Η ψυχίατρός μου, μου αλλάζει τη διάγνωση συνέχεια - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 52
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Kapa25 View Post
    Οχι δεν πιστευω στους ψυχιάτρους. Αλλά αυτό δεν έχει καμία σχέση με το πόσο παράλογο είναι κάποιος να πηγαίνει να διαχιεριστεί το πενθος που υπάρχει μέσα του και να καταλήγει να του λένε ότι πασχει απο ναρκισιστική διαταραχή ή διπολική διαταραχή και ένα σωρό αλλες διαταραχές που ακριβώς τις έχουν ονομάσει έτσι γιατί δεν είναι παθήσεις. Οτι στην ιατρική είναι μη αποδεδειγμένο το λένε διαταραχή ή συνδρομο. Κι αυτό επειδή κάποιος το ονομασε έτσι. Οχι γιατί στην παργαμτκότητα υπάρχει. Κατηγοριοποίησαν τις συμπεριφορές ανθρώπων για να σταθεί η ψυχιατρική. Στο εξωτερικό αυτά έχουν αρχίσει σιγα σιγά να εξαλύφονται. Εδώ έχουμε δρόμο ακόμα. Στο εξωτερικό στη Σουηδία θεραπευουν σχιζοφρενεις χωρίς φάρμακα. Εδώ χαπακώνουν ακόμα και αυτούς που έχουν μια μορφή ελαφριάς καταθλιψη και τους δίνουν αντιψυχωσικά.
    Φοβάμαι πως είναι τόσο περίπλοκα τα πράγματα, έχω μεγάλο ψυχικό πονο, μόνο ότι κάνουν τα φάρμακα που πια δεν με καλύπτουν. Ψυχίατροι άστα, μόνο για λεφτά τίποτα άλλο αλλά τι να κάνω με τον πόνο. Είναι δυσάρεστο το συναίσθημα, πια έχω παραιτηθεί.

  2. #32
    Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    75
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Άλλαξε την παιδί μου, μην πληρώνεις τσάμπα, μην έχεις ενοχές. Δίνουμε και έναν σκασμό λεφτά , έχουμε και ενοχές από πάνω.
    επειδή την έχω χρόνο, την λυπάμαι να την αφήσω. άσε που νιώθω ότι δεν μπορώ να ξανα ανοιχτώ απτην αρχή. αλλά ναι. πρεπει να βρω αλλη/αλλον

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by nousername View Post
    επειδή την έχω χρόνο, την λυπάμαι να την αφήσω. άσε που νιώθω ότι δεν μπορώ να ξανα ανοιχτώ απτην αρχή. αλλά ναι. πρεπει να βρω αλλη/αλλον
    Τι να πω , πάνω σε αυτό. Σε καταλαβαίνω αλλά αν δεν βλέπεις λύση και συ...

  4. #34
    Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    75
    Quote Originally Posted by Kapa25 View Post
    Στο εξωτερικό στη Σουηδία θεραπευουν σχιζοφρενεις χωρίς φάρμακα. Εδώ χαπακώνουν ακόμα και αυτούς που έχουν μια μορφή ελαφριάς καταθλιψη και τους δίνουν αντιψυχωσικά.
    η αλήθεια είναι ότι μου πρότεινε και εμένα να πάρω αντιψυχωσικά για τις διαγνώσεις που μου έδωσε. μάλιστα μια φορά είπε να πάρω λιθιο και αντιψυχωσικα μαζί χωρις να εχουμε επιβεβαιωσει καποια διαγνωση ακομα.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by nousername View Post
    η αλήθεια είναι ότι μου πρότεινε και εμένα να πάρω αντιψυχωσικά για τις διαγνώσεις που μου έδωσε. μάλιστα μια φορά είπε να πάρω λιθιο και αντιψυχωσικα μαζί χωρις να εχουμε επιβεβαιωσει καποια διαγνωση ακομα.
    Το λίθιο πάει με τα αντιψυχωσικα;

  6. #36
    Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    75
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Το λίθιο πάει με τα αντιψυχωσικα;
    δεν έχω ιδέα. αλλά αφού λέει ότι έχω 10 διαγνώσεις όλα πάνε.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Quote Originally Posted by nousername View Post
    :( δεν ξέρω ρε σεις, και στενοχωριέμαι γιατί χρειάζομαι όντως λίγη βοήθεια. θα της πώ αυτής ότι πάω διακοπές, για να μην πληρώνω και δεν έχω, και θα ψάξω να βρώ άλλον. είναι μήνες αυτή η κατάσταση. δεν νομίζω ότι είμαι πια και τόσο περίπλοκος άνθρωπος. μήπως μπερδεύει τις ιστορίες των πελατων της ξέρω ξω? πάει πολύ με τα βιβλία...πχ λέει..'νευριάζεις πολλές φορές μέσα στη μέρα. έτσι αλλάζουν διάθεση οι διπολικοί' .. ή 'τρέχουν οι σκέψεις σου? αν τρέχουν είναι το χ και το ψ'
    Εσύ ζητάς να σου κάνουν διάγνωση; Τι ακριβώς ζητάς από τον ψυχίατρο ή τον ψυχολόγο; Ψυχοθεραπεία; Φάρμακο; Με το Skype δεν ενδείκνυται ειδικά οι πρώτες συνεδρίες

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by nousername View Post
    δεν έχω ιδέα. αλλά αφού λέει ότι έχω 10 διαγνώσεις όλα πάνε.
    Σωστό , όλα και οποίο σε πιάσει στο τέλος .

  9. #39
    Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    75
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Εσύ ζητάς να σου κάνουν διάγνωση; Τι ακριβώς ζητάς από τον ψυχίατρο ή τον ψυχολόγο; Ψυχοθεραπεία; Φάρμακο; Με το Skype δεν ενδείκνυται ειδικά οι πρώτες συνεδρίες
    ζήτησα βοήθεια για κάτι. και ξεκινάνε διαγνώσεις. αν έχω κάποια διάγνωση ειναι ευπροσδεκτη, γιατι θα ξέρουμε πως να κινηθούμε.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Εσύ ζητάς να σου κάνουν διάγνωση; Τι ακριβώς ζητάς από τον ψυχίατρο ή τον ψυχολόγο; Ψυχοθεραπεία; Φάρμακο; Με το Skype δεν ενδείκνυται ειδικά οι πρώτες συνεδρίες
    Εμ δεν χρειάζεται και μια διάγνωση να προσανατολιστεί και ποια θα ναι η θεραπεία; Εδώ σε καφετζού να πήγαινε πιο συγκεκριμένα πράγματα θα λέγε.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Το λίθιο πάει με τα αντιψυχωσικα;
    Με τη διπολική πάει το λίθιο

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Με τη διπολική πάει το λίθιο
    Tο θέμα είναι έχει πραγματικά διπολικη

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    .......έλα ντε;!

  14. #44
    Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    75
    Δεν νομίζω πως έχω. Βέβαια δεν είμαι ψυχίατρος. Αλλά π.χ. μανία δεν έχω βιώσει. Μόνο περιόδους νεύρων. Και αυτά τα νεύρα που έχω είναι αυτά που λέει η ψυχίατρος ότι είναι διπολική. Αλλά αυτή τη μανία που περιγράφουν πχ δεν την είχα ποτέ. Κ τα νεύρα τα έχω από παιδί. Οπότε αν έχω διπολική, την έχω 25 χρόνια τώρα. Το δικό μου πρόβλημα είναι ότι δεν είμαι σε επαφή με τα συναισθήματά μου. Είτε δεν υπάρχουν κάποια, είτε δεν τα αναγνωρίζω. Εκτός απτα νεύρα!

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by nousername View Post
    Δεν νομίζω πως έχω. Βέβαια δεν είμαι ψυχίατρος. Αλλά π.χ. μανία δεν έχω βιώσει. Μόνο περιόδους νεύρων. Και αυτά τα νεύρα που έχω είναι αυτά που λέει η ψυχίατρος ότι είναι διπολική. Αλλά αυτή τη μανία που περιγράφουν πχ δεν την είχα ποτέ. Κ τα νεύρα τα έχω από παιδί. Οπότε αν έχω διπολική, την έχω 25 χρόνια τώρα. Το δικό μου πρόβλημα είναι ότι δεν είμαι σε επαφή με τα συναισθήματά μου. Είτε δεν υπάρχουν κάποια, είτε δεν τα αναγνωρίζω. Εκτός απτα νεύρα!
    Δυστυχώς έχω το αντίθετο, συναίσθημα στο φουλ και πολύς ψυχικός πόνος. Σαν να ναι γεμάτη πληγές.

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Αλλάζει ο ναρκισσος;
    By Laila in forum Ναρκισσιστική Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 9
    Last Post: 06-10-2023, 23:46
  2. Ο ανθρωπος δεν αλλαζει...
    By hlias1988 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 13
    Last Post: 19-10-2021, 02:11
  3. αλλάζει μια ζωή;
    By καμμενος 1993 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 16-06-2014, 02:37
  4. Αλλάζει ο άνθρωπος ή δεν αλλάζει?
    By mariafil in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 06-01-2014, 14:23
  5. αλλαζει ο ανθρωπος?
    By debbie73 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 17-02-2011, 18:56

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •