kKapnismaaaaaaaaaaaaaaaaaa
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1

    kKapnismaaaaaaaaaaaaaaaaaa

    Κάπνιζα παρα πολυ στο παρελθον. Το έκοψα κάνοντας υποσχέσεις στον χριστιανικό Θεό και ζητησα αδιευκρινιστη τιμωρία ώστε να εξαναγκάσω τον εαυτό μου σε περίπτωση που καπνίσω ωωστε να εξαναγκάσω τον εαυτό μου να σταματήσει να καπνίζει. Ο λογος που έκανα την υπόσχεση ηταν λόγω φόβου αμαρτίας, καρκίνου και επειδή ηταν πολυ κουραστικό να το κόβω για κάποιες μέρες, μετά να βασανίζομαι, μετα να καπνίζω και μετα πάλι να μετανιώνω. Ηταν ενας κουραστικός κύκλος. κάπνισμα-φόβος αμαρτίας, φόβος καρκίνου-σταμάτημα για λίγες μέρες-νευρικοτητα και προσπαθεια να αντισταθώ-κάπνισμα-ξενερα που κάπνισα. Πίστευα ότι ο φόβος της τιμωρίας θα με έκανε να σταματήσω μια για πάντα.

    έχω 2,5 χρόνια να καπνίσω και πολλες φορες θα ήθελα να καπνίσω έστω 1 για την παρέα. αλλα φοβάμαι την υπόσχεση που έκανα. όχι μονο αυτό αλλα φοβάμαι ότι μπορει να τη νδέχτηκαν άλλοι Θεοί σε περίπτωση που ο Χριστιανικός Θεός δεν είναι αληθινος.


    θα μου πειτε οτι ηταν καλο που καταφερα να το κοψω έστω και έτσι. μερικες φορές όμως είναι πολυ ενοχλητικο να θες να καπνισεις και να φοβάσαι την υπόσχεση και την τιμωρία. απλα δεν ξέρω ποσο θα αντέξω.


    πάσχω απο ιδειοψυχαναγκαστικη διαταραχή και ειμαι σχεδον σιγουρος οτι αυτη η υποσχεση ηταν πριον της ΙΨΔ. Το λεω αυτό επειδη αργότερα είχα οντως ιδεοψυχαναγκαστικο θέμα με τις υποσχέσεις. Ο λόγος που δεν μπορω να καταλάβω αν η υποσχεση με το κάπνισμα ειναι ιδεοψυχαναγκαστική, είναι επειδή η υπόσχεση έγινε σε περίοδο πολυ πριν εμφανιστει το ιδεοψυχαναγκαστικό μου θέμα με τις υποσχέσεις, και έτσι δεν μπορώ να καταλαάβω αν είναι η υποσχεση ιδεοψυχαναγακστική ή όχι. έχει σημασία γιατί αν ειναι ιδεοψυχαναγκαστική κάπως την διαχωρίζω από τον εαυτό μου παρόλο που είχα έλεγχω των λέξεων μου.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    14
    Βασικα δεν μας ειπες ποιο ειναι το προβλημα σου.

  3. #3
    οτι φοβαμαι να καπνισω λογω της υποσχεσεης.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    43
    Βασικά θα ήθελα να σε ρωτήσω πολλά πράγματα αλλά δεν ξέρω απο που να βάλω αρχή...εδωσες υπόσχεση στο θεό ότι δεν προκειται να ξανακαπνίσεις και τώρα θελεις να καπνίσεις αλλά δεν μπορείς επειδή φοβάσαι μην σε τιμωρήσει?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    O Θεος δεν ειναι τιμωρος.Η θρησκεια στην οποια αναφερεσαι πρεσβευει την αγαπη.Στα πλαισια της θρησκειας αυτης ολοι ειματσε αμαρτωλοι ...ολοι παλευουμε με τα παθη μας...αλλοι περισσοτερο αλλοι λιγοτερο.Κανουμε οτι καλυτερο μπορουμε,μετανοουμε ,προσευχομαστε και συνεχιζουμε.Δεν υπαρχει ανθρωπος χωρις παθη ,χωρις λαθη.Δεν περιμενει κατι τετοιο ο Θεος απο εσενα.Αρα με βεβαιοτητα σου λεω οτι αυτο που σκεφτεσαι εχει να κανει με την ιδειοψυχαναγκαστικη διαταραχή την οποια αναφερεις.

    Απο κει και περα θα σου πω οτι εισαι πολυ δυνατος ...ειναι κατορθωμα το οτι εκοψες το καπνισμα και μπραβο σου..μη το ξαναρχισεις.Προσωπικα μετραω 6 χρονια φετος χωρις τσιγαρο...πλεον δεν το σκεφτομαι καθολου.Αποφασισα να μην ξανακανω ουτε τζουρα γιατι ταλαιπωρηθηκα να το κοψω και δεν προκειται να το ξαναπερασω αυτο.Απο την αλλη η αρρωστοφοβια που εχω γινοταν πιο εντονη με το τσιγαρο...δλδ συνεχως κολλαγε το μυαλο μου οτι κατι εχω .Ηρεμησα λιγο απο οταν εκοψα το καπνισμα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by nicolina View Post
    O Θεος δεν ειναι τιμωρος.Η θρησκεια στην οποια αναφερεσαι πρεσβευει την αγαπη.Στα πλαισια της θρησκειας αυτης ολοι ειματσε αμαρτωλοι ...ολοι παλευουμε με τα παθη μας...αλλοι περισσοτερο αλλοι λιγοτερο.Κανουμε οτι καλυτερο μπορουμε,μετανοουμε ,προσευχομαστε και συνεχιζουμε.Δεν υπαρχει ανθρωπος χωρις παθη ,χωρις λαθη.Δεν περιμενει κατι τετοιο ο Θεος απο εσενα.Αρα με βεβαιοτητα σου λεω οτι αυτο που σκεφτεσαι εχει να κανει με την ιδειοψυχαναγκαστικη διαταραχή την οποια αναφερεις.

    Απο κει και περα θα σου πω οτι εισαι πολυ δυνατος ...ειναι κατορθωμα το οτι εκοψες το καπνισμα και μπραβο σου..μη το ξαναρχισεις.Προσωπικα μετραω 6 χρονια φετος χωρις τσιγαρο...πλεον δεν το σκεφτομαι καθολου.Αποφασισα να μην ξανακανω ουτε τζουρα γιατι ταλαιπωρηθηκα να το κοψω και δεν προκειται να το ξαναπερασω αυτο.Απο την αλλη η αρρωστοφοβια που εχω γινοταν πιο εντονη με το τσιγαρο...δλδ συνεχως κολλαγε το μυαλο μου οτι κατι εχω .Ηρεμησα λιγο απο οταν εκοψα το καπνισμα.
    Δεν ειναι τιμωρος;Αν δεν εισαι καλός θα πας κολαση.Δεν ειναι κάποιου είδους τιμωροα αυτό;ςγω το βλέπω τον ορισμό της τιμωρίας.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Δεν ειναι τιμωρος;Αν δεν εισαι καλός θα πας κολαση.Δεν ειναι κάποιου είδους τιμωροα αυτό;ςγω το βλέπω τον ορισμό της τιμωρίας.
    Τι σημαινει αν δεν εισαι καλος?Τι ειναι η κολαση?
    Στο γραφειο μου δεν επιτρεπεται να παω για δουλεια με τα εσωρουχα μου.Πρεπει υποχρεωτικα να φοραω ρουχα.Νομιζεις οτι το αφεντικο μου το κανει γιατι ειναι κακος τιμωρος?

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    25
    Quote Originally Posted by Enoxlitikos View Post


    πάσχω απο ιδειοψυχαναγκαστικη διαταραχή και ειμαι σχεδον σιγουρος οτι αυτη η υποσχεση ηταν πριον της ΙΨΔ. Το λεω αυτό επειδη αργότερα είχα οντως ιδεοψυχαναγκαστικο θέμα με τις υποσχέσεις. Ο λόγος που δεν μπορω να καταλάβω αν η υποσχεση με το κάπνισμα ειναι ιδεοψυχαναγκαστική, είναι επειδή η υπόσχεση έγινε σε περίοδο πολυ πριν εμφανιστει το ιδεοψυχαναγκαστικό μου θέμα με τις υποσχέσεις, και έτσι δεν μπορώ να καταλαάβω αν είναι η υποσχεση ιδεοψυχαναγακστική ή όχι. έχει σημασία γιατί αν ειναι ιδεοψυχαναγκαστική κάπως την διαχωρίζω από τον εαυτό μου παρόλο που είχα έλεγχω των λέξεων μου.
    Τι νόημα έχει αυτό; Και τι σημαίνει "να τη διαχωρίσω απο τον εαυτό μου";

  9. #9
    γιατι οταν κάποιος ειναι ψυχιατρικα αρρωστος μπορεί να δικαιολογησει το λαθος της υποσχεσης του.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    25
    Να το δικαιολογήσει για να καπνίσει εννοείς;
    Εγραψες οτι εχεις 2.5 χρονια να καπνίσεις και ψαχνεις δικαιολογία να το ξαναρχίσεις;

  11. #11
    για να καπνισω αμα θελησω και οσο θελησω και οποτε θελησω χωρις τον φοβο της υποσχεσης

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    25
    Τις επιπτώσεις στην υγεία δεν τις σκέφτεσαι;

  13. #13
    δεν θελω να εθιστω. απλα καμια φορα θελω να νιωθω οτι ειμαι ελευθερος αν το θελησω να καπνισω στο διαλειμμα ή στον καφε. νομιζω δεν ειναι τοσο το καπνισμα, παρα το οτι κατι με ενοχλει οταν η Ιδεοψυχ. διαταρχη μου λεει "μην τυχον καπνισεις εκανες υποσχεση"

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    25
    Το τσιγάρο είναι από τα πιο εθιστικά πράγματα. Πως είσαι σίγουρος οτι δε θα εθιστείς;
    Επίσης, υπάρχουν καλύτεροι τρόποι να νιωσεις ελεύθερος.

    Πρώτα απόλα μπορείς να νιώσεις ελεύθερος που δεν είσαι εθισμένος στο τσιγάρο. Κάτι το οποίο είναι πολύ βλαβερό για την υγεία (καρκίνος, καρδιακά και πνευμονολογικά προβλήματα, ακόμα και νοητικά -να σου μπει η ιδέα ότι τώρα που εθίστικα μπορεί να πάθω κάτι σοβαρό). Δοκίμασε αθλητισμό, είτε σε γυμναστήριο, είτε κάποιο άθλημα, είτε απλά τρέξιμο.

    Εχω πολλους γνωστούς που οταν καταφέρανε να κοψουν το κάπνισμα, το πρώτο που είπανε είναι οτι πλεον ειμαι ελεύθερος απο το τσιγάρο, δε χαλάω λεφτά, δε χαλάω την υγεία μου

  15. #15
    νομιζω δεν ειναι τοσο το καπνισμα, παρα το οτι κατι με ενοχλει οταν η Ιδεοψυχ. διαταρχη μου λεει "μην τυχον καπνισεις εκανες υποσχεση"

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •