θελω που και που να καπνισω έτσι για το ποτο και για την παρεα αλλα φοβαμαι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1

    θελω που και που να καπνισω έτσι για το ποτο και για την παρεα αλλα φοβαμαι

    Κάπνιζα παρα πολυ στο παρελθον. Το έκοψα κάνοντας υποσχέσεις στον χριστιανικό Θεό και ζητησα αδιευκρινιστη τιμωρία ώστε να εξαναγκάσω τον εαυτό μου σε περίπτωση που καπνίσω ωωστε να εξαναγκάσω τον εαυτό μου να σταματήσει να καπνίζει. Ο λογος που έκανα την υπόσχεση ηταν λόγω φόβου αμαρτίας, καρκίνου και επειδή ηταν πολυ κουραστικό να το κόβω για κάποιες μέρες, μετά να βασανίζομαι, μετα να καπνίζω και μετα πάλι να μετανιώνω. Ηταν ενας κουραστικός κύκλος. κάπνισμα-φόβος αμαρτίας, φόβος καρκίνου-σταμάτημα για λίγες μέρες-νευρικοτητα και προσπαθεια να αντισταθώ-κάπνισμα-ξενερα που κάπνισα. Πίστευα ότι ο φόβος της τιμωρίας θα με έκανε να σταματήσω μια για πάντα.

    έχω 2,5 χρόνια να καπνίσω και πολλες φορες θα ήθελα να καπνίσω έστω 1 για την παρέα. αλλα φοβάμαι την υπόσχεση που έκανα. όχι μονο αυτό αλλα φοβάμαι ότι μπορει να τη νδέχτηκαν άλλοι Θεοί σε περίπτωση που ο Χριστιανικός Θεός δεν είναι αληθινος.


    θα μου πειτε οτι ηταν καλο που καταφερα να το κοψω έστω και έτσι. μερικες φορές όμως είναι πολυ ενοχλητικο να θες να καπνισεις και να φοβάσαι την υπόσχεση και την τιμωρία. απλα δεν ξέρω ποσο θα αντέξω.


    πάσχω απο ιδειοψυχαναγκαστικη διαταραχή και ειμαι σχεδον σιγουρος οτι αυτη η υποσχεση ηταν πριον της ΙΨΔ. Το λεω αυτό επειδη αργότερα είχα οντως ιδεοψυχαναγκαστικο θέμα με τις υποσχέσεις. Ο λόγος που δεν μπορω να καταλάβω αν η υποσχεση με το κάπνισμα ειναι ιδεοψυχαναγκαστική, είναι επειδή η υπόσχεση έγινε σε περίοδο πολυ πριν εμφανιστει το ιδεοψυχαναγκαστικό μου θέμα με τις υποσχέσεις, και έτσι δεν μπορώ να καταλαάβω αν είναι η υποσχεση ιδεοψυχαναγακστική ή όχι. έχει σημασία γιατί αν ειναι ιδεοψυχαναγκαστική κάπως την διαχωρίζω από τον εαυτό μου παρόλο που είχα έλεγχω των λέξεων μου.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by Enoxlitikos View Post
    Κάπνιζα παρα πολυ στο παρελθον. Το έκοψα κάνοντας υποσχέσεις στον χριστιανικό Θεό και ζητησα αδιευκρινιστη τιμωρία ώστε να εξαναγκάσω τον εαυτό μου σε περίπτωση που καπνίσω ωωστε να εξαναγκάσω τον εαυτό μου να σταματήσει να καπνίζει. Ο λογος που έκανα την υπόσχεση ηταν λόγω φόβου αμαρτίας, καρκίνου και επειδή ηταν πολυ κουραστικό να το κόβω για κάποιες μέρες, μετά να βασανίζομαι, μετα να καπνίζω και μετα πάλι να μετανιώνω. Ηταν ενας κουραστικός κύκλος. κάπνισμα-φόβος αμαρτίας, φόβος καρκίνου-σταμάτημα για λίγες μέρες-νευρικοτητα και προσπαθεια να αντισταθώ-κάπνισμα-ξενερα που κάπνισα. Πίστευα ότι ο φόβος της τιμωρίας θα με έκανε να σταματήσω μια για πάντα.

    έχω 2,5 χρόνια να καπνίσω και πολλες φορες θα ήθελα να καπνίσω έστω 1 για την παρέα. αλλα φοβάμαι την υπόσχεση που έκανα. όχι μονο αυτό αλλα φοβάμαι ότι μπορει να τη νδέχτηκαν άλλοι Θεοί σε περίπτωση που ο Χριστιανικός Θεός δεν είναι αληθινος.


    θα μου πειτε οτι ηταν καλο που καταφερα να το κοψω έστω και έτσι. μερικες φορές όμως είναι πολυ ενοχλητικο να θες να καπνισεις και να φοβάσαι την υπόσχεση και την τιμωρία. απλα δεν ξέρω ποσο θα αντέξω.


    πάσχω απο ιδειοψυχαναγκαστικη διαταραχή και ειμαι σχεδον σιγουρος οτι αυτη η υποσχεση ηταν πριον της ΙΨΔ. Το λεω αυτό επειδη αργότερα είχα οντως ιδεοψυχαναγκαστικο θέμα με τις υποσχέσεις. Ο λόγος που δεν μπορω να καταλάβω αν η υποσχεση με το κάπνισμα ειναι ιδεοψυχαναγκαστική, είναι επειδή η υπόσχεση έγινε σε περίοδο πολυ πριν εμφανιστει το ιδεοψυχαναγκαστικό μου θέμα με τις υποσχέσεις, και έτσι δεν μπορώ να καταλαάβω αν είναι η υποσχεση ιδεοψυχαναγακστική ή όχι. έχει σημασία γιατί αν ειναι ιδεοψυχαναγκαστική κάπως την διαχωρίζω από τον εαυτό μου παρόλο που είχα έλεγχω των λέξεων μου.
    καλημερα, προσωπικα δεν ακολουθω καμια θρησκεια (αλλα αυτο ειναι αλλη, μεγαλη κουβεντα), αλλα πιστευω πως στην βαση ολων των θρησκειων, ή μαλλον οχι των θρησκειων, αλλα των θρησκευτικων αισθηματων που εκφραζονται μεσα απο τις κουλτουρες, ειναι οτι το θεικο στοιχειο βρισκεται μεσα μας και εκφραζεται απο εκει, δηλαδη δεν θεωρω οτι υπαρχει καποιος/καποια/καποιο/κατι εξω απο εσενα καπου που θα σου επιφερει καποια τιμωρια αν αθετησεις τις υποσχεσεις σου αλλα οντως μπορει εσυ μεσα απο υποσυνειδητους μηχανισμους να επιφερεις μια τιμωρια για εσενα. το θεικο στοιχειο ειναι το ανωτερο ιδανικο του εαυτου σου και αυτο δεν ειναι εκει για το φοβασαι αλλα για να το αναζητας, να το επαναπροσδιοριζεις, να το εμπιστευεσαι, να ερχεσαι σε διαλογο με αυτο.

    ακομη και αν καταληγεις στο οτι η συγκεκριμενη υποσχεση ειναι προιον της ΙΨΔ, μην χρησιμοποιησεις αυτην την κατηγοριοποιηση για να αποφυγεις τα μηνυματα που αυτο το περιστατικο σου δινει για εσενα και τον ψυχισμο σου. ψαξε μεσα σου και αναλογισου, τι ειναι "υποσχεση"; ειναι η προσπαθεια σου να εισαι ηθικος; και τι νοημα εχει μια καλη πραξη που δεν την κανεις με προθεση να κανεις καλο αλλα με προθεση να μην κανεις κακο; ειναι η προσπαθεια σου να εχεις ελεγχο του εαυτου σου μηπως; τι ειναι "τιμωρια"; πως φανταζεσαι οτι θα σε τιμωρισει ο θεος; θα σου φερει καποια ασθενεια; θα βρεθεις στην κολαση αφου πεθανεις; θα σε κυνηγανε οι ερινυες;
    και που υποσχεσαι; τι χαρακτηριστικα εχει αυτο το ανωτερο ηθικα ον που ξερει τι ειναι καλο και τι κακο, που ξερει τι τιμωρια αναλογει σε καθε τι "κακο"; και τι σε τιμωρει; θελει το καλο σου και ξερει καλυτερα αυτο για σενα πως να σε συνετισει; ειναι η τιμωρια κατι με το οποιο η ηθικη σου συμφωνει; απο που προερχεται αυτη σου η αντιληψη;
    αυτα καπως σαν προχειρες σκεψεις

  3. #3
    το ocd moy exei δημιουργησει εναν συγκκεριμενο φοβο τιμωριας που ειναι καπως παραλογος. δεν θελω να τον αναλυσω. αλλα παντα αγχωνομαι

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    19
    Φίλε μου καλησπέρα. Αυτό που αντιλαμβάνομαι εγώ είναι ότι βρισκόσουν μέσα σε ένα φαύλο κύκλο. Η ιδεοληψία του φόβου μήπως στρέφεσαι ενάντια στο θέλημα του Θεού, οδηγούσε σε δυσφορία και άγχος, που μετριάζονταν με τον καταναγκασμό της διακοπής του καπνίσματος, όμως η νευρικότητα που εμφανιζόταν μετά λόγω εθισμού σε οδηγούσε στην άρση του καταναγκασμού της διακοπής του καπνίσματος και στην εκκίνηση της ίδιας ιδεοληψίας από την αρχή. Άρα ανέκαθεν λειτουργούσες με το ιδεοψυχαναγκαστικό μοντέλο σκέψης. Άρα η υπόσχεση δόθηκε στα πλαίσια ενός ασυνείδητου ψυχαναγκαστικού μηχανισμού και όχι όντας σε μία κατάσταση ηρεμίας..

    Φίλε μου κι εγώ δυστυχώς βασανίζομαι από ιδεοληψίες φόβου μήπως αμαρτάνω μέσα από μια συγκεκριμένη συνήθειά μου που δε θεωρείται αποδεκτή από τα χριστιανικά πρότυπα. Και εγώ δίνω υποσχέσεις στο Θεό ότι θα σταματήσω να κάνω κάποια συνήθειά μου που μου αρέσει για να τον ευχαριστήσω και να μου κάνει κάποια χάρη. Υποφέρουμε από ιδεοληψίες θρησκείας και φόβου ιεροσυλίας. Αυτό είναι όλο. Το μόνο που οφείλεις να σκέφτεσαι είναι μήπως το ένα τσιγαράκι φέρει και το δεύτερο και το τρίτο και οδηγηθείς σε μία συνήθεια που σε βλάπτει σωματικά. Δηλαδή μήπως κάνεις κακό στον εαυτό σου. Ο Θεός είναι θεός της αγάπης και μόνο. Δεν τιμωρεί, δεν βλάπτει και συμπάσχει μαζί σου, με τον πόνο σου, τις αγωνίες σου, την ασθένειά σου. Αν πιστεύεις στο χριστιανικό Θεό μην τον φοβάσαι, δε θα σε τιμωρήσει επειδή θα καπνίσεις ένα τσιγαράκι ή χίλια τσιγαράκι. Θα σε συμβουλέψει και θα σε φωτίσει μόνο αν το θέλεις κι εσύ να απαλλαγείς από το τσιγάρο μόνο και μόνο για τη δική σου υγεία. Αν δεν υπάρχει αυτός ο Θεός και υπάρχει κάποιος άλλος θα είναι θεός της Σοφίας και της αγάπης που σε σέβεται και δεν τον νοιάζει αν θα παραβείς την υπόσχεση σου διότι αντιλαμβάνεται το φόβο σου και τον πόνο που νιώθεις αλλά και την ανάγκη να καπνίσεις που και που. Αν πάλι δεν υπάρχει Θεός μη σκέφτεσαι κανέναν και κάνε πάλι αυτό που θες και κρίνεις σωστό. Και στις τρεις περιπτώσεις μη φοβάσαι και κάνε αυτό που επιθυμείς. Η υπόσχεσή σου δόθηκε σε κατάσταση πίεσης. Αλλά και αν όχι ο Θεός δε σε τιμωρεί για μία υπόσχεση διότι ξέρει πως ένιωθες τη στιγμή που έδωσες την υπόσχεση αλλά και πως νιώθεις τωρα.

    Το να χρησιμοποιήσεις έναν ψυχαναγκαστικό μηχανισμό για να απαλλαγείς από μία νοσηρή συνήθεια όπως το κάπνισμα, είναι λάθος χειρισμός διότι νομιμοποιείς και δίνεις αξία στους ψυχαναγκασμούς σου. Το κάνω κι εγώ καμιά φορά και συχνά οδηγούμαι από μία εμμονή σε άλλη χειρότερη. Στα λέω όλα με πολλή αγάπη και κατανόηση. Καλή τύχη στον αγώνα σου!!!

Similar Threads

  1. ....."αν νιώθεις έτσι σήμερα....." Ζωή Σκόρδα. Υπάρχουν και άλλοι σε αυτή την παρέα
    By Αμάντα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 12-05-2018, 01:19
  2. Θέλω παρέα !!
    By IPPOKRATIS1991 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 14
    Last Post: 29-10-2016, 03:07
  3. θελω παρεα
    By joanna22 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 26-07-2016, 16:47
  4. ΘΕΛΩ ΑΛΛΑ ΦΟΒΑΜΑΙ
    By HaMLeT-MachiNe in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 17
    Last Post: 13-12-2011, 02:47
  5. ΧΩΡΑΝΕ ΑΛΛΑ 100+++ ΚΙΛΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΣΑΣ?
    By EVAGGELIA in forum Παχυσαρκία
    Replies: 19
    Last Post: 22-05-2009, 12:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •