O σύντροφος μου δεν θέλει παιδί? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 42
  1. #16
    Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    75
    ειναι υπερ της υιοθεσιας γενικα? αν ειναι, τότε ίσως απλά φοβάται. γιατί το να είναι ένας άντρας έλληνας υπερ της υιοθεσίας, εκτός απο σπάνιο, δείχνει ότι θέλει παιδι κ έχει αγάπη να δώσει

  2. #17
    Στην τελική κάντε διαλλειμα να σκεφτείς τι θέλεις..αυτός βασικά..ειδαλως δύσκολα τα πράγματα..είναι δυσκολο να πεις το αντιο ειδικά όταν τον αγαπάς τον άλλον αλλά πρέπει να σκεφτείς τον εαυτό σου και τα θέλω σου!!

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by nantia2 View Post
    Ρε παιδιά με δικάσατε. Οκ ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις αν και θα προτιμούσα αυτά τα σχόλια με το χαρταετό να τα σκέφτεστε λίγο πρίν. Για να γράφω εδώ σημαίνει οτι κάτι με προβληματίζει και είμαι και σε λίγο ευάλωτη περίοδο, δεν υπάρχει λόγος να ειρωνεύεστε. Τα σκέφτομαι και εγώ αυτά που λέτε αλλα εντάξει δεν τον ξέρετε τον άνθρωπο. Προφανώς και κρίνετε με βάση αυτά που σας λέω και αυτό ήθελα. Ευχαριστώ όλες σας για το χρόνο σας και για τις απαντήσεις.
    Θεωρω ότι στα λενε να σε ταρακουνήσουν.Θα στο πω κ εγώ μια τελευταία.Αν θες παιδί φυγε απο αυτόν τον άνθρωπο γιατί δε θα έχει την κατάληξη που θες.Ειναι φανερο
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,599
    Quote Originally Posted by nousername View Post
    ειναι υπερ της υιοθεσιας γενικα? αν ειναι, τότε ίσως απλά φοβάται. γιατί το να είναι ένας άντρας έλληνας υπερ της υιοθεσίας, εκτός απο σπάνιο, δείχνει ότι θέλει παιδι κ έχει αγάπη να δώσει
    τι σχεση εχει η υιοθεσια με το θεμα;

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    378
    Η αλήθεια είναι πως βρίσκεστε σε πάρα πολύ καλή ηλικία για παιδί με πολύ καλές συνθήκες και προυποθέσεις.
    Ωστόσο, η συζήτηση για το αν και πότε θα κάνετε παιδί δεν πρέπει να γίνει μια συζήτηση καραμέλα, γκρίνιας ούτε να γίνει υποχρέωση. Ιδανικά θα ήταν ωραίο να είναι το όνειρο και των δύο και να το επιθυμείτε και οι δύο το ίδιο. Αυτό όμως δεν συμβαίνει.
    Νομίζω είναι ο καιρος να διερευνηθεί το γιατί εκείνος ενώ το ονειροπολεί, δεν παίρνει απόφαση να το προσπαθήσει.
    Μπορεί να μην το θέλει πραγματικά. Μπορεί να αγχώνεται αρκετά με κάτι. Αυτό όμως πλέον πρέπει να λυθεί.
    Να σου είναι ξεκάθαρο και σένα τα θέλω του συντρόφου σου. Είναι σημαντικό να πάτε σε ψυχολόγο. Και κυρίως ο σύντρόφος σου. Εφόσον λέει ότι θέλει αλλά αγχώνεται με αποτέλεσμα να αναβάλλει συνέχεια. Να κατάλαβει και εκείνος και εσύ αν τελικά θέλει πραγματικά παιδί, και εάν ναι, να ξεπεράσει τον όποιο φόβο έχει.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Quote Originally Posted by Art_Phil View Post
    Η αλήθεια είναι πως βρίσκεστε σε πάρα πολύ καλή ηλικία για παιδί με πολύ καλές συνθήκες και προυποθέσεις.
    Ωστόσο, η συζήτηση για το αν και πότε θα κάνετε παιδί δεν πρέπει να γίνει μια συζήτηση καραμέλα, γκρίνιας ούτε να γίνει υποχρέωση. Ιδανικά θα ήταν ωραίο να είναι το όνειρο και των δύο και να το επιθυμείτε και οι δύο το ίδιο. Αυτό όμως δεν συμβαίνει.
    Νομίζω είναι ο καιρος να διερευνηθεί το γιατί εκείνος ενώ το ονειροπολεί, δεν παίρνει απόφαση να το προσπαθήσει.
    Μπορεί να μην το θέλει πραγματικά. Μπορεί να αγχώνεται αρκετά με κάτι. Αυτό όμως πλέον πρέπει να λυθεί.
    Να σου είναι ξεκάθαρο και σένα τα θέλω του συντρόφου σου. Είναι σημαντικό να πάτε σε ψυχολόγο. Και κυρίως ο σύντρόφος σου. Εφόσον λέει ότι θέλει αλλά αγχώνεται με αποτέλεσμα να αναβάλλει συνέχεια. Να κατάλαβει και εκείνος και εσύ αν τελικά θέλει πραγματικά παιδί, και εάν ναι, να ξεπεράσει τον όποιο φόβο έχει.
    Ναι να παει στον ψυχολογο...μετα δε θα μπορει γιατι θα εχει να αντιμετωπισει τα ψυχολογικα του προβλήματα πρώτα.Μετα θα φταις κιολας εσυ που τον πιεσες τοσο και του δημιουργησες θεματα αγχους και δε μπορει τωρα χρειζεται χρονο να ηρεμησει πρωτα.Καλα κρασια!!

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Η γνώμη μου ως άντρας είναι ότι το πράμα θέλει οριοθέτηση, η οποία θα λειτουργήσει ως μοχλός πίεσης. Αυτό μπορεί να γίνει ως εξής: ξεκαθαρίζεις το το ζητάς και το λες απλά και κατανοητά. π.χ θέλω γάμο, παιδί πριν την εμμηνόπαυση κτλ. Δίνεις ένα εύλογο χρονικό διάστημα στον άλλον για να σκεφτεί και να απαντήσει (πχ 1 μήνα), αλλά ξεκαθαρίζεις ότι αρνητική απάντηση ή αποφυγή ξεκάθαρης τοποθέτησης σημαίνει χωρισμός.

    Σημαντικό ειναι το να φαίνεσαι αποφασισμένη σε αυτό που λες και όχι αμφιταλαντευόμενη.

    Σε ένα μήνα θα δεις εκπληκτικά αποτελέσματα :)

  8. #23
    Δεν ηθελα ουτε γαμους ουτε παιδια, Διαβαζωντας το thread, και κυριως τις απαντησεις ( γιατι η κοπελα που εθετε το θεμα, ειναι αρκετα αξιοπρεπης), πλεον δεν θελω ουτε σε 100 χρονια....

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    187
    Καλημερα και απο μενα . Διαβασα το θεμα σου και θα ηθελα να σου απαντησω και εγω . Λοιπον κρατω σαν δεδομενο την αγαπη και τον ερωτα σου για αυτον τον ανθρωπο ,κατι που θεωρω υπεροχο . Μενετε μαζι τοσα χρονια και αισθανεστε ο ενας οικογενεια του αλλου , τι πιο ομορφο ... ειμαι απο εκεινες που πιστευουν με παθος πως ενα χαρτι απο το δημαρχειο η απο εκκλησια δεν πλαισιωνει ουτε ολοκληρωνει τις σχεσεις . Προσωπικα παντρευτηκα επειτα με αδυσωπητη πιεση απο τη μητερα μουλογω της εγκυμοσυνης που ηθελημενα επιδιωξαμε με τον συντροφο μου (εξηγω σε αλλα θεματα για την τοξικοτητα της και πως λειτουργησε καταλυτικα σε ολο αυτο ωστε να αποτυχει ο γαμος μου με εναν ανθρωπο που συνεχιζω να αγαπαω ερωτικα ομως και ισως αυτο ειναι που εσωσε τη σχεση μας τοσα χρονια ), αμα με ρωτας το χαρτι που υπογραψαμε δεν παιζει κανενα ρολο για μενα . Συντροφο τον αποκαλω και ποτε δεν τον εχω ονομασει ως συζυγο η αντρα μου . Ομως φυσικα το θεμα δεν ειμαι εγω ... στην Ελλαδα η διαδικασια του γαμου και το πλαισιο μιας τετοιας ενωσης δυστυχως ειναι αρκετα σημαντικη και απο οτι βλεπω συνεχιζει και σε νεοτερες ηλικιες , ο καθενας πορευεται αναλογα με τα δικα του μετρα και σταθμα . Εχοντας λοιπον ως δεδομενο τον ερωτα σας , αναρωτιεμαι αν τελικα φυγεις απο τη σχεση σας εφοσον εκεινος δεν νοιωσει ετοιμος για να κανει ενα παιδι , πως θα μπορεσεις να βρεις καποιον αλλο που θα νοιωσεις ολα αυτα τα αισθηματα ερωτα , αγαπης και συντροφικοτητας ωστε να δημιουργησεις μαζι του μια οικογενεια . Δεν ειναι ενα κουμπι που το πατας , δεν ειναι ενας μοχλος που γυριζεις . Προκειται για συναισθηματα τα οποια πηγαζουν μεσα απο τα εσωψυχα μας . Απο την αλλη ειναι απολυτα φυσιολογικο εκεινος να μην νοιωθει ετοιμος να γινει πατερας ή ακομα και να μη θελει να ζησει αυτη την εμπειρια στη ζωη του . Ειναι αδιαμφισβητητο δικαιωμα του οπως ακριβως και δικο σου να νοιωθεις ετοιμη πλεον να ζησεις τη μητροτητα . Και εκει ειναι που εχεις το προβλημα . Αμα φυγεις απο τη σχεση , σιγουρα θα εισαι πλεον ελευθερη να δημιουργησεις τις προυποθεσεις να βρεις καποιον με τον οποιο θα κανετε την πολυποθητη οικογενεια, θα νοιωσεις ομως οπως νοιωθεις με το συντροφο σου ? θα εισαι ερωτευμενη ? η θα συμβιβαστεις ? απο την αλλη το θεωρω αδιανοητο να πιεστει ενας ανθρωπος για να κανει κατι που δεν θελει και δεν αισθανεται ετοιμος για αυτο , δεν μας ενδιαφερει καν η ηλικια του . ισως αμα σταματουσατε να το συζητατε για ενα διαστημα , να ζησετε οπως ζουσατε , να νοιωθετε την αμεσοτητα που αισθανεστε και να μην υπαρχει αυτο αναμεσα σας . Μηπως θα μπορουσατε να δειτε λιγακι πιο καθαρα τα πραγματα. Και το κυριοτερο , θα πρεπει εσυ να καθησεις να σκεφτεις αμα θα μπορουσες να συμβιβαστεις με το να μην γινεις ποτε μητερα . Και αμα θα μπορουσες να κηνυγησεις αλλου αυτο το ονειρο αλλα να απαρνηθεις τον αντρα με τον οποιο εχετε δημιουργησει μια ζωη μαζι ολα αυτα τα χρονια .

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,599
    Quote Originally Posted by Greek_mistis View Post
    Δεν ηθελα ουτε γαμους ουτε παιδια, Διαβαζωντας το thread, και κυριως τις απαντησεις ( γιατι η κοπελα που εθετε το θεμα, ειναι αρκετα αξιοπρεπης), πλεον δεν θελω ουτε σε 100 χρονια....
    να μην θελησεις ουτε σε 200.
    δεν υπαρχει κανενα προβλημα αν δεν θελεις παιδια. πολλες γυναικες δεν θελουν παιδια, επισης. απλα μεχρι τωρα δεν τολμουσαν να το πουν.

    το προβλημα ξεκιναει οταν ενω δεν θελεις παιδια, η δεν θελεις παιδια με καποια συγκεκριμενη, εσυ την παραμυθιαζεις οτι θελεις και την καθυστερεις στην ζωη της με ψεματα.
    καταλαβες τωρα;

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Λίγοι είναι αυτοί, άντρες ή γυναίκες που είναι απόλυτα συνειδητοποιημένοι και αποφασισμένοι για το ότι δεν θέλουν παιδί. Οι περισσότεροι δεν είναι απόλυτοι ως προς αυτό. Είναι διστακτικοί στο να προχωρήσουν. στην περίπτωση αυτή δεν μπορούμε να τους κατηγορήσουμε ότι παραμυθιάζουν. Απλά το τρενάρουν περισσότερο. Οι περισσότεροι από αυτούς αν πιεστούν, ή αν προκύψει εγκυμοσύνη θα ακολουθήσουν.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,599
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Λίγοι είναι αυτοί, άντρες ή γυναίκες που είναι απόλυτα συνειδητοποιημένοι και αποφασισμένοι για το ότι δεν θέλουν παιδί. Οι περισσότεροι δεν είναι απόλυτοι ως προς αυτό. Είναι διστακτικοί στο να προχωρήσουν. στην περίπτωση αυτή δεν μπορούμε να τους κατηγορήσουμε ότι παραμυθιάζουν. Απλά το τρενάρουν περισσότερο. Οι περισσότεροι από αυτούς αν πιεστούν, ή αν προκύψει εγκυμοσύνη θα ακολουθήσουν.
    πιθανον. αλλα αυτος ο δισταγμος, μπορει στον εναν να μην εχει καμια συνεπεια , αλλα στον αλλον να εχει την συνεπεια να μην προλαβει να κανει παιδι ενω το θελει ηδη συνειδητα.
    επομενως, αν ειτε λογω δισταγμου, ειτε λογω δουλεματος, ο ενας μονιμως αναβαλλει, αυτος που θελει, πρεπει να βαλει τα ορια του, ωστε να μην βρεθει εκει που δεν θελει..

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    πιθανον. αλλα αυτος ο δισταγμος, μπορει στον εναν να μην εχει καμια συνεπεια , αλλα στον αλλον να εχει την συνεπεια να μην προλαβει να κανει παιδι ενω το θελει ηδη συνειδητα.
    επομενως, αν ειτε λογω δισταγμου, ειτε λογω δουλεματος, ο ενας μονιμως αναβαλλει, αυτος που θελει, πρεπει να βαλει τα ορια του, ωστε να μην βρεθει εκει που δεν θελει..
    Ναι ρεμεντυ προφανώς έτσι ειναι αλλά αυτό δεν ειναι απαραίτητα παραμύθιασμα. Γι' αυτό μίλησα προηγουμένως για οριοθέτηση

  14. #29
    Elenia781
    Guest
    Πιστεύω δεν έχει περισσεμα περα απο τους δυο σας. Για να κάνεις οικογένεια θέλει αντοχές ,το να μετράει τι μητρική άδεια θα έχεις έτσι σε μετράει και σε υπολογίζει? Εσύ βλέπεις σε αυτόν εναν αξιόλογο γονιό? που σου λέει μακαρι να μεινεις εγκυος? Σου πετάει το μπαλάκι. Θες να το πιάσεις και να τρέχεις για 18 χρόνια?
    Το να μείνεις μαζί του δεν είναι κακό, αλλες κανουν και στα 41, 44,49. Δεν είναι τόσο τραγικό

  15. #30
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    9
    Καλησπέρα σε όλους.
    Θα προσπαθήσω να απαντήσω σε κάποια πράγματα που διάβασα (ότι θυμάμαι δηλαδή). Αρχικά δεν θεωρώ ότι ο λόγος να παντρευτείς πχ είναι να δέσεις τον γάιδαρο σου. Τι εννοώ: Αν ο λόγος που μένει μαζί μου είναι ένα χαρτί, ένας δικηγόρος ή μια διαδικασία τέλως πάντων, καλύτερα να φύγει. Απαντάω με αυτό σε μία φίλη που είπε δεν υπάρχει σαν παντρεμένεοι.
    Ρε παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πολύ που μπήκατε στη διαδικασία να χαλάσετε χρόνο απο τη ζωή σας να μου απαντήσετε. Απλά δεν μας ξέρετε και λογικό και το πάτε λίγο πιο πολύ στην πατριαρχία ή στο ότι και να κάνουμε παιδί θα κάθεται και θα ξύνεται. Ρε παιδιά θέλω να κάνω παιδί αλλά όχι με όποιον να'ναι πχ ή απλά να κάνω. Έχουμε φτιάξει μια κατάσταση και μέσα σε αυτήν θα ήθελα να δω ένα παιδί, εννοώ με αυτόν τον άνθρωπο. Μερικοί μου είπατε δεν μπορείς να τον αναγκάσεις ή ότι στην πραγματικότητα δεν θέλει και με κοροιδεύει. Δεν ξέρω τι να απαντήσω σε αυτό, το σκέφτομαι.
    Όσο για το αν με υπολογίζει νομίζω βγάζετε λίγο βιαστικά συμπεράσματα. Έχουμε 2 γάτες και 1 σκυλάκι και τα έχει σαν μωρά. Δεν λέω το ίδιο μην το παρεξηγήσετε αλλά βλέπω πόσο τρέχει για όλους μας και γενικά νομίζω με βάζετε σε μια διαδικασία να σας τον δικαιολογήσω που δεν είναι αυτό το θέμα μου αυτή τη στιγμή. Δεν θεωρώ ότι έχω κάνει κακή επιλογή ανθρώπου να πω την αλήθεια μου αλλά με ενδιαφέρει η γνώμη σας (και κυρίως οι διαφορετικές γνώμες σας) ώστε να μπορέσω και εγώ να σκεφτώ και τις δύο πλευρές.
    Απλά νομίζω ότι τελικά μπερδεύτηκα περισσότερο για αυτό συγνώμη αν δεν απαντάω στον καθένα προσωπικά.
    Σας ευχαριστώ και πάλι και εύχομαι να βρούμε όλοι μια ισορροπία στην ζωή μας σε όποιο τομέα επιθυμεί ο καθένας.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Ο σύντροφός μου δεν θέλει σεξ
    By sofiasofaci in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 274
    Last Post: 01-01-2021, 23:36
  2. Ο ΣΥΝΤΡΟΦΟΣ ΜΟΥ ΘΕΛΕΙ ΤΡΙΟ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΩ
    By Mary think in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 25
    Last Post: 05-12-2016, 18:06
  3. Replies: 28
    Last Post: 10-10-2016, 10:08
  4. Ο σύντροφος μου δε θέλει να κανουμε συχνά σεξ
    By kalli in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 11-12-2013, 14:43
  5. Replies: 92
    Last Post: 04-02-2010, 00:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •