Μοναξιά κλπ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    1

    Μοναξιά κλπ

    Η μοναδική φοβία στην ζωή μου ήταν η μοναξιά και είναι αυτό που με συντροφεύει εδώ και 31 χρόνια. Σε ηλικία 3 χρόνων με άφησε ο πατέρας μου σε ηλικία των 7 έφυγε και η μητέρα μου αφήνοντας με με έναν βίαιο θείο που ξεσπούσε επάνω τα νεύρα του και τις αποτυχίες του. Έχω αλλάξει πολλά σχολεία πάνω από 10 πολλές, πόλεις πάνω από 10, μονίμως ψάχνοντας για φίλους μονίμως να αναζητώ την αποδοχή τών γύρω μου. Τώρα έχω φτάσει τα 31 και ακόμα δεν με έχει αφήσει αυτό το αίσθημα μοναξιάς. Όλοι όσοι είχα δίπλα μου σιγά σιγά χάθηκαν με το πέρασμα τού χρόνου και δεν καταλαβαίνω τον λόγο. Έχω ξεκινήσει να σκέφτομαι ότι εγώ ευθύνομαι γι'αυτό και ότι εγώ κάνω κάτι λάθος και οδηγώ τους ανθρώπους γύρω μου σ'αυτην την απόφαση. Κοντεύω να τρελαθώ δεν είμαι καλά είμαι μόνος σε 4 τοίχους και όλη μέρα γυρνάει στο μυαλό μου μόνο μια σκέψη, ΓΙΑΤΊ;;;

  2. #2
    kopela93
    Guest
    Τώρα τελευταία νιώθω μοναξιά πάρα πολύ έντονα. Θέλεις να μου περιγράψεις τι ακριβώς πιστεύεις ότι είναι μοναξιά σαν συναίσθημα δηλαδή εσύ πώς το νιώθεις το σώμα σου πώς το νιώθεις στο μυαλό σου στις σκέψεις σου τις σκέψεις έρχονται στο μυαλό σου τι φοβάσαι από τη μοναξιά τι σε τρομάζει πιο πολύ και τι πιστεύεις ότι θα πάθεις αν είσαι μόνος σου. Επίσης τι σημαίνει για σένα το να είσαι με κάποιον δηλαδή το αντίθετο της μοναξιάς για σένα πόσο ακριβώς το νιώθεις τι ακριβώς παίρνεις από τον άλλον όταν δεν νιώθεις τη μοναξιά αυτήν που νιώθεις τώρα;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Κοίτα, να στο απαντήσουμε με ακρίβεια δεν γίνεται όπως καταλαβαίνεις. Γενικά όμως όσο μεγαλώνουμε και ειδικά όταν φίλοι σου κάνουν οικογένεια με παιδιά κλπ μειώνεται πολύ ο χρόνος τους, αλλάζουν τα ενδιαφέροντα τους και εάν δεν κάνεις οικογένεια ή δεν έχεις σχέση συχνά καταλήγεις με λίγες επιλογές ή και καθόλου. Οπότε δεν έχει να κάνει μόνο με σένα. Επίσης το ότι άλλαξες τόσες φορές σχολείο και πόλεις δεν βοηθάει στη δημιουργία σχέσεων και στη διατήρηση τους. Από κει και πέρα σκέψου τρόπους δραστηριοποίησης ώστε να γνωρίσεις κόσμο, μην κάθεσαι συνεχώς στο σπίτι και γενικά προσπάθησε να είσαι διαθέσιμος χωρίς να το αφήσεις να σε καταβάλει

Similar Threads

  1. Μοναξιά
    By sien98 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 18
    Last Post: 11-05-2019, 01:31
  2. ΜΟΝΑΞΙΑ
    By Sophiee in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 7
    Last Post: 16-11-2017, 13:11
  3. Μοναξιά
    By butterfly95 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 31
    Last Post: 29-08-2017, 01:52
  4. Μοναξιά
    By windswept in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 13
    Last Post: 07-07-2014, 20:15
  5. μοναξιά...
    By makis87 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 14
    Last Post: 10-01-2013, 23:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •