Έπαρση σε ανανγωρισιμους ανθρωπους
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728

    Έπαρση σε ανανγωρισιμους ανθρωπους

    Έτυχε και ειδα χτες το βραδυ εναν ηθοποιο απο μια σειρα της ερτ που μαρεσει. Ψιλονοστιμο παιδι, μικρος σχετικα (αν και νομιζω εχει παντρευτει). Μου εκανε εντυπωση ποση επαρση εξέπεμπε απλα οπως στεκοταν και κατι περιμενε. Δηλαδη να του πεις αραξε λιγο ρε φιλε. Ουτε η Μαρι Κιουρι να ησουν. Τεσπα το λεω αυτο γιατι με ξενερωνουν αυτα τα ατομα. Σίγουρα εχει τα σπαστικα του να σου ζητανε φωτο,να σε κοιτανε κτλ (αν και δεν νομιζω οτι ειναι τοσο αναγνωισιμος), αλλα δεν χρειαζεται να σαι ετσι.

    Θυμηθηκα μια γνωστη παρουσιασρια που ειχε μπει στο ιατρειο και δεν εβγαζε τα γυαλια ηλιου ενω ηταν βραδυ σχεδον. Κι οταν ο διευθυντης της κλινικης (γιατι δεν θα μπορουσε να εχει κατι λιγοτερο) παει να της πει ποσο θα στοιχισει του λεει απαξιωτικα στον βοηθο μου πες τα μη με κουραζεις

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    θυμάμαι καπου παλιά είχα δει ένα θεματικό βίντεο αναφορικά με το σινεμά, και κάτι δολοφονίες -άσχετο- όπου αναφερόταν ότι παλιά, στις αρχές του σινεμά, οι ηθοποιοί δεν δηλωνόντουσαν στον κόσμο, δεν τους ήξερε κανείς, ήταν κοινοί ανθρώποι σαν κι εμάς.
    μετά την έκρηξη του χόλυγουντ, έγινε τόσο σούσουρο με την διασημότητα και τα λοιπά.
    θέλω να πω πως, σπάνια βρίσκει κανείς ηθοποιούς που πραγματικά είναι ηθοποιοί για την τέχνη και όχι για την φήμη.
    τώρα για το ποσο μπορεί να την ψωνίσει κανείς, εσύ δεν θα την ψώνιζες; εγώ θα ντρεπόμουν πχ να με αναγνωριζαν στο δρόμο, όπως το περιγράφεις κι έχω συναντήσει τέτοιους γνωστούς / επώνυμους, νομίζω. ή έχω ακούσει να λένε.
    κοινώς, ας μην κρίνουμε με ένα μοναδικό άτομο ότι όλοι οι επώνυμοι είναι καβαλημένοι.
    εδώ τα βρίσκεις αυτά σε άλλες δουλειές. και η φάση είναι, ότι στα φώτα το παίζουν όλοι κουλ και είμαι πολύ προσιτός και τα ρέστα.
    εμένα η υποκρισία θα με ενοχλούσε.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    Θυμηθηκα μια γνωστη παρουσιασρια που ειχε μπει στο ιατρειο και δεν εβγαζε τα γυαλια ηλιου ενω ηταν βραδυ σχεδον. Κι οταν ο διευθυντης της κλινικης (γιατι δεν θα μπορουσε να εχει κατι λιγοτερο) παει να της πει ποσο θα στοιχισει του λεει απαξιωτικα στον βοηθο μου πες τα μη με κουραζεις
    Ξέρω παρόμοια, αλλά χειρότερη, περίπτωση με γυναίκα πολιτικό. Πήγε τέλος πάντων για κάποιο θέμα της κόρης της στην κλινική και μόνο που δεν έριξε φόλες στις νοσηλεύτριες. Μου την περιέγραψαν σαν πραγματικά κακιά γυναίκα, μιλούσε στις κοπέλες με τρόπο που τις έκανε να νιώθουν σαν να μην έπρεπε να βρίσκονται εκεί ή σαν να φταίνε για ό,τι συμβαίνει στην κόρη της. Τραγική κατάσταση.

    Δεν ξέρω πόσο γενικευμένα είναι αυτά τα φαινόμενα. Τείνω να πιστέψω ότι είναι περισσότερο θέμα χαρακτήρα, αν και οι ρόλοι που επιδιώκει ο καθένας σ' αυτή τη ζωή (όπως μια θέση στα φώτα της δημοσιότητας) δεν είναι άσχετοι με το χαρακτήρα.

  4. #4
    για ποιον ηθοποιο μιλας?

    ειμαι και εγω ηθοποιος (νεος στασ ξεκινηματα του) και απλα απο περιεργεια διαβασα το μηνυμα σαου.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by Enoxlitikos View Post
    για ποιον ηθοποιο μιλας?

    ειμαι και εγω ηθοποιος (νεος στασ ξεκινηματα του) και απλα απο περιεργεια διαβασα το μηνυμα σαου.
    Δεν θελω να πω, αλλα και αυτος στα ξεκινηματα του ειναι, πρωτη φορα στην ερτ τον ειδα περσι

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Μιλουσα με μια εργαζομενη σε ενα μαγαζι που πηγαινα και ειχε ερθει ενας διασημος τραγουδιστης στην πολη μας. Πηγαινε που λετε για την συναυλια στο δρομο και μου τον περιεγραφε η εργαζομενη, οτι πηγαινε με μαυρο γυαλι ηλιου και καπως καλυπτοταν να μην φαινεται, γιατι ειχε πιει και τα ποτα του οπως μαθαμε (τωρα εαν ισχυει ποιος ξερει, δεν εχει σημασια). Αναφερει οτι τον χαιρετησε και αυτος την αγνοησε και μου ελεγε " Τι ψωναρα ποιος νομιζει οτι ειναι". Καπως υπερβολικο θα ελεγα, ειδικα οταν ηταν ξεκαθαρο οτι δεν ηθελε κουβεντες. Δεν ξερω δεν θα μου αρεσε να ειναι η φατσα μου αναγνωρισιμη παντου. Θελω την ησυχια μου.

    Ωραια ειναι η αναγνωριση, για παραδειγμα σε ενα επιστημονικο κλαδο που σε ξερουν μια χουφτα ανθρωποι και για τους αλλους εισαι παντελως αγνωστος, ακομα και εαν εισαι top mind. Ειναι και οι μονοι που καταλαβαινουν τη δουλεια σου.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    Quote Originally Posted by Vox View Post
    Ξέρω παρόμοια, αλλά χειρότερη, περίπτωση με γυναίκα πολιτικό. Πήγε τέλος πάντων για κάποιο θέμα της κόρης της στην κλινική και μόνο που δεν έριξε φόλες στις νοσηλεύτριες. Μου την περιέγραψαν σαν πραγματικά κακιά γυναίκα, μιλούσε στις κοπέλες με τρόπο που τις έκανε να νιώθουν σαν να μην έπρεπε να βρίσκονται εκεί ή σαν να φταίνε για ό,τι συμβαίνει στην κόρη της. Τραγική κατάσταση.

    Δεν ξέρω πόσο γενικευμένα είναι αυτά τα φαινόμενα. Τείνω να πιστέψω ότι είναι περισσότερο θέμα χαρακτήρα, αν και οι ρόλοι που επιδιώκει ο καθένας σ' αυτή τη ζωή (όπως μια θέση στα φώτα της δημοσιότητας) δεν είναι άσχετοι με το χαρακτήρα.
    σαν να ζει σε έναν άλλο, δικό της κόσμο η τύπισσα που όλοι γυρίζουν γύρω από τον δικό της.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    75
    αν δεν εχουν αυτοι επαρση ποιος θα εχει

Similar Threads

  1. Ανάμεσα σε δυο ανθρώπους.
    By Berry_Bee in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 2
    Last Post: 06-01-2020, 01:49
  2. Πώς ν' αγαπήσω τους ανθρώπους;
    By GiannisNik3 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 14
    Last Post: 12-03-2017, 18:28
  3. ΠΛΑΘΟΝΤΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ
    By victimoffate in forum Αγαπημένα Βιβλία Ψυχολογίας
    Replies: 2
    Last Post: 06-03-2016, 04:02
  4. Ψάχνω ανθρώπους σαν και εμένα
    By Deleted-member-19102015 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 30-09-2015, 15:18
  5. ΔΕΡΜΑ ΓΙΑ 2 ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ !!!!
    By marzipan8 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 6
    Last Post: 06-03-2011, 16:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •