Πως συμπαραστεκομαστε σε καποιον που μολις εχασε καποιον;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728

    Πως συμπαραστεκομαστε σε καποιον που μολις εχασε καποιον;

    Ένα παιδι στη δουλεια εχασε τον πατερα του αιφνιδια. Αυτο εγινε πριν κανα μηνα περιπου. Δεν ερχοταν για μερες και μετα ελειπα εγω. Σημερα συνατηθηκαμε πρωτη φορα μετα απο αυτο. Εχασα και εγω πατερα πριν λιγο καιρο οποτε νιωθω τον πονο του. Σαφως καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη, αλλα και σε εμενα και σε εκεινον ηταν ενας αιφνιδιος θανατος σε σχετικα νεο ανθρωπο. Ειπα το κλασικο που ελεγαν και σε μενα. Αν χρειαστεις κατι μιλησε μου. Αλλα τι ναχρειαστει; Εγω λεφτα χρειαζομουν. Αλλα δεν θα ζηταγα ποτε. Η τι θα κανει; Θα αρχισει να κλαιει στην αγκαλια μου οπως εγω στη σχεση μου και σε 2 φιλους μου; Όχι. Υπαρχει αμοιβαια συμπαθεια, αλλα ειναι ακυρο. Οποτε δεν ξερω πως μπορω να βοηθησω. Το μονο που εκανα ηταν (επειδη ειναι μεταπτυχιακος που απλα παρακολουθει) του βρηκα part time σε εμας θεση για 10 μηνες. Οταν εχασα εγω τον μπαμπα μου μου βρηκε καποιος δουλεια που ηξερε οτι ειχα αναγκη. Δεν ξερω αν το εκανα μονο για εκεινον η και για εμενα. Ήθελα να επιστρεψω το καλο που μου ηρθε για να υπαρχει συμμετρια.

  2. #2
    kopela93
    Guest
    Μοιράζεσαι τον πόνο του. αυτό λένε μερικοί.δεν ξέρω πως και τι. Έτσι λένε.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    142
    Εφοσον εχεις την ιδια εμπειρια πρεπει να ξερεις τι να του πεις και πως να τον βοηθησεις!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Ισως αυτο ειναι το προβλημα. Οτι τιποτα δεν βοηθουσε

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Εμένα με ανακουφίζει να μιλάω για τους ανθρώπους που έφυγαν, το έχω ανάγκη... Ίσως αυτό να βοηθήσει και τον φίλο σου...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    Σαφως καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη, αλλα και σε εμενα και σε εκεινον ηταν ενας αιφνιδιος θανατος σε σχετικα νεο ανθρωπο.
    Δεν ξέρω. Βίωσα μια πολύ βαριά απώλεια. Έλειπα από την Ελλάδα και μου το ανακοίνωσαν από το τηλέφωνο στις 2 μετά τα μεσάνυχτα.

    Επέστρεψα όπως-όπως τις επόμενες μέρες, η κηδεία είχε γίνει, όλα είχαν τελειώσει και η ζωή συνεχιζόταν (όπως λέμε χαρακτηριστικά). Δεν ήθελα κανέναν κοντά μου, ούτε λόγια, τίποτα. Κάποιοι που ήρθαν να μου συμπαρασταθούν στο αεροδρόμιο, όταν ήρθε η ώρα να ξαναφύγω, μόνο ως όχληση μού φάνηκαν.

    Αυτά λοιπόν με μένα. Δε θέλω καμία συμπαράσταση, μόνο να με αφήσουν στην ησυχία μου, στις σκέψεις μου και να αντικρίζω το χαμένο πρόσωπο στον τάφο του.

Similar Threads

  1. Πως λες σε κάποιον οτι έχεις κολλήσει ΣΜΝ??
    By mariannagk in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 21
    Last Post: 26-11-2017, 19:59
  2. δεν μπορώ να βρω κάποιον
    By PONAW in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 58
    Last Post: 13-08-2014, 13:04
  3. ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕ??
    By breakout in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 50
    Last Post: 19-11-2012, 23:58
  4. Έχω λείψει σε κάποιον;
    By ella2 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 08-03-2012, 20:32
  5. δεν εχω σε καποιον να μιλησω...
    By Adzik in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 122
    Last Post: 10-07-2010, 11:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •