Φόβοι για το μεταθάνατον
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1

    Φόβοι για το μεταθάνατον

    Ανησυχώ ότι σε περίπτωση που δεν υπάρχουν Θεός ή Θεοί, ίσως το μεταθάνατον είναι μια πολυ κακια αιωνιότητα όπου έχουμε συνειδηση οντας στο απόλυτο σκοτάδι. Αν ολο αυτο προκαλείται από τύχη όπως δημιουργηθηκε η ζωη πχ? θελω να πω αν το συμπαν απλα μας δημιουργει εκ νεου συνειδηση οπου δεν πεθαινουμε?

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    14
    Αν δεν υπαρχει μετα θανατον ζωη, οταν πεθανουμε απλα δεν θα υπαρχουμε. Ακομα και το σκοταδι που περιγραφεις απαιτει εναν εγκεφαλο να το αντιληθει. Οποτε μπορει απλα να γυρναμε στο χωμα. Τα στοιχεια μας να πανε σε αλλους ανθρωπους, ζωα και φυτα. Η ζωη με βαση τη φυσικη προηλθε απο την αναγκη για αυξηση της εντροπιας

    Αν υπαρχει Θεος, εχει να εξηγησει πολλα για ολα αυτα τα ασχημα που αφηνει να συμβουν

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    ειχα μια ματαθανατια εμπειρια περισυ, ειχα χασει την συνειδηση μου , απο αυτοανοση εγκεφαλιτιδα , οπως χαρακτηριστικα μου ειπε ο νευρολογος , δεν ειχα επαφη με την πραματικοτητα , ενα blackout εβδομαδιιας διαρκειας , δεν υπηρχα , και δεν αισθανομουν τιποτα , ουτε ευχαριστο, ουτ δυσαρεστο, δεν εβλεπα ονειρα , ομως δεν ηταν ουτε κατι ευχαριστο, ουτε ευχαριστο..................απλα ενα τιποτα , χωρις ναχω συνειδηση του χρονου , οταν συνηλθα ......δλδ. τιποτα......

  4. #4
    δηλαδη ηταν σαν να μην υπήρχες? σαν υπνος χωρις ονειρα?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,496
    Quote Originally Posted by Enoxlitikos View Post
    Ανησυχώ ότι σε περίπτωση που δεν υπάρχουν Θεός ή Θεοί, ίσως το μεταθάνατον είναι μια πολυ κακια αιωνιότητα όπου έχουμε συνειδηση οντας στο απόλυτο σκοτάδι. Αν ολο αυτο προκαλείται από τύχη όπως δημιουργηθηκε η ζωη πχ? θελω να πω αν το συμπαν απλα μας δημιουργει εκ νεου συνειδηση οπου δεν πεθαινουμε?
    καλυτερα να ασχολεισαι με το πως να ζησεις ευτυχισμενα και λειτουργικα την τωρινη σου κατασταση, γιατι ειναι η μονη δεδομενη. αν θελεις να ανησυχεις για το αγνωστο, θα περασεις ολη σου την ζωη σε μια αγωνια.
    μπορει μετα να μην υπαρχει τιποτα, κι εσυ χανεις το μονο πραγμα που σου δωθηκε ποτε, που ειναι η ζωη σου..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,496
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    ειχα μια ματαθανατια εμπειρια περισυ, ειχα χασει την συνειδηση μου , απο αυτοανοση εγκεφαλιτιδα , οπως χαρακτηριστικα μου ειπε ο νευρολογος , δεν ειχα επαφη με την πραματικοτητα , ενα blackout εβδομαδιιας διαρκειας , δεν υπηρχα , και δεν αισθανομουν τιποτα , ουτε ευχαριστο, ουτ δυσαρεστο, δεν εβλεπα ονειρα , ομως δεν ηταν ουτε κατι ευχαριστο, ουτε ευχαριστο..................απλα ενα τιποτα , χωρις ναχω συνειδηση του χρονου , οταν συνηλθα ......δλδ. τιποτα......
    ησουν ζωντανος ομως. το οτι δεν ειχες αισθηση και συνειδηση για οτι συνεβαινε, δεν ειναι καποια ενδειξη οτι ειναι ετσι μετα θανατον....
    κανεις δεν γυρισε να μας πει. ολα υποθεσεις ειναι..
    επισης, το οτι δεν θυμοσουν ονειρα οταν συνηρθες, δεν σημαινει και οτι δεν εβλεπες ονειρα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,271
    όντως βρε παιδιά, δηλαδή, και μετά λέμε "ας είχα το χρόνο" και όταν ο χρόνος υπάρχει εμείς πνιγόμαστε σε μια κουταλιά νερό.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Enoxlitikos View Post
    δηλαδη ηταν σαν να μην υπήρχες? σαν υπνος χωρις ονειρα?
    ναι, ετσι ακριβως ......./

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ησουν ζωντανος ομως. το οτι δεν ειχες αισθηση και συνειδηση για οτι συνεβαινε, δεν ειναι καποια ενδειξη οτι ειναι ετσι μετα θανατον....
    κανεις δεν γυρισε να μας πει. ολα υποθεσεις ειναι..
    επισης, το οτι δεν θυμοσουν ονειρα οταν συνηρθες, δεν σημαινει και οτι δεν εβλεπες ονειρα.
    γραφω μονο αυτο που αισθανομουν, δεν ξερω πως ειναι αν σταματαει η καρδια να στελνει αιμα στον εγκεφαλο, ουτε κανεις αλλος το ξερει....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εγω θυμαμαι στα νιατα μου ειχα λιποθυμισει καπου τρεις φορες την ιδια ημερα και ηταν ενα σκοταδι, ανυπαρξια. Στην πρωτη λιποθυμια θυμαμαι εκλειναν τα ματια μου και λεω τι πεθαινω τωρα τι γινεται? Μετα που συνηρθα μου λενε περασε ενα λεπτο. Πηγα στο νοσοκομειο μου λενε δεν εχεις τιποτα, παω να φυγω και ξαναλιποθυμαω και συνερχομαι με ψηλα τα ποδια απο την νοσοκομα. Τεσπα, ανυπαρξια.
    Ποιος ξερει φυσικα... εαν ηταν στο χερι μας φυσικα θα ηθελα να ζω για παντα χωρις γηρατεια, μεχρι να πω τερμα. Δεν εχουμε ομως την επιλογη.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Similar Threads

  1. Υποσχεσεις και Φοβοι
    By Erudinam in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 04-07-2020, 02:17
  2. Πανικός, φόβοι
    By μοιρα in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 3
    Last Post: 20-01-2016, 00:40
  3. Φόβοι..
    By lipimeni in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 13
    Last Post: 28-03-2013, 01:26
  4. οι φοβοι μου επιβεβαιωθηκαν
    By giannhs_001 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 08-08-2012, 01:24
  5. Φόβοι να πάρω ρίσκα
    By ioannis2 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 10-09-2010, 09:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •