ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΟΥ!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    2

    ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΟΥ!

    ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΚΑΛΟΣ ΣΑΣ ΒΡΙΣΚΩ.
    ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΟΜΙΟΠΑΘΗΣ ΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΟΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΔΕΚΑΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΛΕΩ ΝΑ ΤΟ ΧΟΝΕΨΩ ΑΚΟΜΙ.
    ΜΕ ΒΛΕΠΕΙ ΕΝΑΣ ΓΙΑΤΡΟΣ Ο ΟΠΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΦΑΡΜΑΚΑΚΙΑΣ , ΜΟΥ ΑΛΑΖΕΙ ΣΙΝΕΧΟΣ ΔΟΣΟΛΟΓΙΕΣ ΚΑΙ ΦΑΡΜΑΚΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΕ ΡΩΤΑ ΤΙ ΕΧΩ ΤΙ ΜΟΥ ΣΙΜΒΑΙΝΕΙ.
    ΕΧΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΛΑΞΕ ΤΟ ΒΑΣΙΚΟ ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΟ ΜΟΥ ΑΠΟ EFEXOR XR 75 ΣΕ CIPRALEX ΤΩΝ 20. ΕΚΤΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΟΦΙΛΕΤΕ ΣΕ ΑΥ
    ΤΟ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΠΟΛΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΑΡΘΡΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΚΟΜΑΡΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΣΙΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ , ΠΑΓΩΜΕΝΑ ΠΟΔΙΑ!! ΟΛΟ ΤΟ ΧΕΙΜΩΝΑ ΔΙΝΟΠΑΘΙΣΑ ΚΡΙΟΝΑΝ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΟΥ , ΤΩΡΑ ΚΑΠΟΣ ΚΑΛΙΤΕΡΑ ΑΠΟ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑ ΟΙ ΑΔΙΝΑΜΙΑ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΣΤΙΣ ΑΡΘΡΩΣΕΙΣ ΣΙΝΕΧΙΖΟΝΤΕ.
    Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ Η ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΧΤΙΠΑΕΙ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ , ΕΙΝΑΙ ΔΙΝΑΤΟΝ?
    ΜΙΠΟΣ ΚΑΝΕΙΣ ΕΙΧΑΙ ΑΝΑΛΟΓΕΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΙΕΣ ΑΠΟ ΚΑΠΙΟ ΦΑΡΜΑΚΟ?
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ ΚΑΙ ΣΟΡΙ ΓΙΑ ΤΑ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΚΑ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    καλώς ηρθες

    να σου πώ προσωπικα πώς πιστεύω πολυ πώς σωματοποιουνται τα προβληματα μας...είτε με ταχυκαρδιες, εξαρσεις....τωρα για πονο στα ποδια δεν ξερω. Για κουραση ομως, αδιαθεσια, ναυτια εχω ακουσει πολλες φορες. Παρολα αυτα στη θεση σου θα ζητουσα κ την γνωμη ενος γιατρου, παθολογου για αρχή ισως.

    Περα ομως απο αυτο θα ηθελα να σε ρωτησω μετα απο δέκα χρονια προσπάθειας, αν σκεφτεσαι να προσπαθησεις κ με διαφορετικους τροπους? Δλδ πώς θεωρεις οτι δεν προχωράει η θεραπεια σου? Εχεις σκεφτει σχετικα? Ειναι ενα θεμα για σενα το οτι δεν το εχεις χωνεψει ακομα κ τί σημαινει αυτο?
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    2
    ευχαριστω για την αμεση απαντιση.
    η περιπτωση μου πιστευω οτι ειναι λιγο δυσκολοτερη για να προχωριση η θεραπια γιατι υπαρχει σωματικη δισμορφια , στα 14 μου ειχα ενα ατυχιμα , εγκαυμα στο προσοπο και στα χερια οπου μου αφισε εκτεταμενες ουλες η οπιεσ ειναι αντιαισθητικες.
    εκανα 6 πλαστικες ενχιρισεις μεχρι τα 20 μου , αρκετα χρονοβορες και εποδινες για να βελτιοθει το λειτουργικο μερος να μπορω να σικονω το κεφαλι μου πανω και δεξια αριστερα. παρολα αυτα απτοητος μεχρι τοτε , duracel:P.
    παραλιλα περασα σε ενα τει σπουδασα εκανα παρεες χαβαλες τα φοιτιτικα χρονια ειναι ξενιαστα και τα καλιτερα για αυτους που ξερουν.
    ελα ομως που ολλα τα καλα τελιωνουν καποτε.
    ετσι και εγω τελιοσα τις σπουδες μου και επεστρεψα στα πατρια εδαφοι για να κανω την πρακτικη μου , μεγα λαθος.
    Εκανα την πρακτικη μου σε μια τραπεζα στο κλειστο περιβαλον γεματο αγχος και στρες σην και οτι χρωστουσα ενα μαθημα ακομι και επρεπε να πιγενω στην πολι που σπουδαζα 500 χιλιομετρα μακρια καθε εβδομαδα για παρακολουθηση , αυτο ηταν , τα πρωτα σιμπτωματα εκαναν την εμφανισι τους , πονοκεφαλοι ,πρωινες αναγουλες , αυπνιες . τοτε δεν ιξερα τι εχω ουτε και οι γονεις μου , αρκετα χαμιλου επιπεδου.
    αυτα προς το παρων η σινεχια αυριο γιατι ειμαι στο μαγαζι και πρεπει να φιγω.
    se you soon
    ο ανορθογραφος:P

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    400
    Καλησπερα και απο εμενα
    Παιρνω τα cipralex και μεχρι τωρα τουλαχιστον δεν ειχα τετοια συμπτωματα παρα μονο καποιες ναυτιες και ζαλαδες. Πονους και τα σχετικα δεν ειχα. Τα παιρνω ομως λιγο καιρο οποτε δεν μπορω να μιλησω με σιγουρια. Ισως να εχει δικιο η Σοφια και οι πονοι αυτοι να οφειλονται καθαρα στ αψυχοσωματικα και οχι στα χαπια... δεν ξερω. Μαλλον θα πρεπει να επισκεφτεις καποιον παθολογο ενημερωνοντας τον για την αγωγη που παιρνεις και να σου πει εκεινος αν υπαρχει περιπτωση να προερχονται οι πονοι απο τα χαπια ή κατι αλλο.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1
    Διάβαζα τυχαία το πρόβλημά σου (μιας κ ανακάλυψα πρόσφατα το forum), και θα \'λεγα ότι πιο πολύ εντύπωση μου έκανε το γεγονός ότι ο γιατρός αυτός σε παρακολουθεί χρόνια και δε σε έχει ρωτήσει ή δε σε ρωτάει πλέον τι σου συμβαίνει, απλώς σε χαπακώνει. Αυτό μου έκανε μεγαλύτερη αίσθηση απ΄οτι οι πόνοι στα πόδια. Χωρίς να ξέρω κάτι περισσότερο για σένα και χωρίς να αμφισβητώ την αναγκαιότητα (κ όχι τόσο τη χρησιμότητα) των φαρμάκων σε ορισμένες περιπτώσεις. Ωστόσο, ίσως θα ήταν καλό να επισκεφτείς κάποιν άλλο γιατρό (που θα έχει μια θεώρηση της ψυχιατρικής ως \"λιγότερο\" κατασταλτική ως επιστήμη) και ενδεχομένως να αρχίσεις και κάποια ψυχοθεραπεία.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    γεια σου parakelsos, παιρνω κ γω ciparlex, δεν είχα καμία παρενέργεια. για πόνο στα πόδια έχω ξανακούσει απο ομοιπαθή, το οποίο με την κατάλληλη αγωγή εφυγε, αυτό όμως δεν σημαίνει πως μπορείς να βασιστείς, παρε μια δεύτερη γνώμη απο ειδικό κ καλό θα ήταν να κάνεις κ καμιά γενική εξέταση.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Γεια σου parakelse.
    Λοιπόν,εγώ είχα υπερβολικούς πόνους στα πόδια.
    Ήταν η αφορμή να ξεκινήσω τη διαδικασία θεραπείας της κατάθλιψης.
    Πονούσα σε σημείο να ξυπνάω απ\'τον ύπνο μου,να νιώθω θα παραλύσουν τα πόδια μου κ.λ.π.
    Πήγα αρχικά σε νευρολόγο.Έκανα ότι εξετάσεις μπορείς να φανταστείς...δε βρέθηκε τπτ.Ο νευρολόγος διέγνωσε κατάθλιψη.
    Ξεκίνησα τότε τα ladose και μέσα σε ένα μήνα το αργότερο(δε θυμάμαι τώρα)ο βαρύς πόνος εξαφανίστηκε!
    Ακόμα κ τώρα αν αγχωθώ πολύ για κάτι τυχαίνει να με πονάνε αλλά πολύ ήπια κ για λίγο.Τότε ήταν μόνιμο το πρόβλημα.Εσύ δεν είδες καμιά διαφορά με τη θεραπεία?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Πριν αρχ\'ισω θεραπεία επί 3 μήνες πονούσαν υα πόδια μου χαμηλά γύρω απο τους ασταγάλους δεν μπορούσα να κατέβω σκάλα δεν μπορούσα να φορέσω ισιο παπούτσι και έτρεχα στους ορθοπαιδικούς Ηπια κάμποσα αντιφλεγμων\'ωδη παυσίπονα αλλά οι πόνοι δεν περνούσαν.Τελευταία σκεφτόμουν μήπως ηταν λόγω κατάθλιψης γιατί όπως ξεκίνησαν έτσι και σταμάτησαν ξαφνικά.Νομίζω πως χρειαζόταν παυσίπονα της ψυχής τελικά για να περάσουν οι πόνοι. Τώρα που διαβάζω αυτά που γράφετε μάλλον κάτι τέτοιο συνέβαινε.Δίνει σήματα το σώμα με διάφορους τρόπους

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •