Φοιτητής σε άλλη πόλη χωρίς παρέες... - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 29 of 29
  1. #16
    Banned
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    14
    Μην σε πιανει απελπισια αρχικά. Εγω το πρώτο πράγμα που εκανα ηταν να γραφτω γυμναστηριο και εκει γνωρισακοσμο. θα εχει φοιτητοκοσμο. Μετα αν πας σε διαλεξεις σιγουρα θα μιλας και με αλλους. Δεν ειναι δυσκολο πραγματικα.

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    18
    Quote Originally Posted by Pentatonic View Post
    Θελεις λιγο χρονο. Φιλοους απο σχολειο δεν εχεις;
    όχι δυστυχώς δεν πέρασε κάνεις από αυτούς σε αυτή τη πόλη

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    18
    Quote Originally Posted by Pentatonic View Post
    Μην σε πιανει απελπισια αρχικά. Εγω το πρώτο πράγμα που εκανα ηταν να γραφτω γυμναστηριο και εκει γνωρισακοσμο. θα εχει φοιτητοκοσμο. Μετα αν πας σε διαλεξεις σιγουρα θα μιλας και με αλλους. Δεν ειναι δυσκολο πραγματικα.
    Γυμναστήριο πάω ,ασχολουμαι με το μποντιμπιλντιγκ κιόλας,σκέψου ετοιμάζομαι για αγώνα το φθινόπωρο του 2022

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by mikethebeast2002 View Post
    Κοινωνικές πρωτοβουλίες όπως ? Δρώμενα λέγοντας τι εννοείς? Δυστυχώς με πιάνει απελπισία,βλέπω φίλους μου σε άλλες πόλεις στο πρώτο έτος ειδικά ή και στο 2ο που είναι έξω συχνά . Ενώ εγώ στην απομόνωση. Νταξει δε ζητάω να βγαίνω συνεχώς αλλά θέλω στόμα ν βγαίνω 1-2 φορές τη βδομάδα. Δεν αντέχω να περάσω μια άδεια φοιτητική ζωή,χωρίς κανέναν γυρίζοντας μόνος σε κάτι μαγαζιά σαν το ρεμαλι... Δεν ξέρω σαν να νιώθω διψασμένος για κάποια πράγματα
    Πήγαινε στο 360 Fight Academy δοκίμασε ζιου ζιτσου και Βραζιλιάνικο ζιου ζιτσου εχουν κάποιες διαφορές αυτά τα δύο, δοκίμασε τα και τα δύο, δες τι σου αρέσει περισσότερο και κάνε ένα από αυτά ή και τα δύο αν και είναι λίγο υπερβολικό να θες να κάνεις και τα δύο ταυτόχρονα. Σου υπόσχομαι πως θα έχεις πάρα πολλούς φίλους, πραγματικούς φίλους όχι γνωστούς απλώς, γιατί είναι τέτοια η δομή του αθλήματος, θα πρέπει και εσύ να γίνεις καλός άρα ο συναθλητής σου θα σε βοηθήσει και εσύ να βοηθήσεις τον συναθλητή σου να γίνει καλύτερος και κάπως ετσι αναπτύσσονται φιλίες πάνω στο τατάμι, τους οποίους θα τους έχεις για χρόνια. Θα έχεις ένα προγραμμα να κάνεις κάθε εβδομαδα, δεν θα είσαι κενός και άδειος αλλά θα είσαι κουρασμένος τις νύχτες. Θα χρειαστείς δύο gi που κάνουν περίπου 80 με όσο θες το ένα και κανα 60αρι δεν νομιζω να ειναι παραπανω η συνδρομη, αλλά θα σε κάνει πολύ καλό άνθρωπο, θα δεις τεραστια διαφορά στην διάρκεια του χρονου και ειναι κατι που θα το κανεις μια ζωή, αν το συνεχίσεις.

  5. #20
    Quote Originally Posted by mikethebeast2002 View Post
    Γυμναστήριο πάω ,ασχολουμαι με το μποντιμπιλντιγκ κιόλας,σκέψου ετοιμάζομαι για αγώνα το φθινόπωρο του 2022
    Ιδια φαση ειμαστε ( ασχολουμαι κι εγω με bodybuilding Κτλ), καθολου παρεες, απλα εγω Ρεθυμνο...

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Ρε θεματοθέτη, μια βδομάδα έχεις εκεί, δεν έχεις κανένα χρόνο ξέρω κι εγώ. Γιατί τόσο απελπισία; Θα βρεις παρέες, μην αγχώνεσαι.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    συγνωμη...
    εσυ εκανες τον κοπο να μπεις στο πολυτεχνειο, μηπως βρεις παρεες και εισαι διατεθιμενος να χασεις μια- δυο χρονιες, για να ξαναμπεις σε αλλη πολη, μηπως βρεις παρεες;;;;;
    συγκεντρωσου λιγο...

    απ οσα λες, δεν εμεινες σχεδον καθολου στην πολη λογω κορωνοιου. που θες να τις βρεις τις παρεες;;;
    αν γινουν μαθηματα, πηγαινε στα μαθηματα σου κι εκει θα βρεις ατομα να μιλας. ετσι γινονται οι παρεες...
    αν δεν γινουν μαθηματα, αφου μας λες οτι εχεις ενδιαφεροντα και δραστηριοτητες, μπορεις να γνωρισεις ατομα στις δραστηριοτητες σου.

  8. #23
    Banned
    Join Date
    Jan 2021
    Location
    Los Angeles <3
    Posts
    257
    Quote Originally Posted by mikethebeast2002 View Post
    Κοινωνικές πρωτοβουλίες όπως ? Δρώμενα λέγοντας τι εννοείς? Δυστυχώς με πιάνει απελπισία,βλέπω φίλους μου σε άλλες πόλεις στο πρώτο έτος ειδικά ή και στο 2ο που είναι έξω συχνά . Ενώ εγώ στην απομόνωση. Νταξει δε ζητάω να βγαίνω συνεχώς αλλά θέλω στόμα ν βγαίνω 1-2 φορές τη βδομάδα. Δεν αντέχω να περάσω μια άδεια φοιτητική ζωή,χωρίς κανέναν γυρίζοντας μόνος σε κάτι μαγαζιά σαν το ρεμαλι... Δεν ξέρω σαν να νιώθω διψασμένος για κάποια πράγματα
    Ναι όμως βιάζεσαι υπερβολικά. 5 μέρες πήγες στη σχολή σου μόνο και περιμένεις να έχεις κάνει ήδη κολληταρια και να βγαίνεις συνέχεια για καφέδες.

    Κάτσε λίγο. Ειναι περίοδος αναπροσαρμογής δωσε χρόνο. Ξέρω άτομα που πήγαν δεύτερη χρόνια σε σχολή λόγω μεταγραφής (προ covid) και πάλι βρήκαν παρεα χωρις να το περιμένουν. Παρακολουθα κανονικά τα μαθήματα καθημερινά.

    Να συμμετέχεις σε διάφορα πράγματα μελλοντικα όπως πχ σε κάποια ομάδα θεάτρου της σχολής, στο γυμναστήριο της σχολής, ακόμα και σε παρατάξεις κομμάτων (ανάλογα με τα γούστα σου.)

    Να συμμετέχεις προφορικά στα μαθήματα που θα παρακολουθείς , σε εργασίες που σας βάζουν οι καθηγητές κτλ. Θα τα βρεις στη πορεία. Οι εργασίες που θα κάνεις θα είναι ομαδικές αρα από αυτό και μόνο θα αναγκαστείς κατά κάποιον τρόπο να μπεις σε μια ομάδα για να κάνεις την εργασία και να περάσεις το μάθημα.

    Θα υπάρξουν πράγματα στη πορεία που θα σε φέρουν κοντά με άλλους συμφοιτητές. Επιπλέον σπουδάζεις σε επαρχία, θα είναι πολύ πιο εύκολο να γνωρίσεις άτομα για παρέα από ότι σε σχολή στην Αθήνα. Πολλές κλίκες που έχουν σχηματιστεί θα αλλάξουν γιατί θα δουν ότι δεν ταιριάζουν λόγω του ότι σχηματίστηκαν πολύ νωρίς και επιπόλαια. Έτσι, αρκετα άτομα θα μείνουν χωρίς παρέα πάλι και θα αναγκαστούν να βρουν αλλά άτομα γιατί θα είναι και εκείνοι μόνοι σε μια ξένη πολη.

    Χαλαρωσε. Κοίτα πρώτα να προσαρμοστείς στη νέα σου ζωή, λύσε τα πρακτικά θέματα της επιβίωσης σου όπως τις δουλειές του σπιτιού. Το να μενεις μόνος έχει υποχρεώσεις. Βγες μόνος να γνωρίσεις τη καινούρια σου πολη. Φτιάξε το πρόγραμμα σου. Αυτό προέχει τώρα. Οι φίλοι θα έρθουν σε δεύτερη μοίρα.

    Μπορεί να σου πάρει χρόνο. Από ένα μήνα μέχρι και έξι μήνες πχ. Ακόμα και τέταρτο έτος να είσαι, πάλι μπορεί να γνωρίζεις συνεχώς νέα άτομα. Όσο συμμετέχεις θα έχεις ευκαιρίες. Επίσης, δεν είναι κανόνας ότι σαν φοιτητής θα γνωρίσεις παρέα 10 ή 15 ατόμων. Μπορεί να κάνεις μόνο 1 ή 2 φίλους και να βγαίνετε και that's all. Επίσης μερικοί δεν έκαναν καθόλου παρέες στη σχολή ή πέρασαν μεγάλες περιόδους μοναξιάς. Και αυτό μέσα στο παιχνίδι είναι.

    Δεν σου λέει κάνεις ότι σαν φοιτητής θα έχεις οπωσδήποτε τη μισή σχολή φίλους και θα κάνετε τρέλα πράγματα συνέχεια.
    Αυτό είναι μύθος, ένα ροζ σύννεφο που έχει στο μυαλό του ο πρωτοετής φοιτητής για τα φοιτητικά χρόνια.

    Οπότε δώσε χρόνο. Το να ξαναδώσεις πανελλήνιες για να περάσεις στη πόλη σου λόγω αυτού του θέματος το βρίσκω υπερβολικό. Τουλάχιστον σε αυτή τη φάση.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    Αγαπητέ θεματοθέτη,

    απ' ότι κατάλαβα μόνο 7 μέρες βρίσκεσαι στο μέρος που σπουδάζεις.
    Μέσα σε μία βδομάδα έχεις φέρει την καταστροφή του κόσμου.
    Κανείς δεν σου είπε ότι δεν θα βρεις φίλους για να περάσεις ωραία φοιτητικά χρόνια.
    Απλά όπως όλα τα πράγματα και αυτό θέλει το χρόνο του. Είναι μία διαδικασία που εξελίσσεται. Δεν συμβαίνει σε λίγες μέρες.
    Οπότε δεν έχει νόημα να συγκρίνεσαι με τους άλλους που έχουν περάσει ήδη αυτή τη διαδικασία. Ο καθένας έχει το δικό του δρόμο. Εσύ βρίσκεσαι στην αρχή μίας διαδικασίας και πρέπει να περάσεις όλα τα βήματα. Αν θέλεις σχέση δεν πρέπει πρώτα να περάσεις από την διαδικασία των ραντεβού; Οπότε μην προτρέχεις

    Σίγουρα υπάρχουν άτομα σαν εσένα. Που γύρισαν στο πατρικό τους και τώρα ξαναεπέστρεψαν. Οπότε όταν ξαναπάς σχολή, προσπάθησε να εντοπίσεις αυτά τα άτομα που είναι σε παρόμοια φάση με εσένα και προσπάθησε για αρχή να πιάσεις συζήτηση σε αυτά.
    Επίσης, εφόσον είχες βγει με κάποιους συμφοιτητές πριν ένα χρόνο πιάσε συζήτηση με κάποιον που είχες βγει τότε και είχες συμπαθήσει. Τι κάνεις; Πώς πέρασες στην καραντίνα κλπ.
    Κάθε αρχή και δύσκολη που λένε.
    Αλλά μην ξεκινάς με τόση μεγάλη καταστροφολογία, φόβο και απαισιοδοξία ενώ ακόμη δεν πήγες.

  10. #25
    Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    75
    ολα καλα θα πάνε. σιγα σιγα θα μπουν σε μια ταξη. μην αγχωνεσαι

  11. #26
    Banned
    Join Date
    Jan 2021
    Location
    Los Angeles <3
    Posts
    257
    Νέα παιδιά....έχουν μάθει να τα βρίσκουν όλα έτοιμα χωρίς να προσπαθήσουν. Δεν έχουν υπομονή

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Συγκεκριμένες συμβουλές

    1)Θα τρως στη λέσχη της σχολής !
    2)Θα διαβάζεις σε αναγνωστήρια της σχολής !

    Σε έφτιαξα !

    Ααα και κάτι άλλο ! Δεν θες παρέες και φίλους. Γκόμενα θες !

  13. #28
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    18
    Με μπέρδεψες με το γκομενα θέλω

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    255
    Αλο!

    Οντως 7 μερες είναι πολυ λίγες για να απελπίζεσαι. Αλλά αυτο που με ανησυχεί δεν είναι ότι δεν εχεις βρει παρεα αλλα ότι γραφείς " βλεπω τους αλλους που περνανε καλα και τρελαίνομαι".

    Θες να περνας καλά για να δείχνεις ότι περνας καλα; Ή θες απλα να το ζήσεις χωρίς να σε νοιαζεί το τι γίνεται γύρω σου;

    Είναι σημαντικό πρωτα πρωτα πρωτα από ολους να περνας καλά με τον εαυτό σου και εσυ οπως φαίνεται δεν μπορείς να τον ανεχτείς ουτε μια εβδομαδα. Οι παρέες θα έρθουν, δεν νομίζω οτι υπάρχει φοιτητής που να μην ενιωσε οπως νιωθεις εσυ, δεν είσαι ο μόνος. Και εγω έτσι ενιωθα τις πρώτες δυο εβδομαδες ίσως και μήνα.

    Είναι μια νέα αρχη και καθε αρχη θελει υπομονη. Σε καινουργια δουλεια πας και νιωθεις να ανοιξει η γη να σε καταπιεί. So what? Θα περασει.

    Δεν υπαρχει συνταγή, " ετσι θα βρείς φίλους " αφεσου και απόλαυσε την φοιτητικη σου ζωή. Βγες βόλτα, βγες για φαγητό μόνος σου γραψου σε σπόρ ή χόμπυ που σου αρεσουν. ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ εσυ καλά πρωτα και μετά για να περασεις καλά με άλλους.

    Καλη τυχη!

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Replies: 2
    Last Post: 30-08-2021, 02:31
  2. Χωρίς φίλους στην πόλη μου, νιώθω τόσο άδειος
    By Michael21gr in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 18
    Last Post: 18-08-2017, 23:53
  3. Βαρεμάρα φοιτητης
    By Unforgiven in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 20-05-2015, 20:25
  4. Αλλη μια φορα χωρις τον ερωτα της ζωης μου
    By destiny in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 11-03-2012, 00:57
  5. ΜΙΑ ΠΟΛΗ ΧΩΡΙΣ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 24-02-2011, 21:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •