Πρόβλημα πρόωρης Εκσπερμάτωσης - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 8 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 46 to 60 of 110
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    ναι, ερευνες για χιμπατζηδες... οτι ναναι...

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Οι περισσότερες γυναίκες τελειώνουν κλειτοριδικά (ψάξτε τις έρευνες). Ως γυναίκα θεωρώ οτι η πρόωρη εκσπερμάτιση δεν είναι πρόβλημα για κάποια που τελειώνει κλειτοριδικά. Το πρόβλημα είναι μόνο αν ο άντρας, πριν ή αφού τελειώσει ο ίδιος, δεν ασχοληθεί με το να την κάνει να τελειώσει (με χέρια ή στόμα). Απλή λογική! Αν τώρα κάποια τελειώνει κολπικά, εκεί είναι ασύμβατοι, ναι.

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ναι, ερευνες για χιμπατζηδες... οτι ναναι...
    https://onlinelibrary.wiley.com/doi/...5.2002.00371.x

    https://www.jstor.org/stable/3812346

    https://docplayer.gr/5842433-Proori-...piptoseis.html

    Παραθέτω ξανά το τι ανέβασα για κάθε ενδιαφερόμενο γιατί, η λάσπη έχει και όρια

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    @Remedy
    Μετά τη σημερινή μας συζήτηση θα σε παρακαλέσω να μην απευθυνθείς ξανά σε εμένα για κανένα λόγο και θα κάνω το ίδιο κι εγώ. Δεν θέλω να έχω καμία συναναντροφή με άτομα σαν εσένα. Είμαστε σύμφωνοι;

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    greece
    Posts
    1,775
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Οι περισσότερες γυναίκες τελειώνουν κλειτοριδικά (ψάξτε τις έρευνες). Ως γυναίκα θεωρώ οτι η πρόωρη εκσπερμάτιση δεν είναι πρόβλημα για κάποια που τελειώνει κλειτοριδικά. Το πρόβλημα είναι μόνο αν ο άντρας, πριν ή αφού τελειώσει ο ίδιος, δεν ασχοληθεί με το να την κάνει να τελειώσει (με χέρια ή στόμα). Απλή λογική! Αν τώρα κάποια τελειώνει κολπικά, εκεί είναι ασύμβατοι, ναι.

    και κολπικά και ανάμεικτα δεν μπορούν να τους συμβεί?
    υπάρχουν και έρευνες που λένε ότι υπόκρινονται

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by panos19 View Post
    και κολπικά και ανάμεικτα δεν μπορούν να τους συμβεί?
    υπάρχουν και έρευνες που λένε ότι υπόκρινονται
    Ναι γίνεται και με τους δύο τρόπους. Η λογική μου λέει ότι πρόβλημα υπάρχει μόνο άμα δεν μπορεί κάποια να τελειώσει παρά μόνο κολπικά. Τώρα το ότι κάποιες υποκρίνονται είναι άλλη συζήτηση.

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    @Remedy
    Μετά τη σημερινή μας συζήτηση θα σε παρακαλέσω να μην απευθυνθείς ξανά σε εμένα για κανένα λόγο και θα κάνω το ίδιο κι εγώ. Δεν θέλω να έχω καμία συναναντροφή με άτομα σαν εσένα. Είμαστε σύμφωνοι;
    δεν δεχομαι υποδειξεις απο κανεναν για το ποτε θα μιλαω. και δεν θα παρω την αδεια, ουτε απο εσενα..
    αν θεωρησω οτι κατι χρηζει σχολιασμου, σχολιαζω, ασχετως αν σου αρεσει εσενα.
    αν δεν σ αρεσει, τον δρομο σου...

    καταλαβες αιολε;

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Οι περισσότερες γυναίκες τελειώνουν κλειτοριδικά (ψάξτε τις έρευνες). Ως γυναίκα θεωρώ οτι η πρόωρη εκσπερμάτιση δεν είναι πρόβλημα για κάποια που τελειώνει κλειτοριδικά. Το πρόβλημα είναι μόνο αν ο άντρας, πριν ή αφού τελειώσει ο ίδιος, δεν ασχοληθεί με το να την κάνει να τελειώσει (με χέρια ή στόμα). Απλή λογική! Αν τώρα κάποια τελειώνει κολπικά, εκεί είναι ασύμβατοι, ναι.
    και ναι και οχι, εψιλον...
    ολες οι γυναικες τελειωνουν λογω της κλειτοριδας, ειτε τελειωσουν με διεισδυση, ειτε χωρις.
    κι αυτες που τελειωνουν "κολπικα", παλι κλειτοριδικα τελειωνουν, απλα η διεγρση γινεται μεσω της διεισδυσης.
    αλλα το θεμα ειναι, οτι σε οσες αρεσει η διεισδυση, την θελουν για το αισθαντικο κομματι, κι οχι γιατι δεν μπορουν να ερθουν σε οργασμο αλλιως.
    διοτι, αν ο οργασμος ειναι το μονο θεμα, αυτο θα το πετυχαιναν και μονες τους οι γυναικες. οποτε, που θα καταληγες; στο οτι δεν χρειαζεται ο ανδρας στο σεξ και να καταφευγουν στην αυτοικανοποιηση;;
    το σεξ μεταξυ 2 (και οχι μοναχικα) ειναι η αμοιβαια ικανοποιηση με ο,τι ο καθενας θελει να βιωσει με τον αλλον.
    αν μια γυναικα θελει να νοιωθει στο σεξ, τον ανδρα μεσα της , γιατι ετσι την βρισκει, αυτο θα επιδιωκει. δεν εχει σημασια που μπορει να επιτυχει οργασμο και μονη της, η μονο με χαδια...
    στα υπολοιπα συμφωνω βεβαιως. οτι αν ενας ανδρας εχει αδυναμια να διατηρησει την στυση του και τελειωνει πολυ συντομα, μπορει να κανει πολλα για την ικανοποιηση της παρτενερ του. απλα, μπορει να μην της αρκουν εαν εκεινη ευχαριστιεται την διεισδυση...

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    δεν δεχομαι υποδειξεις απο κανεναν για το ποτε θα μιλαω. και δεν θα παρω την αδεια, ουτε απο εσενα..
    αν θεωρησω οτι κατι χρηζει σχολιασμου, σχολιαζω, ασχετως αν σου αρεσει εσενα.
    αν δεν σ αρεσει, τον δρομο σου...

    καταλαβες αιολε;
    Δεν έκανα υποδείξεις. Μα επιτέλους ηρέμησε, διάβασε και κατανόησε το τι γράφουν οι άλλοι πριν απαντήσεις. Εξέφρασα απλά μία ανάγκη μου και έκανα μία πρόταση. Γενικά απέναντι σε τοξικές και χειριστικές συμπεριφορές έτσι λειτουργώ, κόβω παρτίδες. Τώρα αν εσύ αρέσκεσαι να χώνεσαι εκεί που δεν σε επιθυμούν, δικό σου θέμα.

    Κατάλαβες τώρα καλύτερα ρεμεντυ;

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Δεν έκανα υποδείξεις. Μα επιτέλους ηρέμησε, διάβασε και κατανόησε το τι γράφουν οι άλλοι πριν απαντήσεις. Εξέφρασα απλά μία ανάγκη μου και έκανα μία πρόταση. Γενικά απέναντι σε τοξικές και χειριστικές συμπεριφορές έτσι λειτουργώ, κόβω παρτίδες. Τώρα αν εσύ αρέσκεσαι να χώνεσαι εκεί που δεν σε επιθυμούν, δικό σου θέμα.

    Κατάλαβες τώρα καλύτερα ρεμεντυ;
    μια χαρα καταλαβα την "προταση" σου. ΕΣΥ δεν καταλαβες οτι απλα δεν με ενδιαφερει η προταση σου...
    εσυ να ηρεμησεις. εγω ειμαι πολυ ηρεμη, παρα τα σκηνικα που στηνεις μονιμως και σε πολλους..

    δεν με νοιαζει πως λειτουργεις και πως κρινεις τις συμπεριφορες, ουτε ποτε κοβεις παρτιδες. εσυ εισαι ο χειριστικος με τις μεθοδευσεις που επιχειρεις επειδη δενε χεις επιχειρηματα και δεν αντεχεις να εμφανιζεται αντιλογος σε οσα λες, ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ.
    αλλα αυτα ειναι δικα σου προβληματα και δεν με αφορουν.

    εσυ χωνεσαι και τρολαρεις μελη σε ολα τα θεματα, οποτε απαντησουν κατι διαφορετικο απο εσενα. εγω σχολιαζω οπου θελω και δεν με ενοχλει καθολου και ο αντιλογος. κι αυτο θα συνεχισω να κανω. αυτα τα ανυπαρκτα δραματα που στηνεις οταν σου αντιμιλουν, με αφηνουν αδιαφορη. πηγαινε τα στον ψυχοθεραπευτη σου ή /και συνεχισε να χτυπιεσαι εδω. μου ειναι αδιαφορο...

    καταλαβες λιγο καλυτερα αιολε;;;

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    greece
    Posts
    1,775
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Ναι γίνεται και με τους δύο τρόπους. Η λογική μου λέει ότι πρόβλημα υπάρχει μόνο άμα δεν μπορεί κάποια να τελειώσει παρά μόνο κολπικά. Τώρα το ότι κάποιες υποκρίνονται είναι άλλη συζήτηση.
    κολπικα ομως εχει περισσοτερο ηδονη η γυναικα και ποσο μαλλον ο αντρας οταν το πετυχει
    ειναι πολλοι παραγοντες που παιζουν τον ρολο τους που δεν τελειωνει μια γυναικα

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    μια χαρα καταλαβα την προταση σου. ΕΣΥ δεν καταλαβες οτι απλα δεν με ενδιαφερει η προταση σου...
    εσυ να ηρεμησεις. εγω ειμαι πολυ ηρεμη, παρα τα σκηνικα που στηνεις μονιμως και σε πολλους..

    δεν με νοιαζει πως λειτουργεις και πως κρινεις τις συμπεριφορες, ουτε ποτε κοβεις παρτιδες. εσυ εισαι ο χειριστικος με τις μεθοδευσεις που επιχειρεις επειδη δενε χεις επιχειρηματα και δεν αντεχεις να εμφανιζεται αντιλογος σε οσα λες, ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ.
    αλλα αυτα ειναι δικα σου προβληματα και δεν με αφορουν.

    εσυ χωνεσαι και τρολαρεις μελη σε ολα τα θεματα, οποτε απαντησουν κατι διαφορετικο απο εσενα. εγω σχολιαζω οπου θελω και δεν με ενοχλει καθολου και ο αντιλογος. κι αυτο θα συνεχισω να κανω. αυτα τα ανυπαρκτα δραματα που στηνεις οταν σου αντιμιλουν, με αφηνουν αδιαφορη. πηγαινε τα στον ψυχοθεραπευτη σου ή /και συνεχισε να χτυπιεσαι εδω. μου ειναια διαφορο...

    καταλαβες λιγο καλυτερα αιολε;;;
    Remedy, λες ασυναρτησίες. Κατ αρχάς αυτή η καραμέλα ότι δεν έχω επιχειρήματα δλδ βγάζει μάτι. Είμαι ο μόνος σε αυτό το θρεντ που μιλάω βάση μελετών, επιστημονικών ευρημάτων και ειδικών. Αν διαφωνείς παραθέτω ξανά κάποια δεδομένα μήπως τα διαβάσεις αυτή τη φορά:

    Σύμφωνα με την Εύη Κυράνα, Ψυχολόγο Υγείας-Σεξολόγος, MSc, PhD, HonFCSM Κέντρο Σεξουαλικής και Αναπαραγωγικής Υγείας, ΑΠΘ, ο έλεγχος της εκσπερμάτισης από τον άνδρα είναι μία διαδικασία πολιτισμική και όχι φυσιολογική (https://docplayer.gr/47832965-Proori...piptoseis.html).

    ΠΡΟΣΟΧΗ! άλλο φυσιολογικότητα και άλλο κανονικότητα. Το να εκσπερματώνει γρήγορα ο άντρας είναι φυσιολογικό αφού σύμφωνα με τους Hong J. J Sex Res (20:109-112; 1984) Τα ανδρικά γεννητικά όργανα είναι στην πραγματικότητα σχεδιασμένα να εκσπερματώνουν γρήγορα. Όμως η γρήγορη εκσπερμάτωση που αποδεικνείεται ότι είναι κάτι το φυσιολογικό λόγο της φύσης και της κατασκευής του αντρικού οργάνου, δεν εμπίπτει και στις νόρμες της κανονικότητας σύμφωνα με τις νέες απαιτήσεις της κοινωνίας. Αυτό διότι μελέτες δείχνουν ότι 1 στους 5 άνδρες δεν μπορεί να καταφέρει τον έλεγχο της εκσπερμάτωσης του σύμφωνα με το DSM 5. Οι παράγοντες που παίζουν ρόλο σε αυτό είναι: Υπερβολική σεξουαλική διέγερση 48,7%, πολύ ευαίσθητος στην αφή 31,9%, πολύ σπάνιες ερωτικές επαφές 30,6%, Άγχος επίδοσης 26,6%, Γήρανση 23,6%, Ψυχολογικά ή συναισθηματικά ζητήματα 10,4%, ιατρική κατάσταση 6,6% Συνέπεια άλλης ιατρικής κατάστασης 5,4%. (Porst et al. Eur Urol 2007;51:816-824). Από τα παραπάνω νούμερα βλέπουμε ότι αυτό που ονομάζουμε σήμερα "πρόωρη εκσπερμάτωση" οφείλεται σε παθολογικούς παράγοντες κατά ένα μικρό ποσοστό. Για την ακρίβεια παράγοντες φυσιολογίας επιδρούν κατά το 80,6%, ψυχολογικοί παράγοντες και η απειρία επιδρούν κατά 67,6%, και παράγοντες παθολογίας μαζί με τη γήρανση επιδρούν κατά το 35,6%.

    Αυτή η θέση ενισχύεται περεταίρω, διότι σύμφωνα με το ινστιτούτο μελέτης ουρολογικών παθήσεων, η εκσπερμάτιση ελέγχεται κατά κύριο λόγο από το κεντρικό νευρικό σύστημα και τελευταία επιστημονικά δεδομένα καταδεικνύουν ότι αποτελεί περισσότερο νευροβιολογικό και λιγότερο ψυχολογικό φαινόμενο (https://www.imop.gr/sex/prowrh-ekspermatish). Το γεγονός αυτό είναι που καθιστά δύσκολη την δυνατότητα ελέγχου της εκσπερμάτωσης για μεγάλη μερίδα αντρών, καθώς ο έλεγχος σε αυτοματικές νευριβιολογικές διεργασίες είναι περιορισμένος.

    Από τα παραπάνω γίνεται σαφές ότι το φυσιολογικό για τον άνθρωπο, όπως και τα υπόλοιπα πρωτεύοντα θηλαστικά είναι η γρήγορη εκσπερμάτωση και όχι η αργή και αυτό εξηγείται με βάση τη θεωρία της εξέλιξης (https://www.jstor.org/stable/3812346).

    Σύμφωνα με μελέτες (https://onlinelibrary.wiley.com/doi/...5.2002.00371.x) καθώς ένας από τους κύριους στόχους της σεξουαλικότητας του ανθρώπου είναι η ευχαρίστηση, οι άντρες έμαθαν να ελέγχουν την εκσπερμάτωση, προκειμένου να ενισχύσουν τη δική τους απόλαυση και των συντρόφων τους. Ο έλεγχος λοιπόν της εκσπερμάτωσης είναι μία μαθημένη συμπεριφορά, η οποία μπορούμε να υποστηρίξουμε ότι συγκρούεται με την φυσιολογική τάση για γρήγορη εκσπερμάτιση. Κάπιοι άνρες δυσκολευονται να το καταφέρουν αυτό διότι όπως είπαμε η εκσπερμάτιση ελέγχεται κατά κύριο λόγο από το κεντρικό νευρικό σύστημα, πράγμα που σημαίνει ότι η αποτυχία ελέγχου δεν οφείλεται σε παθολογικούς παράγοντες αλλά στη φυσιολογία, χωρίς όμως οι παθολογικοί παράγοντες να αποκλείονται εντελώς.


    Τεκμηρίωσα καλά τις απόψεις μου;

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    δεν ισχυει αυτο που λες με την προσαρμογη την βιολογικη, γιατι απλουστατα, μια χαρα προσαρμοσμενοι ειναι οι περισσοτεροι ανδρες. αυτοι που εχουν τετοιο προβλημα ειναι μειοψηφια. και οπως ξερεις η ""κανονικοτητα" καθοριζεται απο αυτο που συνηθως συμβαινει που ειναι αρκετος ελεγχος πανω στον χρονο εκσπερματισης απο την πλειοψηφια και οχι προωρη...
    Ξαναλέω ότι εγώ δεν μίλησα για κανονικότητα αλλά για φυσιολογικότητα και αυτά πυο είπα ήταν αυτά που λένε οι μελέτες. Δεν τα έβγαλα από το μυαλό μου όπως κατηγορούμαι. Γενικά όταν ένα μεγάλο ποσοστό πληθυσμού κάνει κάτι αυτό είναι μία κανονικότητα αλλά δεν είναι απαραίτητα και φυσιολογικότητα. πχ κανονικότητα είναι να καπνίζει το 50% των ανθρώπων. Κανονικότητα είναι να μην καπνίζουν οι μαϊμούδες. Είναι φυσιολογικό να καπνίζουν οι άνθρωποι; όχι. Είναι φυσιολογικό να καπνίζουν οι μαϊμούδες; όχι.


    επιπλεον αποδειξη της "κανονικοτητας", ειναι οτι παρα πολλοι ανδρες με τετοιο προβλημα, δεν ειχαν παντα προβλημα αλλα το απεκτησαν καποια στιγμη. επομενως, μια χαρα ειχαν ευκολια ελεγχου πριν αποκτησουν προβλημα. το δε προβλημα ενω παρα πολλες φορες μπορει να ειναι ψυχολογικο, υπαρχουν και περιπτωσεις που ειναι ιατρικο (πχ κυκλοφορικο και καποιες αλλες παθησεις η φαρμακα)
    Μπορείς να δεις στο προηγούμενο ποστ τα ποσοστά που επιδρούν στο πρόβλημα.

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ναι, ερευνες για χιμπατζηδες... οτι ναναι...
    Γίνεται λοιπόν σαφές ότι ο μόνος καημός σου ήταν να με υποτιμήσεις, να δημιουργήσεις εντυπώσεις, να αποπροσανατολίσεις την κουβέντα και όχι να κάνεις μία ουσιαστική συζήτηση. Παρόλο που ειμαι ο μόνος που παραθέτω στοιχεία και έρευνες, λες υποτιμητικά αυτό, παρόλο που εσύ ήσουν η πρώτη που αναφέρθηκες σε ρινόκερους και κουνούπια.

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    και ναι και οχι, εψιλον...
    ολες οι γυναικες τελειωνουν λογω της κλειτοριδας, ειτε τελειωσουν με διεισδυση, ειτε χωρις.
    κι αυτες που τελειωνουν "κολπικα", παλι κλειτοριδικα τελειωνουν, απλα η διεγρση γινεται μεσω της διεισδυσης.
    αλλα το θεμα ειναι, οτι σε οσες αρεσει η διεισδυση, την θελουν για το αισθαντικο κομματι, κι οχι γιατι δεν μπορουν να ερθουν σε οργασμο αλλιως.
    διοτι, αν ο οργασμος ειναι το μονο θεμα, αυτο θα το πετυχαιναν και μονες τους οι γυναικες. οποτε, που θα καταληγες; στο οτι δεν χρειαζεται ο ανδρας στο σεξ και να καταφευγουν στην αυτοικανοποιηση;;
    το σεξ μεταξυ 2 (και οχι μοναχικα) ειναι η αμοιβαια ικανοποιηση με ο,τι ο καθενας θελει να βιωσει με τον αλλον.
    αν μια γυναικα θελει να νοιωθει στο σεξ, τον ανδρα μεσα της , γιατι ετσι την βρισκει, αυτο θα επιδιωκει. δεν εχει σημασια που μπορει να επιτυχει οργασμο και μονη της, η μονο με χαδια...
    στα υπολοιπα συμφωνω βεβαιως. οτι αν ενας ανδρας εχει αδυναμια να διατηρησει την στυση του και τελειωνει πολυ συντομα, μπορει να κανει πολλα για την ικανοποιηση της παρτενερ του. απλα, μπορει να μην της αρκουν εαν εκεινη ευχαριστιεται την διεισδυση...
    Δεν υπάρχει λόγος να κάτσω να κάνω διάλογο με κάποια που δεν σέβεται την επιθυμία ενός άλλου μέλους να μην ασχολείται μαζί του και φωνάζει και φίλους της από τα παλιά για ενισχύσεις. Να π*διόμαστε ξέρουμε όλοι, να σεβόμαστε τους συνομιλητές μας στο φόρουμ δεν ξέρουμε.

Page 4 of 8 FirstFirst ... 23456 ... LastLast

Similar Threads

  1. Θέλω να καταλάβω εάν έχω πρόβλημα ή δεν έχω πρόβλημα?
    By Dionysios in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 08-07-2021, 19:18
  2. Αναλύω Το Πρόβλημα Μου. Ένα Περίπλοκο Πρόβλημα.
    By Erudinam in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 19-07-2020, 23:10
  3. ΠΡΟΒΛΗΜΑ - SOS :)
    By tzimani in forum Παχυσαρκία
    Replies: 4
    Last Post: 15-05-2020, 03:22
  4. Το πρόβλημα είναι να παραδεχτείς το πρόβλημα
    By καθρεπτης in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 51
    Last Post: 18-01-2015, 00:11
  5. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ
    By OPTIMUS in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 20
    Last Post: 17-08-2011, 15:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •