O σύντροφος μου δεν θέλει παιδί? - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 42 of 42
  1. #31
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by Elenia781 View Post
    Πιστεύω δεν έχει περισσεμα περα απο τους δυο σας. Για να κάνεις οικογένεια θέλει αντοχές ,το να μετράει τι μητρική άδεια θα έχεις έτσι σε μετράει και σε υπολογίζει? Εσύ βλέπεις σε αυτόν εναν αξιόλογο γονιό? που σου λέει μακαρι να μεινεις εγκυος? Σου πετάει το μπαλάκι. Θες να το πιάσεις και να τρέχεις για 18 χρόνια?
    Το να μείνεις μαζί του δεν είναι κακό, αλλες κανουν και στα 41, 44,49. Δεν είναι τόσο τραγικό
    Με προβλημάτισε η απάντηση σου αλλά στο τέλος. Αυτό που λες για τα 18 χρόνια δεν το πιστεύω να πω την αλήθεια μου. Έχω φίλους που θέλαν να κάνουν παιδί σαν τρελοί (ο άντρας δηλαδή) και όταν κάνανε κάθονται όλη μέρα στον καναπέ. Νομίζω αυτό το βλέπεις στην πορεία το αν κάποιος είναι καλός γονιός. Γιατί ξέρω αν θα γίνω εγώ? Για μένα έχει και τις αντοχές και τις ποιότητες για κάτι τέτοιο οπότε προσωπικά δεν το σκέφτηκα ποτέ αρνητικά. Αυτό με το μπαλάκι που λες αμα σου έλεγα ότι δεν μου την έσπασε ψέματα θα σου πω, για αυτό ξεκίνησα και αυτό το θέμα. Αυτό στο τέλος άμα θες εξήγησε το μου γιατί δεν το κατάλαβα.

  2. #32
    Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    92
    Quote Originally Posted by nantia2 View Post
    Με προβλημάτισε η απάντηση σου αλλά στο τέλος. Αυτό που λες για τα 18 χρόνια δεν το πιστεύω να πω την αλήθεια μου. Έχω φίλους που θέλαν να κάνουν παιδί σαν τρελοί (ο άντρας δηλαδή) και όταν κάνανε κάθονται όλη μέρα στον καναπέ. Νομίζω αυτό το βλέπεις στην πορεία το αν κάποιος είναι καλός γονιός. Γιατί ξέρω αν θα γίνω εγώ? Για μένα έχει και τις αντοχές και τις ποιότητες για κάτι τέτοιο οπότε προσωπικά δεν το σκέφτηκα ποτέ αρνητικά. Αυτό με το μπαλάκι που λες αμα σου έλεγα ότι δεν μου την έσπασε ψέματα θα σου πω, για αυτό ξεκίνησα και αυτό το θέμα. Αυτό στο τέλος άμα θες εξήγησε το μου γιατί δεν το κατάλαβα.
    Θα συμφωνήσω ότι είναι κάτι που το βλέπεις στην πορεία. Υπάρχουν άνθρωποι που, πράγματι, θέλουν σαν τρελοί να γίνουν γονείς αλλά μετά δεν ασχολούνται. Και άνθρωποι που δίνουν την αίσθηση ότι αν αποκτήσουν παιδί, δε θα ασχοληθούν ιδιαίτερα και όμως συμβαίνει το αντίθετο.

    Επίσης, να πούμε ότι εννοείται η μητρική είναι πολύ χρήσιμη αλλά συνήθως είναι πιο κουραστικά στο σπίτι από ότι στη δουλειά. Απλά για κάποιο λόγο ορισμένοι και ορισμένες λένε "Αφού κάθεσαι όλη μέρα σπίτι, πώς κουράζεσαι;".

  3. #33
    Elenia781
    Guest
    Αν εισαι πληρης με τον ανθρωπο αυτον είναι καλό. Ελπίζω να κανετε την διαδικασία όμορφη απο το ξεκίνημα και στην συνέχεια. Ειναι σημαντικό αυτο που έχετε ,θα ερθει η ώρα για παιδι φαντάζομαι. Το ξέρω αυτό που λές. Υπαρχουν ανδρες που μουλαρώνουν με τον ερχομό παιδιού λες και η προσοχη της συντροφου εφυγε απο αυτους δεν ειναι το κεντρο του ενδιαφεροντος πια.

  4. #34
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2022
    Posts
    3
    Γεία σου. Ζω ακριβώς την ίδια κατάσταση που περιγράφεις. Δε μπορώ να βρω λύση και δυστυχώς η συζήτηση δεν οδηγεί πουθενά . Πάντα συμφωνούμε αλλά όταν έρχεται η ώρα κάνει πίσω . Νιώθω και εγώ κολλημένη στο ίδιο σημείο χωρίς να μπορώ να κάνω κάτι και αυτό με τρελαίνει. Ο χρόνος περνάει και σίγουρα δεν είναι υπέρ μας! Έχω αρχίσει να πιστεύω δεν υπάρχει λύση!

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Ξέρω φίλη φίλης που πλέον είναι πάνω από 50 και όταν έρχεται η συζήτηση στο θέμα του παιδιού, κυριολεκτικά βάζει τα κλάματα. Είναι κάτι που το ήθελε πολύ, παράλληλα όμως έμενε σε μία σχέση για πάρα πολλά χρόνια που ήταν ξεκάθαρο ότι δεν θα οδηγούσε σε δημιουργία οικογένειας. Τελικά χώρισε όταν ήταν κοντά 45 χρονών, έκανε μετά από λίγο μία σχέση με έναν παπάρα μετά που της έταζε λαγούς με πετραχίλια για 2-3 χρόνια και μετά ξαφνικά τα έφιαξε με άλλη και εξαφανίστηκε χωρίς καν να έχει τα @@ να ξεκαθαρίσει την κατάσταση. Αν πραγματικά θες παιδί, δεν πάει να πει ότι πρέπει να το τερματίσεις για να φύγεις από μία σχέση που δεν οδηγεί σε παιδί, διότι κανείς δεν σου εγγυάται μετά ότι αμέσως θα βρεις κάποιον να ταιριάζεις και να θέλετε τα ίδια. Σε κάθε επιλογή κάτι κερδίζεις κάτι χάνεις. Σταθμίζεις τι είναι ποιο σημαντικό για εσένα.

    Εγώ ποτέ δεν ήθελα παιδί άρα είμαι απ'έξω, αλλά έτσι το βλέπω και νομίζω ότι είμαι σωστή. Έχω χωρίσει και από πολύ ωραία κι αγαπημένη σχέση όταν του άλλου του βγήκε στην πορεία η ανάγκη για παιδί, ενώ ήξερε ότι δεν ήθελα. Δεν έπαιρνε εκείνος την απόφαση να το διαλύσουμε και την πήρα εγώ και μάλιστα όταν του το είπα μου είπε "Εγώ θα έπρεπε να έχω πάρει την πρωτοβουλία αφού πέσαμε σε αδιέξοδο πλέον" . Κλάψαμε κι οι δύο, πέσαμε στα πατώματα κι οι δύο, αλλά ήταν η σωστή απόφαση και για τους δύο. Γιατί να τον κοροϊδεύω τον άλλο και να χαλάω τον χρόνο του;

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Zeen View Post
    Γεία σου. Ζω ακριβώς την ίδια κατάσταση που περιγράφεις. Δε μπορώ να βρω λύση και δυστυχώς η συζήτηση δεν οδηγεί πουθενά . Πάντα συμφωνούμε αλλά όταν έρχεται η ώρα κάνει πίσω . Νιώθω και εγώ κολλημένη στο ίδιο σημείο χωρίς να μπορώ να κάνω κάτι και αυτό με τρελαίνει. Ο χρόνος περνάει και σίγουρα δεν είναι υπέρ μας! Έχω αρχίσει να πιστεύω δεν υπάρχει λύση!
    τι ηλικιες εχετε;

  7. #37
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2022
    Posts
    3
    [Εγω ειμαι 41 και ο συντροφος μου 38; Εχετε να προτεινετε κατι αναλογα με την ηλικα; Σιγουρα δεν υλαρχει χρονος για χασιμο !!QUOTE=Remedy;1208732]τι ηλικιες εχετε;[/QUOTE]

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Zeen View Post
    Εγω ειμαι 41 και ο συντροφος μου 38; Εχετε να προτεινετε κατι αναλογα με την ηλικα; Σιγουρα δεν υλαρχει χρονος για χασιμο !!
    ναι, βεβαια ειναι σημαντικη η ηλικια.
    δεν ειναι ιδιο να εχεις αυτο το θεμα στα 25 και να το εχεις στα 41.
    στα 41 οι αποφασεις σου ειναι κρισιμες για το αν θα αποκτησεις παιδι, αν η αποκτηση βιολογικου παιδιου ειναι προτεραιοτητα σου.

    ολα στην ζωη ειναι επιλογες. αν η αποκτηση παιδιου ειναι πιο σημαντικη για σενα απο το αν θα συνεχισεις να εισαι με τον συγκεκριμενο, τοτε θα πρεπει να το οριοθετησεις. να μην το αφηνεις σε γενικολογες συζητησεις. αν τελικα δεν το λεει σοβαρα και απλα κερδιζει χρονο, φυγε.
    αν ομως η προτεραιοτητα σου ειναι να εισαι με αυτον τον ανθρωπο και σε δευτερο πλανο ειναι η αποκτηση παιδιου, τοτε μεινε μαζι του κι αν τον πεισεις, καλως...

  9. #39
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2022
    Posts
    3
    Έτσι είναι ακριβώς. Ωστόσο είναι πολύ δύσκολη η επιλογή εφόσον δεν υπάρχουν αλλά προβλήματα . Ίσως ψάχνω μια λύση πιο ιδανική και κάπου στη μέση . Γι αυτό σας ρωτάω

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Zeen View Post
    Έτσι είναι ακριβώς. Ωστόσο είναι πολύ δύσκολη η επιλογή εφόσον δεν υπάρχουν αλλά προβλήματα . Ίσως ψάχνω μια λύση πιο ιδανική και κάπου στη μέση . Γι αυτό σας ρωτάω
    το καταλαβαινω οτι ειναι δυσκολη, αλλα το θεμα ειναι οτι πρεπει να την παρεις εσυ.
    εμεις τι αλλο να σου πουμε; ο καθενας θα ηθελε και διαφορετικα πραγματα στην θεση σου..

  11. #41
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    9
    Καταρχήν καλησπέρας σας, να σου πω την αλήθεια αυτή τη στιγμή που σου μιλάω είμαι 6 μηνών έγκυος και θα ήθελα να ευχαριστήσω όλες τις κοπέλες και του άντρες της παρέας γιατί διάβαζα τις απαντήσεις σας ξανά και ξανά. Με είχε πιάσει μια μικρή κατάθλιψη βέβαια γιατί ήταν πράγματα που έπρεπε να σκεφτώ αρκετά.
    Τώρα αγαπητή Zeen άμα θες πες μας λίγα πράγματα για τον σύντροφό σου. Μάλλον είμαστε αρκετές που τα περνάμε αυτά! Εμένα ο δικός μου ήθελε αλλά κόλλαγε συνέχεια από άγχος? Τι να σου πω, δεν ξέρω γιατί. Απλά οι συζητήσεις μας δεν οδηγούσαν πουθενά! Αυτό που λειτούργησε είναι ότι έφυγα για 2-3 βδομάδες απο το σπίτι (από τα νεύρα μου δηλαδή) και αν και θύμωσε μάλλον το σκέφτηκε λιγάκι, επίσης όταν σταμάτησα τελείως να το συζητάω (όταν γύρισα δηλαδή). Πάντως καταλήγω ότι είναι λογικό το δικό μας το άγχος, ανάλογα με τον άνθρωπο όμως που έχεις απέναντι σου αλλάζει και η αντιμετώπιση. Μήπως δεν έχει καταλάβει ότι δεν έχετε και μια δεκαετία μπροστά σας να το σκεφτεί? Μήπως νιώθει πολύ άγχος και εκλοβίζεται μέσα σε αυτό?
    Πάντως να ξέρεις σε καταλαβαίνω πάρα πολύ και αν έχεις διάθεση να το συζητήσεις είμαστε εδώ.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by nantia2 View Post
    Καταρχήν καλησπέρας σας, να σου πω την αλήθεια αυτή τη στιγμή που σου μιλάω είμαι 6 μηνών έγκυος και θα ήθελα να ευχαριστήσω όλες τις κοπέλες και του άντρες της παρέας γιατί διάβαζα τις απαντήσεις σας ξανά και ξανά. Με είχε πιάσει μια μικρή κατάθλιψη βέβαια γιατί ήταν πράγματα που έπρεπε να σκεφτώ αρκετά.
    Τώρα αγαπητή Zeen άμα θες πες μας λίγα πράγματα για τον σύντροφό σου. Μάλλον είμαστε αρκετές που τα περνάμε αυτά! Εμένα ο δικός μου ήθελε αλλά κόλλαγε συνέχεια από άγχος? Τι να σου πω, δεν ξέρω γιατί. Απλά οι συζητήσεις μας δεν οδηγούσαν πουθενά! Αυτό που λειτούργησε είναι ότι έφυγα για 2-3 βδομάδες απο το σπίτι (από τα νεύρα μου δηλαδή) και αν και θύμωσε μάλλον το σκέφτηκε λιγάκι, επίσης όταν σταμάτησα τελείως να το συζητάω (όταν γύρισα δηλαδή). Πάντως καταλήγω ότι είναι λογικό το δικό μας το άγχος, ανάλογα με τον άνθρωπο όμως που έχεις απέναντι σου αλλάζει και η αντιμετώπιση. Μήπως δεν έχει καταλάβει ότι δεν έχετε και μια δεκαετία μπροστά σας να το σκεφτεί? Μήπως νιώθει πολύ άγχος και εκλοβίζεται μέσα σε αυτό?
    Πάντως να ξέρεις σε καταλαβαίνω πάρα πολύ και αν έχεις διάθεση να το συζητήσεις είμαστε εδώ.
    μπραβοοο!!!!!!
    συγχαρητηρια, ναντια!!! με το καλο!!! με ενα γερο και χαρουμενο παιδακι!!!!
    χαιρομαι αν σε προβληματισαμε και βοηθησαμε εστω και λιγο να βρεις τις ακρες σου...

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. Ο σύντροφός μου δεν θέλει σεξ
    By sofiasofaci in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 274
    Last Post: 02-01-2021, 00:36
  2. Ο ΣΥΝΤΡΟΦΟΣ ΜΟΥ ΘΕΛΕΙ ΤΡΙΟ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΩ
    By Mary think in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 25
    Last Post: 05-12-2016, 19:06
  3. Replies: 28
    Last Post: 10-10-2016, 11:08
  4. Ο σύντροφος μου δε θέλει να κανουμε συχνά σεξ
    By kalli in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 11-12-2013, 15:43
  5. Replies: 92
    Last Post: 04-02-2010, 01:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •