών δημοτικου ο φόβος μη με δουν θλιμμένη με κάνει να υποφέρω ακόμα πιο πολύ. Απλά νιωθω ότι δε θα συνέλθω ποτέ.
    καλημερα.
    ο συζυγος σου τι σταση εχει σε ολο αυτο που περνας; ειναι διπλα σου;

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    11
    Όχι είμαστε σε διάσταση. Είναι σε τελείως δικό του κόσμο.κ οι γονείς μου επίσης μεγάλης ηλικίας απωντες σε όλο αυτό

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Maria83 View Post
    Όχι είμαστε σε διάσταση. Είναι σε τελείως δικό του κόσμο.κ οι γονείς μου επίσης μεγάλης ηλικίας απωντες σε όλο αυτό
    οκ.. αρα εισαι μονη σου με 2 παιδια στην ευθυνη σου και παρα πολλη δουλεια. ειναι πολυ λογικο να νοιωθεις μεγαλη πιεση... φιλους εχεις; απευθυνεσαι σε αυτους για παρεα και εκτονωση και ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ;

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    11
    Έχω αλλά μην έχοντας κανέναν να αφήσω τα παιδιά πάντα μαζί μου τα έχω όταν είμαι με φίλους

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Ποσο χρονων ειναι τα παιδακια.πρεπει οπωσδηποτε να βρεις χρονο για σενα.Λιγο θα βρεις αλλα και λιγο αρκει.Προσπαθησε να βαλεις τα παιδια σε καποια δραστηριοτητα που να ειναι την ιδια ωρα και τα δυο.Εκεινη την ωρα κανε κατι για σενα.ΠΑρε μια φιλη και πηγαιντε βολτα σε ενα παρκο...τα παιδακια θα παιξουν κι εσεις θα πιειτε καφε και θα τα πειτε.Ο μπαμπας δεν τα παιρνει τα παιδακια καθολου?Αφου ξερεις ποιο ειναι το προβλημα θελεις να μας το αναφερεις τουλαχθστον να το συζητησεις εδω?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Maria83 View Post
    Έχω αλλά μην έχοντας κανέναν να αφήσω τα παιδιά πάντα μαζί μου τα έχω όταν είμαι με φίλους
    πρεπει να αποκτησεις προσωπικη ζωη. εχεις εγκλωβιστει στην μοναχικη ζωη με 2 παιδια, δουλεια και δυστυχια...
    αν εχεις οικονομικη ανεση, τα πραγματα απλοποιουνται. παρε βοηθεια για τα παιδια, για τις δουλειες και βρες χρονο για τον εαυτο σου.
    αν δεν εχεις οικονομικη βοηθεια κατσ εκαι ξεκαθαρισε τα με τον ανδρα σου.
    αν ειναι οριστικο, βγαλτε διαζυγιο, υποχρεωσε τον να αναλαβει αυτα που του αναλογουν και σε εργασιες και οικονομικα. προχωρα στην ζωη σου, κανε γνωριμιες.
    μην καθεσαι να λιμναζεις σε μια "διασταση". ξεκαθαριστε τι θα κανετε και προχωρα παρακατω, η ξαναπροσπαθηστε αν υπαρχει περιθωριο.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    μαλλον πρεπει να εννοεις "αισθημα ματαιοτητας" και οχι "ματαιοδοξιας"...

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    11
    Απλά μια κακή οιγενειακη κατάσταση δε σε αφήνει να χαρείς αυτό που έχεις. Τα παιδιά εννοω. Ναι αυτό ακριβώς αίσθημα ματαιοτητας. Απλά έχω βαλτώσει σε αυτήν την κατάσταση διότι ο πατέρας τους πάσχει από χρόνια κατάθλιψη κ δεν θέλω να προχωρήσω σε διαζυγιο γιατί φοβάμαι μήπως επιδεινωθεί η κατάσταση του.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Για να μην επιδεινωθει η δικια του κατασταση αποφασιζεις να διαλυσεις τον εαυτο σου?Πολυ ομορφο που τον σκεφτεσαι ομως δεν εισαι μονη σου...εχεις υπ ευθυνη σου 2 παιδια .Και τα παιδια χρειαζονται μια μαμα ευτυχισμένη ...οχι μια μαμα που προσποιειται οτι ειναι ευτυχισμενη.Η θα μεινεις μαζι του και θα προσπαθησετε να σωσετε το γαμο σας ή θα παρεις διαζυγιο.Αφου ετσι κι αλλιως μαζι του τωρα δεν εισαι.Τι θα χειροτερεψει την καταταση του?Να υπογραψει το διαζυγιο?Αφου πηρες την αποφαση να κανεις αυτο το βημα καντο ολοκληρο ...οχι μισο .Το θεμα ειναι οτι αν παρεις διαζυγιο ο μπαμπας τους θα μπορει να τα εχει τα παιδια μαζι του γι ακαποιες μερες να ξεκουραζεσαι κι εσυ ή δεν ειναι σε θεση να αναλαβει τα παιδια?Εργαζεται μπορει να βοηθησει ικονομικα ή δεν ειναι λειτουργικος ο ανθρωπος.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Αίσθημα καψίματος!!!!
    By Vasomp in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 25-06-2019, 19:05
  2. Αισθημα ανοικειωσης
    By Myra in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 19-08-2018, 13:30
  3. ιψδ και αισθημα τρελλας
    By lawer in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 17-10-2016, 12:47
  4. Αίσθημα κούρασης
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 31-01-2013, 21:43
  5. ΑΙΣΘΗΜΑ ΑΝΙΚΑΝΟΤΗΤΑΣ
    By melina20 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 15
    Last Post: 25-06-2011, 20:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •