Εμφυτεύσιμο Holter κανείς?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243

    Εμφυτεύσιμο Holter κανείς?

    Είμαι σε απόγνωση. Ο τρόμος μου δεν περιγράφεται. Έχει τοποθετήσει κανείς εμφυτεύσιμο Holter για τις αρρυθμίες? Να τις παρακολουθεί?? Το τραγικό είναι ότι τις περισσότερες φορές όταν βάζει κανείς το 24ωρο μπορεί και να μην κάνεις έκτακτες! Η αν κάνεις να είναι ελάχιστες. Όταν όμως με πιάνουν απανωτές εκεί χάνομαι. Εκεί δεν τις βλέπει κανείς.

  2. #2
    Έκτακτες δεν είναι αρρυθμίες.. οι αρρυθμίες χωρίζονται σε ταχυκαρδίες και βράδικαρδιες. Εφόσον η δομή της καρδιάς δεν έχει θέμα οι έκτακτες είναι χωρίς κίνδυνο .

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    Quote Originally Posted by Alex cha View Post
    Έκτακτες δεν είναι αρρυθμίες.. οι αρρυθμίες χωρίζονται σε ταχυκαρδίες και βράδικαρδιες. Εφόσον η δομή της καρδιάς δεν έχει θέμα οι έκτακτες είναι χωρίς κίνδυνο .
    Καλημέρα. Όταν ξαφνικά διακόπτεται ο φυσιολογικός ρυθμός-χτύπος της καρδιάς πως ονομάζεται? Όπως και αν ονομάζεται επειδή χρόνια τρέχω σε καρδιολογους, δεν μπορώ να κάνω πως δεν τρέχει τίποτα. Αν εσάς σας συμβαίνει και δεν τρέχει τίποτα, χίλια μπράβο έχω να σας πω!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    ZME δεν μπορούσα καν να σηκωθώ από το κρεβάτι από τις έκτακτες. Με το που στεκόμουν στα πόδια μου ασταμάτητες και συνεχόμενες φτάνοντας σε σημείο να νιώθω ότι χάνομαι. Πήγα στο ψυχίατρο και καλυτέρευσα...δεν έχουν φύγει τελείως προφανώς αλλα μπορώ και ζω φυσιολογικά πλέον. Δεν σε προτρέπω να κάνεις το ίδιο σου λέω απλά οτι υπάρχει και αυτή η επιλογή εφόσον ολες οι εξετάσεις σου είναι φυσιολογικές. Δυστυχώς αν δεν εντοπίσουν οι καρδιολογοι σου κάποια επικίνδυνη αρρυθμία εμφυτεύσιμο δύσκολα θα σου βάλουν. Ίσως να ζητήσεις 2ημερο χολτερ...
    Οι έκτακτες είναι φαύλος κυκλος που πρέπει να σπάσει. Αγωχνομαστε για τις έκτακτες και έχουμε έκτακτες λόγω του άγχους για τις έκτακτες.
    Κουράγιο σε νιώθω απόλυτα...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    ZME δεν μπορούσα καν να σηκωθώ από το κρεβάτι από τις έκτακτες. Με το που στεκόμουν στα πόδια μου ασταμάτητες και συνεχόμενες φτάνοντας σε σημείο να νιώθω ότι χάνομαι. Πήγα στο ψυχίατρο και καλυτέρευσα...δεν έχουν φύγει τελείως προφανώς αλλα μπορώ και ζω φυσιολογικά πλέον. Δεν σε προτρέπω να κάνεις το ίδιο σου λέω απλά οτι υπάρχει και αυτή η επιλογή εφόσον ολες οι εξετάσεις σου είναι φυσιολογικές. Δυστυχώς αν δεν εντοπίσουν οι καρδιολογοι σου κάποια επικίνδυνη αρρυθμία εμφυτεύσιμο δύσκολα θα σου βάλουν. Ίσως να ζητήσεις 2ημερο χολτερ...
    Οι έκτακτες είναι φαύλος κυκλος που πρέπει να σπάσει. Αγωχνομαστε για τις έκτακτες και έχουμε έκτακτες λόγω του άγχους για τις έκτακτες.
    Κουράγιο σε νιώθω απόλυτα...
    Όπως το λες. Χάνομαι. Με πιάνει πανικός και κρίση μετά. Τις νιώθω στο λαιμό και κάποιες φορές νιώθω στιγμιαία ζάλη. Πήρες αγωγή εννοείς και είσαι καλύτερα? Μπράβο που καταφερες και ζεις φυσιολογικά!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Ναι οι έκτακτες δεν ειναι αρρυθμίες.Εγω με ψυχιατρικο φαρμακο καλυτέρευσα.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    καποιες φορες δινουν και καποιο χαπι για τις εκτακτες ...ο καρδιολογος εννοω...αλλα θα πρεπει να εχεις πολλες και ισως εχει να κανει και με την ηλικια....να το δινουν δλδ σε πιο μεγαλες ηλικιες.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Σε καταλαβαίνω απολυτα και εγώ. Παλευω όπως και εσυ και ειλικρινά παλευω να μη τρελαθω. Εχω έκτακτες συνεχώς. Εχω καταλάβει ότι παίζει ρόλο και το στομάχι μου αλλά και εγώ τις τρέμω. Δεν ξέρω τι να κάνω. Κουράγιο σου ευχομαι

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Ναι ZME πήρα αγωγή δεν γινόταν αλλιώς. Στην αρχή δεν ήθελα (αν και τα είχα πάρει άλλες 2 φορές )γιατι απέκτησα μια φοβία με τα χάπια, με όλα βασικά από οταν ξεκίνησε το μαρτύριο με την αγχώδη διαταραχη. Αν είναι να είμαι καλά ομως ας χαπακωνομαι και για πάντα. Τελευταία βέβαια μετά από ένα μεθύσι που μου γ@@@@ το στομάχι και εγω χάλια είμαι με εκατκτες. Έκανα γυμναστική πριν λίγο και με κάθε χοροπηδητο να σου και μία έκτακτη.
    Πήγαινε σε κάποιον ψυχοθεραπευτη για αρχή συζήτησε τα προβλήματα σπυ και θα σε καθοδηγήσει. Εδώ μέσα σίγουρα δεν θα δοθεί λύση...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    Ναι ZME πήρα αγωγή δεν γινόταν αλλιώς. Στην αρχή δεν ήθελα (αν και τα είχα πάρει άλλες 2 φορές )γιατι απέκτησα μια φοβία με τα χάπια, με όλα βασικά από οταν ξεκίνησε το μαρτύριο με την αγχώδη διαταραχη. Αν είναι να είμαι καλά ομως ας χαπακωνομαι και για πάντα. Τελευταία βέβαια μετά από ένα μεθύσι που μου γ@@@@ το στομάχι και εγω χάλια είμαι με εκατκτες. Έκανα γυμναστική πριν λίγο και με κάθε χοροπηδητο να σου και μία έκτακτη.
    Πήγαινε σε κάποιον ψυχοθεραπευτη για αρχή συζήτησε τα προβλήματα σπυ και θα σε καθοδηγήσει. Εδώ μέσα σίγουρα δεν θα δοθεί λύση...
    Ναι το ξέρω. Θα πάω την επόμενη εβδομάδα δεν πάει άλλο.Αγωγή μήπως λίγο ηρεμισω και ζήσω ανθρώπινα! Είναι καιρός που σε ξαναεπιασαν πάλι? Εύχομαι να ηρεμήσεις!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    2 εβδομάδες τωρα αλλα Εντάξει την παλεύω. Αλλα εντάξει κάθε φορά που αγχώνομαι είναι ασταμάτητες και κάθε φορά που έχω περίοδο έχω 2-3. Τώρα όμως είναι χωρίς λόγο...αυτές είναι που με παοδευουν γιατι δεν ξερω πως να τις αντιμετωπίσω...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Quote Originally Posted by ΖΜΕ View Post
    Είμαι σε απόγνωση. Ο τρόμος μου δεν περιγράφεται. Έχει τοποθετήσει κανείς εμφυτεύσιμο Holter για τις αρρυθμίες? Να τις παρακολουθεί?? Το τραγικό είναι ότι τις περισσότερες φορές όταν βάζει κανείς το 24ωρο μπορεί και να μην κάνεις έκτακτες! Η αν κάνεις να είναι ελάχιστες. Όταν όμως με πιάνουν απανωτές εκεί χάνομαι. Εκεί δεν τις βλέπει κανείς.
    Οταν εβαλα holter 24ωρο δεν αισθανθηκα καμια,αλλα παρολαυτα ανιχνευσε καποιες.και εγω εχω μεινει με την απορια αν αυτο που αισθανομαι και δεν το κατεγραψε το μηχανημα ειναι επικινδυνο????τραγικο!!!!

Similar Threads

  1. Να κάνεις ότι κανείς όπως τα κάνει κάποιος άλλος.
    By davidh in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 0
    Last Post: 18-04-2020, 21:53
  2. Holter SOS
    By Antonis8 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 101
    Last Post: 24-11-2019, 07:52
  3. Έκτακτες, Holter
    By mary_exa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 49
    Last Post: 31-10-2019, 13:39
  4. Holter sos
    By Antonis8 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 01-10-2019, 17:28
  5. Holter αποτελεσμα . Moνο εγω?
    By antaveri in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 08-05-2019, 16:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •