Φοιτητής σε άλλη πόλη χωρίς παρέες...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    18

    Φοιτητής σε άλλη πόλη χωρίς παρέες...

    Καλησπέρα σας ονομάζομαι Μιχάλης και βρίσκομαι στο 2ο έτος των σπουδών μου μακριά από την πόλη μου. Καταρχάς όπως όλοι γνωρίζουμε το πρώτο έτος πήγε χαμένο καθώς λόγω της πανδημίας τα πανεπιστήμια δεν άνοιξαν καν και βρισκόμασταν σε ολικό λοκνταουν από τον Νοέμβριο του 2020 μέχρι τον Μάιο του 2021. Εξαιτίας της κατάστασης δεν πάτησα σχεδόν καθόλου στη πόλη που σπούδαζω,μια βδομάδα έμεινα μόνο πέρσι γύρω στα τέλη Οκτωβρίου και αρχές Νοεμβρίου λίγο πριν το λοκνταουν,εκείνη τη βδομάδα-10 μέρες είχαμε βγει μερικές φορές με διάφορους συμφοιτητές καθώς ήταν η φάση που δεν ξέραμε κάνεις κανέναν και κανονίζαμε συναντήσεις μέσω ομαδικής της σχολής μια που δεν γινόταν δια ζώσης μάθημα. Τέλος πάντων έφυγα από την πόλη αρχές Νοεμβρίου καθώς ανακοινώθηκε λοκνταουν και δεν ξαναγύρισα ποτέ μέχρι την παραμονή των μαθημάτων,την περασμένη Κυριακή δηλαδή . Δυστυχώς την περίοδο που έμεινα Βόλο (8-10 μέρες πέρυσι ) δεν κατάφερα να κρατήσω ιδιαίτερη επαφή με κάποιον που βγήκα και οι μόνες συναναστροφές αυτό το χρόνο ήταν με τους παλιούς μου φίλους από το σχολείο στη πόλη που μεγάλωσα.Τελος πάντων με αυτά και με αυτά γύρισα στη πόλη που σπουδαζω πριν μια βδομάδα και πραγματικά δεν κατάφερα να βρω κανέναν σχεδόν για παρέα και γενικά τα πράγματα ήταν φουλ απρόσωπα καθώς οι παρέες πολλών από κει μέσα είχαν ήδη σχηματιστεί και πραγματικά έχω μείνει στην μοναξιά δεν έχω κανέναν να βγω και να μιλήσω, είμαι στα χειρότερα μου ,με πιάνουν κρίσεις πανικού ώρες ώρες... Δεν έχω διάθεση για τίποτα... Και πραγματικά δεν θα το αντέξω αυτό ,δεν θα αντέξω να μην κάνω καν τα πράγματα που κάνει ο μέσος φοιτητής. Δεν αντέχω να ακούω να λένε συνέχεια για εξόδους κλπ ,ι νιώθω χάλια ,ειδικά όταν βλέπω στορυς και τέτοια,με πιάνει τρέλα..... Ειλικρινά έχω φτάσει σε σημείο να θέλω να σηκωθώ και να φύγω να γυρίσω Αθήνα και να δοκιμάσω να ξαναδώσω πανελλήνιες μπας και περάσω στην αντίστοιχη σχολή της Αθήνας ( που είναι το ΕΜΠ) . Πραγματικά σας λέω τα έχω παίξει δεν ξέρω τι να κάνω. Όσο αναφορά τη δική μου ζωή δεν κάνω μια ζωή αδιάφορη κλπ έχω χόμπυ και στόχους δεν είμαι άδειος απλά δεν μπορώ να γνωρίσω άτομα
    ,

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    14
    Quote Originally Posted by mikethebeast2002 View Post
    Καλησπέρα σας ονομάζομαι Μιχάλης και βρίσκομαι στο 2ο έτος των σπουδών μου μακριά από την πόλη μου. Καταρχάς όπως όλοι γνωρίζουμε το πρώτο έτος πήγε χαμένο καθώς λόγω της πανδημίας τα πανεπιστήμια δεν άνοιξαν καν και βρισκόμασταν σε ολικό λοκνταουν από τον Νοέμβριο του 2020 μέχρι τον Μάιο του 2021. Εξαιτίας της κατάστασης δεν πάτησα σχεδόν καθόλου στη πόλη που σπούδαζω,μια βδομάδα έμεινα μόνο πέρσι γύρω στα τέλη Οκτωβρίου και αρχές Νοεμβρίου λίγο πριν το λοκνταουν,εκείνη τη βδομάδα-10 μέρες είχαμε βγει μερικές φορές με διάφορους συμφοιτητές καθώς ήταν η φάση που δεν ξέραμε κάνεις κανέναν και κανονίζαμε συναντήσεις μέσω ομαδικής της σχολής μια που δεν γινόταν δια ζώσης μάθημα. Τέλος πάντων έφυγα από την πόλη αρχές Νοεμβρίου καθώς ανακοινώθηκε λοκνταουν και δεν ξαναγύρισα ποτέ μέχρι την παραμονή των μαθημάτων,την περασμένη Κυριακή δηλαδή . Δυστυχώς την περίοδο που έμεινα Βόλο (8-10 μέρες πέρυσι ) δεν κατάφερα να κρατήσω ιδιαίτερη επαφή με κάποιον που βγήκα και οι μόνες συναναστροφές αυτό το χρόνο ήταν με τους παλιούς μου φίλους από το σχολείο στη πόλη που μεγάλωσα.Τελος πάντων με αυτά και με αυτά γύρισα στη πόλη που σπουδαζω πριν μια βδομάδα και πραγματικά δεν κατάφερα να βρω κανέναν σχεδόν για παρέα και γενικά τα πράγματα ήταν φουλ απρόσωπα καθώς οι παρέες πολλών από κει μέσα είχαν ήδη σχηματιστεί και πραγματικά έχω μείνει στην μοναξιά δεν έχω κανέναν να βγω και να μιλήσω, είμαι στα χειρότερα μου ,με πιάνουν κρίσεις πανικού ώρες ώρες... Δεν έχω διάθεση για τίποτα... Και πραγματικά δεν θα το αντέξω αυτό ,δεν θα αντέξω να μην κάνω καν τα πράγματα που κάνει ο μέσος φοιτητής. Δεν αντέχω να ακούω να λένε συνέχεια για εξόδους κλπ ,ι νιώθω χάλια ,ειδικά όταν βλέπω στορυς και τέτοια,με πιάνει τρέλα..... Ειλικρινά έχω φτάσει σε σημείο να θέλω να σηκωθώ και να φύγω να γυρίσω Αθήνα και να δοκιμάσω να ξαναδώσω πανελλήνιες μπας και περάσω στην αντίστοιχη σχολή της Αθήνας ( που είναι το ΕΜΠ) . Πραγματικά σας λέω τα έχω παίξει δεν ξέρω τι να κάνω. Όσο αναφορά τη δική μου ζωή δεν κάνω μια ζωή αδιάφορη κλπ έχω χόμπυ και στόχους δεν είμαι άδειος απλά δεν μπορώ να γνωρίσω άτομα
    ,

    Πριν καποια χρονια βρεθηκα να σπουδαζω στο Παρισι χωρις παρεες. Μου πήρε τουλαχιστον 2 μηνες να βρω παρεες καισχεδον ολες αλλαξαν απο το 2ο χρονο.. θα σου ελεγα να κανεις υπομονη, ειναι πολυ νωρις ακομα, δεν εισαι ο μονος στησχολη που θελει φιλους. Λιγο χρονοδωσε και μη σε παιρνειι απο κατω

  3. #3
    kopela93
    Guest
    Η αλήθεια είναι ότι το λοκνταουν τσάκισε πολλούς φοιτητές κυρίως τους πρωτοετείς γιατί αυτοί θέλουν να κάνουν ζωή ξεκινάνε κάτι καινούργιο και μπαίνουνε στη σχολή με μία όρεξη να ξεκινήσουν για κάτι για το οποίο πάλεψαν και αξίζουν να το ευχαριστηθούν και να το ζήσουν. Δυστυχώς όμως τα πράγματα είναι έτσι και μάλλον θα ξανά κλείσουν τα πανεπιστήμια οπότε γενικά μη σε ανησυχεί γιατί μπορεί να μη χρειαστεί στο άμεσο μέλλον να μπεις στη διαδικασία να ψάξεις παρέες.
    Ίσως κληθείς να μπεις σε αυτή τη διαδικασία από το καλοκαίρι και μετά μην αγχώνεσαι αφοσιώσου στα μαθήματα αρχικά προσπάθησε λίγο να νιώσεις καλύτερα με διάφορα άλλα πράγματα στη ζωή σου άσε λίγο τις παρέες για μετά γιατί θα κλείσουν τα πανεπιστήμια ξανά και θα χαθείς με αυτά τα παιδιά δηλαδή το πολύ-πολύ να μιλάς με μηνύματα και κλήσεις.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    18
    Στην κοινωνική μου ζωή γενικά τι πρέπει να κάνω ,να προσπαθώ να χωθώ σε διάφορες παρέες τι ακριβώς?

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    14
    Να σαι χαλαρος. Όπως θα ναι μαζεμενοι μπες και μιλα. Βρες αφορμη να συστηθεις. Βρες και ενα χομπυ ισως, γυμναστήριο, αθλημα, ξενη γλωσσα. Ομαδες στο φβ της σχολης

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    18
    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    Η αλήθεια είναι ότι το λοκνταουν τσάκισε πολλούς φοιτητές κυρίως τους πρωτοετείς γιατί αυτοί θέλουν να κάνουν ζωή ξεκινάνε κάτι καινούργιο και μπαίνουνε στη σχολή με μία όρεξη να ξεκινήσουν για κάτι για το οποίο πάλεψαν και αξίζουν να το ευχαριστηθούν και να το ζήσουν. Δυστυχώς όμως τα πράγματα είναι έτσι και μάλλον θα ξανά κλείσουν τα πανεπιστήμια οπότε γενικά μη σε ανησυχεί γιατί μπορεί να μη χρειαστεί στο άμεσο μέλλον να μπεις στη διαδικασία να ψάξεις παρέες.
    Ίσως κληθείς να μπεις σε αυτή τη διαδικασία από το καλοκαίρι και μετά μην αγχώνεσαι αφοσιώσου στα μαθήματα αρχικά προσπάθησε λίγο να νιώσεις καλύτερα με διάφορα άλλα πράγματα στη ζωή σου άσε λίγο τις παρέες για μετά γιατί θα κλείσουν τα πανεπιστήμια ξανά και θα χαθείς με αυτά τα παιδιά δηλαδή το πολύ-πολύ να μιλάς με μηνύματα και κλήσεις.
    Στα μαθήματα πέρυσι αφοσιιωθηκα στο έπακρο ,τα πέρασα όλα με κακούς βαθμούς. Φέτος ήρθα αρχικά με όρεξη αλλά έχω πάθει τρέλα με την μοναξιά και δεν έχω για τίποτα όρεξη . Όσο αναφορά το ενδεχόμενο να κλείσουν πραγματικά δε με ενδιαφέρει ας κλείσουν και ας μη ξανανοίξουν ούτε στον αιώνα των άπαντα,το προτιμώ από το να κάθομαι εδώ στην απομόνωση. Αλλά το θέμα είναι τι να κάνω σε περίπτωση που δε κλείσουν ? Να κάθομαι να τρελενομαι στην απομόνωση?

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    14
    Σαρεσει η σχολη σου;

  8. #8
    kopela93
    Guest
    Πήγαινε και μίλα σε άτομα που σου φαίνονται συμπαθητικά όλο και κάτι θα έχει πάρει το αυτί σου αν πηγαίνεις στα μαθήματα. Θα αναγνωρίσεις με ποια άτομα μπορείς να ταιριάξεις ποια σου φαίνονται κομπλέ για να κάνεις παρέα και θα πεις θα μιλήσει για τα μαθήματα πας και θα ρωτήσεις πράγματα που αφορούν τα μαθήματα και έτσι μια-δυο τρεις θα αρχίσεις μετά να μιλάς παραπάνω και θα σου μιλάνε και αυτοι και μετά θα προτείνεις για καφέ και είναι εύκολο δεν είναι κάτι δύσκολο.
    Χαβαλέ δες το εντελώς σαν χαβαλέ και όχι σαν αγγαρεία γιατί δεν είναι αγγαρεία.
    Αν μιλάς θα σου μιλάνε.
    Θυμάμαι όταν ήμουν στο πρώτο έτος πολλά παιδιά είχανε τέτοιο θέμα και ήτανε κλειστά για αυτό σου λέω μίλα εσύ λέγε ότι θες και σίγουρα θα σου μιλήσουν δεν υπάρχει περίπτωση η κουβέντα δεν τελειώνει ποτέ αν θέλεις μπορείς να βρεις θέματα να μιλάς και αφού έχετε κοινό στόχο τα μαθήματα δεν υπάρχει περίπτωση να μην αναπτύξεις παρέες μην αγχώνεσαι

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    142
    Ειναι πολλοι στο τμημα σου στην ιδια θεση με σενα . Μην προσπαθεις να χωθεις σε μεγαλες παρεες που εχουν ηδη σχηματιστει αλλα σε μικροτερες,1 ή 2 ατομων. Κανε ενα σχολιο για τον καθηγητη (βαρετος, αστειος, ενδιαφερων κ.α.). Ειναι νωρις ακομα θα βρεις ευκολα παρεα. btw το "οσο αναφορα" ειναι λαθος, το σωστο ειναι "οσον αφορα"

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    14
    Quote Originally Posted by katran View Post
    Ειναι πολλοι στο τμημα σου στην ιδια θεση με σενα . Μην προσπαθεις να χωθεις σε μεγαλες παρεες που εχουν ηδη σχηματιστει αλλα σε μικροτερες,1 ή 2 ατομων. Κανε ενα σχολιο για τον καθηγητη (βαρετος, αστειος, ενδιαφερων κ.α.). Ειναι νωρις ακομα θα βρεις ευκολα παρεα. btw το "οσο αναφορα" ειναι λαθος, το σωστο ειναι "οσον αφορα"
    Μου θυμησες το "Κατ'αρχήν, είναι κατ'αρχάς

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Jan 2021
    Location
    Los Angeles <3
    Posts
    257
    Μην σε πιάνει απελπισία. Καταλαβαίνω τη θέση σου, όμως βιάζεσαι. Κάνε κανονικά τη ζωή σου. Πήγαινε στη σχολή σου τακτικά δείχνε ενδιαφέρον να συμμετέχεις στη σχολή. Να παίρνεις κοινωνικές πρωτοβουλίες και να συμμετέχεις σε διάφορα δρώμενα της σχολής σε ομαδες κτλ. Εάν σε βλέπουν οι συμφοιτητες σου συχνά εκεί και αλληλεπιδρατε μπορεί καποια στιγμή τους επόμενους μήνες να αρχίσεις να κάνεις γνωστούς.

    Μη σε παίρνει από κάτω. Μπορεί να κλείσουν οι σχολές όμως μπορεί να παραμείνουν ανοικτές. Κάνεις δεν ξέρει. Εσύ κανε το πρόγραμμα σου.

    Ισχύει ότι αυτό που κάνουν τα πρωτακια στις σχολές είναι γελοίο. Πάνε μια δύο μέρες στο ξεκινημα, κρεμιουνται αγωνιως ο ένας από τον άλλον για να κάνουν παρέες και μετά κλείνουν τις κλίκες μην επιτρέποντας σε αλλα άτομα να μπουν σε παρέες. Όμως αυτό δεν είναι απόλυτο. Γενικά υπομονή. Ειναι νωρίς

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    18
    Quote Originally Posted by Pentatonic View Post
    Σαρεσει η σχολη σου;
    εννοείται πέρασα με 12/12 μαθήματα. Απλά νιώθω φουλ άδειος τελευταία

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    14
    Θελεις λιγο χρονο. Φιλοους απο σχολειο δεν εχεις;

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    18
    Κοινωνικές πρωτοβουλίες όπως ? Δρώμενα λέγοντας τι εννοείς? Δυστυχώς με πιάνει απελπισία,βλέπω φίλους μου σε άλλες πόλεις στο πρώτο έτος ειδικά ή και στο 2ο που είναι έξω συχνά . Ενώ εγώ στην απομόνωση. Νταξει δε ζητάω να βγαίνω συνεχώς αλλά θέλω στόμα ν βγαίνω 1-2 φορές τη βδομάδα. Δεν αντέχω να περάσω μια άδεια φοιτητική ζωή,χωρίς κανέναν γυρίζοντας μόνος σε κάτι μαγαζιά σαν το ρεμαλι... Δεν ξέρω σαν να νιώθω διψασμένος για κάποια πράγματα

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    18
    Όχι δυστυχώς πέρασα μόνο εγώ σε αυτή τη πόλη. Στην Αθήνα έχω μόνο

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 2
    Last Post: 30-08-2021, 02:31
  2. Χωρίς φίλους στην πόλη μου, νιώθω τόσο άδειος
    By Michael21gr in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 18
    Last Post: 18-08-2017, 23:53
  3. Βαρεμάρα φοιτητης
    By Unforgiven in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 20-05-2015, 20:25
  4. Αλλη μια φορα χωρις τον ερωτα της ζωης μου
    By destiny in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 11-03-2012, 00:57
  5. ΜΙΑ ΠΟΛΗ ΧΩΡΙΣ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 24-02-2011, 21:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •