Αίσθημα ματαιοδοξιας - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 24 of 24
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    11
    Λειτουργικός είναι κ επαγγελματικά η φύση της δουλειάς του είναι τέτοια που δεν έχει επηρεαστεί η απόδοση του. Όμως τα παιδιά δε μπορεί να τα κρατήσει κ εκείνα νιώθουν ανασφάλεια μαζί του. Χρόνια προσπαθήσαμε κ με τη βοήθεια ειδικού αλλά τίποτα..έφυγε π το σπιτι μετά από πολλά χρόνια δικής μου επιμονής γιατί δεν άντεχα άλλο κάποιες καταστάσεις αλλά με έχει κανει να νιώθω τόσο ενοχικα για όλο αυτό που μας προκάλεσα (γιατί η απόφαση ήταν δικιά μου πάρα το ότι είχαμε προβλήματα για τα οποία εθελοτυφλουσε ). Κ ειλικρινά φοβάμαι πως αν πάρουμε διαζυγιο κ έχει τα παιδιά αυτά θα την πληρώσουν.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Κανενα διαζυγιο δεν ειναι ευκολο λενε.Αλλα οσο πιο γρηγορα το ληξεις τοσο πιο γρηγορα θα ηρεμησετε ολοι.τα παιδια θελουν μια σταθεροτητα..θελουν ν αξερουν αν ειστε μαζι η χωρια.Μιλαω με τη λογικη οτι εχεις παρει τις απφασεις σου και δεν υπαρχει ενδεχομενο επανασυνδεσης.Αν υπαρχει περιπτωση να τα ξαναβρειτε αλλαζουν τα πραγματα.Δικηγορο εχεις ?Πρεπει να συμβουλευτεις ενα δικηγορο για το τι θα γινει με τα παιδια και τι πρεπεινα κανεις.

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    11
    Ναι έχω δικηγόρο απλά δε θα μπορούσα ποτέ ούτε να κινηθώ νομικά εναντίον του γιατί ειλικρινά είναι πολυ τρυφερός πατερας ανεξαρτήτως που αδυνατεί να τα φροντίσει κ επίσης αν κ εχει τελειώσει το ερωτικό κομμάτι τον αγαπάω σαν άνθρωπο κάτι το οποίο εκείνος δεν το καταλαβαίνει. Εννοώ ότι δεν το πιστεύει αφού δε θέλω να είμαστε μαζι.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Δεν υπαρχει λογος να κινηθεις εναντιον του...δεν εννουσα αυτο.Εννοουσα ποιο πρεπει να ειναι το επομενο βημα σου,με ποιο τροπο να γινει ωστε να μην υπαρχουν εντασεις.Απο την αλλη μην περιμενεις απο τη μια ν αζητας διαζυγιο και απο την αλλη ν απροσπαθεις να τον πεισεις οτι τον αγαπας.Μπορεις με τη συμπεριφορα σου στο μελλον να του δειξεις οτι τον νοιαζεσαι,να τον καλεις πχ σε ενα οικογενειακο τραπεζι ν αφατε σαν οικογενεια.Αλλα τωρα ενω εισαστε σε διασταση και στη διαδικασια διαζυγιου δε γινεται να τον πεισεις οτι τον αγαπας.Μη μπλεκεις μονη σου τα πραγματα.

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    11
    Ναι έχεις απόλυτο δίκιο ίσως εγώ τελικά να σαμποτάρω τον εαυτό μου απλά δε νιωθω τόσο δυνατή ώστε να κάνω το επόμενο βήμα. Ξέρω ότι έτσι μπερδευω τα παιδια γιατί παρότι που έχει φύγει έρχεται σπίτι να παίξουν μαζί, να τα δει, βγαίνουμε συχνα σαν οικογένεια κ δεν ξέρω απλά πως να βάλω τα όρια γιατί για να μπει κάποιος άλλος στη ζωή μου έτσι δε γινεται.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Δεν πειραζει που ερχεται σπιτι ή που βγαινετε μαζι.Πολλά ζευγαρια χωρισμενα περνανε στιγμες μαζι για το καλο των παιδιων.Ομως εσεις ως ενηλικες πρεπει να αποφασισετε τι γινετε μεταξυ σας και ν αειναι αυτο ξεκαθαρο και για τους 2.Αν δεν τα ξεκαθαρισεις αυτα απλα ταιζεις τις ελπιδες του για να τα ξαναβρειτε και αυτο δεν νομιζω οτι βοηθαει καπου.Ασε που μπορει καποια στιγμη να σου πει οτι τον κοροιδευεις.Στα λεω πολυ φιλικα.Εχω κι εγω παιδια και εχω φτασει αρκετες φορες στο παρα ενα να ζητησω διαζυγιο.Συζητησε τα με το δικηγορο σου.Εξηγησε του ποια ειναι η κατασταση...τι θελεις εσυ και πιστευω οτι θα εχει και την εμπειρια και τις γνωσεις να σε κατευθυνει σωστα.

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    11
    Ναι απλά δε σκέφτεται σαν ώριμος ενήλικας. Κάθε φορά που κάνω λόγο για διαζυγιο μου ξεκαθαρίζει ότι αν γίνει αυτό δεν θέλει καμια επαφη μαζί μου κ όντως όταν επιμένω μετά για μέρες εξαφανιζεται.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Αυτο ειναι δικο του θεμα..οχι δικο σου.Αν δε θελει μετα να εχει επαφες μαζι σου αυτο ειναι σαφη δικαιωμα του.Οπως δικαιωμα του ειναι να κανει μια αλλη οικογενεια.Το θεμα ειναι να υπαρχει συνενοηση για το καλο των παιδιων και να συνεχισει να στηριζει τα παιδια.Και αυτα θ απρεπει να καθορσιτουν νομικα στο διαζυγιο.Στο λεει ξεκαθαρα οτι ερχεται στην ουσια σπιτι ως μια προσπαθεια /ελπιδα του να τα ξαναβρειτε.Αν δεν παιζει αυτο το ενδεχομενο και παρετε διαζυγιο προφανως θα εξαφανιστει απο εσενα και θα συνεχισει τη ζωη του.Εισαι λιγο μπερδεμενη εσυ νομιζω.Θελεις μεν να χωρισετε αλλα να συνεχισετε να εισαστε φιλαρακια και ν απερνατε χρονο ολοι μαζι.Αυτο οπως σου ειπα πολλες φορες συμβαινει ...καποια ζευγαρια το καταφερνουν αυτο αλλα ειναι η εξαιρεση και οχι ο κανονας.Ο κανονας λεει οτι ο καθενας συνεχιζει τη ζωη του και οι επαφες περιοριζονται στα των παιδιων.Να σου πω και το αλλο.Εστω οτι περνετε διαζυγιο αλλα συνεχιζετε να περνατε χρονο μαζι οπως τωρα.Αλλα καπου παρακατω εσυ γνωριζεις εναν αλλον αντρα και θελεις να συνεχισεις τη ζωη σου μαζι του.Τοτε δε θα αρχισει να σε ενοχλει το οτι ο πρωην σου ερχεται καθε τρεις και λιγο σπιτι σου?

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    11
    Ναι το καταλαβαίνω αυτό που λες. Δεν ξέρω τι με έχει μπλοκάρει τόσο πολύ. Νιώθω σαν να είμαι στην άκρη της πρήμης σε ένα καράβι που βουλιάζει κ δε μπορω ούτε να πηδηξω να σωθω ούτε να σώσω το πλοίο.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Αίσθημα καψίματος!!!!
    By Vasomp in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 25-06-2019, 19:05
  2. Αισθημα ανοικειωσης
    By Myra in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 19-08-2018, 13:30
  3. ιψδ και αισθημα τρελλας
    By lawer in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 17-10-2016, 12:47
  4. Αίσθημα κούρασης
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 31-01-2013, 21:43
  5. ΑΙΣΘΗΜΑ ΑΝΙΚΑΝΟΤΗΤΑΣ
    By melina20 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 15
    Last Post: 25-06-2011, 20:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •